Wybieg dla psów – jak urządzić w ogrodzie plac do zabawy psa?

6 lutego 2024 Redakcja0

Pies to wulkan energii. Samo wychodzenie na spacer nie wystarczy, żeby zwierzak mógł się jej pozbyć. Ważne jest organizowanie mu ciekawego czasu, co możesz zrobić we własnym ogrodzie. Zaplanuj tam wyjątkowy wybieg dla psów.

Przydomowy ogród to miejsce, w którym Twój zwierzak może się wybiegać. Masz jednak wrażenie, że wciąż rozpiera go energia mimo wielu godzin spędzonych na zewnątrz? Pamiętaj, że pozostawiony sam sobie pupil nie będzie bawił się tak świetnie, jak z Tobą. Możesz zdziwić się, że po całym dniu spędzonym w ogrodzie, pies wciąż intensywnie szczeka, czy nie może znaleźć sobie miejsca. Czas spędzony na zewnątrz nie zapewni mu realizacji życiowych potrzeb, jeśli przestrzeń nie będzie odpowiednio zorganizowana. Dowiedz się więcej o stworzeniu wybiegu dla psa tuż przy Twoim domu.

Czym jest wybieg dla psów?

Potrzeba ruchu jest jedną z najważniejszych psich potrzeb. Niespełniona sprawia, że zwierzę staje się nerwowe i jest po prostu nieszczęśliwe. W niektórych przypadkach próbuje samodzielnie poradzić sobie z nudą, wyszukując zadania takie jak kopanie w ogrodzie, szczekanie na przechodniów lub gryzienie elementów wyposażenia. Tym, co pozwoli zwierzęciu pozbyć się nadmiaru energii, są długie spacery, a także zadania – fizyczne i umysłowe.

Żeby zadbać o szczęście psiaka, nie musisz szukać wybiegów w okolicy. Możesz zorganizować taki we własnym domu. Zastanawiasz się, czym jest wybieg dla psów? Można go nazwać placem zabaw dla czworonogów. Takie miejsca znajdują się w coraz większej liczbie miast. To ogrodzony teren, na którym ustawiono atrakcje dla psa. Są to przeszkody, przez które zwierzak może przebiegać lub przeskakiwać.

Wydawać by się mogło, że trudno o lepsze miejsce, w którym psiak mógłby pozbyć się nadmiaru energii. Musisz jednak wiedzieć, że na miejskim wybiegu rzadko jest pusto. Wpuszczasz więc pupila do innych, zupełnie nieznanych mu czworonogów. Teren jest ogrodzony, więc psiak może się oddalić, gdy poczuje się niekomfortowo w zastanym towarzystwie, a to może wywołać w nim frustrację. Szczególnie uważaj na wizyty na miejskich wybiegach, jeśli Twój pies należy do lękliwych. Jeśli jednak mijasz wybieg, który jest pusty, możesz wejść tam ze zwierzakiem, by potrenować na przeszkodach.

Jeśli tylko masz miejsce, warto zorganizować wybieg dla psa w ogrodzie. Taki, który będzie wyłącznie jego. Powinna być to ograniczona przestrzeń, zaprojektowana tak, żeby zapewnić pupilowi ciekawe zajęcia, nawet gdy Ciebie nie ma obok.

Wybieg to za dużo? Dowiedz się, jak zrobić szarpak dla psa!

Wybieg dla szczeniąt w domu – jak go zrobić?

Młody pies jest zainteresowany wszystkim, co go otacza. Będzie Ci więc łatwo stworzyć ciekawy wybieg dla szczeniąt. Postaraj się jednak zaplanować go tak, żeby sprawdził się również w kolejnych latach. Nie może być to za mała przestrzeń, która wystarczy szczenięciu, ale dla dorosłego pupila będzie ograniczająca.

Wybieg dla psa możesz wyposażyć w matę do zabawy w wodzie. Taki produkt doskonale sprawdzi się w upalne dni. Wystarczy podłączyć do maty wąż ogrodowy i włączyć wodę, a następnie czekać, aż zacznie pryskać. W upalne letnie dni zainteresowany psiak chętnie wskoczy pod strumień wody.

Zorganizuj też psu miejsce, w którym będzie mógł swobodnie kopać. Dla wielu opiekunów to psie zajęcie jest niemal nie do zniesienia, kiedy zwierzę grzebie w ziemi na całej posesji, niszcząc przy tym roślinność. Niech więc na wybiegu dla szczenięcia będzie też propozycja na chłodniejsze dni. 

Piękna, idealnie równa trawa, która jeszcze tydzień temu wyglądała niczym zielony dywan, dziś jest cała w dziurach – brzmi znajomo? Psiaki uwielbiają kopać, a robią to z różnych powodów. Jeśli nie wynika to z lęku, stresu czy bólu, stwórz zwierzakowi to jedno miejsce, w którym będzie mógł pogrzebać łapką w ziemi. Jak pokazać szczeniakowi, żeby właśnie w tym miejscu kopał? Usyp tam mały kopiec z ziemi. Przy szczeniaku ukryj w nim zabawkę i zachęć go, by jej poszukał. Takie wielokrotne ćwiczenie sprawi, że pies zrozumie, że właśnie tam może grzebać łapką do woli.

Niech wybieg dla psa będzie takim miejscem, w którym czeka na niego coś wyjątkowego. Pozostaw więc na zewnątrz zabawki szczenięcia. Niech będą to te akcesoria, do których zwierzę nie ma na co dzień dostępu. Dzięki temu będą dla niego bardziej interesujące.

Wybieg dla psa w domu – o czym pamiętać?

Nie zapomnij o dostępie do cienia! Stwórz wybieg dla psa w ogrodzie w taki sposób, żeby niezależnie od pory dnia zwierzę mogło schować się w cieniu. Wysokie temperatury są dla czworonoga bardziej niebezpieczne niż dla człowieka!

Wybieg dla psów w ogrodzie musisz odpowiednio wyposażyć. Nie powinno zabraknąć tam misek z wodą. Tak, celowo piszemy o tym w liczbie mnogiej Podczas zabaw Twój czworonożny przyjaciel może wpaść na miskę i rozchlapać zawartość naczynia, więc ważna jest opcja zapasowa.

Wyposażenie wybiegu dla psa zależy w dużej mierze od tego, jak wykorzystywany będzie przygotowany przez Ciebie teren. Zwierzę będzie wchodziło do domu od razu, gdy zauważysz, że ma taką ochotę, czy może ogrodzony obszar ma stać się miejscem na większą część dnia? Jeśli planujesz, żeby wybieg był użytkowany na co dzień przez wiele godzin, stwórz miejsce do skrycia się przed ulewą. Zadaszony kojec sprawdzi się też świetnie jako przestrzeń do odpoczynku.

 

Przeczytaj więcej o tym jak ochronić psa przed upałem!

 

Jak zrobić wybieg dla psa, który będzie dla niego ciekawy? Podobnie jak dla szczeniaka, stwórz dorosłemu zwierzęciu miejsce do kopania. Sprawdzi się też mata pryskająca wodą lub basen. Pamiętaj, że dla psa bardzo ważne jest węszenie. Kilka kamieni, pień od drzewa, ułożone na sobie gałęzie, a między to powtykane smakołyki – tak zaaranżowana przestrzeń zapewni psiakowi dłuższą chwilę zabawy. Który zwierzak nie podjąłby się zadania, po którym otrzyma smaczną nagrodę?

Jeśli masz wiele miejsca do dyspozycji, możesz zdecydować się na wybieg dla pupila wyposażony w przeszkody. Nie musi być to od razu cały, skomplikowany, wieloelementowy tor. Dobrze sprawdzi się nawet jedna zabawka. Do wyboru masz między innymi huśtawkę do agility, tunel, obrotową platformę treningową czy pierścień do przeskakiwania. W przypadku ogromnego terenu do zagospodarowania weź pod uwagę montaż tyczek slalomowych. Pamiętaj jednak, że tego typu przedmioty sprawdzają się do zabawy z Tobą. Nie spełnią potrzeb zwierzaka pozostawionego samodzielnie na wybiegu.

Jak stworzyć bezpieczny wybieg dla psów w ogrodzie? Podsumowanie

Wybieg dla psów musi być bezpiecznym miejscem. Zadbaj o ogrodzenie, szczególnie jeśli chcesz, żeby pupil zostawał tam sam na dłużej. Płot powinien być na tyle wytrzymały, żeby nagła chęć gonitwy za przebiegającym zającem nie mogła zostać zrealizowana.

Kiedy planujesz wybieg dla psa, weź pod uwagę, jaka roślinność znajduje się na posesji. Pamiętaj, że niektóre kwiaty choć piękne, mogą okazać się trujące dla czworonogów. Żeby to sprawdzić, korzystaj z zaufanych źródeł, na przykład informacji Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, czyli ASPCA.

Wybieg dla psów będzie bezpieczny, jeśli zaplanujesz na niego przestrzeń w odpowiedniej części ogrodu. Najlepiej, jeśli będzie to zaciszne miejsce. Nieodpowiedni jest obszar tuż przy płocie znajdującym się obok chodnika, po którym ciągle ktoś chodzi czy ruchliwej ulicy. To, co dzieje się za ogrodzeniem, może bardzo rozpraszać czworonoga. Co jeszcze warto wiedzieć o miejscu na wybieg dla psa? Miejsce powinno znajdować się w niewielkiej odległości od domu. Dzięki temu będziesz mógł obserwować zwierzę przez okna i szybko dostrzeżesz, gdyby pupilowi czegoś brakowało.

Wiesz już, jak zrobić wybieg dla psa w ogrodzie, żeby był bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem dla czworonożnego przyjaciela. Pamiętaj o zróżnicowanych atrakcjach, dostępie do cienia i wody, a także solidnym ogrodzeniu.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy