Jak podać kotu tabletkę – skuteczne sposoby

25 kwietnia 2024 Redakcja0

Leczenie kota w lecznicy weterynaryjnej przebiega zwykle z zastosowaniem zastrzyków. Kiedy jednak kot jest ustabilizowany, a jego leczenie ma być kontynuowane w domu pojawia się problem tabletek. Większość kotów ani myśli, by przyjmować je samodzielnie. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie lub zastosować sprawdzone techniki podawania leków w tabletkach. Jeżeli zastanawiasz się jak podać kotu tabletkę, to być może jeden z naszych sposobów rozwiąże Twój problem. 

Gdy podanie tabletki staje się koniecznością

Zdecydowana większość kotów ma swój plan na życie i nie toleruje, gdy zaburza się ich rutynę, a co dopiero stara się je nakłonić pod przymusem do połknięcia czegokolwiek. Rzadko który kot sam z siebie łyka tabletki bez proszenia. Producenci leków usłyszeli głos kocich opiekunów i coraz więcej lekarstw dla mruczków jest już dostępnych w formie kapsułek twist off oraz syropów. Niestety nie zawsze preparat dostępny jest w takiej formie i przychodzi moment, w którym opiekun będzie musiał stanąć z tabletką w ręce oko w oko z kotem. W takich przypadkach zwykle na dłoniach opiekuna pojawiają się pazurki kota. A przecież domowe leczenie rzadko kiedy kończy się na podaniu jednej tabletki.

Sprawdźmy zatem, co zrobić, by podać kotu tabletkę i uniknąć stresu obu stron.

Jak przygotować siebie i kota do podania tabletki?

Szybkie podanie tabletki kotu jest bardzo ważne. Kot mniej się stresuje, nie musi uciekać lub się bronić, co może zaburzyć relacje z opiekunem. By proces ten przebiegał, jak najsprawniej, warto zaplanować sobie schemat działania i zacząć przyzwyczajać do niego kota.

Przed podaniem kotu tabletki warto wybrać miejsce, które nie ma kryjówek, można je zamknąć, a dodatkowo kojarzy się ono kotu z bezpieczeństwem.

Przed przystąpieniem do samego podawania tabletki warto pobawić się z kotem na tyle intensywnie, by był już zmęczony. Dzięki temu jest większa szansa, że nie będzie intensywnie manifestował swojego niezadowolenia.

Przygotowując się do podania kotu tabletki warto poprosić o pomoc drugiego domownika, który przytrzyma kotka. Wtedy osoba podająca będzie miała wolne dwie ręce, by podać tabletkę szybciej. W dalszej części artykułu opiszemy jednak sposób, za pomocą którego nawet jedna osoba poradzi sobie z tym zadaniem.

O przygotowaniu kota do podawania tabletek warto pomyśleć od kocięcia. W zasadzie każdy kot przynajmniej raz do roku powinien być odrobaczany. Warto skorzystać ze smakowych tabletek na robaki dla kotów, by zwierzę zapoznało się z tym kształtem i kojarzyło go z czymś smacznym. Takie długotrwałe przyzwyczajanie kota ułatwi Ci zadanie, gdy tabletka nie będzie smakowa.

W jaki sposób podać kotu tabletkę?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by zaaplikować kotu lekarstwa w tabletkach. Wszystko zależy oczywiście od gotowości kota do współpracy – wiadomo, każdy kot jest inny, dlatego warto znać alternatywne metody.

Kot chce współpracować

W przypadku kotów, które nie robią większych problemów można skorzystać z metody obchodzenia się z kotem, jak robi to kocia matka. Złap fałd skóry, który znajduje się tuż za uszami; odchyl głowę kota do tyłu; jednym palcem otwórz pyszczek kota, a następnie wsadź tabletkę na koniec języka i lekko ją popchnij. W ten sposób u kota uaktywni się automatyzm przełykania i tabletka zostanie połknięta.

Pamiętaj, by po skutecznym podaniu tabletki nagrodzić kota słownie, można się z nim chwilę pobawić.

Co zrobić, gdy kot nie chce zjeść tabletki?

Dla bardziej agresywnych kotów rozwiązaniem może być aplikator do tabletek, który przypomina nieco wyglądem strzykawkę. Dzięki niemu nie będzie konieczności wkładania do pyszczka własnych palców. Tego typu aplikatorów jest na rynku całkiem dużo. Niektóre z nich mają dwie komory: w jednej umieszcza się tabletkę, a w drugiej wodę, która pozwala popić kotu tabletkę po jej podaniu.

Alternatywnym sposobem jest rozdrobnienie tabletki na proszek, rozmieszanie jej z wodą, zassanie wody do zwykłej strzykawki i próba wlania takiej wody do pyszczka kota.

A co jeżeli kot nie pozwala do siebie podejść? Jeżeli jest na tyle wyczulony, że na sam dźwięk wyciągania tabletek wpada w reakcję stresową?

W takim przypadku mamy kolejny sposób – jednak nie nadaje się on do zastosowania z każdą tabletką, gdyż polega na podaniu jej w ludzkim jedzeniu. Zanim zdecydujesz się na jego zastosowanie zapytaj lekarza, czy można podać kotu tabletkę z jedzeniem. To bardzo ważne, ponieważ niektóre leki muszą być podawane na czczo. Jeżeli lekarz da zielone światło to:

  • możesz wymieszać rozkruszoną tabletkę z mokrą karmą dla kota
  • możesz owinąć całą tabletkę w kawałek surowego mięsa
  • możesz wymieszać tabletkę z niewielką ilością masła

Wszystkie metody zawiodły – czy są inne sposoby?

Mamy coś w zanadrzu. Jak wiesz koty to czyścioszki. Wykorzystując naturalną skłonność kota do utrzymywania czystości możesz rozgnieść tabletkę na proszek, wymieszać ją z masłem lub np. pastą odkłaczającą i wysmarować taką papką kocią łapkę. Taką mieszankę podawaj w niewielkich ilościach, dodając kolejną porcję, gdy kot zliże poprzednią.

Pamiętaj, że ta metoda nadaje się tylko do leków, które kot może przyjąć z jedzeniem – zapytaj o to lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Jeżeli nie udało Ci się zaaplikować tabletki kotu w żaden z powyższych sposobów możesz jeszcze skorzystać z przysmaków przygotowanych specjalnie do tego, by podawać w nich tabletki. Przysmaki takie mają specjalnie przygotowaną kieszonkę, do której można wcisnąć tabletkę. Ich zapach i smak są przygotowane w taki sposób, by zakamuflować tabletkę. Być może to właśnie ta metoda okaże się najskuteczniejsza. Daj znać w komentarzu, jak udało Ci się podać tabletkę swojemu kotu.

 

Bibliografia

  • Spangenberg, Choroby kotów, Bydgoszcz 2004.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy