Jak nauczyć psa przywoływania na spacerze?

28 marca 2024 Redakcja0

Każdy pies powinien reagować na przywoływanie, ponieważ to zwiększa jego bezpieczeństwo. Co więcej, Tobie znacznie może ułatwić to zorganizowanie ciekawych spacerów, podczas których zwierzę się wybiega i powęszy. Podpowiadamy zatem, jak nauczyć psa przywoływania i cieszyć się bezpieczeństwem pupila w terenie.

Zwierzę, które nie reaguje prawidłowo na spacerze na Twoją komendę, jest narażone na niebezpieczeństwo. Bieganie za rowerami, witanie się z nieznajomymi, próba zjedzenia czegoś napotkanego – to sytuacje, w których szybka reakcja opiekuna może okazać się niezbędna, gdyż ochroni przed przykrymi konsekwencjami. Może uratować to nie tylko Twojego psa, lecz także inne zwierzęta, na przykład kota, za którym niejeden psiak chętnie pobiegnie. Naukę odpowiedniej komendy należy więc zacząć jak najwcześniej, a treningi muszą być regularne, by przynosiły skutki.

Przywoływanie psa – co musisz wiedzieć?

Jest wiele sytuacji, w których wiedza o tym, jak przywołać psa, okaże się bardzo przydatna. Mogą one dotyczyć zarówno bezpieczeństwa Twojego pupila, jak i komfortu osób znajdujących się w pobliżu. Przywoływanie psa przyda się, gdy zainteresują go resztki jedzenia podczas spaceru. Niestety zdarza się, że w kawałku kiełbasy zostaje rozłożona trutka. Psi łakomczuch jest szczególnie narażony na otrucie w takiej sytuacji. Gdy jesteś daleko i widzisz, że zwierzę próbuje coś zjeść, komenda przywołująca może uratować jego zdrowie, a nawet życie. Pamiętaj też, że warto nauczyć czworonoga polecenia „zostaw”.

Niektóre psy nie przepadają za kontaktem z innymi. Gdy puszczasz swojego pupila samopas, a nagle obok niego pojawia się inny czworonóg, przywołanie także może okazać się przydatne. Pozwoli bowiem uniknąć niebezpiecznego konfliktu. Również, jeśli obcy człowiek zaczepia Twoje zwierzę, a Ty wiesz, że pies za tym nie przepada, możesz zareagować właściwą komendą. Wyobraź sobie też odwrotną sytuację. Twój przyjacielski pies podbiega do obcych osób, chcąc się z nimi przywitać. Oni natomiast nie życzą sobie czworonogów w swoim otoczeniu, na przykład z powodu strachu. W takiej sytuacji przywołanie zwierzęcia jest niezbędne i oszczędzi nieprzyjemnych emocji osobom napotkanym podczas spaceru.

Pierwsze kroki

Dźwięk przywołujący psa sprawia, że możesz zapewnić czworonożnemu przyjacielowi więcej swobody. Spuszczenie ze smyczy pozwoli mu obwąchać teren i wybawić się, na przykład podczas aportowania. Będzie Ci łatwiej zadbać o to, żeby zwierzę pozbyło się nadmiaru energii. Dzięki temu będzie spokojniejsze w domu.

Kiedy zastanawiasz się, jak nauczyć przywoływania psa, weź pod uwagę wybranie odpowiedniego miejsca. Na początku treningów nic nie powinno rozpraszać Twojego czworonoga. W pierwszych etapach ćwiczeń sprawdzi się nawet dom. Pamiętaj, że do przywoływania psa potrzebna jest doskonała relacja z pupilem. Zwierzę musi Ci ufać. Pies powinien też wiedzieć, że to, co robi z Tobą, okaże się znacznie ciekawsze, niż to, co właśnie znalazł na spacerze.

Istnieją pewne błędy, których musisz się wystrzegać, żeby nauczyć psa reagowania na komendę. Wyobraź sobie, że Twój pupil coś zbroił, gdy nie było Cię w domu. Przywołujesz go, a następnie słownie go karcisz. Zwierzę będzie przekonane, że Twoja reakcja wiąże się z tym, że właśnie do Ciebie podbiegło. Podbieganie do opiekuna musi natomiast zawsze kojarzyć się psu z czymś miłym.

Gdy przywołujesz pupila, nie zapinaj mu smyczy za każdym razem. Zwierzak potraktuje to jako ograniczenie wolności, a więc karę. Jeśli jednak musisz zapiąć psa na smyczy po przywołaniu, najpierw daj mu nagrodę, na przykład chwilę zabawy, a dopiero później zapnij smycz.

 

Jak przywoływać psa? Sposoby

Zastanawiasz się, jak przywołać psa? Przy użyciu odpowiedniej komendy! Sprawdzi się „do mnie” lub „wróć”. Każdy z członków rodziny powinien używać dokładnie takiego samego wyrażenia.

Imię zwierzęcia jest gorszym pomysłem, gdy szukasz sposobu na przywoływanie. Chodzi bowiem o to, że imienia używasz w różnych sytuacjach, w „rozmowach” z psiakiem, w trakcie głaskania czy wołania go na posiłek. Zwierzęciu będzie łatwiej zrozumieć, czego oczekujesz, jeśli poświęcona temu będzie tylko jedna, konkretna komenda.

Żeby polecenie zadziałało, musisz przeprowadzić trening. Jak nauczyć psa przywoływania? Zwierzę musi zrozumieć, czego od niego oczekujesz, gdy wypowiadasz te słowa. Rozpocznij więc treningi, gdy pies jest zapięty na smyczy. Wydaj komendę raz i odczekaj. Jeśli zwierzę do Ciebie nie podejdzie, bardzo delikatnie pociągnij za smycz. W ten sposób wskażesz, na czym Ci zależy. Gdy psiak podejdzie, czas na nagrodę. Motywacja to klucz do sukcesu! Nagrodą może być zarówno smakołyk, jak i zabawa. Przy pomocy dawania psu tego, co lubi, wzmacniasz u niego pożądane zachowania.

Czym nagradzać psa podczas szkolenia?

Pamiętaj, że przekarmianie zwierzęcia dużą liczbą przysmaków, nie jest konieczne. Ważny jest element zaskoczenia, dlatego najlepiej jest zmieniać nagrodę. Czasem więc podaj paski z kaczki lub filet z piersi w postaci gryzaka, innym razem pogłaszcz i pochwal pupila, a jeszcze innym rozpocznij ekscytującą zabawę szarpakiem.

Żeby nauczyć psa przywołania, musisz wybrać do tego odpowiedni moment. Kiedy zwierzę jest pełne energii po tym, jak samodzielnie przebywało w domu przez kilka godzin, nie będzie chętne na trening. Rozpocznij ćwiczenia, dopiero gdy psiak się wybiega.

Ćwiczenie ze smyczą to tylko jedna z możliwości. Jak przywołać psa do siebie w trakcie treningu? Stań przed czworonogiem i trzymaj w rękach jego ulubioną zabawkę. Następnie podczas szybkiego odchodzenia do tyłu, stanowczo wypowiedz ustaloną wcześniej komendę. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel do Ciebie podejdzie, daj mu coś w nagrodę.

Gdy zastanawiasz się, jak nauczyć psa przywoływania, weź pod uwagę wykorzystanie pomocy drugiej osoby. Niech Twój partner przytrzyma psa, a wtedy Ty odbiegaj od niego, trzymając w rękach ulubiony szarpak lub maskotkę. Gdy wydasz komendę, Twój partner powinien wypuścić psa. Pupil błyskawicznie do Ciebie podbiegnie, a Ty wydasz mu nagrodę.

Jak nauczyć psa przywoływania – gadżety do nauki

Wiesz już, jak przywołać psa do siebie. Czas poznać gadżety, które mogą okazać się przydatne zarówno podczas treningu, jak i w czasie przywoływania zwierzęcia.

Skuteczne przywołanie zwierzaka będzie łatwiejsze, jeśli zadbasz o właściwą nagrodę. Powinny być to wyjątkowe smaczki. Takie, których pupil nie dostaje na co dzień. Wybierz też zabawkę, której Twój psiak nie ma do dyspozycji na co dzień.

Podczas treningu, przydatna może okazać się także długa linka, która zapewni zwierzęciu swobodę. Tobie natomiast da gwarancję, że pies nie odbiegnie zbyt daleko, co byłoby dla niego niebezpieczne, gdy nie rozumie jeszcze komendy „do mnie”.

Jak skutecznie przywołać psa, gdy odbiegnie bardzo daleko? Przy pomocy gwizdka! To akcesorium, które psiak wyłapie łatwiej niż Twój głos, jeśli znajdzie się daleko. Pamiętaj jednak, że musi kojarzyć ten odgłos z koniecznością powrotu do Ciebie. Wykorzystaj więc gwizdek podczas treningu. Dźwięk przywołujący wydawany przy pomocy akcesorium może być różny, dlatego ustal go z najbliższymi. Gwizdek do przywoływania powinien być używany przez wszystkich w taki sam sposób, więc trzeba ustalić między innymi długość odgłosu.

Wiesz już, jak skutecznie przywołać psa. Regularne treningi i dobranie odpowiedniej komendy powinny wystarczyć, żeby w groźnych sytuacjach zawołać zwierzę i mieć pewność, że podbiegnie. W niektórych przypadkach przyda się gwizdek. Ćwicz komendę przywołującą już od początku wspólnego życia ze zwierzakiem. Żadne inne polecenie nie jest tak potrzebne!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy