Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZdrowie psaKał z krwią u psa. Co może oznaczać krew w kale psa?

22 stycznia 2020 Redakcja0
krwawa biegunka u psa

Krew w kale psa to z pewnością odstępstwo od normy. Czy jest ono niebezpieczne dla pupila? I co może oznaczać krwawa biegunka u psa? Odpowiadam!

Jako odpowiedzialni opiekunowie naszych czworonogów codziennie zwracamy uwagę na swojego pupila. Obserwujemy jego samopoczucie, sprawdzamy, czy nie jest niespokojny, czy nie wymiotuje, czy ma apetyt.

Jedną z oznak zdrowia psa jest „zdrowo” wyglądający kał. Jeśli jest odpowiednio uformowany, nie jest zbyt rzadki ani zbyt twardy, nie ma domieszek krwi, czy śluzu oraz ma swoisty zapach, to znaczy, że przewód pokarmowy naszego pupila działa bez zarzutu. A co, jeśli zauważymy krew w odchodach psa lub krwawą biegunkę? Co zrobić i jakie mogą być ich przyczyny? Odpowiadam!

Krew w kale psa. Trochę definicji

W przypadku domieszek krwi w kale odróżnia się stolce smoliste (melaena) od stolców krwawych (hematochezja).

Stolce smoliste charakteryzują się ciemnym/czarnym zabarwieniem, spowodowanym domieszką denaturowanej krwi, która może pochodzić również spoza przewodu pokarmowego. Podczas krwawienia z nosa, krwawego kaszlu, czy krwotoków płucnych dochodzić może do połykania krwi, a następnie wydalania jej w postaci stolców smolistych. Źródła krwawień z przewodu pokarmowego mogą znajdować się w jamie ustnej, gardle, przełyku, żołądku, jelicie cienkim i grubym.

Hematochezja z kolei oznacza obecność w kale świeżej (czerwonej) krwi na skutek krwawień z tylnego odcinka przewodu pokarmowego lub silnych krwotoków z wyższych odcinków. Hematochezja zazwyczaj jest pochodzenia jelitowego, a źródło krwawienia może znajdować się w okrężnicy, prostnicy lub odbycie.

krew w kale psa

Krew w kale psa – przyczyny

Przyczyny smolistych stolców

Przyczyną smolistych stolców mogą być krwawienia spowodowane uszkodzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego i oddechowego. Uszkodzenie to może być skutkiem urazu, wrzodów, zapalenia, czy nowotworów. Krew w kale psa może też oznaczać:

 • pierwotne krwawienia żołądkowo-jelitowe, spowodowane lekami a działaniu wrzodotwórczym,
 • zapalenie (zapalenie przełyku, żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit),
 • obecność ciał obcych,
 • niedokrwienie (wstrząs, skręt jelit, przerwanie naczyń krezkowych),
 • nowotwory.

Inne przyczyny to choroby układowe, np. tendencja do krwawień (zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego DIC, niedobór czynników krzepnięcia) oraz endokrynopatie (np. niedoczynność kory nadnerczy). Smoliste stolce mogą pojawić się także podczas schorzenia różnych narządów – trzustki czy nerek.

Przyczyny hematochezji

Jeśli krwawienie pojawia się z okolic odbytu, to jego przyczyny mogą być następujące:

 • przetoki okołoodbytnicze,
 • zapalenie lub ropień zatok przyodbytowych,
 • zwężenie odbytu,
 • nowotwór,
 • uraz,
 • przepuklina kroczowa,
 • ciało obce.

Jeśli krwawienie pojawia się nieco dalej od odbytu (prostnica, okrężnica), może to być spowodowane zapaleniem odbytnicy, wypadnięciem prostnicy, uszkodzeniem błony śluzowej (niestrawne cząstki np. kości), zapaleniem okrężnicy (nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego, pasożyty wewnętrzne, np. włosogłówka, lamblia), nowotworem, czy wpochwieniem w okolicy jelita biodrowego i ślepego.

krew w kale u psa

Jak widać, kał z krwią u psa może mieć bardzo różne przyczyny. Jeśli zauważysz świeżą krew czy skrzepy krwi w stolcu psa, oznacza to, że problem dotyczy raczej końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Jeśli kał ma barwę czarną, może to oznaczać także obecność krwi, ale już nadtrawionej, co wskazywałoby na problem w początkowych odcinkach układu pokarmowego czy oddechowego.

Musimy pamiętać, że ciemny kał może pojawić się także z powodu obecności innych barwników i niekoniecznie oznacza strawioną krew. Kał może zabarwiać się na czarno po spożyciu węgla leczniczego, preparatów z żelazem, czy innych leków. Kał z domieszką koloru czerwonego może pojawić się po spożyciu buraków.

Krew w kale u psa – badania

Oprócz wykonania podstawowego badania klinicznego, lekarz weterynarii zleci dodatkowe badania w zależności od konkretnego przypadku. Może to być badanie kału na obecność pasożytów, badanie na obecność krwi utajonej w kale, morfologia, badania biochemiczne krwi, badanie per rectum, kolonoskopia, czy badania obrazowe, np. USG, RTG.

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy wdrażane jest leczenie, które dostosowane jest do konkretnego przypadku.

Krew w kale psa – profilaktyka

Czy można jakoś uchronić swojego psa przed wyżej wymienionymi przypadłościami? Czy krew w kale u psa to objaw, któremu można zapobiec? Oto kilka zasad.

 • Pamiętaj o odpowiednim żywieniu swojego psa

Karmę należy dobrać odpowiednio do wieku, rasy, aktywności fizycznej i ewentualnych schorzeń swojego psa. Trzeba mieć na uwadze, że czasami bardzo dobrej jakości karma może szkodzić naszemu pupilowi, np. ze względu na nietolerancje czy alergie pokarmowe.

 • Regularnie odrobaczaj swojego pupila

Czasami krew w kale psa może pojawić się w wyniku obecności pasożytów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest odrobaczanie czworonoga, najlepiej co 4 miesiące. Co ważne, standardowe leki odrobaczające nie zadziałają jednak na lamblie, a jednym z objawów ich obecności są krwawe biegunki u psa.

Jeśli zauważysz je u swojego czworonoga, zbierz kał z 3 dni do pojemniczka i zanieś do gabinetu weterynaryjnego. Specjalne badanie, które można wykonać na miejscu, pozwoli potwierdzić diagnozę. Leczenie lamblii jest dość skomplikowane i długotrwałe, wymaga również dużo cierpliwości i stałego kontaktu z prowadzącym lekarzem weterynarii.

 • Regularnie odwiedzaj lekarza weterynarii

Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, szczepieniach, a także kontrolnych badaniach moczu i krwi. Podstawowe badania krwi wykonuj u swojego pupila od 6/7 roku życia. Nawet podczas zwykłego szczepienia lekarz weterynarii zbada Twojego psa i w razie wątpliwości zleci dodatkowe badania.

Pamiętaj też, aby informować lekarza o każdym zaobserwowanym przez Ciebie odstępstwie od normy. Jeśli masz pytania na temat zdrowia swojego psa, nie bój się ich zadawać. Im wcześniej wychwycimy rozwijająca się chorobę, tym większe i szybsze szanse na powrót do zdrowia.

krew w odchodach psa

 • Uważaj na kości

Możesz dawać swojemu psu od czasu do czasu kości, jednak ważne, aby robić to odpowiedzialnie. Najlepsze są kości surowe, np. cielęce. Pamiętaj, żeby nie dawać psu kości z kurczaka czy indyka. Dlaczego?

Jednym z przystosowań ptaków do lotu jest specyficzna budowa szkieletu – ich kości długie są puste w środku. Podczas rozgryzania takich kości przez psa, formują się bardzo ostre krawędzie, które połknięte mogą doprowadzić do perforacji przewodu pokarmowego. Dodatkowo nie dawaj psu wielkiej kości na jeden raz. Jeśli zje jej zbyt dużo, może dojść do zatwardzeń i pojawienia się tzw. gruzu kostnego w kale.

 • Jeśli Twój pies „saneczkuje”, nie bagatelizuj tego problemu

Saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże, bardzo rzadko oznacza obecność pasożytów, częściej problem dotyczy gruczołów przyodbytowych. U niektórych psów, zwłaszcza tych, które mają alergię pokarmową, gruczoły mają tendencje do zapychania się.

W normalnych warunkach gruczoły te powinny być opróżniane podczas oddawania kału. Zdarza się jednak, że przy nieprawidłowej budowie kanałów wyprowadzających, przy jakichkolwiek zmianach konsystencji stolca, gruczoły nie opróżniają się. Jeśli nie pomożemy psu w ewakuacji zalegającej wydzieliny, może dojść do powstania krwawiących przetok.

Krew w odchodach psa – podsumowanie

Pamiętaj o dokładnej obserwacji swojego pupila, od czasu do czasu zwróć także uwagę na jego kał. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie szukaj diagnoz na własną rękę, tylko udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który zbada Twojego pupila i sprawdzi, skąd bierze się krew w kale psa.

Krwawa biegunka u psa oraz inne podobne objawy mogą zwiastować schorzenia, które wymagają specjalistycznej wiedzy oraz fachowej diagnozy. Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie, Twój psiak otrzyma odpowiednią pomoc.

Magdalena Kozioł

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *