Najdroższe rasy psów. Od czego zależy cena psa?

12 kwietnia 2024 Redakcja0

Ich miłość, towarzystwo i wierność są bezcenne, jednak cena ich posiadania niekiedy bywa dosłownie wysoka. Czy wiesz jakie są najdroższe rasy psów? Jakie są najdroższe psy w Polsce i na świecie? I co wpływa na ich cenę? Poznaj 8 najdroższych ras!

Właściciele czworonogów dobrze wiedzą, jak dużo warci są ich psi towarzysze – i wcale nie mamy tutaj na myśli wartości materialnych. Nieważne, jakiej rasy czy pochodzenia jest psiak – jego miłość i przyjaźń jest nieoceniona. Jednak istnieją rasy, których psi przedstawiciele są szczególnie wartościowi – ceny niektórych psów liczone są…nawet w milionach! Ale które czworonogi do nich należą? Ile kosztował najdroższy pies świata? I czym wyróżniają się najdroższe rasy psów? 🐶

najdroższe psy - akita inu

Dlaczego psy rasowe są drogie?

Zastanawiasz się, co stoi za wyjątkowo wysokimi cenami niektórych ras? Istnieje kilka kluczowych czynników, które sprawiają, że ceny najdroższych psów na świecie mogą osiągać zawrotne sumy. Najdroższe rasy psów, ale też te tańsze należy kupować z hodowli. Psy pochodzące od hodowców, którzy skupiają się na hodowli, a nie jedynie na chowie, charakteryzują się lepszymi genami, co zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych. Hodowla niesie za sobą oczywiście wiele kosztów, związanych z dbaniem o zwierzęta.

Unikalność jest jednym z nich. Rzadkość występowania rasy bez wątpienia przyczynia się do jej wysokiej wartości – im bardziej ekskluzywna i rzadka rasa, tym większy prestiż za sobą niesie, a hodowle są bardziej oddalone. Niska podaż wpływa na cenę.

Kluczowe znaczenie ma również rodowód. Psy, które pochodzą od renomowanych zwycięzców konkursów lub zawodów, często kosztują więcej ze względu na swoje szlachetne pochodzenie i udokumentowaną historię. Stan zdrowia również jest istotny – zdrowe, dobrze rozwijające się psy, idealne do treningów czy uczestnictwa w konkursach, są cenniejsze.

Na końcu warto wspomnieć o wpływie mody – popularność określonej rasy w mediach może dramatycznie podnieść jej cenę. Najdroższe psy w Polsce, podobnie jak na całym świecie, często stają się droższe wskutek viralowych trendów czy wzrostu zainteresowania w Internecie.

Najdroższe rasy psów – rasy, które kosztują tysiące

Już wiesz, co sprawia, że najdroższe psy świata potrafią kosztować krocie. Czas dowiedzieć się, jakie konkretnie rasy znajdują się w zestawieniu. Oto top 8 najdroższych ras! Zaczynamy.

mastif tybetański najdroższy pies na świecie

Najdroższy pies świata: Mastif tybetański

Oto najdroższy pies świata – Mastif tybetański. Zanim zdradzimy jego cenę, warto podkreślić niezwykłość rasy. Wyhodowane w Tybecie pomagały swoim opiekunom zaganiać zwierzęta oraz pilnować domostwa. Według legend słynny Dżyngis-Chan miał w swojej armii kilkadziesiąt pupili tej rasy. Dziś Mastify Tybetańskie triumfują na konkursach i umilają życie swoim opiekunom jako wierni towarzysze.

Co je wyróżnia? Na pewno wygląd. Ich uszy w kształcie serca to niezwykły widok, a plamki nad oczami uważane były przed wiekami przez Tybetańczyków za dodatkową parę oczu, strzegącą podczas snu.

W tym przypadku o wysokiej wartości rasy świadczy niewielka ilość jej przedstawicieli czystej krwi – na całym świecie jest tylko kilkadziesiąt, co sprawia, że są one tak unikatowe i cenne. Co więcej, niektóre kultury uważają Mastify za synonimy dobrobytu, a Chińczycy twierdzą nawet, że w ciele Mastifa mieszkają dusze zmarłych mnichów.

Skoro już wiemy, że Mastif to najdroższy pies na świecie, to ile w takim razie wynosi jego cena? I dlaczego jest tak wysoka?

Mastif tybetański z hodowli kosztuje zwykle od 6 do 10 tysięcy złotych. Górna granica znajduje się jednak znacznie wyżej! W 2015 jego cena ustanowiła rekord – Mastif o imieniu Hong Dong został sprzedany za 2 mln dolarów, a więc… około 8 mln złotych! Trzeba przyznać, że kwota zwala z nóg. A kto został jego szczęśliwym właścicielem? Pewien chiński milioner.

najdroższe rasy psów - pomeranian

Szpic miniaturowy Pomeranian

Nie tylko wielkie psy są drogie. Druga najdroższa rasa na świecie należy do miniaturek. Bez wątpienia ich uroczy wygląd zapewnia im miejsce w czołówce w konkursie na najsłodsze psy świata. Ale dlaczego równie wysoko są w zestawieniu najdroższych psów? Szpic miniaturka to idealny kandydat na codziennego towarzysza – to lojalny domator, który mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Ale to nie wszystko! Pomeraniany świetnie sprawdzają się w takich psich dyscyplinach sportowych jak agility.

A ile kosztują? Cena za szpica czystej krwi to wydatek nawet 10 000 złotych.

najdroższe rasy psów - lwi piesek

Lwi piesek

Cenione przez średniowiecznych artystów (ich podobizny wykuwano m.in. na murach świątyń i grobowców, a także chętnie malowano na obrazach) to oddani towarzysze, którzy uwielbiają zabawę i pragną kontaktu z opiekunem. Lwie pieski wykorzystywane są głównie jako pupile wystawowe, gdzie święcą triumfy. A skąd ich nietypowa nazwa? Według licznych źródeł wzięła się od ich charakterystycznego „uczesania” – podobnie jak lwy mogą pochwalić się bujną grzywą.

Chcesz zostać właścicielem lwiego psiaka? Przygotuj się na wydatek rzędu nawet 8000 złotych!

najdroższe rasy psów - king charles cavalier

Cavalier King Charles Spaniel

Również Cavalier King Charles Spaniel jest jednym z najdroższych psów na świecie, co można przypisać kilku istotnym czynnikom.

Po pierwsze, ta rasa jest znana ze swojej ujmującej urody i wyjątkowo przyjaznego charakteru, co czyni ją bardzo pożądanym towarzyszem dla wielu rodzin. Ponadto, Cavalier King Charles Spaniel ma szlachetne pochodzenie, co wpływa na wysokie ceny szczeniąt, szczególnie tych z prestiżowymi rodowodami. Znaczący jest także fakt, że utrzymanie zdrowia tej rasy wymaga szczególnej opieki, w tym kosztownych badań genetycznych i specjalistycznej opieki weterynaryjnej, co dodatkowo zwiększa ich wartość rynkową. Te psy są również często wybierane przez hodowców do udziału w prestiżowych pokazach i konkursach, co jeszcze bardziej podnosi ich cenę.

Ile kosztuje ten słodki spaniel? Standardowa cena z dobrej hodowli waha się między 5 a 9 tysięcy złotych.

drogi pies - pies faraona

Pies faraona

Mimo, że pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ta rasa jest szczególnie popularna w krajach skandynawskich. Kiedyś pełniły funkcję psów myśliwskich, a dziś to głównie psiaki towarzyszące człowiekowi na co dzień. Psy faraona zyskały sympatię za swój serdeczny charakter i posłuszeństwo. A skąd wzięła się ich szczególna nazwa? Egzotyczne pochodzenie sprawia, że przypominają staroegipskie charty, znane ze starożytnych malunków z grobowców faraonów.

Ile kosztuje pies faraona? Ceny przedstawicieli tej rasy wahają się od 4 tysięcy wzwyż.

najdroższy pies - chart afgański

Chart afgański

Znane ze swojej długiej, jedwabistej sierści charty afgańskie to psy pierwotne – ich historia sięga nawet kilku tysięcy lat wstecz. Jednak ten majestatyczny wygląd to tylko pozory – niegdyś rasa ta wykorzystywana była w trakcie polowań na wilki, lisy i gazale, a także służyły jako psy obronne czy wyścigowe. Współcześnie charty afgańskie to popularni bywalcy wystaw i konkursów.

Dlaczego zaliczamy ich do listy najdroższych psów na świecie? Cena przedstawiciela tej rasy sięga nawet 5000 zł.

najdroższe rasy psów - samoyed

Samoyed

Skąd ta nietypowa nazwa? Psiaki tej rasy od stuleci towarzyszyły plemieniu Sajedów z Rosji i Syberii, gdzie pełniły funkcję psów myśliwskich i zaprzęgowych. Na tym nie kończy się ich rola – wyjątkowo puszyste futerko sprawiło, że Samoyedy ogrzewały swoich właścicieli nocą.

To właśnie odporność na trudne warunki atmosferyczne, a także długa historia (Samoyedy należą do psów pierwotnych) sprawiły, że ich ceny wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych za szczeniaka.

najdroższe rasy psów - chow chow

Najdroższe rasy psów: Chow Chow

Czy zestawienie najdroższych ras psów może obejść się bez Chow Chowa? Nie! To bowiem kolejny z kosztownych psiaków. Pochodzącej z Mongolii rasie w przeszłości przypisywano niezwykłe moce – uważano, że strzegą one świątynie przed złymi duchami. Uparty charakter oraz przystosowanie do trudnych warunków atmosferycznych sprawiło, że Chow Chow wykorzystywane były podczas polowań na wilki, a także trudnych i długich pieszych wędrówek. Cenione za swoją niezwykłą odwagę oraz lojalność nazywane bywają niekiedy „psem jednego pana”.

A ile kosztuje Chow Chow czystej krwi? Ceny rozpoczynają się od 2000 złotych

Najdroższy pies świata… to ten w Twoim domu!

Chociaż ceny niektórych psiaków przyprawiają o zawrót głowy, pewnie większość właścicieli czworonożnych pupili na pytanie, jaki jest najdroższy pies na świecie, odpowie: mój własny! I trudno się z tym nie zgodzić – bez względu na cenę, każdy psiak zasługuje na taką samą porcję miłości i opieki. I nieważne, czy jest to adoptowany kundelek, czy psiak z cenionej hodowli, jego towarzystwo znaczy tak samo wiele.

A jakiej rasy jest Twój pupil? I czy wiesz, jakie są inne najdroższe psy na świecie? Czekamy na Twój komentarz! 🐾

petner przysmaki suszone

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy