Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

CiekawostkiPsyCzy psy widzą kolory? Tego nie wiedziałeś!

16 grudnia 2019 Redakcja0
jak pies widzi kolory

To, czego nie możemy sprawdzić na własnej skórze, ciekawi nas zwykle najbardziej. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy psy widzą kolory? Czy kolorowa zabawka jest dla nich bardziej atrakcyjna niż czarno-biała? Dziś odpowiemy na te pytania. Zapraszamy!

Troskliwi właściciele czworonogów chcą nie tylko zgłębiać wiedzę dotyczącą prawidłowej pielęgnacji, żywienia, czy dbania o zdrowie swoich pupili. Bardzo chętnie poznają również mniej oczywiste ciekawostki dotyczące życia, funkcjonowania oraz anatomii psów. Jedną z takich kwestii jest sposób widzenia kolorów przez czworonogi.

W jakich kolorach widzą psy? W jaki sposób postrzegają świat? Czy kolorową piłeczkę psiak widzi w taki sam sposób jak my? Jakie kolory pies widzi najlepiej? Nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego samodzielnie, na szczęście do tej pory zostało wykonane mnóstwo badań, dzięki którym możemy dowiedzieć się nieco więcej o wzroku psiaków.

Czy psy widzą kolory? Trochę biologii

Przez lata panowało przekonanie, że psy widzą wyłącznie w odcieniach szarości. Do tej pory wiele osób jest pewnych, że to prawda. Fakty są jednak zupełnie inne! W latach 80. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania, które jednoznacznie wskazują na to, że psy rozróżniają kolory. Nie widzą tak szerokiej palety barw jak ludzie, jednak zakres kolorów jest dużo większy, niż jedynie czerń oraz biel.

Rozważania na temat tego, jak pies widzi kolory, należy zacząć od omówienia budowy jego oka, bo to właśnie od anatomii gałki ocznej uzależniona jest percepcja barw. Ogromną rolę odgrywają tu receptory światłoczułe, czyli mikroskopijne zakończenia komórek, które odpowiadają za widzenie kolorów. Brzmi skomplikowanie? Już wszystko wyjaśniamy.

czy psy widzą kolory

Receptory światłoczułe dzielą się na dwa rodzaje – czopki oraz pręciki. Czopki biorą udział w widzeniu barw przy dobrym oświetleniu, pręciki natomiast odpowiadają za postrzeganie kolorów w półmroku. Najistotniejszą różnicą w budowie oka człowieka i oka psa jest liczba i rodzaje czopków. Te receptory pokrywają prawie 100% dołka siatkówki człowieka. U psa pokrywają natomiast tylko 10%. Człowiek dysponuje trzema rodzajami czopków, które wrażliwe są na kolory niebieski, czerwony i zielony. Taka kombinacja umożliwia nam rozpoznawanie około 10 milionów kolorów! W oku psa są tylko dwa rodzaje czopków, które umożliwiają widzenie żółtych i niebieskich odcieni. Na podstawie tej wiedzy możemy mniej więcej określić, ile kolorów widzi pies.

Nie ma jednak stuprocentowej pewności, czy wyniki wywnioskowane na podstawie badań oka są w pełni wiarygodne. Dlaczego? W procesie widzenia bierze udział nie tylko sama gałka oczna, ale również mózg czworonoga – właśnie dlatego dokładne zbadanie tego, czy pies rozróżnia kolory i w jaki sposób psy widzą świat, jest niemalże niemożliwe.

Czy pies rozróżnia kolory? Jak pies widzi w ciemności?

Wiesz już, czy psy widzą kolory – oczywiście, że widzą, jednak paleta barw jest nieco bardziej ograniczona, niż u ludzi, ale nadal umożliwia rozróżnianie poszczególnych barw. A w jaki sposób psiaki postrzegają poszczególne kolory?

Najprawdopodobniej kolory zielony, żółty oraz pomarańczowy psy odbierają jako odcienie żółtego. Kolor fioletowy postrzegają natomiast jako niebieski. Przedmioty w kolorze czerwonym dla psa są… czarne. Można powiedzieć, że Twój pupil widzi świat… na żółto i na niebiesko. Gdyby nie to, że znana piosenka zespołu 2 plus 1 powstała, zanim przeprowadzone zostały badania nad okiem psa, można by podejrzewać, że autor tekstu inspirował się sposobem widzenia świata przez swojego pupila.

czy pies widzi kolory

Sposób postrzegania kolorów to nie jedyny czynnik, który odróżnia wzrok psów od tego, jak widzą ludzie. Oko psa jest również dużo bardziej wyczulone na ruch. Psy potrafią dostrzec obiekt w ruchu z ogromnej odległości. To dlatego kiedy wychodzisz z pupilem na spacer w miejsce, gdzie możesz spuścić go ze smyczy (w pola czy do lasu), zanim Ty dostrzeżesz w oddali zająca czy biegnącą sarnę, pies pogna już za nimi ile sił w łapach. To również dlatego psy niepokojem reagują np. na samochody czy rowery. Obiekty w ruchu wyzwalają w nich chęć pogoni.

Psiaki doskonale, dużo lepiej niż ludzie, widzą również w ciemności. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. pręciki, czyli drugi rodzaj receptorów światłoczułych obecnych w gałce ocznej. U psów tych receptorów jest bardzo dużo, dzięki czemu nie mają one problemu z poruszaniem się w ciemności. Psy mają również większe źrenice niż ludzie, które przepuszczają dużo więcej światła. To nie wszystko. Oko psa pokryte jest również tzw. błoną odblaskową, która odpowiada za odbijanie światła na siatkówkę. Dzięki temu do oka trafia dużo więcej wiązek światła. Prawda, że to dobra wiadomość? Nie musisz martwić się już, że psiak zostawiony sam w ciemnym domu, nie będzie mógł trafić do swojego posłania.

czy psy widzą kolory

I na koniec… jak wykorzystać wiedzę na temat tego, ile kolorów widzi pies?

No właśnie, do czego właściwie może przydać Ci się ta wiedza? Czy to tylko ciekawostki? Czy wiedzę o tym, czy pies widzi kolory, możesz wykorzystać w codziennym życiu?

Oczywiście, że możesz! Po pierwsze – zwróć uwagę na to, jakie zabawki kupujesz psiakowi. Psy najlepiej dostrzegają kontrastowe barwy oraz duże plamy kolorów na kontrastujących podłożach. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele piłeczek i zabawek w pomarańczowych i czerwonych barwach. Te kolory, mimo że dla nas intensywne i bardzo dobrze widoczne nawet z daleka, dla psa, który bawi się na trawie, będą zlewać się z tłem.

w jakich kolorach widzą psy

Jeśli chcesz nauczyć psiaka aportować, piłki w tych kolorach nie są najlepszym wyborem – zdecydowanie spowolnią proces nauki. Dla psich oczu najlepiej widoczna na trawie będzie jasnoniebieska piłka. Dzięki odpowiedniemu wyborowi zabawek Twój pupil aportowanie opanuje w mig. Jeśli chcesz kupić psiakowi zabawkę, niekoniecznie do nauki aportowania, a po prostu do codziennej zabawy w domu, wybierz taką w łaty w różnych kolorach. Dzięki temu będzie ona widoczna dla psa, niezależnie od tego, na jakim podłożu będzie się nią bawił.

Przydatna w codziennym życiu jest również wiedza o tym, jak oko psa reaguje na ruch. Jeśli zdarzy się, że będziesz mieć do czynienia z psem, który mógłby Cię zaatakować, nigdy nie próbuj uciekać. Jeśli pies wysyła znaki ostrzegawcze, szczerzy kły, ma zjeżoną sierść, warczy, stań w miejscu i nie ruszaj się, najlepiej bokiem do psa, na szeroko rozstawionych nogach. To może być trudne, jednak postaraj się również nie okazywać strachu. Pies doskonale to wyczuje.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wiele Twoich pytań. Dowiedziałeś się, czy pies widzi kolory i jakie barwy dostrzegają najwyraźniej. Wierzymy, że wskazówki dotyczące tego, jak wykorzystać tę wiedzę w życiu, okażą się przydatne. A może sam również znasz fakty dotyczące widzenia kolorów przez psy, których nie umieściliśmy w powyższym tekście? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu! Zachęcamy również do śledzenia naszego bloga – już wkrótce pojawi się więcej ciekawostek dotyczących naszych czworonożnych przyjaciół.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *