Jakiego zapachu nie lubią psy? Ciekawostki o psim węchu

15 listopada 2021 Redakcja0
jakiego zapachu nie lubią psy

Doskonały psi węch ma swoje zalety i wady. Przydaje się czworonogowi w codziennych sytuacjach, ale czasem bywa także przyczyną nieprzyjemnych odczuć. Jakiego zapachu nie lubią psy? Przeczytaj nasz artykuł!

Psie nosy są bardzo wrażliwe. W końcu węch czworonoga jest o wiele bardziej rozwinięty niż ten ludzki i stanowi główny zmysł, dzięki któremu poznaje on świat. Psy tropią zaginione osoby, odnajdują niedozwolone substancje i naprawdę potrafią zrobić użytek ze swoich nosów, także dla dobra ludzi. Jednak są też zapachy, które psy bardzo źle znoszą.

Jakich zapachów nie lubią psy i dlaczego?

Każdy człowiek ma zapachy, za którymi nie przepada. Samodzielnie z pewnością jesteś w stanie wymienić choć kilka takich. Mogą one drażnić swoją intensywnością lub specyficznością. Są nieprzyjemne na tyle, że krzywisz się lub wręcz czujesz, że Ci niedobrze. Pomyśl teraz, że Twój pies ma nos nieporównywalnie czulszy od Ciebie.

Czworonóg jest w stanie z pomocą zapachów zdobyć informacje, które Twojemu, ludzkiemu nosowi, na zawsze by umknęły. Właśnie dlatego psy są w stanie znajdować zaginionych ludzi, nawet jeśli znajdują się oni pod gruzami lub przysypani lawiną. Mogę też znajdować różne substancje, do których wyszukiwania zostały przeszkolone. Nos to ich przewodnik – dzięki niemu odczuwają świat i to właśnie on prowadzi ich w działaniach.

Niektóre zapachy mogą jednak drażnić Twojego psa. Nawet jeśli niekoniecznie będą to wonie nieprzyjemne dla Ciebie. W końcu zapach padliny z pewnością nie jest dla Ciebie kuszący, ale może być szalenie interesujący dla Twojego psa. Z drugiej strony Twoje perfumy mogą pachnieć naprawdę uroczo dla Ciebie i ludzi z Twojego otoczenia, ale Twój pies nie będzie podzielał tej opinii. Jakich zapachów nie lubi pies?

jakiego zapachu nie lubią psy

Jakiego zapachu nie lubią psy?

Jakiego zapachu nie lubią psy? Zapewne znasz już swojego pupila na tyle dobrze, że wiesz, iż prycha z odrazą na zapach konkretnych perfum czy nie przepada za określonymi środkami czystości, które wcześniej stosowałeś w domu. To zupełnie normalne – w końcu każdy czworonóg ma swoje własne upodobania i własną wrażliwość węchową.

Czy jednak wiesz, jakich zapachów nie lubią psy w szczególności? Istnieją specyficzne wonie, których lepiej unikać przy wszystkich psach. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można im w ten sposób zrobić przykrość, a nawet krzywdę, jeśli zapach będzie zbyt intensywny dla ich wrażliwych nosów. W takim razie jakich zapachów nie lubią psy?

Alkohol

Jeśli zapytać, jakiego zapachu najbardziej nie lubią psy, wiele osób w pierwszej kolejności wymieniłoby właśnie alkohol. I miałoby rację! Ten zapach bardzo drażni czworonogi, a jego intensywność odbierają jako niezwykle nieprzyjemną. Warto też wspomnień, że woń, której nie lubią psy, to również zapach człowieka znajdującego się pod wpływem alkoholu. Względem takiej osoby mogą być albo bardzo nieufne i od niej uciekać, albo nawet wykazywać się agresją, dlatego warto być ostrożnym.

Naftalina

Naftalina to bardzo intensywny zapach. Najbardziej kojarzy się z szafą babci, która w ten sposób odstraszała mole. I choć znajdą się osoby, które doceniają zapach naftaliny – również przez wzgląd na dobre, przyjemne wspomnienia z dzieciństwa – to jednak jednoznacznie jest to woń, której nie lubią psy. Jeśli zatem wsadzisz do szafy kulki z naftaliny, skutecznie odgonisz od niej nie tylko mole, ale również swojego czworonożnego przyjaciela.

Ocet

Jakiego zapachu najbardziej nie lubią psy? Intensywnego i drażniącego. Ocet ma to wszystko, dlatego zdecydowanie można zaliczyć go do puli zapachów nielubianych przez czworonogi. Jest niezwykle intensywny – zarówno ten spirytusowy, jak i spożywczy. Na tyle, że nawet ludzie są w stanie bezbłędnie go wyczuwać na całkiem sporą, jak na możliwości ludzkiego nosa, odległość. Ocet może też pochłaniać inne zapachy, które po prostu przegrywają z nim. Nic więc dziwnego, że należy on do grona nielubianych przez psy zapachów.

Cytrusy

Cytrusy mogą kojarzyć Ci się bardzo przyjemnie – z pysznymi owocami czy świąteczną atmosferą, gdy w powietrzu unosi się zapach mandarynek. Ludzie na ogół lubią i cenią sobie cytrusy – za ich smak czy walory prozdrowotne i odżywcze. Twój pies jednak nie podziela Twojego zdania, dlatego cytrusy to przykład tego, jakiego zapachu nie lubi pies. Dlaczego tak się dzieje?

Cytrusy mają zdecydowanie zbyt intensywny i zbyt drażniący zapach jak na gust Twojego psa i jego bardzo wrażliwy nos. Ale to bardzo dobrze – sama woń będzie odstraszała Twojego czworonożnego przyjaciela od tych owoców i zniechęcała do ich spróbowania. A musisz wiedzieć, że zjedzenie cytrusów mogłoby bardzo Twojemu psu zaszkodzić.

Ostre przyprawy

Jakich zapachów nie lubi pies? Zbyt intensywnych i zbyt drażniących. W tę grupę doskonale wpasowują się zapachy wydzielane przez ostre przyprawy. Pod ich wpływem pies może prychać i kichać, by pozbyć się drażniących jego nos cząsteczek. To też bardzo dobrze dla zdrowia Twojego psa. Zapach skutecznie odstraszy go przed spróbowaniem, na przykład, ostrej papryki, co pozwoli mu zachować zdrowie i uchroni przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

jakiego zapachu nie lubią psy

Zapach, którego nie lubią psy – kiedy warto go stosować?

Jeśli już wiesz, jakiego zapachu nie lubią psy. Możesz go zatem unikać i nie narażać swojego czworonoga na nieprzyjemności. Wiedzę tę wykorzystasz też na inne sposoby – najlepszym przykładem będzie psia nauka.

Nielubiany zapach może skutecznie odstraszyć Twojego psa od przebywania w miejscach, w których nie powinien być. Możesz go na przykład oduczyć wchodzenia do szafy i pozostawiania w niej bałaganu. Taki odstraszacz skutecznie zniechęci go do myszkowania w różnych zakamarkach i pakowania się w kłopoty, a przy tym jest zupełnie bezpieczny dla jego zdrowia.

Pamiętaj jednak, by nie szkodzić psu w ten sposób. Zbyt dużo zapachów – zbyt intensywnych i drażniących – może sprawić, że będzie czuł się zdezorientowany i zagrożony. W ten sposób naruszysz jego poczucie bezpieczeństwa i pogorszysz samopoczucie. Pamiętaj, że ta metoda może być bardzo skuteczna, jednak musisz stosować ją ostrożnie i z umiarem.

Zapachy nielubiane przez psy – podsumowanie

Jakiego zapachu nie lubi pies? W dużym skrócie takiego, który jest zbyt intensywny, zbyt drażniący i sprawia mu spory dyskomfort. Jednak te zapachy mogą różnić się od tych, które Ty uważasz za nieprzyjemne.

Ludziom zapachy cebuli, ostrych przypraw, cytrusów, perfum czy nawet naftaliny mogą wydawać się bardzo przyjemny. Z kolei będą się krzywić na woń rozkładającej się padliny znalezionej gdzieś podczas spacerów z psem. Twój pies może za to uważać, że zapach padliny jest bardzo interesujący, za to Twoje kwiatowe perfumy będą go poważnie drażnić.

Jeśli zauważysz, że Twój pies bardzo źle reaguje na jakiś zapach, zachowaj ostrożność. Nie chcesz w końcu uszkodzić jego bardzo wrażliwego nosa czy sprawiać mu bólu. Nielubiany przez psa zapach, możesz jednak zastosować, by zniechęcić go do przebywania w określonym miejscu. A jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii? Podzieli się nimi w komentarzu!

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy