Jak widzą koty? Wszystko na temat wzroku pupili!

7 maja 2024 Redakcja0

Kolorowe zabawki dla kotów przyciągają wzrok niejednego opiekuna. Czy jednak dla mruczka ma jakiekolwiek znaczenie, w jakim odcieniu jest jego piłka i zauważa różnice w kolorach? Dowiedz się, jak widzą koty.

Koci wzrok jest uważany za świetnie rozwinięty zmysł. Żartobliwie mówi się, że zwierzęta te potrafią dostrzec nawet ducha. Być może zdarzyło Ci się przyłapać mruczka na wpatrywaniu się w jeden punkt i energicznym poruszaniu przy tym ogonem. Ciekawi Cię, co takiego widzi, więc spoglądasz w to samo miejsce i nic? U kotów dostrzeganie nawet najmniejszego ruchu drobnych pyłków czy owadów jest możliwe dzięki doskonale rozwiniętym receptorom. Mruczek zauważy więc coś, czego Ty nie będziesz w stanie zobaczyć. Bez wątpienia wzrok kota różni się od ludzkiego. Dowiedz się, jak kocie oczy widzą świat.

Wzrok kota – krótka charakterystyka

Żeby dowiedzieć się, jak koty widzą ludzi i otoczenie, warto poznać budowę ich oka. Istnieją pewne różnice, które sprawiają, że Ty widzisz świat inaczej niż Twój mruczący przyjaciel.

Oko kota tak samo, jak ludzkie, ma siatkówkę, czyli cienką błonę, która składa się z komórek receptorowych. Są to czopki i pręciki. Każdy z rodzajów komórek receptorowych ma swoje zadanie. Jakie?

  • Czopki – odpowiadają za widzenie za dnia, ostrość obrazu oraz postrzeganie kolorów.
  • Pręciki – dzięki nim możliwe jest widzenie w nocy oraz wykrywanie szarości i jasności.

Oko kota ma budowę, która pozwala mu dobrze widzieć w ciemności. Ostrość widzenia jest natomiast u tych zwierząt gorsza niż u człowieka. Odpowiada za to duża liczba pręcików połączona z niewielką liczbą czopków.

Tym, co odróżnia oko człowieka od kociego, jest liczba powiek. U ludzi występują dwie, natomiast u mruczków są trzy. Ta dodatkowa ma za zadanie skutecznie chronić narząd wzroku. Odpowiada też za nawilżanie, nawet jeśli warunki na zewnątrz są niekorzystne.

Różnice między widzeniem u kota a człowieka

Koty widzą świat lepiej niż ludzie, jeśli porównamy pole widzenia. Twój mruczek zauważa nie tylko to, co znajduje się wprost, lecz także po bokach i niżej. Dostrzega kątem oka więcej niż Ty i choć obraz w tym miejscu jest nieco rozmazany, ruch wciąż pozostaje dla niego dobrze widoczny.

Wzrok kota można określić słabszym od ludzkiego, biorąc pod uwagę ostrość obrazu. Zwierzę widzi mniej wyraźnie nieruchome obiekty z daleka. Człowiek jest w stanie dostrzec rzecz oddaloną nawet o kilkadziesiąt metrów wyraźnie, natomiast jeśli zacznie się ona poruszać, będzie już trudniej dostrzec detale.

Jak widzą koty z odległości? Obraz jest dla nich ostry, jeśli obiekt znajduje się maksymalnie w odległości 6 metrów. Najwyraźniej dostrzegają to, co jest na środku pola widzenia. Natomiast jeśli obiekt się poruszy, zwierzak dostrzeże ten ruch o wiele szybciej niż człowiek.

czy koty widzą w ciemności

Czy koty widzą w ciemności?

Wiesz już, jak zbudowane jest oko kota. Czas dowiedzieć się nieco więcej o tym, w jaki sposób koty widzą świat. Czy radzą sobie, gdy wszystkie lampy w domu zostaną zgaszone? Czy koty widzą w ciemności?

Mruczki doskonale radzą sobie, gdy zapadnie zmrok. Potrafią wykorzystać nawet najmniejszą dawkę światła. Nie jest więc tak, że kot widzi w całkowitych ciemnościach. Radzi sobie natomiast lepiej od człowieka. Kocie oczy potrzebują sześć razy mniej światła.

Jak widzą koty w ciemności? Świat ma dla nich odcienie szarości. Widzenie w słabych warunkach oświetleniowych umożliwia błona odblaskowa. Odbija światło, dzięki czemu szybko trafia ono do pręcików. To za sprawą tej błony oczy kotów wyglądają, jakby świeciły.

Jak widzą koty swoich właścicieli?

Zastanawiasz się, jak koty widzą ludzi? Już wiesz, że jeśli stoisz daleko od mruczka, Twoja sylwetka będzie dla niego rozmazana. Gdy skradasz się za kotem, on reaguje znacznie szybciej, niż można byłoby się spodziewać. To dlatego, że ma szersze pole widzenia, więc łatwiej mu zauważyć opiekuna, nawet jeśli nie stoi tuż przed nim.

Koty widzą ludzi, jednak do rozpoznawania opiekunów służą im przede wszystkim inne zmysły niż wzrok. Posługują się węchem. Choć nie jest u nich tak perfekcyjny, jak u psów, to ma duże znaczenie. Właśnie dlatego możesz zauważyć, że kot wącha Cię z ciekawością, jeśli wrócisz do domu po długiej wizycie u przyjaciół mających psa. Przy pomocy tego zmysłu kot rozpoznaje otoczenie, a także opiekuna. Przy przeprowadzce zaleca się zabranie do nowego mieszkania kilku rzeczy, na których jest już zapach mruczka. Ma to pomóc w redukcji stresu.

Mimo że wzrok nie wydaje się najważniejszym do rozpoznawania opiekuna, to mruczki nie rezygnują w pełni z komunikacji wzrokowej z człowiekiem. Zdarza się, że patrzą w oczy i powoli mrugają, czekając, aż zrobisz to samo. Spróbuj rozpocząć ten „dialog”. Złap z mruczkiem kontakt wzrokowy, bardzo powoli zamrugaj i poczekaj na odpowiedź. Kot, który mruga do opiekuna, chce według behawiorystów przekazać, że kocha i ufa.

Musisz też wiedzieć, że dla zwierzęcia nie ma znaczenia, czy masz na sobie pomarańczową bluzkę, czy żółtą. Wynika to z tego, jakie kolory widzą koty. Na tym polu wzrok człowieka radzi sobie znacznie lepiej.

jak koty widzą kolory

Jakie kolory widzą koty?

Czy koty widzą kolory? Niegdyś uważano, że świat mruczków jest czarno-biały. Badacze doszli jednak do wniosku, że te zwierzęta dostrzegają też odcienie szarości. Czy to oznacza, że koty widzą świat tylko w smutnych kolorach? Nie do końca!

Koty widzą kolory, jednak nie w taki sposób jak człowiek. Zwierzę dostrzega różne odcienie trzech barw – żółtej, zielonej i niebiesko-fioletowej. Są one jednak znacznie delikatniejsze niż dla Ciebie. Jak widzą koty te odcienie? Są dla nich przygaszone, a nie jaskrawe.

Specjaliści twierdzą, że kolorem, którego w ogóle nie widzi kot, jest czerwony. Dla nas jest to intensywna barwa, natomiast dla nich jest raczej widoczna jako żółta. To, że kot widzi kolory słabiej niż człowiek, ma związek z mniejszą liczbą receptorów, które są odpowiedzialne za widzenie barw. Nie jest to jednak dla niego żadna przeszkoda, ponieważ najważniejsza jest umiejętność błyskawicznego reagowania na ruch, a ten, kot widzi zawsze perfekcyjnie.

Poznaj świat oczami pupila

Wiesz już, czy koty widzą kolory i jak radzi sobie ich wzrok w ciemnościach. Świat widziany oczami Twojego pupila ma znacznie mniej odcieni niż Twój. Nie jest jednak w pełni czarno-biały. Pojawia się w nim nieco przygaszonych błękitów i delikatnego żółtego.

To, że koty widzą kolory słabo, w niczym im jednak nie przeszkadza. Po prostu ich wzrok został dostosowany do ich potrzeb, a poza nim mają świetnie rozwinięty słuch i węch, które pozwalają odkrywać świat. Wzrok natomiast dostrzega nawet najmniejszy ruch, co pomogło tym zwierzętom przetrwać. Są przecież drapieżnikami, więc możliwość przeżycia zależała od umiejętności polowania. Kolory nie mają dla tych zwierząt dużego znaczenia.

jak widza koty

Co, gdy kot traci wzrok?

Warto też wiedzieć, co dzieje się, gdy widzi kot coraz słabiej lub zupełnie traci wzrok. Czy to dla mruczka duża przeszkoda w codziennym życiu? Jeśli zwierzę nie wychodzi na zewnątrz, mimo braku wzroku, ma szansę na szczęście i bezpieczeństwo.

Kiedy jeden zmysł zaczyna słabnąć, inne pracują jeszcze lepiej niż dotychczas. Słuch i węch niewidomego kota się wytęży. W orientacji przestrzennej pomogą mu również wibrysy. Żeby zapewnić takiemu zwierzakowi bezpieczeństwo, trzeba zrezygnować z przemeblowań. Mruczek tworzy sobie w głowie niejako mapę pomieszczeń, więc wszelkie zmiany mogą mu utrudnić codzienność.

To, jak widzą koty, z punktu widzenia człowieka może wydawać się wyjątkowe. Czy któraś z informacji szczególnie Cię zaskoczyła?

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy