Największe psy świata. Czy znasz wszystkie największe rasy psów?

22 kwietnia 2024 Redakcja1

Przy nich owczarek niemiecki czy labrador wydają się prawdziwymi maleństwami. Bo największe psy świata są znacznie większych gabarytów, niż mogło Ci się kiedykolwiek wydawać. Mówiąc „ogromne psy” mamy na myśli te, które wielkością nie różnią się czasem od… osła czy kucyka! Przedstawiamy największe rasy psów, a także prezentujemy rekordzistów Księgi Guinnessa!

Niektóre z nich są zwane „Apollami wszystkich ras”, inne zyskały przydomki „przyjaznych olbrzymów”. Bo pomimo tego, że ich monumentalny wygląd budzi nie tylko respekt, ale również strach, większość z nich charakteryzuje się spokojnym i przyjaznym charakterem.

Niech Cię również nie zwiodą pozory. Największe psy świata nie są zdecydowanie kanapowymi pupilami! Jakby weszły na kolana właściciela, prawdopodobnie by je po prostu połamały. Poznaj największe rasy psów na świecie!

Jakie są rasy psów wielkich?

Rasy psów wielkich, znane również jako psy olbrzymie wzbudzają podziw. Dzieje się to zarówno ze względu na swój imponujący rozmiar, jak i często łagodny temperament. Przykłady takich ras to dog niemiecki, mastif angielski, święty Bernard czy nowofundland. Chociaż definicja „wielkości” może się różnić w zależności od organizacji kynologicznych, zazwyczaj psy te ważą od około 45 kg wzwyż. Osiągają co najmniej 70 cm wysokości w kłębie. Liczba ras psów wielkich jest stosunkowo niewielka w porównaniu do całej populacji psów rasowych. Według najbardziej znanych organizacji kynologicznych, takich jak American Kennel Club czy Fédération Cynologique Internationale, klasyfikuje się do nich około 20-30 różnych ras. Są cenione za ich siłę, spokojny charakter oraz zdolność do pracy jako psy stróżujące, ratownicze czy pociągowe.

Najsłynniejsze rankingi największych psów zgodnie wymieniają dogi niemieckie, mastify angielskie i bernardyny. Za bernardynami znajdują się jeszcze m.in. pochodzący z Pakistanu Bully Kita, wyhodowany, by pilnować wypasających się owiec, dziś wykorzystywany niestety głównie do walk, turecki Kangal, który z jednej strony potrafi bronić się przed takimi drapieżnikami jak wilki czy lwy, z drugiej – uwielbia dzieciaki, czy inteligentne, odważne i niezależnie Akbasze.

Ogromne psy to również kanadyjskie Landseery – świetni pływacy (nic dziwnego, skoro ich palce połączone są błoną pławną), japońskie Tosy, hodowane głównie do walk, a także Anatoliany wykorzystywane wciąż zgodnie ze swoim przeznaczeniem jako psy pasterskie. Do 80 cm wyrastają również Komodory, wymagające bardzo doświadczonych właścicieli – mają trudny charakter i nie są zbyt posłuszne. Może to dlatego, że wszyscy się z nich śmieją – ze względu na swoją sierść poskręcaną w sfilcowane sznurki, mówi się na nie psy-mopy.

największe psy świata dog niemiecki

Jaki jest największy pies świata? Dog niemiecki pobija rekordy!

Rasy wielkich psów określa się najczęściej na podstawie ich przeciętnej wysokości, jednak w grupie zdarzają się indywidualne wyjątki. Raz po raz, nawet wewnątrzrasowe rekordy, pobija dog niemiecki! Te ogromne psy osiągają wysokość 72-110 cm, a ich masa kształtuje się na poziomie 45-90 kg. To jednak tylko statystyka. Bo właśnie z tej rasy wywodzi się aż 6 rekordzistów! Jednym z najbardziej znanych był Gigantyczny George – rekordzista aż do 2013 roku: miał 109 cm wysokości, ważył 111 kg, a od głowy do czubka ogona mierzył 220 cm!

Ten pochodzący z Arizony dog niemiecki stał się prawdziwą gwiazdą. Osiągnął jednocześnie dwa rekordy w dwóch kategoriach: największy pies świata oraz najwyższy pies świata. Nic dziwnego, że sama Oprah Winfrey zaprosiła go do swojego programu. Podczas lotu do Chicago nie zmieścił się on jednak do luku bagażowego, a więc spędził podróż w strefie dla pasażerów. Jak prawdziwy gwiazdor nie mógł opędzić się od fanów – nikt nie złościł się nawet, że zajął on aż 3 pasażerskie miejsca. W końcu, jak podał jego właściciel, potrafił zjeść nawet 50 kg karmy miesięcznie, a pił prosto z kuchennego zlewu…

Po śmierci Georga, największym psem świata ogłoszono Zeusa, który przebił poprzednika o 2,5 cm. W wieku 5 lat, gdy stał na tylnych łapach, osiągał 226 cm wysokości, czyli niewiele mniej od najwyższego człowieka na świecie. Przy czym był o wiele zgrabniejszy od Georga, bo ważył zaledwie 70,3 kg. Dziś największy pies świata do Freddy z Essex, który codziennie zjada 1 kg mielonej wołowiny, 250 gramów steków zapiekanych i ok. 300 gramów wątroby!

największe psy na świecie mastif angielski

Mastify angielskie – największe psy świata czy najcięższe?

Średnio osiągają wysokość 70-90 cm, a ich waga wynosi 75-120 kg. Mastify angielskie to nie tyle największe psy świata, co najcięższe i to od 1989 roku! Właśnie wtedy w Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się jeden z przedstawicieli tej rasy, czyli ważący 155,6 kg Zorba. Aż do dziś pozostaje on oficjalnie najbardziej masywnym psem świata, ponieważ nie ma swoich następców – Księga od kilkunastu lat nie akceptuje już tego typu rekordu. Zorba przypominał bowiem bardziej niż psa, małego konia. Mimo takich gabarytów te ogromne psy łączą masywność z odwagą i łagodną naturą. Są spokojne, silne i lojalne. Pamiętaj jednak, że powinny dużo się ruszać – jeśli więc planujesz pupila tej rasy, zaopatrz się w dom z naprawdę dużym ogrodem.

najwyższy pies świata

Największe psy rasy bernardyn

Tej rasy psów wielkich nie trzeba nikomu przedstawiać – od dawna króluje ona na szklanym ekranie. Najsłynniejszym bernardynem nie jest jednak filmowy Beethoven, ale żyjący ponad 200 lat temu Barry. Barry uratował w szwajcarskich górach życie ponad 40 osobom! Jego spreparowane i wypchane ciało można zobaczyć dziś obecnie w muzeum w Bernie.

Przeciętny bernardyn jest niekiedy większy od typowego doga. Zwykle waży od 72 do 108 kg i dorasta do 90 cm wysokości. Dlatego właśnie idealnie nadaje się na górskiego przewodnika i ratownika, psa stróżującego i pociągowego. Te największe psy nie miały jednak w swojej historii tak olbrzymich przypadków jak Zeus, George czy Freddy. Z pewnością jednak to one mają tytuł najłagodniejszych gigantów. Gdyby w Księdze Rekordów Guinnessa wciąż znajdowała się kategoria najcięższego psa świata – ważący 160 kg bernardyn Benedictine by był do niej wpisany!

 wilczarz irlandzki największy pies

Wilczarz irlandzki – kolos w świecie psów

Wilczarz irlandzki, znany jako Irish Wolfhound, to kolejna z największych ras psów. Wilczarze zwykle osiągają do 86 cm wysokości i ważą do 70 kg. Te psy, znane z łagodności i siły, były historycznie wykorzystywane do polowań w Irlandii. Rekordzista rasy, Ailbe, osiągnął w 1986 roku wysokość 105 cm. Stał się jednym z najwyższych psów na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa. Mimo imponujących rozmiarów, wilczarze irlandzkie mają stosunkowo krótkie życie, trwające 6-8 lat. Dodatkowo są podatne na typowe dla dużych ras problemy zdrowotne, jak dysplazja stawów czy skręt żołądka.

petner zdrowa karma dla dużego psa

Największe psy świata – czy dobrze jest pobijać rekordy?

Duże psy są narażone na szereg specyficznych problemów zdrowotnych, które wynikają z ich wielkości i genetyki. Jednym z najczęstszych problemów jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. To stan, który może prowadzić do bólu, kulawizny i w skrajnych przypadkach do całkowitej utraty ruchomości. Duże psy są również częściej zapadają na choroby związane z obciążeniem stawów, takich jak zapalenie stawów.

Innym poważnym zagrożeniem dla dużych ras jest skręt żołądka, znany również jako torsja żołądka. Jest to nagły stan, który może zagrozić życiu, jeśli nie zostanie natychmiastowo podjęte leczenie. Dotyczy to sytuacji, gdy żołądek wypełnia się gazem i obraca się, co blokuje przepływ krwi i może prowadzić do wstrząsu i śmierci.

Problemy sercowe, takie jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, są również bardziej powszechne u większych ras. Te choroby mogą być trudne do wykrycia na wczesnym etapie, gdyż początkowe objawy często są subtelne. Dodatkowo, duże psy mogą cierpieć na różnorodne schorzenia związane z szybszym tempem starzenia się. To oznacza, że ich przewidywana długość życia jest zazwyczaj krótsza niż u mniejszych ras. Przeciętny dog niemiecki żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy rasy psów mniejszych dożywają niekiedy ponad 15 lat!

Dlatego największe psy świata wymagają największej troski i opieki.

Jeśli Twój czworonóg to właśnie przedstawiciel jednej z ras psów wielkich, podziel się z nami swoją historią. A może rośnie nam, tym razem w Polsce, nowy rekordzista?

 

Przeczytaj również:

One comment

  • Izabela Gorgolewska

    20 marca 2020 o 22:53

    Bully cuta ma ok 100cm w kłębie,a największy ważył 250kg.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy