Niestrawność u psa – objawy, przyczyny, leczenie

14 marca 2024 Redakcja0

Niestrawność u psa może mieć wiele powodów. Zwykle jest ona spowodowana nieprawidłową dietą, zjedzeniem nieświeżych resztek, podczas spaceru bądź po prostu przekarmianiem łakomego psa. W wielu przypadkach pomocna może być krótkotrwała głodówka oraz zmiana karmy na inną. Jaka karma dla psa z niestrawnością będzie najlepsza? Jak przeprowadzić jej zmianę w sposób bezpieczny? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest niestrawność u psa?

Niestrawność jest zaburzeniem czynności trawiennych w układzie pokarmowym. Kłopoty żołądkowe mogą przytrafić się każdemu psu, zwłaszcza gdy zjada różne rzeczy, podczas spacerów bądź gdy karma, którą podaje się zwierzęciu straciła swoją świeżość.

Niestrawność u psa objawy

Jedną z głównych przyczyn wizyt u lekarzy weterynarii są problemy ze strony układu pokarmowego. Sama niestrawność może być źródłem całkiem długiej listy objawów, takich jak:

 • Apatia
 • Nudności
 • Osłabienie
 • Wzdęty brzuch
 • Bóle brzucha
 • Podkurczona postawa ciała
 • Gazy u psa
 • Bulgotanie w brzuchu
 • Biegunka
 • Wymioty

Należy jednak pamiętać, że część z tych objawów może być wywołana przez zupełnie inne problemy, na przykład: zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zarażenie pasożytami bądź zapalenie żołądka i/lub jelit. Rolą lekarza weterynarii będzie postawienie prawidłowej diagnozy.

Jakie są przyczyny niestrawności u psa?

Mimo wysokiej staranności w opiece nad psem od czasu do czasu może zdarzyć się drobna wpadka, która kosztuje delikatny żołądek psa niestrawność.

Jedną z takich wpadek bywa podanie psu ludzkiego jedzenia. Pokarmy wysmażone, mocno przyprawione mogą być przyczyną dolegliwości żołądkowych u psa.

Żywieniowe przyczyny tego problemu mogą mieć również związek ze zjedzonymi, pod nieuwagę opiekuna, resztkami jedzenia, podczas spaceru. Spleśniałe, przeterminowane produkty mogą podziałać na żołądek psa niemal natychmiast.

Niestrawność u psa może być również spowodowana przekarmianiem. Jeżeli pies ciągle wymusza jedzenie, mimo że otrzymuje prawidłowe porcje pokarmu, warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ problem może mieć związek np. ze spaczonym łaknieniem. Ciągłe uleganie psu będzie prowadziło do przeciążania układu pokarmowego i niestrawności.

Niestrawność może mieć również związek z zespołem złego trawienia. Ma on miejsce, gdy dochodzi do niewydolności zewnątrzwydzielniczej części trzustki. To właśnie w tym organie produkowane są enzymy trawienne – sok trzustkowy, który trafia do początkowego odcinka jelita cienkiego. Jeżeli trzustka jest niewydolna, to dochodzi do zakłócenia rozkładu pokarmu i wchłaniania substancji odżywczych przez ścianę jelita do krwioobiegu. Do choroby tej dochodzi np. na skutek zbyt dużej ilości tłuszczu w pokarmie, zatem nadmiar tłuszczu może pośrednio prowadzić do niestrawności.

Niewłaściwa dieta – przyczyna niestrawności

Główną przyczyną niestrawności jest jednak nieprawidłowo zbilansowana karma. Trawienie pokarmu odbywa się w sposób stopniowy. Jeżeli papka pokarmowa dociera do jelita grubego i nie jest dostatecznie strawiona, to może to doprowadzić do gnicia i niestrawności.

Problemy ze strawnością mogą wynikać ze zbyt wysokiej zawartości ciężkostrawnych produktów pochodzenia zwierzęcego – podrobów, chrząstek, ścięgien. Nadmiar błonnika także ma w tym swój udział. Węglowodany tego typu mogą pobudzać ruchy robaczkowe, uniemożliwiając prawidłowe rozłożenie papki pokarmowej.

Co ciekawe, zbyt obfita w tłuszcz dieta ma tylko nieznaczny wpływ na przebieg procesów trawiennych i skład flory jelitowej.

Warto zatem pamiętać, by dieta psa była lekkostrawna, przewidywalna pod względem ilości posiłków oraz wielkości porcji. Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie psa zbilansowaną, pełnoporcjową karmą gotową.

Domowe sposoby na ból brzucha u psa

Jednym z bardziej dotkliwych objawów niestrawności może być ból brzucha u psa. Jeżeli stosujesz karmę gotową i jesteś pewien, że produkt nie jest przeterminowany i był przechowywany prawidłowo, to być może czas na zmianę karmy na nową – lekkostrawną.

Zanim jednak zaczniesz podawać nową karmę dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie u psa 24 godzinnej głodówki z nieograniczonym dostępem do świeżej wody.

Pamiętaj, że proces zmiany karmy powinien być stopniowy, by nie obciążać dodatkowo chorego żołądka psa.

Mieszaj dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiesz, że twój pies ma tendencje do problemów żołądkowo-jelitowych). W kolejnych dniach wprowadź 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni. W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już całkowicie zrezygnować ze starej karmy.

Poza tym:

 • Zrezygnuj czasowo z podawania psu przekąsek
 • Obserwuj, czy pies nie podjada czegoś, podczas spacerów
 • Zabroń domownikom podawania psu ludzkiego jedzenia

Co zrobić, gdy domowe sposoby zawiodły?

Jeżeli podjęte działania nie przyniosły skutku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może konieczne będzie podanie psu leków stabilizujących motorykę przewodu pokarmowego.

Przewlekłe problemy z niestrawnością będą wymagały rozszerzonej diagnostyki: badań krwi, moczu, kału, USG jamy brzusznej oraz RTG. Czasami konieczne może być badanie endoskopowe.

FAQ na temat niestrawności u psa

Co można podać psu na niestrawność?

W pierwszej kolejności możesz spróbować przeprowadzić u psa 24 godzinną głodówkę. Po niej możesz stopniowo wprowadzać wywar z siemienia lnianego – gęsty bez nasion. Jeśli pies zacznie go chętnie jeść stopniowo można zacząć podawać psu lekkostrawną karmę.

Ile trwa niestrawność u psa?

Niestrawność u psa, jeśli nie jest przewlekłym problemem, i ma charakter umiarkowany, powinna ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni.

 

Bibliografia

Lenarci, R. Lechowski, Choroby układ pokarmowego psów i kotów, Wyd. SGGW-AR, Warszawa 1991.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy