Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

Ciekawostki o psachPsyNajwiększe psy. Czy wiesz, jakiej rasy był największy pies świata?

4 marca 2020 Redakcja1
ogromne psy

Przy nich owczarek niemiecki czy labrador wydają się prawdziwymi maleństwami. Bo największe psy na świecie są znacznie większych gabarytów, niż mogło Ci się kiedykolwiek wydawać. Mówiąc „ogromne psy” mamy na myśli te, które wielkością nie różnią się czasem od… osła czy kucyka! Przedstawiamy rasy wielkich psów, a także prezentujemy rekordzistów Księgi Guinnessa!

Niektóre z nich są zwane „Apollami wszystkich ras”, inne zyskały przydomki „przyjaznych olbrzymów”. Bo pomimo tego, że ich monumentalny wygląd budzi nie tylko respekt, ale również strach, większość z nich charakteryzuje się spokojnym i przyjaznym charakterem.

Niech Cię również nie zwiodą pozory. Największe psy nie są zdecydowanie kanapowymi pupilami – gdy tylko wejdą na kolana właściciela, co prawda niechcący, ale prawdopodobnie by je po prostu połamały. Oto rasy psów wielkich i ich indywidualni rekordziści!

Jaki jest największy pies świata? Dog niemiecki pobija rekordy!

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wyróżnia obecnie ponad trzysta ras psów. Rasy wielkich psów określa się najczęściej na podstawie ich przeciętnej wysokości, jednak w grupie zdarzają się indywidualne wyjątki. Raz po raz, nawet wewnątrzrasowe rekordy, pobija dog niemiecki!

Te ogromne psy osiągają wysokość 72-110 cm, a ich masa kształtuje się na poziomie 45-90 kg. To jednak tylko statystyka. Bo właśnie z tej rasy wywodzi się Shamgret Danzas, niegdyś najwyższy pies świata. Ten dog niemiecki miał 104 cm wzrostu i warzył 108 kg!

W 2004 roku w Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się Gibson, który przerósł poprzednika o 3 cm, ale był o 31 kg lżejszy. 5 lat później tytuł odebrał mu Tytan – wystarczyło 0,5 cm! Niestety medal nie wynagrodził mu ślepoty, głuchoty oraz wszelkich innych zdrowotnych problemów. Po nim przyszedł czas na Gigantycznego Georga – rekordzistę aż do 2013 roku: miał 109 cm wysokości, ważył 111 kg, a od głowy do czubka ogona mierzył 220 cm!

największy pies świata

Ten pochodzący z Arizony dog niemiecki stał się prawdziwą gwiazdą. Osiągnął jednocześnie dwa rekordy w dwóch kategoriach: największy pies świata oraz najwyższy pies świata. Nic dziwnego, że sama Oprah Winfrey zaprosiła go do swojego programu. Podczas lotu do Chicago nie zmieścił się on jednak do luku bagażowego, a więc spędził podróż w strefie dla pasażerów. Jak prawdziwy gwiazdor nie mógł opędzić się od fanów – nikt nie złościł się nawet, że zajął on aż 3 pasażerskie miejsca. W końcu, jak podał jego właściciel, potrafił zjeść nawet 50 kg karmy miesięcznie, a pił prosto z kuchennego zlewu…

Po śmierci Georga, największym psem świata ogłoszono Zeusa, który przebił poprzednika o 2,5 cm. Co ciekawe, gdy właściciele sprowadzili go do domu, był on niewielką kulką czarnej sierści. Po 5 latach, gdy stał na tylnych łapach, osiągał 226 cm wysokości, czyli niewiele mniej od najwyższego człowieka na świecie. Przy czym był o wiele zgrabniejszy od Georga, bo ważył zaledwie 70,3 kg. Dziś największy pies świata do Freddy z Essex, który codziennie zjada 1 kg mielonej wołowiny, 250 gramów steków zapiekanych i ok. 300 gramów wątroby. Pogryzł też ponoć właścicielce już 26 kanap. Wszyscy jednak go uwielbiają – w tym gigantycznym ciele drzemie bowiem przyjazny temperament. Nie bez powodu dog niemiecki nadaje się doskonale dla rodzin z dziećmi!

największe psy

Mastify angielskie – największe psy czy najcięższe?

Oficjalnie osiągają wysokość 70-90 cm, a ich waga wynosi 75-120 kg. Mastify angielskie to nie tyle największe psy, co najcięższe i to od 1989 roku formalnie! Właśnie wtedy w Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się jeden z przedstawicieli tej rasy, czyli ważący 155,6 kg Zorba. Aż do dziś pozostaje on oficjalnie najbardziej masywnym psem świata, ponieważ nie ma swoich następców – Księga od kilkunastu lat nie akceptuje już tego typu rekordu. Zorba przypominał bowiem bardziej niż psa, małego konia.

Także słynny Moose, chociaż lżejszy od Zorby o 25 kg, nie należał do najlżejszych. Mimo takich gabarytów te ogromne psy łączą masywność z odwagą i łagodną naturą. Są spokojne, silne i lojalne. Pamiętaj jednak, że powinny dużo się ruszać – jeśli więc planujesz pupila tej rasy, zaopatrz się w dom z naprawdę dużym ogrodem.

Najsłynniejsze ogromne psy, czyli bernardyny

Tej rasy psów wielkich nie trzeba nikomu przedstawiać – obok doga niemieckiego (przypomnijmy sobie przygody Sherlocka Holmesa), króluje ona na szklanym ekranie. Najsłynniejszym przedstawicielem nie jest jednak filmowy Beethoven, ale żyjący ponad 200 lat temu Barry, który uratował w szwajcarskich górach życie ponad 40 osobom, a jego spreparowane i wypchane ciało można zobaczyć dziś obecnie w muzeum w Bernie.

Co ciekawe, przeciętny bernardyn jest niekiedy większy od typowego doga, bo waży od 72 do 108 kg i dorasta do 90 cm wysokości. Dlatego właśnie idealnie nadaje się na górskiego przewodnika i ratownika, psa stróżującego i pociągowego. Te największe psy nie miały jednak w swojej historii tak olbrzymich przypadków jak Zeus, George czy Freddy. Z pewnością jednak to one mają tytuł najłagodniejszych gigantów. A gdyby w Księdze Rekordów Guinnessa wciąż znajdowała się kategoria najcięższego psa świata – ważący 160 kg bernardyn imieniem Benedictine z pewnością otrzymałby złoty medal!

najwyższy pies świata

Rasy psów wielkich – jak dużo ich mamy?

Najsłynniejsze rankingi wymieniają kilkadziesiąt ras, które uznać możemy za „największe psy”. Za bernardynami znajdują się jeszcze m.in. pochodzący z Pakistanu Bully Kita, wyhodowany, by pilnować wypasających się owiec, dziś wykorzystywany niestety głównie do walk, turecki Kangal, który z jednej strony potrafi bronić się przed takimi drapieżnikami jak wilki czy lwy, z drugiej – uwielbia dzieciaki, czy inteligentne, odważne i niezależnie Akbasze.

Ogromne psy to również kanadyjskie Landseery – świetni pływacy (nic dziwnego, skoro ich palce połączone są błoną pławną), japońskie Tosy, hodowane głównie do walk, a także Anatoliany wykorzystywane wciąż zgodnie ze swoim przeznaczeniem jako psy pasterskie. Do 80 cm wyrastają również Komodory, wymagające bardzo doświadczonych właścicieli – mają trudny charakter i nie są zbyt posłuszne. Może to dlatego, że wszyscy się z nich śmieją – ze względu na swoją sierść poskręcaną w sfilcowane sznurki, mówi się na nie psy-mopy.

rasy psów wielkich

Największe psy na świecie – czy dobrze jest pobijać rekordy?

Rasy psów wielkich mają swoje standardowe parametry, gdy chodzi o wysokość i wagę. Jak widać jednak po rekordzistach, największe psy znacznie odbiegają od swoich wewnątrzrasowych norm. Wiąże się to niestety z dużymi problemami zdrowotnymi. Ze względu na swój gigantyczny rozmiar ogromne psy cierpią często na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz artretyzm. Niestety też szybciej odchodzą – przeciętny dog niemiecki żyje od 7 do 10 lat, podczas gdy rasy psów mniejszych dożywają niekiedy ponad 15 lat!

Dlatego największe psy wymagają największej troski i opieki. Jeśli Twój czworonóg to właśnie przedstawiciel jednej z ras psów wielkich, podziel się z nami swoją historią i koniecznie prześlij jego zdjęcie. A może rośnie nam, tym razem w Polsce, nowy rekordzista?

A jeśli interesują Cię inne ciekawostki o czworonogach, zapraszamy do lektury artykułu Najdroższy pies świata. Czy wiesz, ile kosztują najdroższe psy?

One comment

  • Izabela Gorgolewska

    20 marca 2020 o 22:53

    Bully cuta ma ok 100cm w kłębie,a największy ważył 250kg.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *