Czy koty płaczą? Koci smutek

20 stycznia 2022 Redakcja0
Czy koty płaczą? Koci smutek

Wiele osób ma tendencję do uosabiania swoich zwierząt domowych. Nie ma w tym nic dziwnego – zwierzęta często są przecież członkami rodziny. To dość oczywiste, że będziesz ich zachowanie odnosił do reakcji ludzkich. Ale czy koty płaczą? A jeśli tak – co to tak naprawdę oznacza? Dowiedz się z artykułu!

Ludziom na ogół łzy kojarzą się z płaczem. W końcu płacz bez łez jest nierzadko uważany za ten fałszywy. Płacz najczęściej wiąże się ze smutkiem, bólem, problemami i mnóstwem innych, nieprzyjemnych emocji. Gdy zatem widzisz, jak Twój kot roni łzy, w pierwszym odruchu możesz starać go pocieszać – to całkiem naturalne. W końcu zależy Ci na Twoim kocie i chcesz dla niego jak najlepiej. A kiedy płacze, to dzieje się z nim coś złego, prawda? W zasadzie tak. Choć łzy u kota niekoniecznie świadczą o kocim smutku.

czy koty płaczą

Czy koty płaczą?

Koty też mają emocje. Nie są one bowiem wyłącznie domeną ludzi, zwierzęta także potrafią je odczuwać. Mogą je też wyrażać i to na wiele różnych sposobów. Zwierzęta są w istocie bardzo emocjonalne – Twój kot nie jest tu żadnym wyjątkiem. On również na swój sposób przekazuje swoje odczucia.

O ile psy nauczyły się naśladować w pewnym stopniu ludzką mimikę i sposób wyrażania emocji, z kotami jest inaczej. Łatwo jest zrozumieć czy pies się cieszy, czy jest smutny. Jest to związane właśnie z dostosowaniem się tych czworonogów do ludzi i ich postrzegania emocji. Koty nie są jednak w tym zakresie podobne do psów. Właśnie dlatego ich emocje często są trudne do odczytania przez ich opiekunów. Zwłaszcza jeśli nie mają oni jeszcze zbyt dużego doświadczenia z kotami.

Koty dla wielu są tajemnicą. Jeśli dla Ciebie też, nie martw się. W końcu nauczysz się wszystkiego i jeszcze lepiej zrozumiesz swojego kota. Czy zatem koty płaczą? Tak. W końcu te zwierzaki też bywają smutne i potrafią to okazywać. Ale czy koty płaczą łzami? Nie. To trochę bardziej skomplikowane zagadnienie.

czy koty płaczą

Płacz kota – jak kot wyraża smutek?

Wiesz już, że koci płacz nie jest powiązany z łzami. W jaki zatem sposób się objawia? Koty też w pewnym stopniu dostosowały się do tego, jak ludzie odbierają rzeczywistość. Dlatego jeśli kot czegoś od Ciebie chce, używa swojego głosu. W ten sposób wyraża również swój smutek.

Koty szybko zrozumiały, że głosem są w stanie zdobyć uwagę człowieka i uzyskać od niego jedzenie, opiekę i bezpieczne schronienie. Z biegiem czasu coraz bardziej rozwinęły tę umiejętność. Można zatem powiedzieć, że koty płaczą poprzez miauczenie. Nie jest to jednak zwykłe miauczenie, a bolesne, smutne odgłosy, które gdy tylko usłyszysz, od razu zrozumiesz.

Najbardziej widać to na przykładzie młodych kotów. Kocięta bowiem krzyczą w sposób, który jest łudząco podobny do płaczu niemowląt. Tego typu płacz kota jest też dowodem na to, jak bardzo koty dostosowały się do człowieka. Odkryły bowiem, że płacz niemowląt wzrusza ludzi, alarmuje ich i zmusza do działania. A skoro tak, to zaczęły go naśladować, by otrzymać uwagę i opiekę ze strony ludzi.

Kiedy pojawia się płacz kota? Wtedy, gdy kotom jest po prostu źle. Są samotne, przerażone, głodne lub zestresowane. Mogą również płakać, gdy są chore i coś je boli albo by zaalarmować człowieka, że natychmiast potrzebują pomocy i wsparcia. Czasem zdarza się to na widok innego, obcego zwierzęcia bądź zjawiska, które wzbudzi ich niepokój. Można więc powiedzieć, że koty płaczą w takich samych sytuacjach, w jakich mógłby rozpłakać się człowiek – ze strachu, bólu, głodu czy stresu.

czy koty płaczą

Koci płacz – przyczyny

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy koty płaczą i wiesz, w jaki sposób objawia się ich smutek. Czy koty płaczą łzami? Owszem, mają one fizyczną zdolność do ronienia łez. Nie oznacza to jednak u nich smutku i nie jest związane ze sferą emocjonalną. Z czym w takim razie wiąże się koci płacz łzami? Może mieć on kilka powodów.

Predyspozycje rasowe

Rozwiązanie zagadki kocich łez często nie jest trudnym zadaniem. Czasem kot roni łzy, ponieważ ma takie predyspozycje rasowe. Koty z krótkimi pyszczkami – takie jak persy – mogą ronić łzy ze względu na specyficzną budowę swoich pyszczków i oczu. Nie znaczy to, że Twój zwierzak jest smutny. O oczy kota z krótkim pyszczkiem musisz jednak wyjątkowo zadbać. Te zwierzaki mają też predyspozycje do różnych chorób, również tych związanych z oczami.

Większą tendencje do łzawienia mają też koty długowłose. Dlaczego? To bardzo proste! Długa sierść może dostawać się do oczu. A to podrażnia oko i wymusza łzawienie. Jeśli tak się dzieje, zadbaj o sierść Twojego kota i o jego oczy. Takie podrażnienia od sierści wcale nie są przyjemne dla Twojego mruczka.

Alergia

Jeśli masz alergię, Twoje oczy mogą łzawić. Twój kot ma dokładnie tak samo. To naturalna obronna reakcja organizmu, który próbuje walczyć z alergenem – uważa go bowiem za wroga i za wszelką cenę próbuje się ich pozbyć.

Jeśli podejrzewasz u Twojego kota alergie, z pomocą specjalisty namierz alergen, który utrudnia mu życie. To pozwoli Ci wyeliminować go z otoczenia kota. A jeśli nawet nie będziesz w stanie usunąć go całkowicie – kot może mieć w końcu uczulenie na naprawdę różne rzeczy – będziesz mógł go znacząco ograniczyć. Jeśli namierzysz przyczynę, będziesz też wiedzieć, na co zwracać uwagę w przyszłości.

koci smutek

Zapalenie spojówek i inne infekcje

Koty mogą też ronić łzy z powodu zapalenia spojówek. Jeśli zauważysz, że z oczu Twojego kota lecą łzy, pojawia się ropna wydzielina, a powieki są opuchnięte, może to świadczyć właśnie o tym schorzeniu. W takim przypadku udaj się po pomoc do weterynarza.

Inne schorzenia również mogą doprowadzić do pojawienia się łzawienia. Infekcje górnych dróg oddechowych czy koci katar to tylko przykłady chorób, które mogą objawiać się łzawieniem z oczu. Pamiętaj jednak, że to tylko jeden z wielu objawów. Jeśli zaobserwujesz, że Twój kot płacze łzami, a przy tym kicha, kaszle, jest apatyczny, gorączkuje czy nie chce jeść – natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii.

Uszkodzenie mechaniczne

Czasami koty mogą ronić łzy, ponieważ stała im się krzywda. Nie robią tego jednak z powodów emocjonalnych. To czysto fizjologiczna reakcja na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli okolice pyszczka i oczu są zranione, pojawią się łzy. Jeżeli doszło do uszkodzeń oka – na przykład utkwiło w nim ciało obce, również może ono objawiać się łzami. To naturalna reakcja organizmu. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najlepiej zabrać kota do lekarza weterynarii.

Koci płacz – podsumowanie

Koty potrafią płakać i wyrażać całe spektrum innych emocji. Nie robią tego jednak za pomocą łez. Koty płaczą poprzez specyficzną wokalizację. To właśnie swoim głosem pokazują, że są smutne, nieszczęśliwe, zranione, samotne, głodne lub przerażone. Gdy usłyszysz ten typ miauczenia kota, od razu go poznasz. U małych kociąt do złudzenia wręcz przypomina płacz niemowląt.

Koty potrafią też ronić łzy. Nie jest to jednak związane z ich stanem emocjonalnym. Może być to skutek choroby, urazu, alergii lub specyficznej budowy czaszki. To sygnał, aby dokładniej przyjrzeć się mruczkowi i podjąć odpowiednie kroki. Jeśli nie potrafisz wskazać przyczyny łzawienia u kota, zgłoś się po pomoc do specjalisty.

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy