Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZdrowie psaDo jakiego wieku rośnie pies? Fakty i mity o rozwoju czworonogów

9 marca 2020 Redakcja0
do jakiego wieku rośnie pies

Ukochany szczeniaczek, młody psi urwis, dorosły pies, a w końcu senior – to etapy rozwoju każdego czworonoga bez względu na rasę. Psy bowiem, jak i inne ssaki, przechodzą przez cały ten proces stopniowo. Czy wiesz jednak, do jakiego wieku rośnie pies i kiedy naprawdę możesz nazwać go dorosłym? Te informacje Cię zaskoczą!

Nie widzi, nie słyszy i porusza się tylko po to, by dostać się do mleka matki. Rozwój szczeniaka przebiega powoli od pierwszego dnia po narodzinach – codziennie przybiera on na masie i staje się coraz bardziej samodzielny. Już po miesiącu zaczyna prócz mleka przyjmować także pokarmy stałe i wchodzi w fazę intensywnego wzrostu.

Czy jednak proces ten przebiega tak samo u każdego szczeniaka? I czy rozwój fizyczny idzie w parze z psychicznym? Wyjaśniamy, do jakiego wieku rośnie pies w zależności od rasy i charakteru!

Do kiedy rośnie pies? Etapy rozwoju

Jeśli chcesz wiedzieć, do kiedy rośnie pies, najpierw musimy wskazać, jakie rozróżnia się etapy rozwoju tego czworonoga. Klasyfikacje mamy dwie.

Według jednej, bardziej ogólnej, okres wzrostu można podzielić na dwie fazy. W pierwszej szczególnie intensywnie rozbudowuje się kościec. Szczeniaki rosną jak na drożdżach, a proporcje ich ciała zmieniają się błyskawicznie. Mamy tu jednak dość kluczową różnicę między rasami małymi a dużymi.

🐾 Podczas gdy te pierwsze rosną dość harmonijnie, to u przedstawicieli wielkich ras wygląda to niekiedy dość komicznie – szczeniaki mają wyjątkowo długie łapy i chude ciało.

🐾 Etap drugi to już intensywna rozbudowa masy mięśniowej. Psiaki zyskują siłę i wytrzymałość; w miejsce długich miękkich włosów u niektórych pojawia się sztywna sierść. Na koniec mamy do czynienia z procesem wymiany zębów.

do jakiego miesiąca rośnie pies

Druga klasyfikacja, określająca do którego miesiąca rośnie pies, jest nieco bardziej rozbudowana. Mamy tu nie dwa, ale siedem etapów, nazwanych podobnie do rozwoju człowieka. I tak początkowa faza to etap noworodka, który liczymy na jakieś 2 pierwsze tygodnie życia psiaka: wtedy dopiero kształtują się zmysły, szczeniak otwiera oczy.

🐾Od 3. do 7. tygodnia życia ma miejsce etap socjalizacji, który kończy się odstawieniem szczeniąt od piersi. Niestety zdarza się, że niektórzy hodowcy sprzedają w tym okresie młode psiaki, które nie mają szans przejść tego etapu z matką i rodzeństwem. Skutkuje to często ich nadmierną agresywnością i kłopotami w relacjach z innymi psami.

🐾Etap socjalizacji z człowiekiem powinien przebiegać od 7. do 12. tygodnia życia.

rozwój szczeniaka

🐾Do 16. z kolei ma miejsce faza ustalania miejsca w grupie. Tu pies przestaje być szczeniakiem, a staje się kimś na kształt ludzkiego nastolatka. I podobnie jak nastolatek wchodzi w tzw. etap „ucieczek” – odczuwa coś, co moglibyśmy określić mianem zewu wolności. Niekoniecznie przychodzi na zawołanie, czasem nawet oddala się w zupełnie przeciwną stronę. Ten okres może trwać od 4. do 8. miesiąca życia.

🐾Nakłada się na niego faza dojrzewania (od 6. do 14. miesiąca), w której zachodzą duże zmiany hormonalne. Dlatego wiek dojrzały niektóre psy osiągają po roku, a niektóre dopiero po kilku latach. Jak to możliwe?

Tylko do 4. miesiąca życia poszczególne etapy rozwoju psiaków różnych ras mniej więcej się pokrywają. Później mamy do czynienia z diametralnymi, zaskakującymi rozbieżnościami. Podstawową zasadą jest to, że psy małe wchodzą w poszczególne fazy szybciej niż te duże. Zatem, do jakiego wieku rosną psy różnych ras? Odpowiadamy!

do kiedy rośnie pies

Do jakiego wieku rośnie pies? Fizyczny a psychiczny rozwój szczeniaka

Nawet specjaliści nie są w stanie określić dokładnie, do jakiego wieku rośnie pies, a także do kiedy rosnąć powinien. Powyższe etapy to tylko pewne ramy, które uśredniają dane wynikające z doświadczeń w tym obszarze. Na proces ten wpływa zarówno rasa i żywienie, jak i otoczenie oraz indywidualny charakter psiaka.

Co innego również wzrost, a co innego dojrzewanie. Psy rasy dużej szybko rosną (niekiedy już po 6 miesiącach mają rozmiary dorosłego osobnika!), ale wciąż zachowują się jak szczeniaki. Z kolei fizyczny rozwój psów małych i miniaturowych pokrywa się zazwyczaj z osiąganiem dojrzałości psychicznej. Przyjmuje się ogólnie, że szczeniak zamienia się w psa dorosłego pod oboma względami w okresie 12-18 miesięcy, jednak niektóre czworonogi potrafią rosnąć nawet do 24 miesięcy po urodzeniu!

Jeszcze dłużej trwa u wielu dojrzewanie psychicznie. Takie psiaki jak Shih Tzu, Yorki czy Sznaucery miniaturowe przestają zachowywać się jak szczeniaki gdy mają 12-15 miesięcy. Średnie psiaki jak Border Collie czy psy pasterskie potrzebują na to 2 lata, z kolei takie rasy jak Bernardyn, Dog Niemiecki, Mastify czy Nowofundlandy potrafią wychodzić z okresu szczenięcego nawet 3-4 lata!

do jakiego wieku rosną psy

Rozwój szczeniaka – przykłady

Spójrzmy na dwa przykłady u różnych ras i konkretnego przedstawiciela jednej rasy – Maltańczyka. Ośmiomiesięczny psiak, który docelowo ma mieć rozmiary średniego pudla, w tym momencie już je osiągnął. Z kolei duży molos będzie potrzebował na to jeszcze… 1,5 roku!

Czworonogi miniaturowe przypominają w tym czasie dorosłego psa i są na etapie ostatecznego psychicznego dorastania. U labradora natomiast dopiero kończy się rozwój układu kostnego i zaczyna budowa muskulatury. Trudno jednak traktować go jak dorosłego, skoro wciąż zachowuje się jak szczeniak!

A do jakiego wieku rośnie pies Maltańczyk? W wieku 2 miesięcy to malutka kulka, już jednak kolejne 30 dni to intensywny wzrost – potrafi przytyć nawet kilogram i urosnąć kilkanaście centymetrów. Jest jednak wciąż niezdarny i pocieszny. Dopiero ok. 5. miesiąca zaczyna rozróżniać komendy. Przestaje rosnąć zazwyczaj, gdy mija 11. miesiąc, ale pełną dojrzałość psychiczną osiąga ok. 13. Jak rozpoznać to ostatnie?

etapy rozwoju psa

Jak rozpoznać, że nasz psiak wydoroślał nie tylko fizycznie, ale i mentalnie?

Nawet jeśli wiesz, do jakiego wieku rośnie pies fizycznie, trudno określić, kiedy dojrzeje – wpływ na to ma oczywiście rasa, ale także indywidualny charakter i otoczenie. Możesz jednak dojrzałość czworonoga rozpoznać. Z pewnością przestanie on łapać zębami wszystko, co znajduje się wokół i zadowoli się gryzieniem karmy. Po drugie potrafi się on już czasem zająć sobą – nie znaczy to jednak, że dojrzałe psy są spokojniejsze.

To akurat zależy od Twojego wychowania pupila na poszczególnych etapach. Pamiętaj, że problemy nie znikają wraz z wiekiem. Jeśli podczas dojrzewania zaniedbałeś naukę, nie dziw się, że po osiągnięciu dorosłości wykorzenienie złych nawyków u psiaka będzie naprawdę trudne!

do kiedy pies rośnie

Rozwój szczeniaka a jego potrzeby

To, do jakiego wieku rośnie pies, zależy również od odpowiedniej dawki ruchu i zbilansowanej diety. Pamiętaj, że gdy intensywnie rośnie ciało Twojego czworonoga, potrzebuje on karmy z dużą dawką minerałów, szczególnie wapnia i fosforu, które wpływają na prawidłowy rozwój stawów i kości. Dopiero po okresie wzrostu będzie mu potrzebne więcej dobrze przyswajalnych białek.

Nie zapominaj też, że u niektórych ras, wraz z wychodzeniem z wieku szczenięcego, zmieniać może się cała okrywa włosowa, a nawet struktura mięśni i stawów. Po roku możesz więc zobaczyć zupełnie innego psiaka niż ten, którego wziąłeś pod swój dach.

A może właśnie taka sytuacja Cię spotkała? Podziel się z nami doświadczeniem z okresu dojrzewania swojego pupila, a także jego zdjęciami. Czy przypomina on siebie sprzed lat? 🐾

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *