Ruja u kotki – jak się objawia? Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!

28 marca 2023 Redakcja0
ile trwa ruja u kotki

Ruja u kotki jest charakterystyczna dla zwierzęcia, które nie przeszło kastracji. To moment trudny zarówno dla mruczka, jak i opiekuna. Dowiedz się, ile trwa ruja u kotki i jak ją złagodzić.

Zwierzę tarza się po podłodze, donośnie miauczy, nie chce się bawić i wciąż potrzebuje Twojej uwagi? Są to typowe objawy rui u kotki. Pupil oddaje w tym czasie więcej moczu, a jego apetyt nieco maleje. Jest to moment, w którym kotka jest gotowa do kopulacji i zajścia w ciążę. Oznaki rui stają się w końcu trudne do zniesienia dla opiekuna, a także męczą samo zwierzę. Czy da się jakoś zatrzymać ten stan? Jak złagodzić ruję u kotki? Ile razy w ciągu roku może się ona pojawić? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Ruja u kotki – czym jest?

Najprościej mówiąc, ruja u kotki to czas, w którym jest ona w stanie zajść w ciążę. Cykl rujowy u kotki dzieli się na kilka etapów. Pierwszy jest okres przedrujowy (proestrus), w którym zwierzę staje się niespokojne. W tym czasie może domagać się uwagi bardziej niż zwykle. Kotka miauczy dużo, a dźwięki przez nią wydawane są inne od tych znanych opiekunowi.

Następna jest ruja właściwa (estrus). Będzie Ci łatwo zauważyć objawy rui u kotki. Na tym etapie pupil często przyjmuje charakterystyczną pozycję. Kotka przyciska brzuch do ziemi, a ogon odchyla. Chętnie ociera się o wszystko, co mija – meble, nogę opiekuna czy ścianę. Możesz zaobserwować jak Twój kot przewraca się na podłogę, turla i przyjmuje różnorodne pozy.

W tym okresie pilnuj zwierzęcia, szczególnie kiedy wychodzisz z domu. Kotka w rui może mieć tendencję do uciekania. Nawet jeśli nigdy nie była zainteresowana wychodzeniem na klatkę schodową, jest duże ryzyko, że w rui się to zmieni. Zdarza się również, że u zwierzaka występuje zmniejszony apetyt. Jeśli trwa to krótko, nie powinno być powodem do niepokoju. Gdy kotka odmawia posiłków dłuższy czas, wizyta w gabinecie weterynarza staje się konieczna.

U kotek czasem występuje tak zwana cicha ruja. Jej objawy są dla opiekuna właściwie niemożliwe do zauważenia, co rodzi pewne ryzyko. Jeśli kot jest wychodzący albo w jednym domu znajdują się niekastrowane kot i kotka, może dojść do zapłodnienia, nawet gdy właściciel zwierząt się tego nie spodziewa. Cicha ruja zdarza się najczęściej w młodym wieku.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, przychodzi okres międzyrujowy. Następny etap to tak zwane wyciszenie (anoestrus).

 

Pierwsza ruja u kotki – kiedy się pojawia?

Pierwsza ruja u kotki oznacza, że osiągnęła ona dojrzałość płciową. Najczęściej wydarza się to między czwartym a dwunastym miesiącem życia. Wpływ mają czynniki genetyczne, a także kondycja zwierzęcia. Jeśli jest słabe lub niedożywione, ruja może w ogóle nie wystąpić. Również choroby przewlekłe odsuwają ten moment w czasie.

Nie bez znaczenia jest również waga, a także rasa. Uznaje się, że u ras krótkowłosych dojrzałość płciowa przychodzi szybciej. Koty długowłose dojrzewają natomiast później. Od takich zasad występują jednak odstępstwa. Jeśli planujesz założenie hodowli w przyszłości, musisz wiedzieć, że płciowa dojrzałość nie oznacza tego samego co dojrzałość hodowlana. To znaczy, że kotka powinna być dojrzała fizycznie, a więc ukończyć mniej więcej 12. miesiąc życia, żeby można było dopuścić do niej samca.

Na to, kiedy pojawi się ruja u kotki, wpływa też pora roku. Koty są bowiem zwierzętami sezonowo poliestralnymi. Oznacza to, że ich aktywność płciowa zwiększa się, kiedy dzień trwa dłużej. U kotek żyjących na dworze, dziko, aktywność reprodukcyjna będzie trwała od lutego do września. W przypadku zwierząt żyjących w domu ten cykl może być zaburzony ze względu na sztuczne oświetlenie. Zachowania rozrodcze występują nawet przez cały rok.

 

Czy kotka ma cieczkę?

U psów występuje tak zwana cieczka, czyli krwawienie podczas dni płodnych. W tym czasie opiekun musi dodatkowo dbać o higienę zwierzęcia, na przykład wybierając dla suczki specjalne majtki. Czy kotka ma cieczkę? Nie. Kotki podczas rui nie krwawią.

Ile trwa ruja u kotki?

Ruja to zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna trudny czas. Pupil może dawać się we znaki swoim zachowaniem. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, ile trwa ruja u kotki? Trudno jednak odpowiedzieć na to pytanie, jeśli zwierzak żyje w domu. Uznaje się, że ruja powinna trwać mniej więcej siedem dni, jeśli nie zostanie przerwana zapłodnieniem. U kotki żyjącej w domu ten czas może się znacznie wydłużyć, nawet do 14 dni.

Warto też wiedzieć, ile razy w roku kotka ma ruję. Na to pytanie również trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ruja może się pojawiać u zwierzęcia nawet co 3 tygodnie. Zdarza się, że nie dochodzi do okresu wyciszenia. Jest to tak zwana ruja permanentna, którą trzeba zakończyć lekami. Przedłużona ruja jest bardzo męcząca dla kotki – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kocia mama, która karmi małe, też może wejść w okres rui i zajść ponownie w ciążę. Częściej jednak ruja występuje kilkanaście dni po zakończeniu karmienia kociąt mlekiem.

Sposoby na ruję u kotki

Zastanawiasz się, czy istnieją domowe sposoby na ruję u kotki? Są pewne metody, które mają pomóc zwierzęciu się wyciszyć. Staraj się nie dotykać kotki w okolicach ogona. Głaskanie w tym miejscu może sprawić, że pupil zostanie pobudzony i zacznie przyjmować charakterystyczną pozę. Pomocne okaże się zaciemnienie pomieszczenia, w którym kotka przebywa. Dobrym pomysłem jest też odwrócenie uwagi zwierzęcia zabawą.

Ruja u kotki – jak złagodzić przy pomocy leków?

Domowe sposoby są mało efektywne, jeśli wystąpiła ruja u kotki. Jak złagodzić ją przy pomocy leków? Musisz udać się do lekarza weterynarii, który przepisze farmakologiczne środki hormonalne. Przy ich pomocy można przerwać ruję, a także zapobiec jej. Oprócz tabletek dostępny jest też zastrzyk hormonalny.

Pamiętaj jednak, z jakimi ewentualnymi problemami wiąże się podawanie tego typu środków. Długotrwałe stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia ropomacicza. Może też dojść do rozrostu gruczołów mlekowych, a także powstania nowotworu narządów rodnych.

Kastracja kotki – zalety i wady

Przeczytaj również: Kastracja a sterylizacja – czym się różnią?

 

Jeśli nie prowadzisz hodowli, najlepszą opcją jest kastracja. To najzdrowsze rozwiązanie dla kotki. Standardowo wykonuje się ją jeszcze przed pierwszą rujką lub od razu po niej, jednak można kastrować również starsze zwierzęta – w tym przypadku zastosowanie ma zasada „lepiej późno niż wcale”.

Dzięki kastracji u kotki całkiem przestaje występować ruja, co oszczędza wiele stresu zarówno zwierzęciu, jak i opiekunom.

Zabieg zmniejsza też ryzyko wystąpienia różnych, bardzo groźnych chorób – należą do nich nowotwory narządów rodnych oraz sutków. Każda rujka zwiększa drastycznie ryzyko wystąpienia nowotworów sutków u kotki.

Kastracja jest również sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt. Jeśli kot jest wypuszczany na zewnątrz, to zabieg jeszcze ważniejszy. Czasem możesz usłyszeć stwierdzenie, że kotka powinna raz w życiu urodzić kociaki – to mit! Ciąża i poród jest dla kotki wielkim obciążeniem i bólem, a nierasowych kociaków jest w naszym kraju bardzo dużo. Jeśli nie prowadzisz hodowli, zrób wszystko co w Twojej mocy, by uchronić kotkę przed ciążą.

A jakie są wady wykonania kastracji kotki? Jest to zabieg operacyjny, wiąże się więc ze znieczuleniem zupełnym, szwami i kilkutygodniową rekonwalescencją.

Przygotowanie kotki do kastracji musi być przemyślane – powiedz weterynarzowi o swoich planach, a on pomoże dobrać badania. U młodych kociaków zazwyczaj wystarczą podstawowe badania krwi, u starszych osobników mogą być potrzebne dodatkowe działania.

 

Dowiedz się więcej o przygotowaniu starszych zwierząt do znieczulenia

 

Niektórzy opiekunowie martwią się o finansowe aspekty kastracji lub sterylizacji kotki. Porównaj jednak koszt takiego zabiegu z kosztem leczenia potencjalnych nowotworów lub opieki nad niechcianymi kociakami. Wiele gmin przeprowadza też programy darmowej kastracji kotek i suczek – może Twoja również wspiera odpowiedzialnych opiekunów?

 

Kocia ruja – podsumowanie

Pierwsza ruja pojawia się u kotki między czwartym a dwunastym miesiącem życia. Zachowanie zwierzęcia zmienia się – intensywnie domaga się czułości, przestaje interesować się ulubionymi zabawkami, ociera o niemal wszystkie przedmioty i turla po podłodze. Przyjmuje również charakterystyczną pozę – odchyla ogon, a brzuch przyciska do ziemi. Kiedy kotka ma ruję, może wystąpić u niej zmniejszony apetyt i zwiększona tendencja do ucieczek. To więc czas, w którym szczególnie musisz uważać na zwierzę.

Ile razy w roku kotka ma ruję? Może dochodzić do niej nawet co kilka tygodni. Jeśli nie udało Ci się wykastrować zwierzęcia, zrób to, gdy minie pierwsza ruja. Dzięki temu można uniknąć wielu chorób, w tym ropomacicza. Zastanawiasz się, jak złagodzić ruję u kotki? Domowe sposoby nie są zbyt skuteczne, jednak spróbuj zachęcić zwierzę do zabawy. Nie dotykaj kotki w okolicach ogona. Jeśli dojdzie do tak zwanej rui permanentnej, konieczna okaże się wizyta u weterynarza.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy