Czy koty reagują na imię? Jak nauczyć tego mruczka?

24 czerwca 2022 Redakcja0
czy koty reagują na imię

Wołasz swojego kota, jednak on nadal leży i co najwyżej porusza tylko ciekawsko uchem. Czy to znaczy, że w ogóle nie rozumie, co chcesz mu przekazać? Czy koty reagują na imię? Czytaj dalej!

Jeśli jesteś opiekunem kota, z pewnością wielokrotnie wołałeś kota, ale ten nie miał zamiaru ruszyć się z zajmowanego miejsca czy przerywać rzeczy, którą właśnie robił. To całkiem naturalne, prawda? U wielu osób może to wykształcić przekonanie, że koty po prostu nie reagują na swoje imię i nie rozumieją, co się do nich mówi. Inaczej niż psy – ich znajomość ludzkiej mowy w sporym zakresie i umiejętność reagowania na określone słowa jest powszechnie znana. Ponownie tutaj koty i psy stawiane są w swoistej opozycji do siebie nawzajem. Jednak czy słusznie? Czy koty reagują na imię, czy może faktycznie nie rozumieją, czego się od nich oczekuje? Odpowiedź może Cię naprawdę zadziwić!

czy koty reagują na imie

Czy koty rozumieją, co się do nich mówi?

Koty bardzo często są tematem badań wielu naukowców, którzy zajmują się nimi pod kątem wielu zagadnień. Jednym z tych, które najbardziej interesuje ludzi, jest pytanie, czy koty rozumieją, co się do nich mówi. Jest to zagadnienie sprawdzone i zbadane, choć nadal jeszcze pojawiają się kolejne naukowe doniesienia w tej dziedzinie. Jak brzmi zatem odpowiedź, którą do tej pory udało się ustalić naukowcom?

Nie ma sensu wygłaszać do kota długiej, złożonej przemowy z nadzieją, że zrozumie. Tego z pewnością nie zrozumie, nawet jeśli będzie się w Ciebie wpatrywał i wyglądał, jakby wszystko rozumiał. Po prawdzie koty są w stanie wyłapywać tylko pojedyncze, interesujące je słowa z całej masy wypowiadanych przez Ciebie słów. I to właśnie na nie reagują. Albo nie.

Koty kojarzone są w końcu z niezależnością. To wolne duchy, które nader często podążają swoimi własnymi ścieżkami i nie mają czasu na zajmowanie się innymi członkami rodziny. Dlatego koty mogą doskonale rozumieć, co się do nich mówić, ale decydować się na celowe ignorowanie tych słów.

Mogą zdecydować się na świadome zignorowanie czegoś, czego nie mają ochoty zrobić – na przykład zejść z kanapy, na której tak wygodnie im się leży. Kot może też zdecydować się na ignorowanie Cię, gdy po prostu czuje się zbyt rozleniwiony, by wstawać i podchodzić do Ciebie czy spełniać inną Twoją prośbę. Koty cechują się sporą niezależnością w podejmowaniu decyzji, są też bardzo inteligentne, co wpływa na ten stan rzeczy.

czy koty rozumieją swoje imię

Czy koty reagują na imię?

Wiesz już, jak to jest z poszczególnymi słowami, ale czy koty reagują na imię? W końcu imię to coś, co określa kota. Koty z imieniem to koty, które mają dom i opiekę człowieka. A człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił.

Wiele osób sądzi, że koty nie reagują na imię. Niegdyś nawet sporo osób nie kłopotało się, by nadać zwierzakowi jakiejś imię. W związku z tym istnieje pewien żart, zgodnie z którym większość kotów w Polsce ma na imię „Kici-Kici”. Jeśli kot reaguje, gdy jest przywabiany w ten sposób, równie dobrze można to uznać za jego imię, prawda? A czy kot zna swoje imię? To zależy!

To, czy koty reagują na swoje imię, zależy głównie od tego, czy zostały tego nauczone. Dlatego warto wiedzieć, jak nauczyć kota reagować na imię. W innym razie wybrane przez Ciebie dla kota imię będzie dla niego tylko przypadkowym zlepkiem sylab, które nie niosą żadnego znaczenia.

Takie podejście nie powinno dziwić. Nikt nie rodzi się ze znajomością swojego imienia czy z wrodzoną umiejętnością reagowania na nie. Wszystkiego trzeba się nauczyć. Twój kot też może się tego nauczyć. A gdy to się stanie, zwierzak będzie mógł z pełną świadomością faktu, że zna swoje imię i wie, że go wołasz, wrócić do radosnego ignorowania Cię.

Choć, oczywiście, nie zawsze koty muszą ignorować, gdy są wołane. Pamiętaj, że koty to bardzo ciekawskie stworzenia, które chętnie zorientują się w sytuacji – dlaczego są wołane i czego się od nich chce. Mogą też liczyć, że gdy podejdą, spotka je coś miłego. Tu dużo zależy też od tego, jakim tonem zawołasz swojego kota. Te zwierzaki są bowiem świetne w odczytywaniu emocji ludzi. Wiedzą, kiedy jesteś rozgniewany czy zestresowany i gdy wołasz je w takim stanie, mogą uznać, że rozsądniej jest pozostać w ukryciu. Gdy natomiast czują od Ciebie pozytywne emocje, mogą chcieć sprawdzić, po co je wołasz i czy spotka ich jakaś przyjemność z tego powodu.

Jak nauczyć kota reagować na imię?

Wiesz już, czy koty rozumieją, co się do nich mówi. Wiesz też, czy kot zna swoje imię. Jeśli się go nauczy, to będzie je znał. Jeśli nie będzie miał na to szansy, nie będzie na nie reagować. Zależność jest naprawdę bardzo prosta – też przecież nie reagowałbyś na zlepek liter i sylab, które dla Ciebie nie mają żadnego znaczenia. Kluczem jest zatem, by sprawić, by słowo nabrało dla kota konkretne znaczenie. Jak to zrobić?

Najważniejsza jest cierpliwość. Kot nie nauczy się znaczenia swojego imienia w ciągu jednego dnia. To długofalowy proces. Najlepiej zacząć kota przyuczać do swojego, wybranego dla niego imienia, gdy jest małym kociakiem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Często przecież przygarnia się kota już dorosłego – a i jego trzeba jakoś nazywać. W tym przypadku sprawa może być trudniejsza, ale też nie bardzo trudna.

Najważniejsze jest to, by kot zaczął kojarzyć imię oraz momenty, w których go wołasz, z czymś przyjemnym. Koty to łakomczuchy, dlatego najlepiej używać ich imion wtedy, gdy podajesz im jedzenie do miski lub karmisz smakołykami z ręki. Wtedy kot skojarzy, że gdy używasz tego konkretnego słowa, wiąże się to z czymś bardzo przyjemnym. To wcale nie musi być tylko jedzenie. To może być też pogłaskanie zwierzaka, zabawa z nim lub inna forma sprawienia mu przyjemności.

Ważne są też Twoje emocje. Gdy uczysz kota reagowania na imię, nie możesz być rozgniewany czy pokazywać innych, negatywnych emocji. Kot najlepiej będzie reagował, gdy będziesz spokojny, zadowolony i zrelaksowany.

Gdy już znajdziesz najlepszy dla siebie sposób na to, jak nauczyć kota reagować na imię, uzbrój się w cierpliwość. Na jak długo? To zależy od konkretnego kota. Niektóre koty uczą się szybciej i chętniej, inne są bardziej oporne, mają złe doświadczenia czy po prostu bardziej niezależny charakter i niechętnie uczą się nowych rzeczy. Jednak każdego kota przy odpowiednim podejściu i poświęceniu wystarczającej ilości czasu i energii, można nauczyć reagowania na imię.

jak nauczyć kota reagować na imie

Czy kot zna swoje imię? Podsumowanie

Całkiem sporo osób zastanawia się, czy koty reagują na swoje imię i czy w ogóle potrafią zrozumieć to, co się do nich mówi. To temat często podejmowany przez naukowców, dlatego jest bardzo dobrze zbadany. Co z niego wynika?

Koty potrafią zrozumieć, co do nich mówisz. Są w stanie nauczyć się znaczenia poszczególnych słów i reagować adekwatnie do tego, jak zostały nauczone. Długie przemowy w stronę kota nie mają większego sensu – kot nie zrozumie całości przekazu. Zrozumie natomiast konkretne słowa, które uda mu się wyłuskać z dłuższej wypowiedzi.

Koty mogą też doskonale znać swoje imię, muszą być jednak tego nauczone. W końcu nikt od urodzenia nie zna swojego imienia, wszystkiego jednak możesz kota nauczyć. Wymaga to poświęcenia czasu i energii – musisz być cierpliwy. W toku nauki koty muszą po prostu nabrać pozytywnych skojarzeń ze słowem, które jest jego imieniem.

Warto jednak pamiętać o jednym – nawet jeśli kot rozumie konkretne słowa i zna swoje imię, wcale nie musi na nie reagować. Koty mają bowiem naturalną zdolność do ignorowania ludzi, gdy im tak wygodnie. Z pewnością to znasz z doświadczenia, jeśli jesteś opiekunem kota. Jak Twój kot ma na imię? Czy zawsze przychodzi, gdy go wołasz? Podziel się z nami swoją historią!

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy