Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyŻywienieŻelazo dla psa. Dlaczego Twój pupil potrzebuje żelaza w swojej diecie?

10 grudnia 2019 Redakcja0
żelazo dla psa

Kilkanaście składników mineralnych – aż tyle potrzebują ssaki, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Wśród nich jest żelazo. Okazuje się, że w diecie psa pełni ono rolę nie mniej ważną, niż w diecie człowieka. Jednak skutki niedoboru żelaza u czworonoga mogą być znacznie poważniejsze. Jak ważne jest żelazo dla psa i gdzie znajdziemy je w najlepiej przyswajalnej postaci? Wyjaśniamy.

Wspomniane składniki mineralne to wszelkie nieorganiczne składniki pokarmu, które niestety nie zawsze są równie łatwo przyswajalne przez naszego czworonoga. Dzielą się one na tzw. makro- oraz mikroelementy, a wśród tych drugich znajduje się właśnie żelazo. Dla psa ma ono kluczowe znaczenie. Odpowiada bowiem za wytwarzanie składników krwi (hemoglobiny), a także za prawidłowy metabolizm energetyczny psiaka. To jednak nie wszystko.

Żelazo dla psa – istotny pierwiastek w diecie czworonoga

Żelazo to bowiem nie tylko najistotniejszy składnik czerwonego barwnika krwi u naszych czworonogów. To ono odpowiada za transport i magazynowanie tlenu, jest niezbędne do wykształcenia się prawidłowej budowy skóry, sierści i pazurów oraz do funkcjonowania układu odpornościowego. Żelazo dla psa jest tym ważniejsze, że wspomaga proces jego wzrastania, zapobiega zmęczeniu, pomaga chronić przed anemią i niektórymi wolnymi rodnikami. Okazuje się także niezbędne do zachowania zdrowej wątroby czworonoga i przyswajania niezbędnych dla niego witamin z grupy B.

W przypadku psiaków żelazo gromadzone jest w śledzionie, wątrobie, szpiku kostnym w postaci ferrytyny i hemosyderyny, aby zapobiec skutkom niedoboru żelaza. Ten niezbędny im do życia mikroelement powinien być dostarczany na bieżąco. Chociaż i dla psów stworzono specjalne suplementy, nie ma lepiej przyswajalnego źródła żelaza niż odpowiednio zbilansowany pokarm. Zamiast siarczanu żelazawego, wybierz żelazo dla psa, które jest składnikiem dobrej jakości karmy. Żelazo to bowiem składnik dobrze wchłaniany przez nasze czworonogi do organizmu z większości mięs, podrobów oraz mączki kostnej i mięsno-kostnej.

żelazo dla psa

Zapotrzebowanie na żelazo dla psa – od czego zależy?

Jak wiesz, wśród psów istnieje naprawdę ogromna ilość ras, których masa urodzeniowa waha się od 120 do 550 gramów, a masa ciała dorosłego osobnika od 4 do 100 kilogramów. Największy przyrost masy ciała następuje u czworonoga w pierwszych 5 miesiącach życia, z tym że, występują znaczne różnice w kwestii stabilizacji wzrostu. Zazwyczaj jest to 6. miesiąc. Przyrost masy ciała u ras małych i średnich kończy się w 8-12 miesiącu wzrostu, u ras dużych i olbrzymich natomiast między 10 a 24 miesiącem. Po co te wszystkie informacje? Ponieważ zapotrzebowanie na żelazo dla psa zależy głównie od fazy wzrostu naszego czworonoga.

Jednak nie tylko. Składa się na nie kwestia ostatecznej masy ciała i wieku (które są komplementarne wobec wspomnianej fazy wzrostu) oraz poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia psiaka. Zacznijmy od tego ostatniego – tu kluczowe znaczenie ma prawidłowe funkcjonowanie jelit (jeśli nie działają one dobrze, absorpcja żelaza jest znacznie mniejsza). Gdy chodzi o inne zależności, żelazo dla psa ma najważniejsze znaczenie w okresie wspomnianego wzrostu – wtedy nasz pupil potrzebuje go zdecydowanie najwięcej.

żelazo dla psa

Nie znaczy to jednak, że seniorzy, osobniki dorosłe w pełni ukształtowane i szczenięta go nie potrzebują. Pierwsze trzy tygodnie życia czworonoga to żywienie wyłącznie mlekiem matki, chyba że malec jest osierocony lub suka nie ma na tyle pokarmu. Po tym okresie uzupełnienie żelaza może być niezbędne. Skutki niedoboru żelaza mogą bowiem wystąpić nie tylko u szczeniaka, ale także u karmiącej suki – i w tym wypadku wzrasta więc zapotrzebowanie na żelazo dla psa. Podobnie jest w okresie reprodukcji u osobników dorosłych.

Jak widzisz zatem, aby określić ilości żelaza niezbędne dla czworonoga, kluczowe okazuje się obserwowanie okresu, w jakim się obecnie znajduje. Aby pomóc właścicielom psiaków, odpowiednie normy co jakiś czas publikuje Amerykańskie Stowarzyszenie Kontroli Karm – tu pojawiają się wartości odpowiednie dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia na wszystkich etapach rozwoju psiaków oraz w stanach reprodukcji. W Polsce robi to natomiast Krajowa Rada ds. Badań Naukowych. Również lekarze weterynarii, szczególnie ci zajmujący się dietetyką, dysponują normami.

Nadmiar żelaza u psa. Czy jest szkodliwy?

Zawsze najlepszy jest umiar – także, gdy chodzi o żelazo dla psa, które występuje w jego diecie. Jednak z reguły nadmiar żelaza u psa nie jest szkodliwy – chyba że jego duże dawki podawane są chorym zwierzakom w postaci leków. Podobnie, gdy pies jest niedokarmiony – wówczas nadmiar żelaza może wywołać u niego problemy z przewodem pokarmowym.

Co dzieje się z nadmiarem żelaza w diecie czworonoga? Żelazo gromadzi się w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym pod postacią ferrytyny i hemosyderyny jako zapas, co nie jest toksyczne dla psiego pupila. Jest wydalane z moczem, kałem, a także wraz z rosnącymi włosami, pazurami czworonoga.

nadmiar żelaza u psa

Niedobór żelaza u psa – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

W przeciwieństwie do nadmiaru, szczególnie niebezpieczny jest niedobór żelaza u psa. Objawy są jednak widoczne gołym okiem, dzięki czemu będziesz mógł w porę zareagować. Po pierwsze – osłabianie i zmęczenie. Jeśli Twój czworonóg jest osowiały, może to być sygnał, że może w jego diecie jest za mało tego ważnego pierwiastka. Kolejne symptomy to szybsze bicie serca, blade (zamiast różowych) dziąsła i spojówki, łamliwość i wypadanie włosów, bladość skóry, brak apetytu i nieprzyjemny zapach z pyska.

Kwestia sporego niedoboru żelaza to niestety także powiększenie wątroby, upośledzenie wzrostu, biegunka, a nawet trudności w połykaniu i kruchość kości. Jakie natomiast mogą być tego przyczyny? Po pierwsze, jak wspomnieliśmy, niedoboru żelaza doświadczają nieprawidłowo żywione szczenięta i suki w okresie ciąży i karmienia. Może on być również wywołany inwazją dużej ilości kleszczy, pcheł, innych pasożytów zewnętrznych lub pasożytów przewodu pokarmowego, infekcją układu moczowego, ranami lub przebytymi operacjami, a w końcu po prostu nieprawidłową dietą, składającą się wyłącznie z warzyw i mleka lub małej ilości mięsa.

Nie wolno jednak tego ignorować. Skutki niedoboru żelaza mogą być groźne – prowadzą do takich objawów jak mikrocytoza, czy anemia.

niedobór żelaza u psa objawy

Gdzie znaleźć najlepiej przyswajalne żelazo dla psa?

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej przyswajalne żelazo dla psa znajduje się w mięsie. Na drugim miejscu jego źródłem są kości, podroby oraz zboża i inne surowce pochodzenia roślinnego. Tak ważne zatem jest odpowiednie zbilansowanie diety naszego czworonoga.

Zgodnie z zasadą, by dostarczać naszym czworonogom wszystkiego, czego potrzebują, powstały karmy Petner. Ich pełnowartościowa formuła, prosty skład, naturalnie wyselekcjonowane składniki to pewność, że nasz psiak dostanie wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania witaminy i mikroelementy. W tym żelazo – ponieważ karmy Petner składają się w 40% z mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego.

Wiemy jednak, że ze szczeniętami trzeba ostrożnie. Nagła zmiana w diecie może skończyć się biegunką, więc pierwsze karmy powinny być lekkostrawne i wprowadzane stopniowo. Najlepsze będą więc te z jagnięciną, która prócz tego, że jest hipoalergicznych źródłem wysokiej jakości biała, bogata jest także w cynk, fosfor i żelazo – niezbędne do prawidłowego wzrostu czworonoga. Karmy z jagnięciną to propozycja uniwersalna, bo polecana psom każdej rasy i w każdym wieku. Jej właściwości wpływają bowiem korzystnie na kondycję pupila.

niedobór żelaza u psa objawy

Pamiętaj, że żelazo dla psa ma znaczenie

Odpowiednio wybrana karma dla psa to nie tylko chwila szczęścia wywołana niepowtarzalnym smakiem, ale również długie lata jego zdrowego życia i prawidłowego funkcjonowania. W zależności od etapu wzrostu nasz czworonóg potrzebuje żelaza, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać, a także rozmnażać. Kluczowa więc jest tu kwestia masy ciała, a także etapu życia.

Pamiętaj, że tylko Ty możesz zapewnić mu długotrwałą radość i szczęście, dbając, by ominęły go nieprzyjemne skutki niedoboru żelaza. Niech smak karmy zamieni się w smak beztroski – bo zdrowy pies, to szczęśliwy pies.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *