Kiedy koty otwierają oczy? Poznaj odpowiedź!

15 listopada 2021 Redakcja0
Kiedy koty otwierają oczy? Poznaj odpowiedź!

Wzrok jest dla kotów jednym z najważniejszych zmysłów. Po urodzeniu jednak nie od razu zaczynają widzieć i przez pewien czas ich oczy są zamknięta. Minie trochę czasu, zanim zaczną w pełni wykorzystywać ten zmysł. Kiedy koty otwierają oczy? Przeczytaj!

Gdy kocięta przychodzą na świat, są całkowicie głuche, ślepe i zdane na swoją mamę. Jeśli jej zabraknie i kotka nie będzie w stanie zadbać o zaspokojenie ich potrzeb, istnieje spore ryzyko, że nie przeżyją. Kocięta bowiem nie są w stanie radzić sobie same – od dnia ich narodzin do pełnej samodzielności jeszcze daleka droga. Jednym z pierwszych kamieni milowych w kocim rozwoju będzie otworzenie przez nich oczu.

Kiedy koty otwierają oczy?

Na pytanie, kiedy koty otwierają oczy, tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Nawet przy mruczkach z jednego miotu ten okres może się nieco różnić. To, kiedy małe kotki otwierają oczy, uzależnione jest od wielu różnorodnych czynników. Na ogół jednak przyjmuje się, że dzieje się to około 2-3 tygodnie po urodzeniu.

Zanim przejdziemy do wyjątków i wymieniania powodów, dla których koty mogą otworzyć oczy później lub wcześniej, warto podać jeszcze jedną ciekawostkę dotyczącą kocich oczu. Otóż wszystkie kocięta na początku patrzą na świat oczkami w kolorze niebieskim. Dopiero z czasem zaczynają one zmieniać kolor. Mogą też – w przypadku pewnych ras oraz w określonych sytuacjach – na zawsze już zostać niebieskie.

Wszystkie koty mają na początku niebieskie oczy, ponieważ nie pracuje jeszcze produkcja melaniny, która odpowiada za kolor oczu. Jeśli nigdy nie zacznie być ona produkowana, oczy pozostaną niebieskie. Nie znaczy to, że kot stanie się niewidomy. Nadal będzie perfekcyjnie widział, po prostu jego oczy będą miały ten dość niespotykany jak na koty kolor.

kiedy koty otwierają oczy

Kiedy kotki otwierają oczy i od czego to zależy?

Po jakim czasie koty otwierają oczy? Jeśli Twoja kotka opiekuje się młodymi, na pewno nie możesz się doczekać momentu, w którym ich małe oczka zaczną Cię obserwować. Na to będziesz jednak musiał jeszcze poczekać. Nawet gdy kociątka otworzą oczy, na początku będą reagować tylko na światło i jego brak, więc nie będą mogły Cię zobaczyć. To przyjdzie dopiero z czasem. A gdy kotek już zacznie widzieć, będzie miał oczy doskonałego łowcy, którymi będzie mógł obserwować otoczenie nawet w ciemnościach. Musi po prostu do tego dorosnąć. Kiedy koty otwierają oczy w takim razie?

Średnio robią to już po około 10 dniach. Jednak jest to tylko średnia, dlatego może istnieć mnóstwo wyjątków. Warto też wiedzieć, że oko nie otwiera się od razu całkowicie. Z biegiem czasu tworzy się szczelina, która z każdym dniem jest szersza. Oko jest niebieskie, ale też mętne – kotek wcale nie widzi jeszcze dobrze. Ten proces postępuje. Jak długo? Tak naprawdę dopóki kotek nie rozłączy się naturalnie z mamą i nie będzie skazany już tylko na siebie. Wtedy musi polegać na swoich zmysłach, więc powinny one być już całkowicie rozwinięte.

kiedy koty otwierają oczy

Kiedy kocięta otwierają oczy? Najważniejsze czynniki

To, kiedy koty otwierają oczy, zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście rasa kota. Koty krótkowłose otwierają oczy najszybciej. Za prawdziwych rekordzistów można tutaj uznać orientalne rasy kotów.

Po jakim czasie koty otwierają oczy, jeśli należą do ras orientalnych, takich ja kot abisyński, kot syjamski czy kot orientalny? Naprawdę bardzo szybko! Mogą to zrobić już po 2 lub 3 dniach. Mało tego! Zdarza się też, i to wcale nie tak rzadko jak mogłoby się wydawać, że takie kociaki rodzą się już z powiekami, które nie są do końca zaciśnięte, a szczelina jest wyraźnie zauważalna.

Następny w kolejności jest cornish rex, później koty brytyjskie, a na końcu rasy kotów długowłosych. Kiedy kocięta otwierają oczy, jeśli należą do rasy kotów długowłosych? Może im to zająć aż 18 dni.

Rasa to jednak nie jedyny wyznacznik tego, kiedy kotki otwierają oczy. Liczy się też zdrowie ich mamy i ogólna kondycja, w której kotka się znajduje. Jeśli kocia mama podczas ciąży była zdrowa, zadbana i nie chodziła głodna, kociaki mogą mieć więcej sił i otworzyć oczy szybciej niż potomstwo ulicznej kotki, która mieszka gdzieś w piwnicy i nie może liczyć na stałą opiekę.

Same warunki bytowania też mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o to, w którym tygodniu koty otwierają oczy. Dobrze żywiona i dobrze traktowana kocia mama, która nie cierpi głodu i zimna, nie jest przestraszona i nie musi walczyć o każdy dzień, ma szansę wydać na świat silne potomstwo. Takie kocięta otworzą oczy nieco szybciej.

Na to, kiedy małe kotki otwierają oczy, wpływa też długość ciąży. Im dłuższa, tym mogą to zrobić szybciej. Jeśli ciąża trwa zdecydowanie dłużej niż normalnie, kociaki mogą nawet urodzić się już z otworzonymi oczami.

kocie oczy

Oczy małego kota – jak o nie dbać?

Gdy małe kotki już się urodzą, tak naprawdę niewiele musisz robić. Zadbaj po prostu o ich mamę. Zapewnij jej ciszę, spokój i komfortowe warunki do zajmowania się kociakami w spokoju. Całą resztą zajmie się ona. Dostarczaj jej jedzenie i patrz jak opiekuje się kociętami. Nie stresuj jej i nie zabieraj jej młodych.

Jeśli jednak chcesz pomóc, pamiętaj, że oczy małych kotów są wyjątkowo wrażliwe i może to mieć wpływ na to, kiedy kocięta otwierają oczy. Jeżeli będą narażone np. na ostre światło, mogą otworzyć oczka później niż normalnie. Zapewnij im zatem komfortowe warunki. Pamiętaj, że kiedy kotki otwierają oczy, tak naprawdę nie widzą jeszcze wiele – są w stanie rejestrować światło i jego brak. Dlatego zbyt ostre światło może im poważnie zaszkodzić.

Jeśli kotek z powodu przenoszonej ciąży urodził się już z otwartymi oczkami, wymaga on dodatkowej troski. W tym okresie nie działają jeszcze kanaliki łzowe, dlatego oko może nie być nawilżane tak, jak powinno. Czasem prowadzi to do podrażnień i uszkodzenia wzroku. Dlatego należy tego dopilnować i pomóc kotu nawilżać oczy, dopóki kanaliki łzowe nie zaczną pracować.

Pamiętaj, że jeśli coś związanego z oczami Twoich małych kociąt Cię bardzo niepokoi lub chcesz po prostu poszerzyć swoją wiedzę, by zapewnić im najlepszą możliwą opiekę, udaj się do lekarza weterynarii i zapytaj o wszystko, czego potrzebujesz.

Oczy kociąt – podsumowanie

W którym tygodniu koty otwierają oczy? Tak naprawdę zależy to od wielu różnorodnych czynników. Pod uwagę trzeba tu wziąć rasę kota, kondycję i zdrowie kotki, czas trwania ciąży i warunki bytowe – zarówno kotki jeszcze w czasach ciąży, jak i później jej kociąt.

Przyjmuje się, że najszybciej oczka otwierają kocięta ras orientalnych. Mogą to już zrobić nawet drugiego dnia po urodzeniu. Najwolniej otwierają oczy przedstawiciele ras długowłosych – takim kociętom może to zająć nawet 18 dni.

Kocia mama sama poradzi sobie z opieką nad maluchami, zadba też o ich oczka. Ty zapewnij jej dobrą opiekę. Umieść kotkę wraz z kociętami w miejscu, gdzie nie są narażone na ostre światło, co może przyspieszyć proces otwierania oczu.

Na samym początku oczy Twoich kociąt będą niebieskie – barwa pojawi się dopiero później. Może się też zdarzyć, że już na zawsze pozostanie niebieska i nie oznacza to, że zwierzak ma problemy ze wzrokiem.

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy