Dieta dla psa. Poradnik prawidłowego odżywiania psa

4 czerwca 2024 Redakcja0

O diecie psa napisaliśmy już wiele. Dziś chcielibyśmy jednak poruszyć temat odżywiania psiaka z nieco innej strony. Skupimy się na tym, jak dokładnie powinno wyglądać odżywianie psa i jakie składniki powinny znaleźć się w jego diecie. Zaczynamy!

Teoretycznie każdy świadomy właściciel wie, jak powinna wyglądać dieta dla psa. W praktyce często nie zdajemy sobie sprawy, jakie właściwie składniki powinny znajdować się w dobrze zbilansowanym posiłku dla czworonoga, a żywienie psa traktujemy bardzo intuicyjnie. Tymczasem to właśnie prawidłowe proporcje oraz odpowiednia zawartość poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że Twój czworonożny przyjaciel tryska zdrowiem oraz ma mnóstwo energii do zabawy i piękną, lśniącą sierść.

Warto zgłębić temat i dowiedzieć się, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa i w przyszłości wybór karmy poprzedzić dokładną analizą jej składu. Skład i jakość posiłków ma wpływ nie tylko na zdrowie psiaków, ale również na ich zachowanie. Psy, w których diecie nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, mogą być apatyczne lub wręcz agresywne. Dobrze odżywiane psiaki są radosne, pełne energii i chętne do zabawy.

odżywianie psa

Dieta dla psa – co powinno się w niej znaleźć?

Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa? Zanim przejdziemy do analizy konkretnych składników, które powinny się w niej znaleźć, warto zaznaczyć, jak niezwykle istotne jest, by Twój psiak dostawał produkty najwyższej jakości. Nie kąski z Twojego obiadu, nie najtańsze mięso ze sklepu, ale wysokiej jakości posiłki, stworzone lub przygotowane specjalnie dla niego. W końcu traktujesz psiaka jak członka swojej rodziny, prawda? A wszystkich członków rodziny powinno się żywić tak samo dobrze.

Białko

Białka są niezwykle istotnym składnikiem diety psa, pełniącym szereg kluczowych funkcji dla jego zdrowia i dobrej kondycji. W skład białek wchodzą aminokwasy, które są budulcem tkanki mięśniowej, skóry, futra, a także niezbędnymi czynnikami w procesach metabolicznych organizmu. Z tego powodu białka są niezwykle istotne dla utrzymania prawidłowej masy mięśniowej i zapewnienia odpowiedniej kondycji fizycznej psa.

W diecie dla psa szczególną uwagę należy zwrócić na te pochodzenia zwierzęcego. Białka zwierzęce charakteryzują się wysoką wartością biologiczną, co oznacza, że są one dobrze przyswajalne i zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli takie których organizm pies nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować.

Psy aktywne fizycznie, takie jak psy pracujące czy sportowe, mogą potrzebować większej ilości białka w diecie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię i wspomóc procesy regeneracji mięśniowej. Natomiast psy starsze lub mniej aktywne mogą potrzebować mniejszych ilości białka, aby uniknąć nadmiernego obciążenia układu trawiennego.

białko w diecie dla psa

Tłuszcze

Tłuszcze pełnią kluczową rolę w diecie psa, zapewniając nie tylko źródło skoncentrowanej energii, ale także dostarczając niezbędne kwasy tłuszczowe, które są niezastąpione dla prawidłowej funkcji komórkowej oraz ogólnego stanu zdrowia. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które muszą być dostarczane z pokarmem, odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry i sierści, modulacji procesów zapalnych oraz rozwoju mózgu i funkcji wzrokowych.

W diecie dla psa tłuszcze są również odpowiedzialne za wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E, i K, które wspierają wzrok, wzrost i funkcje odpornościowe. Tłuszcze wpływają też na smakowitość karmy, co jest szczególnie ważne w przypadku psów wybrednych lub z obniżonym apetytem.

Węglowodany

Choć węglowodany nie są niezbędne w takiej samej mierze jak białka czy tłuszcze, również mają swoje miejsce w diecie psa. W diecie czworonogów pełnią funkcję głównego źródła energii, szczególnie ważną dla psów aktywnych fizycznie, takich jak psy pracujące czy sportowe. Są one łatwo dostępne i efektywnie przekształcane w energię, co pozwala na szybkie jej uwalnianie podczas aktywności.

Jednakże, nie wszystkie węglowodany są tak samo korzystne dla zdrowia psa. Węglowodany złożone, znajdujące się w pełnoziarnistych produktach czy warzywach, są wolniej trawione, co zapewnia równomierny poziom energii i pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Z kolei proste węglowodany, takie jak cukry, mogą prowadzić do szybkich wahań poziomu glukozy, tak samo jak u ludzi.

Nadmierna ilość węglowodanów w diecie może przyczyniać się do nadwagi i otyłości, co stanowi rosnący problem w populacji psów domowych. Ponadto, dieta bogata w węglowodany i uboga w błonnik może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak zaparcia czy biegunki.

Witaminy i minerały

Nie mniej ważne są witaminy i minerały, których obecność w diecie psa jest nieodzowna dla zachowania optymalnego zdrowia. Witaminy A, D, E, K oraz z grupy B pełnią kluczowe funkcje w procesach metabolicznych i funkcjonowaniu narządów. Natomiast minerały, takie jak wapń, fosfor, czy żelazo, są niezbędne dla utrzymania zdrowych kości, zębów oraz właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Regularne dostarczanie tych składników w odpowiednich ilościach zapewnia długotrwałe zdrowie i dobre samopoczucie psa.

pies żywienie

Żywienie psa. Czego unikać?

Jakich posiłków potrzebuje pies? Żywienie czworonogów to nic trudnego, jeśli masz pod ręką dobrze skomponowaną karmę – wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość i wsypać do miseczki psiaka.

Czego w takim razie nie powinna zawierać zbilansowana karma? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy w składzie nie ma żadnych podejrzanych składników. Tak jak w naszej diecie, tak i w diecie psa nie powinno być miejsca na polepszacze smaku, sztuczne zagęszczacze, barwniki czy składniki niemające nic wspólnego z naturą. Najlepszy będzie jak najkrótszy, czysty skład – pamiętaj o tym!

Sucha karma jest najwygodniejszym rozwiązaniem w kwestii żywienia psiaka. Podając wyłącznie suchą karmę, będziesz miał pewność, że każdy posiłek zaspokoi jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli już zdecydujesz się na włożenie do miseczki innych produktów niż karma, pamiętaj, by nie podawać psu tych zakazanych. Należą do nich m.in. czekolada, awokado, kawa, winogrona, cebula czy czosnek. Nie zapominaj o tym, że układ pokarmowy psa oraz jego metabolizm działają zupełnie inaczej niż nasz. Produkty, które dla nas są dobre, mogą być niebezpieczne dla psiaków – więcej przeczytasz o nich w artykule Czego nie mogą jeść psy? Dowiedz się, co szkodzi psu.

żywienie psa

Zdrowa dieta psa – wybierz pełnowartościową karmę

Oczywiście możesz spróbować przygotowywać swojemu psiakowi posiłki samodzielnie. Jeśli planujesz żywić psa domowymi posiłkami, koniecznie szczegółowo dokształć się w kwestii komponowania zbilansowanych i zdrowych posiłków dla psów. Jeśli nie chcesz każdorazowo zastanawiać się, czy przygotowany posiłek jest wystarczająco dobry dla Twojego psa, postaw na pełnoporcjową karmę. Wybierając produkt wysokiej jakości, możesz mieć pewność, że Twój czworonożny przyjaciel zawsze dostaje to, co najlepsze.

No dobrze, a jak wybrać dobrą karmę dla psa? Przede wszystkim patrz na skład. Ma być prosty, klarowny i czytelny, pozbawiony ogólników. Co powinien zawierać?

Mięso

Po pierwsze – mięso. Psy są względnymi mięsożercami. Choć w procesie udomowienia ich układ pokarmowy nauczył się trawić produkty roślinne, to nadal mięso jest podstawowym składnikiem ich diety. Może być to czyste mięso, ale również produkty pochodzenia odzwierzęcego, takie jak serca, nerki czy wątroby. Połączenie mięsa z podrobami i odpowiednio wysoka zawartość mięsa w karmie sprawia, że do brzucha psiaka trafia komplet niezbędnych składników odżywczych. Oprócz tego… karma smakuje pysznie! Twój psiak to potwierdzi.

Produkty pochodzenia roślinnego

Po drugie, w karmie psiaka powinny znajdować się również warzywa, niewielka ilość owoców oraz opcjonalnie zboża – może to być ryż czy kukurydza. Wysokiej jakości zboża są przede wszystkim źródłem węglowodanów, które dają siłę i energię naszym psiakom. Produkty pochodzenia roślinnego są również źródłem cennego błonnika oraz naturalnych prebiotyków. Prebiotyki regulują pracę układu pokarmowego oraz wspomagają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Oleje i dodatki

Innym cennym składnikiem są wartościowe oleje, które są naturalnym źródłem niezwykle ważnych w diecie psa kwasów tłuszczowych. Wpływają na funkcje poznawcze i pracę mózgu oraz sprawiających, że psiak ma zdrową sierść. To m.in. olej z łososia.

Dobrze skomponowana karma może zawierać również dodatki pochodzenia roślinnego. Dzięki nim psie posiłki są bardziej lekkostrawne i lepiej przyswajalne. Odpowiednie dodatki mogą również wspomóc pracę stawów, a także pielęgnować zęby i sprawić, że sierść będzie piękna i lśniąca.

podawać psu

Dieta psa – jest ważniejsza niż myślisz!

Jeśli boisz się, że będziesz mieć trudności z doborem składników posiłków w taki sposób, by Twój psiak dostał w misce wszystko to, czego potrzebuje, zdecyduj się na gotową karmę. Taki wybór daje największą pewność, że w każdym posiłku jest dokładnie to i dokładnie tyle, ile trzeba. Jaką karmę wybrać? Taką z krótkim składem i wykonaną ze składników najwyższej jakości. Właśnie taka jest karma Petner. W naszej ofercie znajdują się karmy zarówno dla szczeniaków, jak i dla dorosłych psów. Petner to pełnoporcjowe karmy, które dostarczą Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Składają się z wysokiej jakości mięsa, zbóż, oleju z łososia oraz ulepszających dodatków pochodzenia roślinnego, takich jak drożdże czy cykoria. Karma Petner to nie tylko zdrowy, ale i smaczny wybór – Twój psiak nie będzie mógł oderwać się od miski!

Zdrowe żywienie jest niezwykle istotne – dla ludzi, dla psów oraz wszystkich innych zwierząt. Brak odpowiednich składników odżywczych powoduje złe samopoczucie, a niekiedy nawet poważne problemy zdrowotne. Zadbaj o dobrą kondycję Twojego psiaka i codziennie w misce serwuj mu nie tylko smak, ale również bogactwo składników odżywczych.

Jakich? Z pewnością już nie zadajesz sobie tego pytania – powyższy artykuł szczegółowo wszystko wyjaśnia. Najpewniejszym wyborem będzie wybór zbilansowanej karmy dostosowanej do wieku, rozmiaru i zapotrzebowania Twojego czworonoga. Pamiętaj! Jeśli już znajdziesz zdrową karmę, która smakuje psiakowi, nie zmieniaj jej zbyt szybko. Częste i gwałtowne zmiany karmy mogą prowadzić do problemów z układem pokarmowym czworonogów.

A jeśli zastanawiasz się, jakie nawyki wprowadzić, aby żywienie Twojego psiaka było odpowiednie, koniecznie zajrzyj do artykułu Ile karmy dla psa podawać pupilowi? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania!.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy