O której i ile razy dziennie karmić psa? Dobre i złe praktyki

28 lutego 2020 Redakcja0
o której i ile razy dziennie karmić psa

Czy wiesz, że dieta Twojego psiaka oraz sposób, w jaki podajesz mu posiłki, są niezwykle istotne dla jego samopoczucia oraz stanu zdrowia? Dziś skupimy się na tym, ile razy dziennie karmić psa, by jego przewód pokarmowy właściwie funkcjonował, a on czuł się najedzony i szczęśliwy.

Nieprawidłowe żywienie może prowadzić do nadwagi, otyłości, chorób serca i układu krążenia, a także wielu innych schorzeń, które znacznie wpływają na jakość życia psa. Niezwykle istotne jest, by każdy właściciel czworonoga wiedział, w jaki sposób, czym i kiedy karmić psa, by zaspokoić jego zapotrzebowanie i zapewnić mu stałą podaż najważniejszych składników odżywczych.

Ile razy dziennie karmić psa? Dieta a samopoczucie czworonoga

To, ile razy dziennie je pies, jest niezwykle istotne, ale jeszcze ważniejsze jest to, co i w jakich ilościach ląduje w psiej misce. Każdy, kto ma w domu psa, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego dieta nie może wyglądać tak, jak dieta człowieka. Dlaczego? Psi i ludzki układ pokarmowy znacząco różnią się od siebie. U psa układ trawienny jest znacznie krótszy, pokarm przebywa więc dużo krótszą drogę.

karmić psa przed czy po spacerze

Pies ma również mniej kubków smakowych, za to znacznie więcej komórek węchowych niż człowiek. Jego żołądek jest dużo bardziej rozciągliwy niż nasz – psy przystosowane są do przyjmowania dużej ilości pokarmu jednorazowo. Właśnie dlatego dla dorosłych ludzi najzdrowszy schemat diety to 5 niewielkich posiłków w równych odstępach czasowych, a dla psów tylko 2 posiłki – poranny i wieczorny.

Jakie konsekwencje może mieć ignorowanie tych różnic i podawanie psu kilka razy dziennie jedzenia nieprzystosowanego do jego możliwości trawiennych? Przede wszystkim może to prowadzić do rozregulowania pracy układu pokarmowego, który nie będzie miał chwili, by odpocząć od pracy. Równie szkodliwe może być ograniczanie karmienia psa do jednego posiłku. Co prawda psie żołądki przystosowane są do przyjmowania większej ilości pokarmów, ale spożycie bardzo dużej porcji może prowadzić do niebezpiecznego i bolesnego skrętu żołądka.

Nadmierne wydłużanie przerw między posiłkami to jednak niejedyny powód występowania tej choroby u psiaków. Drugą z najczęstszych przyczyn jest aktywność psa tuż po posiłku lub łapczywe łykanie karmy wraz z powietrzem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy karmić psa przed, czy po spacerze, to zalecane jest karmienie godzinę po aktywności lub dwie godziny przed.

ile razy dziennie je pies

O której karmić psa? Stałe godziny posiłków

W jakich godzinach karmić psa? Czy są określone pory, kiedy pies powinien dostawać posiłek? Jeśli Twój pupil jest już dorosłym psiakiem, zazwyczaj powinieneś podawać mu dwa posiłki na dobę. A o której karmić psa? Oczywiście rano i wieczorem – pierwszy posiłek podaj psiakowi godzinę po pierwszym spacerze (np. koło 8:00), a drugi wieczorem, również po spacerze, ale nie tuż przed snem (np. koło 19:00).

Uwaga! Istnieją jednak wyjątki dotyczące karmienia psa. Ile razy dziennie powinien jeść zdrowy dorosły pies, którego aktywność fizyczna jest standardowa – to już wiemy. A co z psami pracującymi lub intensywnie trenującymi? Ich zapotrzebowanie kaloryczne jest dużo większe. Takie psiaki powinny dostawać nieco lżejsze posiłki, ale częściej – 3-4 razy dziennie, w zależności od zapotrzebowania.

A co ze szczeniakami? O szczegółach pisaliśmy w artykule Żywienie szczeniąt w pigułce. Z najważniejszych informacji warto pamiętać, że najmłodsze psiaki powinny dostawać posiłek od 3 do nawet 5 razy dziennie. A w jakich godzinach? Najlepiej ustal stałe pory posiłków w możliwie równych odstępach czasu – pies będzie wtedy wiedział, kiedy spodziewać się jedzenia. Taka pewność daje zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa – wie, że nawet jeśli poczuje głód, w określonej porze w jego miseczce pojawi się smakowite jedzenie.

karmienie psa ile razy dziennie

Wiesz już, ile razy karmić psa. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać również o tym, by zapewnić psiakowi stałe miejsce posiłków. Postaw jego miskę w jednym miejscu, np. w kuchni, i zawsze tam podawaj czworonogowi jego karmę. Dobrze również podawać psiakowi posiłki zawsze w tej samej miseczce, dlatego warto już na początku wybrać naczynie wysokiej jakości, która wystarczy na długo.

Wiedza o tym, ile razy dziennie karmić psa, jest bardzo ważna. Równie ważny jest jednak wybór odpowiedniej karmy, która pokryje zapotrzebowanie psiaka na wszystkie składniki odżywcze. Karmą, która może stanowić pełną dietę Twojego psiaka i nie wymaga żadnego uzupełnienia, jest karma Petner. Nasze produkty są stworzone z najlepszych składników, mają czysty, klarowny i krótki skład, a ich smak jest uwielbiany przez psiaki – zarówno małe, jak i te duże.

W naszej ofercie znajdują się karmy dla szczeniaków, dorosłych psów, a także mieszanki stworzone specjalnie dla psich seniorów. Karmy Petner to dobry wybór dający pewność, że Twój czworonożny przyjaciel dostaje takie posiłki, jakie są dla niego najlepsze – czyli zdrowe, pyszne i pełnowartościowe.

kiedy karmić psa

Kiedy karmić psa? Kilka słów na koniec

Jak widać, odpowiedzi na pytanie, ile razy dziennie karmić psa jest kilka – wszystko zależy od wieku oraz trybu życia psiaka. Zawsze, niezależnie od wielkości psa, tego, czy jest szczeniakiem, czy dorosłym czworonogiem, ciężko trenuje, czy jest raczej leniuszkiem, trzeba pamiętać o tym, by jego posiłki podawane były regularnie, o stałych porach i w możliwie równych odstępach czasu.

I jeszcze jedno. O ile nie zaleca się, by psia miska przez cały dzień była wypełniona karmą, tak by zwierzak mógł o każdej porze skubnąć kilka ziarenek, o tyle psiak powinien mieć przez całą dobę nieograniczony dostęp do wody. Zawsze dbaj o to, by jego miseczka była wypełniona czystą, świeżą wodą.

A jakich godzinach Ty karmisz swojego psiaka? Daj znać w komentarzu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy