Buldog francuski. Karmienie, charakter i historia

22 marca 2024 Redakcja0

Mówi się o nim „uwodziciel z uszami nietoperza”. Ta wyjątkowa rasa, mimo ogromnej popularności, kryje w sobie sporo zagadek. Bo nie tak łatwo odkryć, czego potrzebuje buldog francuski. Karmienie musi być tu indywidualne, jak indywidualny jest jego charakter. Dowiedz się więcej o tym kosmicznym psie!

Buldogi francuskie to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych ras psów na świecie. Ich niepowtarzalny wygląd, przyjazny charakter i niezwykła lojalność sprawiają, że są wyjątkowo popularne wśród miłośników czworonogów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej buldogom francuskim, ich pochodzeniu, wyglądowi, charakterowi, zdrowiu i długości życia, a także jak należy je karmić i jakie imiona najlepiej do nich pasują.

Pochodzenie buldoga francuskiego

Mimo nazwy, historia buldogów francuskich nie zaczyna się we Francji. Ich korzenie sięgają Anglii, gdzie były hodowane przez rzemieślników, głównie koronkarzy z Nottingham. Przodkami buldoga francuskiego prawdopodobnie były buldogi angielskie oraz psy w typie teriera. W XIX wieku, podczas rewolucji przemysłowej, wielu z rzemieślników przeniosło się do Francji, zabierając ze sobą swoje buldogi. W nowym kraju, dzięki krzyżowaniu z lokalnymi rasami, powstała rasa, którą dziś znamy jako buldoga francuskiego.

Buldogi francuskie są obecnie wykorzystywane głównie jako psy towarzyszące, co idealnie wpisuje się w ich przyjazny i lojalny charakter. Ich mały rozmiar i adaptacyjność sprawiają, że są doskonałymi mieszkańcami zarówno dużych miast, jak i cichych przedmieść. Są również często angażowane jako psy terapeutyczne ze względu na swoją zdolność do nawiązywania głębokich emocjonalnych więzi z ludźmi, pomagając w łagodzeniu stresu i poprawie samopoczucia. Ponadto, buldogi francuskie zyskały popularność w mediach społecznościowych i reklamie, gdzie ich uroczy wygląd i zabawne zachowania często stają się gwiazdami różnych kampanii marketingowych. Mimo że nie są już używane do celów, dla których pierwotnie były hodowane, ich wszechstronność i wyjątkowy charakter sprawiają, że nadal są bardzo cenione w wielu różnych kontekstach.buldog francuski karmienie

Wygląd buldoga francuskiego

Buldogi francuskie są łatwo rozpoznawalne dzięki swojemu muskularnemu ciału. Buldog francuski ma krótką, gładką sierść, która przylega do ciała, podkreślając jego muskularną sylwetkę. Głowa buldoga francuskiego jest duża i kwadratowa, z mocno zaakcentowanymi policzkami i głębokimi bruzdami. Nos jest krótki, szeroki, z dobrze rozwiniętymi nozdrzami, charakterystyczny dla psów brachycefalicznych. Oczy są duże, okrągłe, umieszczone daleko od siebie i zawsze ciemne. Wyraz oczu powinien być żywy i inteligentny. Uszy są jedną z najbardziej charakterystycznych cech buldoga francuskiego – są duże, stojące, o kształcie przypominającym uszy nietoperza.

Waga dorosłego psa waha się zazwyczaj od 8 do 14 kg, co klasyfikuje je jako psy średniej wielkości. Całość dopełnia naturalnie krótki, niekiedy odrobinę zakręcony ogon.

Wygląd buldoga francuskiego jest niezwykle charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny, co czyni tę rasę jedną z najbardziej wyróżniających się wśród psów. Wzorzec rasy precyzuje wiele cech fizycznych, które muszą być spełnione, aby pies był uznany za prawdziwego przedstawiciela buldoga francuskiego.

Buldogi francuskie występują w różnych kolorach i wzorach sierści. Wzorzec rasy akceptuje kolory takie jak:

 • Brindle (pręgowany): ciemne pasy na jaśniejszym tle, które mogą wahać się od jasnego złota do głębokiej czerni.
 • Biały: może być całkowicie biały lub z plamami innego koloru.
 • Fawn (płowy): jednolity kolor od jasnego kremu do ciepłego cynamonu.
 • Czarny: czysty czarny bez jakichkolwiek białych znaczeń.
 • Tygrysi: podobny do brindle, ale z bardziej wyraźnymi, równoległymi pasami.

Warto zauważyć, że niektóre kolory, takie jak czysty niebieski, czekoladowy, czarny bez jakichkolwiek białych lub pręgowanych znaczeń, mogą być atrakcyjne, ale są uznawane za niepożądane w wielu klubach hodowlanych i mogą nie być akceptowane w oficjalnych konkursach.

czym karmić buldogi francuskie

Zdrowie i długość życia

Jak większość ras brachycefalicznych, buldogi francuskie mogą mieć problemy zdrowotne związane z ich budową, takie jak trudności z oddychaniem, problemy z kręgosłupem czy alergie skórne. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia opieka weterynaryjna oraz utrzymanie optymalnej wagi psa. Średnia długość życia buldogów francuskich to około 10-12 lat, choć wiele z nich żyje dłużej przy odpowiedniej opiece.

Karmienie buldoga francuskiego

Dietę buldoga francuskiego należy starannie dopasować, aby zapobiegać nadwadze i towarzyszącym jej problemom zdrowotnym. Najlepiej jest karmić je wysokiej jakości karmą, dostosowaną do ich wieku, wagi i poziomu aktywności. Ważne jest również, aby nie przekarmiać buldogów francuskich, ponieważ mają one tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Regularne, umiarkowane ćwiczenia są kluczowe dla utrzymania ich w dobrej kondycji fizycznej.

Czym jeszcze wyróżnia się buldog francuski? Karmienie w jego wypadku jest dość szczególne, ponieważ rasa ta jest skłonna z jednej strony do alergii pokarmowych, z drugiej do nadwagi. Ponadto, jeśli pojawiają się defekty w budowie pyska, taki psiak staje się również bardzo wybredny, gdy chodzi o pożywienie, a niekiedy okazuje się niejadkiem. Dlatego tak ważne jest zatem indywidualne dopasowanie karmy – zarówno do rasy, jak i konkretnego jej przedstawiciela.

buldog francuski żywienie

Buldog francuski – propozycje imion

Wybór imienia dla buldoga francuskiego to wspaniała okazja, by podkreślić jego niepowtarzalny charakter i urok. Te urocze psy zasługują na imiona, które są równie wyjątkowe i pełne charakteru, jak one same. Pamiętaj, że wybierając imię, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego brzmienie, ale także na to, jak dobrze odzwierciedla ono osobowość i indywidualność Twojego buldoga francuskiego. Imię powinno być także łatwe do wypowiedzenia i powinno przyciągać uwagę Twojego psa.

Oto kilka propozycji, które mogą pasować do osobowości i wyglądu buldoga francuskiego

Imiona dla suczki

 • Bella – dla uroczej suczki o pięknych, wyrazistych oczach; imię to podkreśla jej wdzięk i urodę.
 • Coco – lekkie i zabawne, doskonale oddające zabawny i pełen życia charakter tych psów.
 • Lola – zuchwałe i pełne energii, świetnie pasuje do buldoga, który kocha zabawę i przygody.
 • Daisy – słodkie i dziewczęce, idealne dla psa, który jest prawdziwym promieniem słońca w domu.
 • Fifi – zabawne i frywolne, świetnie nadaje się dla suczki o kapryśnym i igraszkowym charakterze.

Imiona dla psa

 • Gaston – imię to kojarzy się z francuskim urokiem i elegancją, idealnie pasując do psa o tak szlachetnym pochodzeniu.
 • Hugo – silne, klasyczne imię, które może pasować do mężnego, ale serdecznego charakteru buldoga francuskiego.
 • Coco – lekkie i zabawne, doskonale oddające zabawny i pełen życia charakter tych psów.
 • Rocky – idealne dla buldoga z twardym charakterem, ale miękkim sercem.
 • Louis (czytaj jako „Lui”) – eleganckie i stylowe, świetnie komponujące się z francuskim dziedzictwem rasy.
 • Oscar – pasuje do psa o wyrafinowanym smaku i niezależnym duchu.

czym karmić buldoga francuskiego

Buldog francuski – podsumowanie

Na zakończenie, warto podkreślić, jak bardzo te niezwykłe psy wzbogacają życie swoich właścicieli. Buldog francuski, z jego niepowtarzalnym wyglądem, żywiołowym charakterem i niewzruszoną lojalnością, jest nie tylko towarzyszem codzienności, ale prawdziwym członkiem rodziny. Ich zdolność do nawiązywania głębokich emocjonalnych więzi czyni z nich więcej niż tylko zwierzęta domowe; są one źródłem niekończącej się radości, wsparcia i bezwarunkowej miłości. Niech każdy moment spędzony z buldogiem francuskim będzie przypomnieniem o sile prostych przyjemności życia i o tym, jak wiele możemy nauczyć się od naszych czworonożnych przyjaciół. Niezależnie od tego, czy już dzielisz swoje życie z buldogiem francuskim, czy rozważasz przygarnięcie jednego do swojego domu, pamiętaj, że to, co oferują te małe, wielkie serca, jest bezcenne.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy