Retriever z Nowej Szkocji – charakterystyka rasy

16 kwietnia 2024 Redakcja0

Toller, retriever z Nowej Szkocji to pies średniej wielkości o dużej wytrwałości, wysokim poziomie inteligencji i podatności na szkolenie. W przeszłości psy tej rasy pracowały u boku myśliwych. Obecnie coraz częściej stają się kompanami rodzin. Co warto wiedzieć przed zakupem psa tej rasy? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak wygląda retriever z Nowej Szkocji?

Toller to średniej wielkości pies myśliwski, o zwartej i harmonijnej budowie ciała, który w pracy jest czujny i zdecydowany.

Głowa nova scotia duck tolling retrievera jest wyraźnie zarysowana i nieznacznie klinowata. Czaszka jest szeroka i lekko zaokrąglona; stop wyraźnie zaznaczony, a kufa zwężająca się ku nosowi, którego nozdrza powinny być rozwarte, a kolor powinien zlewać się z umaszczeniem lub być czarny. Oczy tollera mają migdałowaty kształt i są średniej wielkości, w kolorze od bursztynowego do brązowego. Uszy psa są trójkątne, średniej wielkości, wysoko osadzone i dobrze owłosione. Głowa psa trzymana jest przez mocno umięśnioną szyję. Grzbiet psa jest krótki i prosty; klatka piersiowa głęboka, a lędźwie silne i umięśnione. Ogon stanowi naturalne przedłużenie zadu, jest szeroki u nasady i powinien być noszony poniżej linii grzbietu.

Sierść tollera jest wodoodporna. Włos okrywowy jest średniej długości i twardości, a podszerstek jest gęsty i miękki. Włos na grzbiecie może być lekko falisty, ale w każdym innym miejscu jest prosty.

Psy tej rasy mogą występować w różnych odcieniach czerwonego lub pomarańczowego z jaśniejszym piórem na spodniej stronie ogona. Często występuje u nich również jedno z białych znaczeń: na koniuszku ogona, na łapach, przedpiersiu lub w formie strzałki na głowie.

Hodowla retrievera z Nowej Szkocji – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór hodowli retrievera z Nowej Szkocji ma znaczenie dla zakupu zdrowego zwierzęcia. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Warto zatem wybrać hodowlę, która działa zgodnie z wysoki standardami, określonymi przez związek kynologiczny.

Jak znaleźć dobrą hodowlę tollera? Warto zacząć od zapoznania się z listą hodowli rekomendowanych przez lokalne oddziały Związku Kynologicznego w Polsce. Kluczowe jest także zwrócenie uwagi na osiągnięcia rodziców szczeniąt, częstotliwość pojawiania się nowych miotów, a także na opinie i rekomendacje innych właścicieli psów tej rasy. Warto również poszukiwać informacji na forach internetowych i w grupach społecznościowych dedykowanych hodowcom i miłośnikom retrieverów z Nowej Szkocji.

Po wstępnym wyborze hodowli, umów się na spotkanie zapoznawcze, aby zweryfikować warunki, w jakich przebywają szczenięta oraz ich matka. Podczas wizyty warto zapytać o wyniki badań suki i reproduktora, dietę stosowaną w hodowli, a także o wszelkie szczegóły dotyczące opieki i wychowania szczeniąt. Przed wizytą warto również zapoznać się z charakterystycznymi cechami i potencjalnymi wadami rasy, aby móc sprawdzić, czy szczenięta ich nie posiadają.

W momencie zakupu upewnij się, że otrzymasz od hodowcy metrykę szczenięcia, niezbędną do późniejszego wyrobienia rodowodu. Hodowca powinien również przekazać książeczkę zdrowia z wpisanymi odrobaczeniami i szczepieniami.

Koszty utrzymania retrievera z Nowej Szkocji

Pamiętaj, że koszt utrzymania psa nie kończy się na cenie jego zakupu. Większym wydatkiem na początku będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka, a następnie zakup, każdego miesiąca, karmy, przekąsek i produktów higienicznych. Podane poniżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN)
Legowisko 100
Miski na jedzenie i wodę 40
Smycz 30
Obroża 20
Szczotka do sierści 25
Zabawki 50
Kosmetyki do pielęgnacji 40
Transporter 120

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.

Historia i pochodzenie retrievera z Nowej Szkocji

Historia retrievera z Nowej Szkocji jest głęboko zakorzeniona w tradycji myśliwskiej wabienia kaczek przez bawiące się na brzegu psy. Kaczki, które podpłynęły zbyt blisko stawały się łatwym celem dla myśliwych, z kolei rolą tollera było aportowanie ustrzelonego ptactwa.

Psy tej rasy wyhodowano w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja prawdopodobnie na początku XIX wieku. Przyczynili się do tego europejscy imigranci, którzy przywieźli ze sobą rude psy, które skrzyżowano z miejscowymi spanielami i retrieverami. Choć dokładne początki tej rasy są niejasne, a jej historia może sięgać nawet XVII wieku, to prawdopodobnie te unikalne mieszanki genetyczne dały początek dzisiejszym tollerom.

Nazwa rasy dosłownie tłumaczona oznacza „aportera z Nowej Szkocji wabiącego kaczki”, co doskonale oddaje tradycyjną rolę tych psów.

Mimo że rasa ta była początkowo znana głównie na terenach swojego pochodzenia, to w latach 80. XX wieku zyskała popularność w Europie, w szczególności w Danii, Holandii, Szwecji i Finlandii, a pierwsza hodowla w Polsce powstała na początku XXI wieku.

W 1945 roku Kanadyjski Związek Kynologiczny jako pierwszy zarejestrował tę rasę. FCI uznało ją 30 listopada 1981 roku. Amerykański Kennel Club wpisał tollera w 2003 roku na listę ras w grupie psów sportowych.

Charakter retrievera z Nowej Szkocji

Toller to rasa inteligentna, łatwa w układaniu i bardzo wytrwała. Jest to pies, który mocno przywiązuje się do swojej rodziny, stając się nie tylko doskonałym towarzyszem codziennego życia, ale również aktywnym uczestnikiem rodzinnych aktywności. Tollery wykazują się również dużą chęcią do nauki, dzięki czemu z powodzeniem mogą uczyć się psich sportów, takich jak agility, dogfrisbee, czy flyball.

Charakterystyczne dla rasy toller jest duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Codzienne, długie spacery, pełne różnorodnych atrakcji, są absolutnym minimum, które pozwala na utrzymanie psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Toller jest psem zwinnym, czujnym i pełnym determinacji, dla którego woda stanowi naturalny żywioł. Ekscytacja na widok wody, biegi, skoki, pływanie czy aportowanie w wodzie to jego ulubione formy aktywności.

Warto zwrócić uwagę, że silny instynkt łowiecki tego psa może prowadzić do skłonności do ucieczek, szczególnie, gdy nie jest on odpowiednio szkolony. Niezaspokojone potrzeby ruchu i aktywności mogą także skutkować niszczeniem przedmiotów.

Mimo tych wyzwań retrievery z Nowej Szkocji są niezwykle przyjazne i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym psami i kotami. Ich wesołe usposobienie sprawia, że stanowią doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, do których są bardzo przywiązane. Wymagają jednak od opiekuna zaangażowania i kreatywności w planowaniu codziennych aktywności.

Toller: zdrowie i długość życia

Toller to jedna z bardziej zdrowych ras psów. Gęsta okrywa dobrze izoluje psa od niekorzystnych warunków atmosferycznych. W wodzie pies może pracować godzinami, co doskonale sprawdza się w upalne dni.

Typowe choroby psów tej rasy to zaćma, niedoczynność kory nadnerczy oraz uogólniony postępujący zanik siatkówki.

Retrievery z Nowej Szkocji, dzięki dobrym genom mogą dożyć sędziwego wieku nawet 16 lat.superfoods dla psa

Jak karmić tollera?

Retriever z Nowej Szkocji to rasa, która powinna mieć zapewnioną wysokiej jakości karmę, z odpowiednią ilością białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu, witamin, mikro- i makroelementów, w której węglowodany będą jedynie dodatkiem. Może to być zarówno sucha, jak i mokra karma komercyjna, dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki. W przypadku tych dwóch ostatnich konieczne będzie prawidłowe zbilansowanie składników.

Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych tollera. Jeżeli pies jest pracujący, to zaleca się podawanie mu karmy dla psów aktywnych, o zwiększonej ilości kalorii.

Pamiętaj, by karmić psa 3 razy dziennie o stałych porach oraz unikać podawania posiłku dwie godziny przed i po wysiłku, by nie sprowokować rozszerzenia i/lub skrętu żołądka.

Pielęgnacja: jak utrzymać tollera w dobrym zdrowiu

Dwuwarstwowa sierść retrievera wymaga systematycznej pielęgnacji. Dlatego psa należy wyczesywać 2 razy w tygodniu, najpierw za pomocą grzebienia o rzadkich zębach, następnie szczotką z metalowymi gładko zakończonymi zębami. Przed szczotkowaniem sierść psa należy nawilżyć odżywką w aerozolu. Dodatkowo, w okresie linienia sierść należy czesać raz dziennie.

Kąpiele mogą odbywać się raz na 3 miesiące bądź częściej, jeśli toller mocno się brudzi. Z uwagi na gęstą szatę należy starannie rozprowadzić szampon aż do samej skóry. Psa należy kąpać dwukrotnie, a na koniec nałożyć odżywkę do włosów, którą później należy wypłukać.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

toller w pracy

Jak szkolić retrievera z Nowej Szkocji?

Nova scotia duck tolling retriever to pies myśliwski – aportret, który łączy inteligencję z dużą potrzebą aktywności fizycznej i psychicznej. Pies, który nie będzie miał zaspokojonych tych potrzeb może stać się nieznośny w obcowaniu. Z tego względu już od szczeniaka warto udać się z tollerem do psiego przedszkola, a po jego zakończeniu kontynuować trening posłuszeństwa wprowadzając elementy wybranego psiego sportu. Gdy pies stanie się dojrzały fizycznie warto rozpocząć z nim systematyczne treningi np. agility.

Najlepsze imiona dla retrievera z Nowej Szkocji

Wybierając imię dla tollera, warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczne cechy, takie jak wesołość i wytrwałość w pracy. Dobrze jest więc wybrać imię, które będzie proste w wymowie i zrozumiałe dla psa, a krótkie imiona często są bardziej praktyczne, szczególnie podczas szkolenia. Inspiracją do wyboru imienia może być zarówno pochodzenie rasy, jak i osobiste preferencje opiekuna. Oto kilka propozycji imion dla psa tej rasy:

Imię dla psa

  1. Rusty – imię to doskonale pasuje do retrievera z Nowej Szkocji ze względu na jego charakterystyczne, rudo-białe umaszczenie. „Rusty” w języku angielskim oznacza „rdzawy”, co jest nawiązaniem do koloru sierści psa.
  2. Chase – odzwierciedla naturalną skłonność psa do gonienia i aportowania. „Chase” w angielskim znaczy „pościg”, co pasuje do aktywnego charakteru tollera.
  3. Anchor – jako hołd dla morskich korzeni Nowej Szkocji, skąd pochodzi rasa. „Anchor” oznacza „kotwicę”, symbolizując siłę i stabilność.
  4. Scout – idealne dla psa, który jest zawsze gotowy do odkrywania nowych terenów. „Scout” to „zwiadowca”, co pasuje do ciekawego świata i inteligentnego charakteru tollera.
  5. Blaze – odzwierciedla energię i zapał, z jakim retrievery z Nowej Szkocji podchodzą do wszelkich aktywności. „Blaze” można przetłumaczyć jako „płomień” lub „żar”, co jest metaforą ich pasji do życia.

Imię dla suczki

  1. Amber – imię to nawiązuje do ciepłego, złotawo-rudego koloru, jaki często pojawia się w umaszczeniu tollerów. „Amber” to po angielsku „bursztyn”, co podkreśla piękno i elegancję suczki.
  2. Sierra – dla psa o silnym, niezależnym charakterze, podobnie jak góry Sierra. „Sierra” oznacza górzysty teren, co może symbolizować wytrzymałość i przygodowy duch tollera.
  3. Luna – idealne dla suczki o łagodnym i spokojnym usposobieniu, przypominającym blask księżyca. „Luna” w wielu językach oznacza „księżyc”, podkreślając jej tajemniczość i delikatność.
  4. Willow – „wierzba” po angielsku, pasuje do eleganckiej i zwinnej suczki, której grację można porównać do delikatnie kołyszących się gałęzi wierzby.
  5. Cleo – skrócone od „Cleopatra”, może symbolizować siłę i niezależność charakteru. To imię pasuje do suczki, która wykazuje naturalne przywództwo i inteligencję.

FAQ na temat retrievera z Nowej Szkocji

Ile kosztuje toller?

Cena tollera z hodowli waha się od 3500 do 5000 zł.

 

Bibliografia

Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/312.pdf

fci.be/en/nomenclature/NOVA-SCOTIA-DUCK-TOLLING-RETRIEVER-312.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy