Jaka jest prawidłowa temperatura u kota?

14 grudnia 2021 Redakcja0
temperatura u kota

Koty to fascynujące zwierzaki, które często wybierane są na domowych pupili. Ich posiadanie wiąże się jednak z odpowiedzialnością. Dbałość o kota to też znajomość jego organizmu i tego, jakie reakcje są prawidłowe, a jakie nie. Warto również wiedzieć, jaka jest prawidłowa temperatura u kota – to pozwoli szybko wykryć ewentualne problemy.

Koty to zwierzęta pełne gracji i godności. Są też bardzo dumne i niezależne – choć oczywiście, zdarzają się wśród nich prawdziwi miłośnicy przytulania i innych pieszczot, którzy nie wyobrażają sobie życia bez swoich ludzi i ich ciągłego towarzystwa. Nieważne jednak, jaki z charakteru jest Twój kot. Ważne jest to, że każdy potrzebuje najlepszej opieki – również tej zdrowotnej. O tę najlepiej zadba lekarz weterynarii.

To od Ciebie zależy, czy i w jakim momencie zabierzesz kota do gabinetu weterynaryjnego. Dlatego warto wiedzieć, jaka jest prawidłowa temperatura u kota – to może Ci naprawdę wiele powiedzieć o stanie Twojego zwierzaka.

prawidłowa temperatura ciała

Temperatura u kota – dlaczego warto ją kontrolować?

Prawidłowa temperatura u kota świadczy o tym, że jest on w dobrej kondycji fizycznej – nie jest przemarznięty, przegrzany, nie wpada w hipotermię lub w hipertermię. Oznacza to też, że jego ciało nie walczy z żadną infekcją bakteryjną czy wirusową.

Gorączka u kota ma te same przyczyny co gorączka u ludzi – organizm podnosi temperaturę ciała, by walczyć z infekcjami i nie dopuścić do rozwoju choroby, która może być nawet śmiertelna w skutkach. Dlatego samo zbijanie gorączki nigdy nie jest wystarczające. Za to każdy przypadek podwyższonej temperatury świadczy o tym, że z kotem dzieje się coś niedobrego.

Temperatura kota sporo mówi o tym, jak zwierzak się czuje i w jakich warunkach przebywa. Jeśli zbytnio zmarzł, może wpaść nawet w hipotermię, która jest bardzo niebezpieczna dla mruczka. Hipotermia to stan, w którym kot ma zbyt niską temperaturę ciała, ponieważ zbyt długo przebywał na mrozie. Może z tego powodu nawet umrzeć.

Hipertermia z kolei to stan, który bywa mylony z gorączką, ale nią nie jest. Temperatura u kota jest bowiem wyższa. Nie wiąże się jednak z żadną infekcją, a jedynie z warunkami panującymi w danym otoczeniu. Kotu jest po prostu za gorąco. Te zwierzęta lubią ciepło, lecz nawet one mają swoje granice. A przegrzany kot jest narażony na bardzo groźny udar cieplny, który może się skończyć nawet śmiercią.

prawidłowa temperatura ciała kota

Jaka jest prawidłowa temperatura u kota?

Prawidłowa temperatura u kota nie jest taka sama jak w przypadku człowieka. U człowieka wynosi ona 36,6°C. To dlatego, że prawidłowa temperatura kota jest wyższa, odczuwasz bardzo przyjemne ciepło, gdy kot kładzie się obok Ciebie lub na Twoich kolanach. On naprawdę działa rozgrzewająco jak termofor.

Prawidłowa temperatura u kota waha się w granicach od 38,1 do 39,2°C w przypadku kotów dorosłych. Natomiast u kociąt temperatura może być jeszcze wyższa – maja one bowiem temperaturę ciała w granicach nawet 39,5°C – i w tym przypadku to nadal prawidłowa temperatura kota. Jeśli takie wartości pojawiają się u osobników dorosłych, można już mówić o tym, że z ich ciałem dzieje się coś niedobrego. O gorączce mowa natomiast, gdy temperatura sięga 39,7°C i więcej.

Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Jak zmierzyć kotu temperaturę? To wcale nie jest łatwe zadanie. U człowieka sprawa jest prosta – można sprawdzić temperaturę na czole lub pod pachą. To zadanie zajmuje kilka sekund – zwłaszcza przy termometrach bezdotykowych. Jednak jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura u kota występuje w danym momencie, musisz zapomnieć o tych wszystkich sposobach.

Temperatura ciała kota to bowiem coś, co da się zmierzyć wyłącznie poprzez termometr w odbycie. Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, jaka jest temperatura ciała kota, zaopatrz się w termometr kliniczny.

Jak zmierzyć kotu temperaturę? Najlepiej w dwie osoby. Jedna osoba trzyma kota tak, by nie uciekł i nie zrobił nikomu krzywdy ostrymi pazurami, a druga osoba obsługuje termometr. Jednej osobie może być bardzo trudno to zrobić, ponieważ niektóre koty bardzo bronią się przed takimi działaniami.

prawidłowa temperatura ciała u kota

Gorączka u kota – co należy zrobić?

Gorączka u kota występuje, gdy temperatura jest wyższa niż 39,7°C. To już sygnał, że musisz zacząć działać i to jak najszybciej. Najważniejsze jest przede wszystkim ustalenie, dlaczego w ogóle wystąpiła gorączka. Musisz się też upewnić, że to na pewno nie jest hipertermia, ponieważ kot – na przykład – przebywał zbyt długo na mocno nasłonecznionym balkonie bez dostępu do schronienia w cieniu.

Jeśli tak było, to także trzeba pilnie zabrać kota do lekarza weterynarii – jednak pamiętaj, że gorączka nie jest równoznaczna z przegrzaniem. Jeżeli jednak jesteś pewien, że to nie jest przegrzanie, tylko gorączka, nadal musisz ustalić, dlaczego temperatura kota wzrosła. Nie uda Ci się jednak zrobić tego „na oko”.

Gorączka może pojawić się u kota z wielu różnych powodów. Być może zmaga się z infekcją bakteryjną lub wirusową. Mógł też się zatruć – lekami i toksynami. Prawdopodobne jest także, że zmaga się z inwazją pasożytów lub infekcją grzybiczą. Za gorączką u kota mogą stać też nowotwory.

Jeśli temperatura kota nie jest prawidłowa, istnieje ryzyko, że zmaga się z jakąś poważną chorobą odzwierzęcą. Może to być na przykład bartoneloza. Istnieje też szansa, że gorączka spowodowana jest poprzez problemy metaboliczne, endokrynologiczne lub nieprawidłowości w obrębie procesów immunologicznych.

Jak widzisz, powodów wystąpienia podwyższonej temperatury jest bardzo dużo. Dlatego, jeśli Twój kot walczy z gorączką, zabierz go do lekarza weterynarii. To najlepsze, co możesz dla niego zrobić. Lekarz weterynarii ma wiedzę, doświadczenie i możliwości diagnostyczne, które pozwolą namierzyć przyczynę gorączki i walczyć bezpośrednio z nią. A gdy przyczyna zostanie zwalczona, gorączka też minie. Pamiętaj bowiem, że gorączka sama w sobie nie jest chorobą – jest objawem tego, że dzieje się coś złego i organizm próbuje w ten sposób zwiększyć szansę obrony przed zagrożeniem.

gorączka u kota

Temperatura u kota – podsumowanie

Jaka jest temperatura kota? Prawidłowa to ta w zakresie od 38,1 °C do 39,2°C w przypadku kotów dorosłych i 39,5°C w przypadku kociąt. Kot miewa gorączkę z wielu powodów i nie uda Ci się go zdiagnozować po tym jednym objawie. Może ona świadczyć o infekcjach, chorobach przewlekłych, zaburzeniach endokrynologicznych, pasożytach i wielu innych problemach.

Temperaturę ciała kota bada się termometrem klinicznym przez odbyt. Tylko to pozwala na prawidłowy odczyt. Dlatego do wykonania tego zadania potrzebne są dwie osoby – jedna z nich musi trzymać kota przez cały czas trwania pomiaru.

Jeśli termometr wskaże, że kot ma gorączkę lub po prostu podejrzewasz, że może ją mieć, ponieważ zachowuje się nieswojo – nie czekaj, aż sprawa się rozwinie. Jak najszybciej zabierz go do lekarza weterynarii. Lekarz ustali, co dolega kotu i zaproponuje najlepszy sposób leczenia zwierzaka. Nie podawaj nigdy żadnych leków na własną rękę, a już zdecydowanie nie podawaj leków przeciwgorączkowych dla ludzi – możesz w ten sposób bardzo poważnie zaszkodzić zwierzakowi.

zdrowa smaczna karma dla kota petner

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy