Do jakiego wieku rośnie pies? Fakty i mity o rozwoju czworonogów

26 kwietnia 2024 Redakcja0
do jakiego wieku rośnie pies

Ukochany szczeniaczek, młody psi urwis, dorosły pies, a w końcu senior – to etapy rozwoju każdego czworonoga bez względu na rasę. Psy bowiem, jak i inne ssaki, przechodzą przez cały ten proces stopniowo. Czy wiesz jednak, do jakiego wieku rośnie pies i kiedy naprawdę możesz nazwać go dorosłym? Te informacje Cię zaskoczą!

Odpowiedź na pytanie o to, jak szybko rośnie pies, jest niezwykle istotna dla osób, które rozważają przyjęcie szczeniaka do swojego domu. Wielkość psa może być jednym z głównych czynników, które wpływają na decyzję o wyborze konkretnego pupila. Czy nasz nowy towarzysz będzie w dorosłości delikatnym maluchem, który bez problemu zmieści się na naszych kolanach, czy może wyrośnie na imponującego, majestatycznego psa, który będzie towarzyszył nam w codziennych spacerach? Odpowiedź na to pytanie może być trudna do przewidzenia, jednak istnieją pewne kluczowe wskazówki, które mogą nam pomóc zrozumieć, jak będzie się zmieniać nasz czworonożny przyjaciel w miarę upływu czasu.

rozwój szczeniaka

Do kiedy rośnie pies? Etapy rozwoju szczeniaka

Jeśli chcesz wiedzieć, do kiedy rośnie pies, najpierw musimy wskazać, jakie rozróżnia się etapy rozwoju tego czworonoga. Według najdokładniejszej klasyfikacji wyróżniamy siedem etapów.

🐾 Początkowa faza to etap noworodka, który liczymy na jakieś 2 pierwsze tygodnie życia psiaka: wtedy dopiero kształtują się zmysły, szczeniak otwiera oczy.

🐾 Od 3. do 7. tygodnia życia ma miejsce etap socjalizacji, który kończy się odstawieniem szczeniąt od piersi. Niestety zdarza się, że niektórzy niecierpliwi hodowcy sprzedają w tym okresie młode psiaki, które nie mają szans przejść tego etapu z matką i rodzeństwem. Skutkuje to często ich nadmierną agresywnością i kłopotami w relacjach z innymi psami.

🐾 Etap socjalizacji z człowiekiem powinien przebiegać od 7. do 12. tygodnia życia.

🐾 Do 16. z kolei ma miejsce faza ustalania miejsca w grupie. Pies przestaje być szczeniakiem, a staje się kimś na kształt ludzkiego nastolatka. I podobnie jak nastolatek wchodzi w tzw. etap „buntu” – odczuwa coś, co moglibyśmy określić mianem zewu wolności. Niekoniecznie przychodzi na zawołanie, czasem nawet oddala się w zupełnie przeciwną stronę. Ten okres może trwać od 4. do 8. miesiąca życia.

🐾 Nakłada się na niego faza dojrzewania (od 6. do 14. miesiąca), w której zachodzą duże zmiany hormonalne.

Dlatego wiek dojrzały niektóre psy osiągają po roku, a niektóre dopiero po kilku latach. Jak to możliwe? Tylko do 4. miesiąca życia poszczególne etapy rozwoju psiaków różnych ras mniej więcej się pokrywają. Później mamy do czynienia z diametralnymi, zaskakującymi rozbieżnościami. Podstawową zasadą jest to, że psy małe wchodzą w poszczególne fazy szybciej niż te duże. Zatem, do jakiego wieku rosną psy różnych ras? Odpowiadamy!

do kiedy rośnie pies

Do jakiego wieku rośnie pies? Fizyczny a psychiczny rozwój szczeniaka

Powyższe etapy to tylko pewne ramy, które uśredniają dane wynikające z doświadczeń w tym obszarze. Na proces ten wpływa zarówno rasa i żywienie, jak i otoczenie oraz indywidualny charakter psiaka. Najwięcej zależy od docelowej wielkości psa, ściśle powiązanej z rasą. Dzięki tej wiedzy możemy przewidzieć co będzie się działo z naszym szczeniakiem.

Małe rasy

Małe rasy psów, jak Maltańczyk czy Yorki, wyróżniają się szybkim tempem wzrostu, które często zdaje się być proporcjonalne do ich niewielkich rozmiarów. Już w wieku ośmiu miesięcy często osiągają one swoją przyszłą wielkość, choć ich rozwój fizyczny nie zawsze idzie w parze z dojrzałością psychiczną. Przestają być niezdarnymi szczeniakami zazwyczaj w wieku około 12-15 miesięcy, ale pełną dojrzałość, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, osiągają dopiero po około 1-2 latach.

Średnie rasy

Border Collie, psy pasterskie czy labradory, reprezentujące średnie rasy, potrzebują więcej czasu na osiągnięcie pełnej dojrzałości. Wiek 12-18 miesięcy to okres, w którym przeważnie zamieniają się w dorosłe psy pod względem zachowania i wyglądu. Jednakże ich rozwój psychiczny może potrwać nawet do dwóch lat, a czasem nawet dłużej, zanim będą mogły być traktowane jako pełnoprawni dorośli członkowie rodziny.

Duże rasy

W przypadku dużych i olbrzymich ras, jak dog niemiecki czy Mastif, szybkość wzrostu może być zadziwiająca. Już po sześciu miesiącach mogą one osiągnąć rozmiary dorosłego osobnika. Niemniej jednak, ich zachowanie nadal często przypomina szczenięcy entuzjazm, co może wprowadzać nieco zamieszania w ocenie ich dojrzałości. Mimo szybkiego wzrostu, fizyczny rozwój u takich ras trwa dłużej niż u mniejszych, a pełna dojrzałość psychiczna może pojawić się dopiero po trzech lub nawet czterech latach życia.

etapy rozwoju psa

Jak ocenić przyszłą wielkość kundelka?

Ocena przyszłej wielkości kundelka może wyzwaniem, ponieważ często nie znamy jego rodziców, a co za tym idzie, nie skorzystamy z wzorców rasy. Niemniej jednak, istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc w oszacowaniu przyszłej wielkości:

  • Obserwacja rodziców: Jeśli znasz rodziców kundelka, obserwacja ich wielkości może być pomocna. Choć nie gwarantuje to dokładnego odzwierciedlenia wielkości szczeniaka, może dać ogólny pogląd na jego potencjał wzrostu.
  • Wiek: Podobnie jak w przypadku ras czystych, obserwacja tempa wzrostu w pierwszych miesiącach życia może być przydatna. Intensywny wzrost może sugerować większą przyszłą wielkość, choć nie zawsze jest to regułą.
  • Budowa ciała: Analiza budowy ciała szczeniaka może również dostarczyć wskazówek dotyczących jego przyszłej wielkości. Jeśli szczeniak ma proporcjonalną budowę i duże kości, może rosnąć do większych rozmiarów.
  • Wizyty u weterynarza: Regularne wizyty u weterynarza umożliwią monitorowanie tempa wzrostu oraz udzielenie porad dotyczących przyszłej opieki i żywienia, co może wpłynąć na dalszy rozwój szczeniaka.
  • Dane genetyczne: Jeśli masz dostęp do informacji na temat rodziców kundelka, badania genetyczne mogą dostarczyć dodatkowych informacji na temat potencjalnej wielkości. Jednakże, należy pamiętać, że genetyka jest skomplikowana, a wyniki badań mogą być jedynie wskazówką, a nie pewnym wyznacznikiem.

Czego potrzebuje rosnący pies

To, do jakiego wieku rośnie pies, zależy również od odpowiedniej dawki ruchu i zbilansowanej diety. Pamiętaj, że gdy intensywnie rośnie ciało Twojego czworonoga, potrzebuje on karmy z dużą dawką minerałów, szczególnie wapnia i fosforu, które wpływają na prawidłowy rozwój stawów i kości. Dopiero po okresie wzrostu będzie mu potrzebne więcej dobrze przyswajalnych białek.

Nie zapominaj też, że u niektórych ras, wraz z wychodzeniem z wieku szczenięcego, zmieniać może się cała okrywa włosowa, a nawet struktura mięśni i stawów. Po roku możesz więc zobaczyć zupełnie innego psiaka niż ten, którego wziąłeś pod swój dach.

A może właśnie taka sytuacja Cię spotkała? Podziel się z nami doświadczeniem z okresu dojrzewania swojego pupila, a także jego zdjęciami. Czy przypomina on siebie sprzed lat? 🐾

karma dla szczeniaka

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy