Czy psy widzą kolory? Dowiedz się jak widzi pies!

28 listopada 2023 Redakcja0
jak pies widzi kolory

To, czego nie możemy sprawdzić na własnej skórze, ciekawi nas zwykle najbardziej. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy psy widzą kolory? Czy kolorowa zabawka jest dla nich bardziej atrakcyjna niż czarno-biała? Dziś odpowiemy na te pytania. Zapraszamy!

Troskliwi właściciele czworonogów chcą nie tylko zgłębiać wiedzę dotyczącą prawidłowej pielęgnacji, żywienia, czy dbania o zdrowie swoich pupili. Bardzo chętnie poznają również mniej oczywiste ciekawostki dotyczące życia, funkcjonowania oraz anatomii psów. Jedną z takich kwestii jest sposób widzenia kolorów przez czworonogi.

W jakich kolorach widzą psy? W jaki sposób postrzegają świat? Czy kolorową piłeczkę psiak widzi w taki sam sposób jak my? Jakie kolory pies widzi najlepiej? Nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego samodzielnie, na szczęście do tej pory zostało wykonane mnóstwo badań, dzięki którym możemy dowiedzieć się nieco więcej o wzroku psiaków.

Jak widzą psy – biologia

Wzrok psów różni się od ludzkiego głównie ze względu na biologiczne różnice w ich oczach. Ludzie mają trzy rodzaje receptorów światła, zwanych czopkami, które pozwalają nam widzieć różne kolory. W oku psa są tylko dwa rodzaje czopków, które umożliwiają widzenie żółtych i niebieskich odcieni. Na podstawie tej wiedzy możemy mniej więcej określić, ile kolorów widzi pies.

Dlatego niektóre barwy, takie jak czerwony, mogą być dla nich psów wyraziste. Jednak psy mają inne atuty – ich wzrok jest lepiej dostosowany do widzenia w warunkach słabego oświetlenia, a także są w stanie zauważać subtelne ruchy i detale. To sprawia, że ich wzrok jest idealnie przystosowany do ich naturalnych zadań, takich jak polowanie czy obserwacja otoczenia.

W skrócie, chociaż psy mogą nie dostrzegać kolorów tak, jak my, ich wzrok jest doskonale przystosowany do ich potrzeb.

czy psy widzą kolory

Czy psy widzą kolory?

Przez lata panowało przekonanie, że psy widzą wyłącznie w odcieniach szarości. Do tej pory wiele osób jest pewnych, że to prawda. Fakty są jednak zupełnie inne! W latach 80. naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania, które jednoznacznie wskazują na to, że psy rozróżniają kolory. Nie widzą tak szerokiej palety barw jak ludzie, jednak zakres kolorów jest dużo większy, niż jedynie czerń oraz biel.

Nie ma jednak stuprocentowej pewności, czy wyniki wywnioskowane na podstawie badań oka są w pełni wiarygodne. Dlaczego? W procesie widzenia bierze udział nie tylko sama gałka oczna, ale również mózg czworonoga – właśnie dlatego dokładne zbadanie tego, czy pies rozróżnia kolory i w jaki sposób psy widzą świat, jest niemalże niemożliwe.

Wiesz już, czy psy widzą kolory. Ich paleta barw jest bardziej ograniczona, niż u ludzi, ale nadal umożliwia rozróżnianie poszczególnych barw. A w jaki sposób psiaki postrzegają poszczególne kolory?

Najprawdopodobniej kolory zielony, żółty oraz pomarańczowy psy odbierają jako odcienie żółtego. Kolor fioletowy postrzegają natomiast jako niebieski. Przedmioty w kolorze czerwonym dla psa są… czarne. Można powiedzieć, że Twój pupil widzi świat… na żółto i na niebiesko. Gdyby nie to, że znana piosenka zespołu 2 plus 1 powstała, zanim przeprowadzone zostały badania nad okiem psa, można by podejrzewać, że autor tekstu inspirował się sposobem widzenia świata przez swojego pupila.

czy pies widzi kolory

Jak widzi pies w nocy?

Psiaki doskonale, dużo lepiej niż ludzie, widzą również w ciemności. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. pręciki, czyli drugi rodzaj receptorów światłoczułych obecnych w gałce ocznej. U psów tych receptorów jest bardzo dużo, dzięki czemu nie mają one problemu z poruszaniem się w ciemności. Psy mają również większe źrenice niż ludzie, które przepuszczają dużo więcej światła.

To nie wszystko. Oko psa pokryte jest również tzw. błoną odblaskową, która odpowiada za odbicie niezużytego światła z powrotem na siatkówkę. Dzięki temu do oka trafia dużo więcej światła. Dzięki temu psy mogą łatwiej dostrzegać ruchy, detale i kształty nawet w warunkach niewielkiego oświetlenia, co czyni ich wyjątkowo skutecznymi w dziennej i nocnej czujności.

Prawda, że to dobra wiadomość? Nie martw się więc, że psiak sam w ciemnym domu, nie będzie mógł trafić do swojego posłania.

Praktyczne wykorzystanie wiedzy o tym jak pies widzi przedmioty

Czy wiedzę o tym, czy pies widzi kolory, możesz wykorzystać w codziennym życiu? Oczywiście, że możesz!

Po pierwsze – zwróć uwagę na to, jakie zabawki kupujesz psiakowi. Psy najlepiej dostrzegają kontrastowe barwy oraz duże plamy kolorów na kontrastujących podłożach. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele zabawek w pomarańczowych i czerwonych barwach. Te kolory, mimo że dla nas intensywne i bardzo dobrze widoczne nawet z daleka, dla psa, który bawi się na trawie, będą zlewać się z tłem.

w jakich kolorach widzą psy

Dla psich oczu najlepiej widoczna na trawie będzie jasnoniebieska piłka. Dzięki odpowiedniemu wyborowi zabawek Twój pupil aportowanie opanuje w mig. Jeśli chcesz kupić psiakowi zabawkę, niekoniecznie do nauki aportowania, a po prostu do codziennej zabawy w domu, wybierz taką w łaty w różnych kolorach. Dzięki temu będzie ona widoczna dla psa, niezależnie od tego, na jakim podłożu będzie się nią bawił.

Sposób postrzegania kolorów to nie jedyny czynnik, który odróżnia wzrok psów od tego, jak widzą ludzie. Oko psa jest również dużo bardziej wyczulone na ruch. Psy potrafią dostrzec obiekt w ruchu z ogromnej odległości. To dlatego kiedy wychodzisz z pupilem na spacer w miejsce, gdzie możesz spuścić go ze smyczy (w pola czy do lasu), zanim Ty dostrzeżesz w oddali zająca czy biegnącą sarnę, pies pogna już za nimi ile sił w łapach. To również dlatego psy niepokojem reagują np. na samochody czy rowery. Obiekty w ruchu wyzwalają w nich chęć pogoni.

Jeśli zdarzy się, że będziesz mieć do czynienia z obcym psem, który mógłby Cię zaatakować, nigdy nie próbuj uciekać. Jeśli pies wysyła znaki ostrzegawcze, szczerzy kły, ma zjeżoną sierść, warczy, stań w miejscu i nie ruszaj się, najlepiej bokiem do psa, na szeroko rozstawionych nogach. To może być trudne, jednak postaraj się również nie okazywać strachu. Pies doskonale to wyczuje.

Podsumowanie – jak psy widzą kolory

Podsumowując, psy widzą świat w odcieniach niebieskiego i żółtego, z ograniczoną percepcją czerwieni. Ich doskonała zdolność do widzenia w nocy wynika z dużej ilości pręcików i specjalnej warstwy odblaskowej. Chociaż paleta barw jest inna niż u ludzi, psy potrafią doskonale odnaleźć się w ciemności, reagując na ruchy i detale. W praktyce, zrozumienie, jak widzą kolory, może wpływać na wybór zabawek i lepsze dostosowanie środowiska do ich potrzeb wzrokowych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wiele Twoich pytań. Wiesz czy pies widzi kolory i jakie barwy dostrzegają najwyraźniej.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy