Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZachowanie psaJak nauczyć psa leżeć? Porady behawiorysty

25 lutego 2020 Redakcja0
jak nauczyć psa leżeć

Szkolenie psa, chociaż na pozór może się wydawać skomplikowane, przy odrobinie chęci może opanować każdy opiekun. Jeśli chcesz, aby Twój pupil reagował przynajmniej na podstawowe polecenia, to dobrze trafiłeś. Dowiedz się jak nauczyć psa „leżeć” i w jakich sytuacjach może Cię się ona przydać.  

Komenda leżeć. Zachęcaj, nie wymuszaj

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój pupil, nigdy nie jest za późno na naukę. Oczywiście im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym szybciej odkryjesz, jak wielki potencjał drzemie w Twoim czworonogu. Psy to bardzo pojętne stworzenia, które wręcz czerpią ze szkolenia niesamowitą frajdę. Wszystko zależy od metod, które zastosujesz i tempa nauki, które narzucisz.

Zawsze podkreślam, że dominacją i wymuszaniem zachowania u psa możesz zrobić mu i sobie ogromną krzywdę. Tzw. tradycyjne metody szkoleniowe opierają się bowiem na pewnego rodzaju agresji wobec psa, chociażby przez używanie kolczatki i fizyczne przymuszanie do wykonania komendy. W efekcie wychowasz zwierzę, które będzie się Ciebie bało i będzie żyć w ciągłym stresie.

Decydując się na szkolenie pupila, wybierz naukę metodami pozytywnymi. Oznaczają one ni mniej, nie więcej pracę opartą na wzajemnym zaufaniu i z użyciem elementów nagradzających, takich jak smakołyki. Pies w dużej mierze uczy się świata na zasadzie skojarzeń przyczyna-skutek. Jeśli wykonywanie komend będzie kojarzyć z nagrodą w postaci smakołyku lub zabawy, to sam aż będzie rwać się do kolejnych lekcji.

szkolenie psów

Dlaczego warto szkolić psa?

Sesje treningowe z pupilem przynoszą wiele korzyści w codziennym życiu. Jeśli zastanawiasz się jakie, śpieszę z odpowiedzią:

  • Tworzenie silnej relacji – opiekun powinien być dla psa przewodnikiem po ludzkim świecie i zaznajamiać go z zasadami panującymi np. w miejskiej dżungli. Wspólnie spędzany czas pozwoli Ci poznać zdolności i ograniczenia Twojego pupila. Z kolei zwierzę nauczy się od Ciebie zasad, których warto przestrzegać, aby żyć w spokoju i szczęściu.
  • Aktywność umysłowa dla psa – nigdy nie zapomnę jak podczas grupowego szkolenia dla psów, behawiorystka powiedziała, że kwadrans wysiłku umysłowego jest dla psa niczym godzinny spacer. Ćwicząc z  moim psem Idefixem komendy zaobserwowałam to doskonale. Twój pies z pewnością będzie Ci wdzięczny, jeśli zafundujesz mu regularne sesje treningowe, podczas których będą czekać na niego nowe wyzwania.
  • Utrzymywanie kondycji – można spacerować często i na długie dystanse, ale nic tak dobrze nie wpływa na kondycję jak zróżnicowane ćwiczenia. Psie ciało potrzebuje ich dokładnie tak samo jak Twoje. Po treningu cardio czy siłowym czujesz się zupełnie inaczej niż po spacerze, prawda? Dla Twojego pupila to bardzo zdrowe, jeśli regularnie będzie wykonywał urozmaicone ćwiczenia fizyczne, chociażby przy okazji szkolenia.

komenda leżeć

Komenda „leżeć” – kiedy się przydaje?

Jak nauczyć psa leżeć? Szkolenie należy poprzedzić opanowaniem siadania na sygnał. Jeśli pierwsza lekcja jest jeszcze przed Tobą, zachęcam do zapoznania się z grudniowym artykułem Jak nauczyć psa komendy siad?.

Oba hasła należą do tzw. podstawowych komend, które pies powinien opanować w pierwszej kolejności. Zarówno „siad”, jak i „leżeć”, służą jako zachowanie zastępcze i przydają się w wielu sytuacjach na co dzień.

Gdy nauczysz psa leżeć na sygnał dźwiękowy lub niewerbalny, będziesz w stanie przekierować jego uwagę z zachowania, które w danym momencie będzie niepożądane. Ta umiejętność przydaje się przede wszystkim, gdy zwierzęciem zaczynają rządzić emocje, np. wracasz do domu i pupil wita się z Tobą skacząc i szczekając. Dotyczy to również gości czy listonosza, który przynosi ze sobą mnóstwo różnych zapachów.

Komenda „leżeć” znajdzie zastosowanie, podobnie jak „siad”, gdy mija Cię na spacerze inny pies, kot czy rowerzysta. Przydaje się ona również wtedy, gdy bywasz z czworonogiem w miejscach publicznych. To wymaga już jednak od psa opanowania komendy w stopniu zaawansowanym, bowiem może wiązać się z pozostaniem w pozycji leżącej przez dłuższy czas.

jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy „leżeć”?

W kilku prostych krokach opisałam, jak nauczyć psa leżeć. Zaczynamy szkolenie!

Krok 1:

Naukę komendy zacznij od namówienia psa, aby idąc za gestem Twojej ręki, ugiął przednie łapy. Najlepiej zrobić to trzymając w niej smakołyk. Powoli przesuń dłoń ze smaczkiem w dół pomiędzy psie łapy. Jeśli wykona tzw. ukłon, pochwał go i nagrodź. Gdy opanuje ten ruch, poczekaj z kolejną nagrodą aż pupil położy na ziemi nie tylko przednie łapy, ale i zadnią część ciała. Pamiętaj, aby zwolnić psa z komendy, najlepiej hasłem „koniec” lub „luz”.

ugięcie łap pies

Krok 2:

Kolejny etap jest podobny. Chodzi o naprowadzenie psa ręką bez smakołyka. Trzymaj nagrodę w drugiej dłoni lub saszetce.

nagroda dla psa

Krok 3:

Z czasem zredukuj swój ruch jedynie do pokazania dłoni palcami w dół. Nie naprowadzaj pupila całym ciałem. Następnie zacznij ćwiczyć pokazywanie komendy z odległości.

leżeć komenda

Krok 4:

Gdy pies opanuje komendę niewerbalną, dołóż do tego skojarzenie głosowe „leżeć” lub „waruj”. Początkowo łącz oba sygnały. Jeśli poprawnie reaguje na głos i gest, spróbuj ćwiczeń z samą komendą głosową. Pamiętaj o zwolnieniu komendy.

trening psów

Komenda „leżeć” – trening w różnych sytuacjach

Opisane powyżej kroki to trening, który musisz idealnie wypracować w miejscu, w którym pies czuje się bezpiecznie i nic go nie rozprasza. Poza spokojnym otoczeniem, zadbaj również o stabilne i wygodne podłoże. Na panelach czy płytkach psie łapy mogą się rozjeżdżać, a to dekoncentruje zarówno zwierzę, jak i Ciebie. Wykorzystaj dywan, odpowiednio duże psie posłanie lub koc.

Gdy już Twój pupil opanuje komendę „leżeć” w spokojnych okolicznościach, czas na wprowadzenie tzw. rozpraszaczy. W domu mogą to być inni domownicy czy goście, ale warto trenować również na zewnątrz. Tu również możesz zacząć od przestrzeni mniej uczęszczanych, a skończyć na pełnym innych psów parku.

nauka komendy leżeć

Jak nauczyć psa leżeć w legowisku?

Przede wszystkim, aby Twój pies chciał leżeć na swoim posłaniu, musi być ono odpowiednio wygodne. Pupil nie będzie chciał korzystać z legowiska, które będzie zbyt małe lub brudne. Ma być ono jego azylem, w którym będzie czuł się bezpiecznie. To zależy również od miejsca, w którym położysz psu posłanie. Z jednej strony zwierzę chce czuwać nad tym, co się dzieje w domu, a z drugiej jego łóżko nie może znajdować się w ciągu komunikacyjnym.

Uczyć psa leżeć w legowisku można poprzez naprowadzanie go na nie smakołykiem. Zacznij od nagradzania za samo wejście na posłanie, aby miał z nim dobre skojarzenia. W kolejnym etapie dołóż komendę leżeć. Z czasem wydłużaj pozostanie pupila na swoim posłaniu. Zobaczysz, że jeśli dobrze będzie kojarzył swoje legowisko, na pewno będzie z niego korzystał na czas odpoczynku.

jak nauczyć psa leżeć w legowisku

Jak nauczyć psa leżeć? Wskazówki dla opiekuna

Decydując się na rozpoczęcie nauki komend, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Ponieważ będziesz pracował według szkolenia metodami pozytywnymi, nie karz czworonoga za niepowodzenia. Mogą zdarzyć się chwile zwątpienia, ponieważ pies może mieć problem z odczytaniem Twojego znaku. Ważne jest jednak, abyś wykazał się cierpliwością i pozytywnym nastawieniem. Zwierzę szybko wyczuje nerwy i stres, co może cofnąć efekty, które do tej pory udało Wam się wypracować.

Trening nie powinien zająć Ci dłużej niż 15 minut jednorazowo. Po tym czasie pies będzie już zmęczony i jego chęć do wykonywania poleceń szybko się skończy. Pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy będziesz trzymać się jednej komendy. Zamiast hasła „leżeć” możesz użyć „waruj”. Grunt, żeby wybrać jedno konkretne słowo.

Posłuszeństwo drogą do szczęścia?

Komenda „leżeć” to jedno z haseł, które Twój pies powinien umieć wykonać zawsze, bowiem przydaje się często, gdy trzeba opanować (nie zawsze dobre) emocje. Zacząłeś już ze swoim pupilem sesje treningowe? Mam nadzieję, że tak i podzielisz się z nami, co umie Twój czworonożny przyjaciel. Jeśli dopiero startujecie, nie zwlekaj – szkolenie przyniesie wiele korzyści Twojemu psu i sprawi, że Wasza relacja będzie jeszcze mocniejsza.

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *