Pies w pociągu – jak zaplanować podróż koleją z pupilem?

1 lutego 2024 Redakcja0

Wakacje z psiakiem stają się coraz popularniejsze. Jeśli Twój zwierzak nie przepada za rozłąką, możesz uchronić go przed tym stresem, nawet jeśli wybierasz się w podróż koleją. Dowiedz się, jakie są Twoje obowiązki jako opiekuna i co zrobić, żeby pies w pociągu był spokojny.

Gdy planujesz podróż z psem własnym samochodem, organizacja wyjazdów jest mało skomplikowana. Wystarczy zadbać o bezpieczeństwo pupila w odpowiedzialny sposób. Co jednak zrobić, gdy nie masz do dyspozycji własnego auta? Czy pies może jechać pociągiem? Tak. Kiedy jednak wybierasz się w podróż z psem pociągiem, musisz pamiętać, że oprócz Ciebie koleją podróżuje wiele innych osób. Nie dla każdej Twój zwierzak może być przyjemnym towarzyszem, zwłaszcza jeśli jego zachowanie okaże się niewłaściwe. Odpowiednie przygotowanie do wycieczki to klucz, żeby pies w pociągu był grzeczny i nie przeszkadzał innym pasażerom.

Podróż pociągiem z psem – co warto wiedzieć?

Czy pies może jechać pociągiem? Tak! Podobnie jak inne zwierzęta domowe, psiak może podróżować w ten sposób. Kiedy planujesz podróż z psem pociągiem, zapoznaj się z zasadami konkretnego przewoźnika. Pamiętaj, że warunki wycieczki z czworonożnym przyjacielem mogą się różnić w zależności od firmy. Różnice te dotyczą między innymi biletów. Dowiedz się więcej o zasadach dotyczących przewożenia psa w pociągu u różnych przewoźników.

Intercity a pies w pociągu

Długą podróż pociągiem z psem możesz odbyć w pociągach Intercity. Bezpłatnie przewieziesz w nich zwierzę w transporterze. Jeśli nie masz dla czworonoga klatki, musisz kupić dla niego bilet. Jeśli nie zrobisz tego przed podróżą, możesz kupić bilet dla psa w pociągu, ale to będzie się wiązało z wyższą ceną.

Przewóz psa pociągiem Polregio

W tym pociągu można przewozić psa bezpłatnie, jeśli znajduje się w transporterze. W innym przypadku przewóz jest odpłatny. Cena za bilet dla pupila jest taka sama niezależnie od długości pokonywanej trasy.

Pies w pociągu ŁKA

Jeśli wybierasz się w podróż ŁKA, możesz przewieźć psa za darmo, jeśli znajduje się w transporterze. Brak klatki dla pupila oznacza konieczność zakupu biletu.

Koleje Mazowieckie – czy pies może jechać pociągiem tego przewoźnika?

Tak, przewóz psa pociągiem Kolei Mazowieckich jest dozwolony. Ten przewoźnik umożliwia podróżowanie pupila za darmo. Wystarczy, że Ty masz ważny bilet. Pamiętaj, że na jeden bilet możesz zabrać ze sobą wyłącznie jednego psa. Musi jednak:

  • Zachowywać się spokojnie.
  • Być trzymany na smyczy i mieć założony kaganiec.
  • Mieć aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Poza tym pies nie może zajmować miejsca do siedzenia.

Pies w pociągu – obowiązki właściciela

Przewóz psa pociągiem jest jak najbardziej możliwy. Pamiętaj jednak, że jako opiekun masz pewne obowiązki poza kupieniem biletu, jeśli jest on konieczny.

Pies w pociągu nie może zajmować siedzenia. Jako opiekun nie możesz pozwolić mu wskoczyć na miejsce obok Ciebie, nawet jeśli pozostaje ono wolne przez całą podróż. Nie zmienia tego nawet dokładne zabezpieczenie siedziska kocem.

Jako opiekun masz obowiązek dbać o stan sanitarny miejsca, które Twoje zwierzę zajmuje. Jeśli zdarzy mu się jakakolwiek wpadka, musisz zająć się wyczyszczeniem podłogi.

Pamiętaj też, że w wagonach z przedziałami trzeba zapytać współpasażerów, czy Twoje zwierzę im nie przeszkadza. Jeśli ktoś się nie zgodzi, musisz znaleźć inne miejsce lub poprosić o wskazanie go konduktora.

Jeśli okaże się, że w całym pociągu nie ma takiego miejsca, osoba podróżująca z psem musi opuścić pojazd. Otrzyma na bilecie stosowną informację, dzięki której będzie mogła otrzymać zwrot pieniędzy. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna, jednak warto wziąć ją pod uwagę. Podróżującym może nie spodobać się nawet grzeczne zwierzę, bo panicznie boją się czworonogów czy mają alergię.

Zasada nie dotyczy psów przewodników osób niewidomych, psów asystentów osób z niepełnosprawnością czy psów służbowych. Ich opiekun nie potrzebuje zgody współpasażerów.

Nawet jeśli pozostali pasażerowie zgodzą się na obecność psa, Twój pupil nie może być dla nich uciążliwy. Jako opiekun musisz zadbać o to, by jego zapach był właściwy. Zwierzę nie może się też głośno zachowywać. Nawet na najkrótszą podróż musisz zabierać ze sobą aktualne świadectwo szczepienia na wściekliznę. Pamiętaj również o smyczy i kagańcu. Te dwa akcesoria nie są jednak wymagane u psów przewodników i psów asystujących.

Jak uspokoić psa podczas podróży pociągiem?

Podróż pociągiem z psem to wyzwanie zarówno dla Ciebie, jak i czworonoga. Warto odpowiednio się do niej przygotować. To szczególnie ważne, jeśli planujesz długą podróż pociągiem z psem.

Jeśli pupil jest niewielki, przemyśl zabranie ze sobą transportera. Strachliwy psiak będzie mógł się w nim skryć. Poza tym podróż będzie tańsza. Transporter możesz od jednej strony nakryć kocem, żeby ograniczyć docieranie bodźców do czworonoga.

Twój zwierzak jest za duży na transporter? Takiego pupila dobrze przygotowywać do podróżowania pociągami, gdy jest młody. Możesz rozpocząć od jazdy autobusami czy tramwajami, a także od czasu do czasu zabierać zwierzę na dworzec. W ten sposób oswoi się z gwarem i dużą liczbą osób w pobliżu. Na początku zabieraj psiaka w krótsze podróże pociągiem. Będzie miał szansę przyzwyczaić się między innymi do dźwięków, które towarzyszą takiej podróży.

Jak przewozić psa w pociągu bez transportera? Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz wagon bez przedziałów. Pod Twoimi nogami zwierzak będzie miał wygodne miejsce, żeby przespać całą podróż. Pies w pociągu może stać się spokojniejszy, jeśli zabierzesz jego ulubiony kocyk. Weź też ukochaną zabawkę pupila. Wybieraj jednak spośród tych, które podczas gryzienia nie wydają dźwięków. W innym przypadku możesz spotkać się ze sprzeciwem współpasażerów, którym piszczący odgłos szybko zacznie przeszkadzać.

Wybierz się w długą podróż pociągiem z psem już teraz

Wiesz już, jak przewozić psa w pociągu. Pamiętaj, by każdorazowo przed kolejną wycieczką sprawdzić informacje na stronie wybranego przewoźnika. Zasady oraz ceny mogą w każdym momencie ulec zmianie. Sprawdź, czy bilet dla psa jest potrzebny, czy wystarczy ten, który kupujesz dla siebie. Przyzwyczajaj czworonoga od małego do podróży, żeby w przyszłości nie miał z tym problemów.

Pamiętaj, że pies w pociągu musi zachowywać się w taki sposób, żeby nie przeszkadzać współpasażerom. Dbaj o to, żeby nie był uciążliwy dla innych – z powodu hałaśliwego zachowania lub nieprzyjemnego zapachu. To po Twojej stronie leży obowiązek posprzątania po pupilu, jeśli zdarzy mu się wpadka. Żeby tak się nie stało, nie karm zwierzęcia tuż przed podróżą. Zabierz ulubioną karmę psiaka ze sobą, żeby podać mu ją, gdy uspokoi się po zakończeniu podróży. Nie zapominaj też o butelce z wodą – wybierz model, który ma rozkładaną miskę.

Przygotuj się na podróż pociągiem z czworonogiem odpowiednio wcześniej. Pośpiech o poranku sprzyja pomyłkom podczas pakowania. Są rzeczy, których nie możesz zapomnieć. Jeśli nie bierzesz transportera, musisz mieć smycz i kaganiec. Zawsze niezbędny jest również dokument zaświadczający, że zwierzę ma aktualne szczepienia.

Masz już za sobą podróż pociągiem z psiakiem? Może dopiero ją planujesz? Podziel się z nami dotychczasowym doświadczeniem i powiedz, jak według Ciebie przetrwać bez problemów czas z psem w pociągu.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy