Wyprawka dla szczeniaka i dorosłego psa – lista niezbędników

2 kwietnia 2024 Redakcja0

Planujesz przyjąć zwierzę pod swój dach? Dobrze przygotowana wyprawka dla szczeniaka lub dorosłego psa sprawi, że pierwsze dni z nowym mieszkańcem będą mniej stresujące. Poznaj listę niezbędnych rzeczy!

Przyjęcie pod dach nowego członka rodziny daje mnóstwo radości, ale także przysparza nowych wyzwań. Jednym z nich jest skompletowanie wyprawki dla szczaniaka. Możesz mieć z tym trudności, szczególnie jeśli ma to być Twój pierwszy psiak. Porządna wyprawka kupiona odpowiednio wcześnie sprawi, że zwierzak będzie czuł się dobrze w nowym domu, a Tobie będzie łatwiej się nim opiekować i nawiązać relację. Dowiedz się, jakie są najważniejsze rzeczy dla szczeniaka, dorosłego psa i seniora.

Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić?

Powitanie szczeniaka to emocjonujący moment. Mały psiak może być zestresowany i schować się w kącie lub zacząć obwąchiwać każdy kąt z ogromną ekscytacją. Przygotuj się na jego przyjęcie odpowiednio. Co kupić dla szczeniaka?

Wyprawka dla szczeniaka – lista musi uwzględniać legowisko i miski

Szczeniak w domu musi mieć miejsce, które będzie tylko dla niego. Nawet jeśli chcesz, żeby spał z Tobą w jednym łóżku, nie rezygnuj z legowiska. Stanie się dla niego azylem i być może kryjówką na przysmaki i ulubione zabawki.

Zdecyduj się na posłanie wykonane z solidnego materiału, ponieważ szczenięta mają tendencję do podgryzania przedmiotów. Właśnie dlatego pamiętaj też o chowaniu butów i innych elementów, których pogryzienie, a co gorsza połknięcie, mogłoby być dla zwierzęcia niebezpieczne.

Psiak potrzebuje też własnego miejsca, w którym będzie jadł. Przy rozbrykanym maluchu najlepiej sprawdzą się ceramiczne miski zarówno na wodę, jak i na pokarm. Zwierzakowi będzie trudno przewrócić takie naczynie, nawet gdy wpadnie w nie podczas zabawy. Do miski na początku powinno trafiać jedzenie, do którego szczeniak jest przyzwyczajony. Dopiero w późniejszym etapie zacznij wprowadzać inną karmę.

Co kupić dla szczeniaka? Smakołyki!

Kompletując wyprawkę, nie zapominaj o przysmakach. Jednym z większych wyzwań stojących przed opiekunem i jego pupilem jest nauka komend. Smaczna przekąska znacznie ułatwi to zadanie. Za prawidłową reakcję na wypowiedziane przez Ciebie hasło wręczysz smakołyk. W ten sposób pozytywnie wzmocnisz pożądane zachowanie. Pamiętaj, żeby dobrać wielkość przysmaków do rozmiaru psa.

Niezbędne rzeczy dla szczeniaka na spacery

Młode zwierzę dopiero uczy się chodzić na spacery, więc wymaga Twojej kontroli. Z drugiej strony ma w sobie mnóstwo energii, której może wyzbyć się podczas pieszych wycieczek, jeśli będzie miało wystarczającą swobodę. Wyprawka dla szczeniaka musi zawierać odpowiednią smycz. Taką, która pozwoli w niebezpiecznych miejscach na pełną kontrolę, a na bezpiecznym terenie da psiakowi nieco wolności. Zwróć uwagę na regulowane, przepinane modele. Długość takiej smyczy zmienisz błyskawicznie.

Nie zapominaj też o szelkach lub obroży. Najważniejsze jest dobranie ich rozmiarem do potrzeb zwierzęcia, co zapewni mu komfort, a dodatkowo przełoży się na bezpieczeństwo.

Niezbędne na spacerze są również woreczki na psie odchody. Dzięki nim będziesz dbać o porządek po zwierzęciu. Nim jednak psiak zacznie wychodzić na spacery, musi przejść w domu kwarantannę, dlatego przydadzą się podkłady higieniczne.

Wyprawka dla szczeniaka – pamiętaj o zabawkach

Szczeniakowi należy zapewnić zabawki. Mają one kilka funkcji:

  • Pomagają juniorowi pozbyć się nadmiaru energii;
  • Sprawiają, że psiak jest mniej chętny na podgryzanie rzeczy w domu;
  • Pozwalają budować relację między zwierzęciem a opiekunem;
  • Rozwijają inteligencję psiaka.

Do wyboru masz mnóstwo rodzajów zabawek. Możesz postawić na dopasowane wielkością do zwierzaka gryzaki, szarpaki, piłki i miękkie pluszaki. Zwróć też uwagę na zabawki do ukrywania przysmaków.

Decydujesz się na adopcję psa? Sprawdź, co wybrać dla dorosłego psa

Wiesz już, jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka. Lista rzeczy dla psów dorosłych jest podobna. Sprawdź jednak, na co zwrócić szczególną uwagę.

Akcesoria spacerowe – niezbędny element wyprawki psa dorosłego

Obroża lub szelki to niezbędne akcesoria dla psa. Podstawowym elementem wyprawki jest też smycz. Możesz postawić na tradycyjną, o określonej długości, z szeroką taśmą, jeśli masz pod opieką duże zwierzę. Jeśli decydujesz się na adopcję psa dorosłego, który jest mały i lekki, możesz postawić na automatyczny model. Będziesz dawać zwierzęciu więcej swobody w bezpiecznych miejscach.

Na spacer możesz też zabrać zabawki, żeby urozmaicić pieszą wycieczkę. W domu natomiast baw się z psem przy pomocy maty węchowej.

Psia wyprawka – pamiętaj o odpowiedniej karmie

Pełna wyprawka dla psa zawiera również karmę. Na początku podawaj taką, którą zwierzę dostawało w domu tymczasowym lub schronisku, żeby uniknąć problemów żołądkowych. Później możesz zacząć stopniowo wprowadzać produkt z lepszym, docelowym składem.

Ważne jest przeprowadzenie kontroli weterynaryjnej, szczególnie jeśli pies został niedawno zabrany z miejsca, gdzie miał złe warunki do życia. Może się okazać, że w badaniach krwi wyjdą poważne niedobory, które pozwoli uzupełnić dieta zalecona przez lekarza weterynarii.

Karma dla psiaka musi być nakładana do odpowiedniej miski. Ważna jest zarówno średnica, jak i głębokość naczynia. Są zwierzaki, które mają płaski pyszczek, a to sprawia, że trudno im jeść z bardzo głębokiej miski. Dla nich lepiej sprawdzi się głęboki talerz.

Nie zapominaj o przysmakach. Mniejsze świetnie sprawdzą się do ukrywania w zabawkach, a większe jako gryzaki.

Legowisko jako podstawowe wyposażenie domu, w którym zamieszka dorosły pies

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka dla psa? Lista nie może pomijać legowiska. Posłanie musi być odpowiedniej wielkości, żeby zwierzę mogło przyjąć komfortową pozycję. Zwróć uwagę na materiał wykonania. Świetnie, jeśli będzie łatwy do utrzymania w czystości. Niektóre produkty mają wodoodporny pokrowiec, który możesz zdjąć i wyprać.

Wyprawka dla psa seniora

Zamieszka u Ciebie psi senior? W swoim nowym domu musi czuć się bezpiecznie. Potrzebuje tych samych przedmiotów co dorosły pupil. Psia wyprawka dla seniora to niezbędne akcesoria spacerowe, karma i przysmaki.

Potrzebne jest również legowisko. Jeśli zwierzę ma kłopoty z poruszaniem się, dobrym rozwiązaniem będzie ortopedyczne posłanie. To produkt, który gwarantuje odpowiednie wsparcie i redukuje napięcie mięśni.

Psia wyprawka dla seniora powinna uwzględniać transporter, jeśli zwierzę jest chorowite i ma poważne problemy z poruszaniem się na własnych łapach. Produkt posłuży Ci do przewiezienia pupila do weterynarza.

Pielęgnacja szczeniąt i psów dorosłych – podstawy

Lista niezbędnych akcesoriów powinna zawierać produkty do pielęgnacji bez względu na to, czy będzie to dorosły pies, czy szczeniak w domu.

Podstawowe wyposażenie w domu każdego opiekuna psa to szczotka i obcinacz do pazurów. Pozwolą zadbać o sierść i paznokcie pieska. Do czesania oraz obcinania pazurów przyzwyczajaj zwierzę już od małego.

Po zabawach na dworze Twój pies może wrócić do domu cały w błocie. Do kąpieli zwierzaka nigdy nie wykorzystuj swoich szamponów. Muszą być to kosmetyki dostosowane do potrzeb zwierzęcia. Na zimowe spacery też warto się przygotować. Na wrażliwe łapy psiaka sprawdzi się preparat ochronny.

Już wiesz, co kupić na początek dla szczeniaka i dorosłego psa

Wiesz już, co powinna zawierać wyprawka dla psa. Lista jest dość długa, dlatego zacznij kompletować przedmioty, nim zwierzak u Ciebie zamieszka. Podstawa to własne legowisko i miski, które są tylko jego i pozwolą mu poczuć się bezpiecznie w nowym domu. Zdrowa karma dostarczy jego organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a przysmaki ułatwią Ci naukę komend.

Dla psa zabawa jest wyjątkowo ważna, ponieważ pozwala budować relację z opiekunem i pozbyć się nadmiaru energii. Dobierz gryzaki, piłki i pluszaki, zwracając uwagę na wielkość psa. Pamiętaj nie tylko o przedmiotach, lecz także spędzaniu czasu z czworonożnym przyjacielem. To dla niego najważniejsze!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy