Duży szwajcarski pies pasterski – charakterystyka rasy

21 marca 2024 Redakcja0

Psy w typie dużego szwajcarskiego psa pasterskiego pracowały o boku kupców i rzeźników już w XVIII wieku, chociaż ich historia jest z całą pewnością zdecydowanie dłuższa. Kynolodzy stawiają hipotezę, że psy te pochodzą od molosów, które dotarły do Europy w czasie wędrówki ludów. Obecnie psy tej rasy są przede wszystkim zwierzętami do towarzystwa, a także stróżującymi na posesjach.

Jak wygląda duży szwajcarski pies pasterski?

Duży szwajcarski pies pasterski to pies należący do ras olbrzymich. Mimo, że standard FCI nie określa wagi rasy, to psy te mogą ważyć nawet 50-60 kg. Ten trójkolorowy pies jest masywny, grubokościsty i dobrze umięśniony. Patrząc na niego z daleka można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z krótkowłosym berneńskim psem pasterskim, ale to tylko złudzenie.

Głowa psa jest mocna i proporcjonalna do tułowia. Kufa, jak przystało na psa tej wielkości, jest również silna, dłuższa niż głęboka, a oglądana z góry nie może być spiczasta. Grzbiet nosa jest prosty. Oczy mają kształt migdała, są średniej wielkości, zwykle koloru orzechowego do kasztanowo-brązowego. Uszy szwajcarskiego psa pasterskiego są średniej wielkości, trójkątne i wysoko osadzone. Głowa noszona jest na muskularnej i masywnej szyi. Grzbiet psa jest silny, umiarkowanie długi i prosty; klatka piersiowa jest szeroka, sięga łokci; lędźwie są również szerokie i dobrze umięśnione, a zad długi, lekko zaokrąglony i silny, jak reszta ciała. Ogon psa jest dość ciężki, w spoczynku opada i sięga stawu skokowego.

Duży szwajcarski pies pasterski ma podwójną sierść. Włos okrywowy jest średniej długości, dosyć twardy i gęsty. Możliwy jest również krótki włos okrywowy, pod warunkiem, że podszerstek jest obfity.

Podstawowym umaszczeniem psów tej rasy jest maść czarna z brązowo-czerwonym podpalaniem i symetrycznymi czysto białymi plamami.

Hodowla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór renomowanej hodowli dużego szwajcarskiego psa pasterskiego będzie miał duże znaczenie dla zdrowia i charakteru psa. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Kupując psa z hodowli możesz mieć pewność, że jest to osobnik z lepszymi genami, co daje większą szansę na dobre zdrowie psa przez całe jego życie.

Jak znaleźć dobrą hodowlę dużego szwajcarskiego psa pasterskiego? W pierwszej kolejności skorzystaj z wyszukiwarki oddziałów Związku Kynologicznego w Polsce, która jest dostępna na ich stronie internetowej. Na tej podstawie znajdź oddział właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania i poproś w nim o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych hodowli psów tej rasy.

Dokonując wyboru hodowli sprawdź, jakie są osiągnięcia rodziców szczeniąt, z jaką częstotliwością rodzą się mioty oraz jakie są opinie na temat hodowli wśród innych kupujących. Warto również porozmawiać z właścicielami psów tej rasy, np. na zamkniętych grupach w social mediach.

Po dokonaniu wyboru hodowli warto umówić się najpierw na spotkanie zapoznawcze. Podczas wizyty, sprawdź warunki, w których przebywają matka i szczeniaki, zapytaj, czy rodzice szczeniąt byli badani i jaka karma jest podawana szczeniętom, jeśli są już na diecie po odstawieniu od matki. Przed wizytą warto też zapoznać się z typowymi wadami tej rasy według wzorca i upewnić się, że u szczeniąt ich nie ma.

Przy podpisywaniu umowy kupna szczeniaka, upewnij się, że otrzymasz metrykę, która będzie podstawą do wyrobienia rodowodu dla Twojego psa. Hodowca powinien także przekazać Ci książeczkę zdrowia szczeniaka z wpisami odrobaczeń i pierwszych szczepień. Pamiętaj, że renomowane hodowle często dostarczają wyprawkę dla szczeniaka.

Koszty utrzymania dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Zakup psa to dopiero początek wydatków. W domu powinna czekać już na szczenię wyprawka, po której pojawią się stałe miesięczne koszty utrzymania psa. Podane niżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN) dla psa dużej rasy
Legowisko (większe) 200
Miski na jedzenie i wodę 60
Smycz (mocniejsza) 50
Obroża (solidniejsza) 30
Szczotka do sierści 35
Zabawki (większe, trwalsze) 80
Kosmetyki do pielęgnacji 60
Transporter (większy) 180

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszy, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii – absolutne minimum to kontrole roczne.

petner przysmaki suszone

Historia i pochodzenie dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Duży szwajcarski pies pasterski to jedna z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich, której udokumentowana historia sięga XVIII wieku. Już wtedy psy w tym typie pracowały u boku rzeźników, a także jako psy podwórkowe i do pomocy przy ciągnięciu wózków handlarzy.

Z uwagi na swój masywny wygląd specjaliści upatrują przodków tej rasy w molosach, które dotarły do Europy wraz z wędrówkami ludów.

Współczesna historia dużego szwajcarskiego psa pasterskiego rozpoczęła się w 1908 roku, gdy na jubileuszowej wystawie w Langenthal, zorganizowanej z okazji 25-lecia Szwajcarskiego Towarzystwa Kynologicznego, zaprezentowano do oceny dwa krótkowłose berneńskie psy pasterskie. Profesor Heim, który został poproszony o ocenę uznał, że jest to zanikająca odmiana starego typu dużych psów pasterskich. Już rok później duży szwajcarski pies pasterski został uznany przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne za odrębną rasę. W 1912 roku powstał klub tej rasy, a FCI opublikowało wzorzec rasy 5 lutego 1939 roku.

Charakter dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Duży szwajcarski pies pasterski to pies pozbawiony lęku – nie można się temu dziwić, biorąc pod uwagę jego aparycję i przeznaczenie. Jednocześnie jest to rasa ufna, dobroduszna i w pełni oddana swojemu stadu – rodzinie.

Psy tej rasy są pogodne i mało agresywne. Mimo wszystko sprawdzą się dobrze, jako stróże posesji, które swoim wyglądem odstraszą intruzów.

DSPP nie może i nie powinien spędzać całych dni na terenie posesji. Jest to pies bardzo inteligentny, wymagający pracy umysłowej u boku człowieka. Pozostawienie go samemu sobie, nie tylko źle wpłynie na jego psychikę, ale również zmarnuje jego potencjał.

Duży szwajcarski pies pasterski to pies rodzinny, który nada się do wielopokoleniowego domu z dziećmi oraz innymi zwierzętami, nad którymi roztoczy swoją opiekę.

Należy jednak pamiętać, że pies tej rasy został wyhodowany głównie do ciężkiej pracy. Stąd nic nie stoi na przeszkodzie, by szkolić psa w wybranym psim sporcie.

Zdrowie i długość życia

Duży szwajcarski pies pasterski to rasa, która może żyć przez cały rok na zewnątrz – chociaż nie jest to polecane. Psy tej rasy dobrze znoszą niskie temperatury. W upalne dni powinny jednak mieć możliwość schronienia się w cieniu, z dostępem do czystej wody.

Typowe choroby psów tej rasy to dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, rozszerzenie i skręt żołądka oraz nowotwory.

Biorąc pod uwagę, jak duże są to psy możesz się spodziewać, że ich długość życia nie będzie imponująca. Tymczasem dobrze zaopiekowane osobniki mogą żyć nawet przez 11 lat.

Jak karmić dużego szwajcarskiego psa pasterskiego?

Wybierając karmę dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego pamiętaj, by była ona dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Psy tej rasy nie wykazują problemów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, zatem wybór karmy nie powinien nastręczyć opiekunowi problemów. Są to psy mało wybredne, które mogą być karmione komercyjną karmą suchą. Karma mokra w przypadku tak dużej rasy psów nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, by nie oszczędzać na karmie dla psa. Dlatego kupuj produkty o dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego.

Pielęgnacja: jak utrzymać dużego szwajcarskiego psa pasterskiego w dobrym zdrowiu

Opieka nad szwajcarskim psem pasterskim jest stosunkowo prosta i nie wymaga szczególnych zabiegów. Regularne czesanie sierści, dwa razy na tydzień, jest wystarczające, choć podczas okresu linienia, szczególnie jeśli pies przebywa wewnątrz domu, zaleca się szczotkowanie codziennie. Warto używać do tego szczotek z naturalnym włosiem, a przed przystąpieniem do czesania, dobrze jest zastosować odżywkę do sierści w formie sprayu. Do usuwania podszerstka najlepiej nadają się miękkie metalowe szczotki lub grzebienie o gęstych ząbkach.

Kąpiel psa pasterskiego powinna być rzadkością, ograniczoną do momentów, kiedy jest on wyjątkowo brudny, najlepiej nie częściej niż cztery razy w roku, używając przy tym szamponu przeznaczonego dla psów.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić dużego szwajcarskiego psa pasterskiego?

Duży szwajcarski pies pasterski to rasa inteligentna, z dobrą pamięcią, skora do nauki, ale mająca skłonność do wyrażania własnego zdania. Psy tej rasy dojrzewają późno, dlatego szkolenie powinno być odpowiednio dopasowane do możliwości intelektualnych psa. Najlepiej zacząć od psiego przedszkola, przechodząc następnie do podstawowego treningu z posłuszeństwa, do którego można włączać podstawy wybranego psiego sportu. Pamiętaj jednak, by nie forsować psa do czasu osiągnięcia przez osobnika pełnej dojrzałości fizycznej.

Najlepsze imiona dla dużych szwajcarskich psów pasterskich

Wybierając imię dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego możesz wziąć pod uwagę historię rasy, kraj pochodzenia bądź przeznaczenie psa. Idealne imię powinno być krótkie i dźwięczne, gdyż takie będzie łatwe do zrozumienia dla psa i praktyczne dla opiekuna, podczas szkolenia. Inspiracje możesz również czerpać z własnej kultury, a oto kilka propozycji imienia:

Imię dla psa

  1. Thor – Imię to nawiązuje do nordyckiego boga piorunów, symbolizując siłę i odwagę, co może być odpowiednie dla psa o takich cechach.
  2. Bruno – Pochodzi od słowa oznaczającego „brązowy” w językach germańskich, co może pasować do ciemniejszych odcieni sierści psa.
  3. Max – Krótkie i mocne imię, które znaczy „największy”. Idealne dla dużego, imponującego psa.
  4. Rex – Oznacza „król” w łacinie, podkreślając szlachetność i majestatyczność psa.
  5. Oscar – Celtyckie imię oznaczające „przyjaciel jeleni”, co może oddawać przyjazne usposobienie psa i jego związki z naturą.

Imię dla suczki

  1. Freya – Imię skandynawskiej bogini miłości, piękna i płodności, pasujące do eleganckiej i kochającej suki.
  2. Bella – Oznacza „piękna”, idealne dla psa o urodziwej postawie.
  3. Luna – Oznaczające „księżyc” w łacinie, idealne dla psa o spokojnym, tajemniczym charakterze.
  4. Maya – Imię to ma wiele znaczeń w różnych kulturach, często kojarzone z magią i iluzją, co może pasować do inteligentnej i zwinnej suki.
  5. Zara – Oznacza „księżniczkę” w języku arabskim, co może być odpowiednie dla szlachetnej i godnej suki.

FAQ o dużym szwajcarskim psie pasterskim

Ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski?

Cena dużego szwajcarskiego psa pasterskiego z hodowli waha się w przedziale 3500-5000 zł.

Jak długo żyje duży szwajcarski pies pasterski?

Duży szwajcarski pies pasterski żyje średnio 10-11 lat.

 

Bibliografia

Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.

zkwp.pl/wzorce/58.pdf

fci.be/en/nomenclature/GREAT-SWISS-MOUNTAIN-DOG-58.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy