Portugalski pies dowodny – charakterystyka rasy

18 kwietnia 2024 Redakcja0

Portugalski pies dowodny to rasa psów o bardzo długiej historii pochodzenia. Rasa ta cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, jednak to w Europie, w Portugalii psy w tym typie kształtowano do pracy z rybakami od wieków. Obecnie psy tej rasy pełnią przede wszystkim rolę doskonałych psów do towarzystwa dla aktywnych osób.

Jak wygląda portugalski pies dowodny?

Portugalski pies wodny to pies należący do ras średniej wielkości – masa samców dochodzi do 25 kg. Wśród ważnych proporcji warto podkreślić jego kwadratową sylwetkę oraz stosunek wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej, który powinien wynosić 2:1.

Głowa psa jest proporcjonalna, mocna i szeroka, a linie profilu równoległe. Kufa jest prosta i szersza u nasady, a węższa na końcu. Oczy psa są średniej wielkości, widocznie zaokrąglone, rozstawione szeroko i lekko skośne. Ich kolor powinien być czarny lub brązowy. Uszy portugalskiego psa wodnego osadzone są powyżej linii oczu, wiszą przy głowie i nie sięgają poniżej linii żuchwy. Głowa noszona jest na prostej, krótkiej i dobrze umięśnionej szyi. Grzbiet psa jest prosty, krótki, szeroki i dobrze umięśniony; klatka piersiowa szeroka i głęboka; lędźwie szerokie i mocno związane z zadem, a zad lekko opadający. Ogon psa jest osadzony średnio wysoko, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi. Nie powinien sięgać do stawu skokowego, a podczas pobudzenia powinien być zakręcony w pierścień.

Psy dowodne mają obfitą sierść, ale bez podszerstka. Występują w dwóch jej odmianach: długiej i falistej bądź krótszej i lokowatej. W obydwu przypadkach sierść jest jednakowa na całym ciele, z wyjątkiem pach i słabizny.

Psy tej rasy występują w umaszczeniu czarnym lub czekoladowym w różnych odcieniach, także jednolicie białe. U barwnych psów biel może występować na kufie, czubku głowy, szyi, przedniej części klatki piersiowej, dolnych partiach nóg i na końcu ogona.

Hodowla portugalskiego psa dowodnego – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór renomowanej hodowli portugalskiego psa wodnego będzie miał duże znaczenie dla zdrowia i charakteru psa. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Kupując psa z hodowli możesz mieć pewność, że jest to osobnik z lepszymi genami, co daje większą szansę na dobre zdrowie psa przez całe jego życie.

Jak znaleźć dobrą hodowlę portugalskiego psa wodnego? W pierwszej kolejności skorzystaj z wyszukiwarki oddziałów Związku Kynologicznego w Polsce, która jest dostępna na ich stronie internetowej. Na tej podstawie znajdź oddział właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania i poproś w nim o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych hodowli psów tej rasy.

Dokonując wyboru hodowli sprawdź, jakie są osiągnięcia rodziców szczeniąt, z jaką częstotliwością rodzą się mioty oraz jakie są opinie na temat hodowli wśród innych kupujących. Warto również porozmawiać z właścicielami psów tej rasy, np. na zamkniętych grupach w social mediach.

Po dokonaniu wyboru hodowli warto umówić się najpierw na spotkanie zapoznawcze. Podczas wizyty sprawdź warunki, w których przebywają matka i szczeniaki, zapytaj czy rodzice szczeniąt byli badani i jaka karma jest podawana szczeniętom, jeśli są już na diecie po odstawieniu od matki. Przed wizytą warto też zapoznać się z typowymi wadami tej rasy według wzorca i upewnić się, że u szczeniąt ich nie ma.

Przy podpisywaniu umowy kupna szczeniaka upewnij się, że otrzymasz metrykę, która będzie podstawą do wyrobienia rodowodu dla Twojego psa. Hodowca powinien także przekazać Ci książeczkę zdrowia szczeniaka z wpisami odrobaczeń i pierwszych szczepień. Pamiętaj, że renomowane hodowle często dostarczają wyprawkę dla szczeniaka.

Koszt utrzymania portugalskiego psa wodnego

Cena zakupu psa do dopiero początek wydatków, które będą związane z jego utrzymaniem. Kolejnym większym wydatkiem będzie skompletowanie wyprawki dla psa. Poza tym czekają cię stałe miesięczne wydatki. Podane niżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN) dla psa dużej rasy
Legowisko (większe) 200
Miski na jedzenie i wodę 60
Smycz (mocniejsza) 50
Obroża (solidniejsza) 30
Szczotka do sierści 35
Zabawki (większe, trwalsze) 80
Kosmetyki do pielęgnacji 60
Transporter (większy) 180

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii – absolutne minimum to kontrole roczne.

portugalski pies dowodny

Historia i pochodzenie portugalskiego psa wodnego

Portugalski pies wodny wykorzystywany był w przeszłości do pracy myśliwskiej. Z czasem jednak stał się pomocnikiem rybaków, zbierając z wody sieci oraz inny sprzęt rybacki. Hipotez dotyczących przybycia psów w tym typie na Półwysep Iberyjski jest wiele: możliwe, że dotarły na niego z fenickimi kupcami już 1000 lat p.n.e.. Nie można także wykluczyć, że przybyły z Wizygotami bądź z Maurami, którzy najechali te tereny w VIII wieku.

Za miejsce stworzenia rasy bezsprzecznie uznaje się portugalski region Algarve. Głównym zadaniem psów tej rasy była pomoc rybakom w wyciąganiu zerwanych sieci, pilnowanie sprzętu rybackiego oraz domostw. Wraz z rozwojem techniki rybackiej, już pod koniec XIX wieku, zainteresowanie psami tej rasy bardzo zmalało. Odbudową rasy zajął się w latach 30. XX wieku Vasco Bensaude, dla którego wzorem rasy stał się Leão – jeden z ostatnich psów, pracujących z rybakami. Prace Bensaude kontynuowała Conchita Cintron de Castelo Branco, która odziedziczyła 17 psów oraz dokumentację hodowlaną. Conchita Cintron rozpoczęła współpracę z hodowcami z USA, którzy importowali psy do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1983 roku zostały uznane przez AKC.

FCI uznało portugalskiego psa wodnego 1 lutego 1955 roku.

Charakter portugalskiego psa wodnego

Portugalski pies dowodny to rasa niezwykle odważna i niezmordowana w pracy, dość niezależna, ale dająca się wyszkolić, pod nadzorem doświadczonego opiekuna.

Jest to pies bardzo inteligentny, który bardzo szybko pojmuje i wykonuje powierzone mu zadania. Jest szybki w reakcjach, chętny do pracy, odważny, odporny i rozsądny. To też rasa, która odznacza się przenikliwym spojrzeniem oraz doskonałym wzrokiem i słuchem.

Portugalski pies wodny to mistrz pracy w wodzie – świetnie pływa, nurkuje, a na dodatek nadaje się na stróża. Mimo tego w stosunku do członków rodziny jest bardzo łagodny i przyjazny, ale w pełni podporządkowany będzie tylko jednemu przewodnikowi. W stosunku do dzieci również wykazuje łagodność oraz cierpliwość.

Psy tej rasy potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego dobrze sprawdzą się u boku aktywnych osób, które będą z nimi wychodziły na regularne treningi.

Wobec innych zwierząt w domu również nie powinien przejawiać agresji.

portugalski pies dowodny

Zdrowie i długość życia

Portugalski pies dowodny to całkiem zdrowa rasa, która dodatkowo całkiem dobrze, jak na brak podszerstka, znosi cięższe warunki atmosferyczne. To pies, który może pracować w wodzie przez dłuższy czas. Mimo wszystko nie należy wystawiać go na długotrwałe wysokie temperatury.

Typowe choroby psów tej rasy to kardiomiopatia rozstrzeniowa, wyłysienia, mnogie wady oka, zaćma.

Biorąc pod uwagę wielkość rasy oraz możliwe choroby należy oczekiwać, że portugalski pies wodny będzie żył około 12-14 lat.

Jak karmić portugalskiego psa dowodnego?

Wybierając karmę dla portugalskiego psa wodnego pamiętaj, by była ona dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Biorąc pod uwagę, że alergie pokarmowe nie są typowym problemem psów tej rasy dobór karmy nie powinien stanowić większego problemu. Psy tej rasy nie są wybrednego czy łakome, mogą być karmione komercyjną karmą suchą, uzupełnianą w osobnym posiłku karmą morką. Zwróć uwagę, by podawana karma była pełnoporcjowa i zawierała wyższą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego, zamiast dużej ilości węglowodanów.

pies w samochodzie latem

Pielęgnacja: jak utrzymać portugalskiego psa dowodnego w dobrym zdrowiu

By zachować sierść psa w nienagannym stanie konieczna będzie systematyczna pielęgnacja. Na pewno psa należy szczotkować i czesać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Do tego celu potrzebne będą szczotki włosiane oraz pudlówka. Splątane włosy najłatwiej rozczesać grzebieniem od czego należy zacząć pielęgnację sierści. Przed szczotkowaniem należy spryskać sierść psa odżywką w aerozolu.

Przed kąpielą sierść psa powinna zostać dokładnie rozczesana, by usunąć filce. Potem psa należy umyć dwukrotnie, rozcieńczonym szamponem, by łatwiej można było wypłukać go z sierści. Po kąpieli należy odcisnąć wodę z psa i nałożyć odżywkę, którą po kilku minutach należy spłukać. Następnie należy owinąć psa w ręcznik do odciągnięcia wody, by później pozostawić psa do wyschnięcia.

Standardowo raz w tygodniu należy też sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić portugalskiego psa wodnego?

Portugalski pies wodny to obecnie przede wszystkim pies do towarzystwa, zatem może przechodzić standardowy tryb szkolenia. Począwszy od socjalizacji u hodowcy i dalej u opiekuna, przez psie przedszkole, aż do zaawansowanego treningu posłuszeństwa, który warto łączyć z treningiem wybranego psiego sportu.

charakter portugalskiego psa dowodnego

Najlepsze imiona dla portugalskich psów wodnych

Wybierając imię dla portugalskiego psa wodnego warto zainspirować się historią tej rasy oraz jej przeznaczeniem. Dodatkowo dobre imię dla psa powinno być krótkie, proste w wymowie i łatwe do zrozumienia dla psa, co jest praktycznym rozwiązaniem podczas szkolenia. Inspiracje możesz również czerpać z kultury Półwyspu Iberyjskiego. Oto kilka propozycji imion:

Imię dla psa

  1. Lisbon – od stolicy Portugalii, Lisbony. Imię to oddaje pochodzenie rasy i jest hołdem dla jej bogatej kultury i historii.
  2. Mar – w języku portugalskim oznacza „morze”. Idealne dla psa wodnego, który kocha wodę i pływanie.
  3. Navegador – oznacza „nawigator” lub „odkrywca”. Portugalia jest znana ze swoich odkrywców morskich.
  4. Zé – krótka, łatwa do wypowiedzenia forma typowego portugalskiego imienia José, co może symbolizować prostotę i niezawodność.
  5. Duarte – tradycyjne portugalskie imię, które oznacza „bogaty strażnik”. Może to być odniesienie do ochrony i lojalności, które są charakterystyczne dla tej rasy.

Imię dla suczki

  1. Amália – na cześć Amálii Rodrigues. Imię to może oddawać piękno i emocjonalną głębię charakteru psa.
  2. Sereia – oznacza „syrena”. To urocze imię dla suczki, która kocha wodę, odzwierciedlając mityczne połączenie z morzem.
  3. Luz – w języku portugalskim oznacza „światło”. To krótkie, pozytywne imię może symbolizować radość i blask, które pies wnosi do życia właściciela.
  4. Flor – oznacza „kwiat”. To delikatne i piękne imię, które może pasować do uroczej i eleganckiej suczki.
  5. Brisa – oznacza „bryza”, co może być hołdem dla lekkości i swobody, jaką suczka może wykazywać podczas zabawy na świeżym powietrzu.

jak szkolić portugalskiego psa wodnego

FAQ o portugalskim psie dowodnym

Ile kosztuje portugalski pies dowodny?

Cena portugalskiego psa dowodnego z hodowli to ok. 6000-7000 zł.

Jak długo żyje portugalski pies dowodny?

Portugalski pies wodny żyje średnio 12-14 lat.

 

Bibliografia

Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.

Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006

zkwp.pl/wzorce/37.pdf

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy