Jak nauczyć psa leżeć? Porady behawiorystki

15 kwietnia 2024 Redakcja0

Szkolenie psa, chociaż na pozór może się wydawać skomplikowane, przy odrobinie chęci może opanować każdy opiekun. Jeśli chcesz, aby Twój pupil reagował przynajmniej na podstawowe polecenia, to dobrze trafiłeś. Dowiedz się jak nauczyć psa „leżeć” i w jakich sytuacjach może Cię się ona przydać.  

Dlaczego warto szkolić psa?

Zacznijmy od tego czemu właściwie dobrze jest więc dowiedzieć jak nauczyć psa leżeć. Treningi z twoim zwierzęciem przynoszą szereg korzyści w życiu codziennym. Oto niektóre z nich:

Budowanie silnej więzi – jako opiekun, musisz wprowadzać swojego psa w zasady panujące w świecie ludzi, na przykład w miejskim gąszczu. Czas spędzony razem pozwala lepiej zrozumieć zdolności i ograniczenia twojego czworonoga. Z kolei on uczy się od ciebie zasad, które pomogą mu żyć spokojnie i szczęśliwie.

Stymulacja umysłowa dla psa – pamiętam słowa behawiorystki podczas grupowego szkolenia, która stwierdziła, że kwadrans umysłowego wysiłku dla psa równa się godzinie spaceru. Obserwując, jak mój pies Idefix reaguje na komendy, zrozumiałam to doskonale. Twojemu psu z pewnością spodobają się regularne sesje treningowe pełne nowych wyzwań.

Utrzymywanie formy – choć częste i długie spacery są ważne, różnorodne ćwiczenia mają znacznie lepszy wpływ na kondycję. Psy potrzebują aktywności fizycznej tak samo jak ludzie. Po treningu cardio czy siłowym poczujesz różnicę, podobnie jest z psami, które regularnie angażują się w zróżnicowane ćwiczenia podczas szkoleń.

komenda leżeć

Komenda „leżeć” – kiedy się przydaje?

Jak nauczyć psa leżeć? Szkolenie należy poprzedzić opanowaniem siadania na sygnał. Jeśli ta lekcja jest jeszcze przed Tobą, zachęcam do zapoznania się z artykułem Jak nauczyć psa komendy siad?

Oba hasła należą do tzw. podstawowych komend, które pies powinien opanować w pierwszej kolejności. Zarówno „siad”, jak i „leżeć”, służą jako zachowanie zastępcze i przydają się w wielu sytuacjach na co dzień.

Gdy nauczysz psa leżeć na sygnał dźwiękowy lub niewerbalny, będziesz w stanie przekierować jego uwagę z zachowania, które w danym momencie będzie niepożądane. Ta umiejętność przydaje się przede wszystkim, gdy zwierzęciem zaczynają rządzić emocje, np. wracasz do domu i pupil wita się z Tobą skacząc i szczekając. Dotyczy to również gości czy listonosza, który przynosi ze sobą mnóstwo różnych zapachów.

Komenda „leżeć” znajdzie zastosowanie, podobnie jak „siad”, gdy mija Cię na spacerze inny pies, kot czy rowerzysta. Przydaje się ona również wtedy, gdy bywasz z czworonogiem w miejscach publicznych. To wymaga już jednak od psa opanowania komendy w stopniu zaawansowanym, bowiem może wiązać się z pozostaniem w pozycji leżącej przez dłuższy czas.

Jak nauczyć psa komendy „leżeć”?

W kilku prostych krokach opisałam, jak nauczyć psa leżeć. Zaczynamy szkolenie!

ugięcie łap pies

Krok 1:

Naukę komendy zacznij od namówienia psa, aby idąc za gestem Twojej ręki, ugiął przednie łapy. Najlepiej zrobić to trzymając w niej smakołyk. Powoli przesuń dłoń ze smaczkiem w dół pomiędzy psie łapy. Jeśli wykona tzw. ukłon, pochwał go i nagrodź. Gdy opanuje ten ruch, poczekaj z kolejną nagrodą aż pupil położy na ziemi nie tylko przednie łapy, ale i zadnią część ciała. Pamiętaj, aby zwolnić psa z komendy, najlepiej hasłem „koniec” lub „luz”.

nagroda dla psa

Krok 2:

Kolejny etap jest podobny. Chodzi o naprowadzenie psa ręką bez smakołyka. Trzymaj nagrodę w drugiej dłoni lub saszetce.

leżeć komenda

Krok 3:

Z czasem zredukuj swój ruch jedynie do pokazania dłoni palcami w dół. Nie naprowadzaj pupila całym ciałem. Następnie zacznij ćwiczyć pokazywanie komendy z odległości.

trening psów

Krok 4:

Gdy pies opanuje komendę niewerbalną, dołóż do tego skojarzenie głosowe „leżeć” lub „waruj”. Początkowo łącz oba sygnały. Jeśli poprawnie reaguje na głos i gest, spróbuj ćwiczeń z samą komendą głosową. Pamiętaj o zwolnieniu komendy.

Komenda „leżeć” – trening w różnych sytuacjach

Opisane powyżej kroki to trening, który musisz idealnie wypracować w miejscu, w którym pies czuje się bezpiecznie i nic go nie rozprasza. Poza spokojnym otoczeniem, zadbaj również o stabilne i wygodne podłoże. Na panelach czy płytkach psie łapy mogą się rozjeżdżać, a to dekoncentruje zarówno zwierzę, jak i Ciebie. Wykorzystaj dywan, odpowiednio duże psie posłanie lub koc.

Gdy już Twój pupil opanuje komendę „leżeć” w spokojnych okolicznościach, czas na wprowadzenie tzw. rozpraszaczy. W domu mogą to być inni domownicy czy goście, ale warto trenować również na zewnątrz. Tu również możesz zacząć od przestrzeni mniej uczęszczanych, a skończyć na pełnym innych psów parku.

nauka komendy leżeć

Jak nauczyć psa leżeć w legowisku?

Przede wszystkim, aby Twój pies chciał leżeć na swoim posłaniu, musi być ono odpowiednio wygodne. Pupil nie będzie chciał korzystać z legowiska, które będzie zbyt małe lub brudne. Ma być ono jego azylem, w którym będzie czuł się bezpiecznie. To zależy również od miejsca, w którym położysz psu posłanie. Z jednej strony zwierzę chce czuwać nad tym, co się dzieje w domu, a z drugiej jego łóżko nie może znajdować się w ciągu komunikacyjnym.

Uczyć psa leżeć w legowisku można poprzez naprowadzanie go na nie smakołykiem. Zacznij od nagradzania za samo wejście na posłanie, aby miał z nim dobre skojarzenia. W kolejnym etapie dołóż komendę leżeć. Z czasem wydłużaj pozostanie pupila na swoim posłaniu. Zobaczysz, że jeśli dobrze będzie kojarzył swoje legowisko, na pewno będzie z niego korzystał na czas odpoczynku.

jak nauczyć psa leżeć w legowisku

Jak nauczyć psa leżeć? Wskazówki dla opiekuna

Decydując się na rozpoczęcie nauki komend, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Ponieważ będziesz pracował według szkolenia metodami pozytywnymi, nie karz czworonoga za niepowodzenia. Mogą zdarzyć się chwile zwątpienia, ponieważ pies może mieć problem z odczytaniem Twojego znaku. Ważne jest jednak, abyś wykazał się cierpliwością i pozytywnym nastawieniem. Zwierzę szybko wyczuje nerwy i stres, co może cofnąć efekty, które do tej pory udało Wam się wypracować.

Trening nie powinien zająć Ci dłużej niż 15 minut jednorazowo. Po tym czasie pies będzie już zmęczony i jego chęć do wykonywania poleceń szybko się skończy. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy będziesz trzymać się jednej komendy. Zamiast hasła „leżeć” możesz użyć „waruj”. Grunt, żeby wybrać jedno konkretne słowo.

Posłuszeństwo drogą do szczęścia?

Komenda „leżeć” to jedno z haseł, które Twój pies powinien umieć wykonać zawsze, bowiem przydaje się często, gdy trzeba opanować (nie zawsze dobre) emocje. Zacząłeś już ze swoim pupilem sesje treningowe? Mam nadzieję, że tak i podzielisz się z nami, co umie Twój czworonożny przyjaciel. Jeśli dopiero startujecie, nie zwlekaj – szkolenie przyniesie wiele korzyści Twojemu psu i sprawi, że Wasza relacja będzie jeszcze mocniejsza.

 

Autor:

blanka sawoniuk

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy