Czy pies może jeść ryż? I czy ryż dla psa jest zdrowy? Odpowiadamy!

21 maja 2024 Redakcja0
czy pies może jeść ryż

Ryż bardzo często gości na naszych stołach – jako dodatek, w risotto, zupach czy gołąbkach. A co z naszymi pupilami? Czy pies może jeść ryż? I czy ryż jest zdrowy dla naszych czworonogów? Dziś odpowiemy na te pytania!

Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że mogą czerpać korzyści również z roślinnych składników diety. Jednym z często pojawiających się pytań w kontekście żywienia psów jest: „Czy pies może jeść ryż?” Ryż, będący nie tylko dodatkiem, ale i cennym elementem posiłków, może znacząco wzbogacić dietę naszych czworonożnych przyjaciół. W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego ryż jest obecny w wielu karmach dla psów, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób odpowiednio go przygotować, by służył zdrowiu i dobremu samopoczuciu psa. Zapraszamy do lektury, która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące tej wszechstronnej składnika diety psów.

ryż dla psa

Czy pies może jeść ryż?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść ryż, odpowiedź jest tylko jedna – jak najbardziej! Ryż jest wartościowym składnikiem zbilansowanej diety psiaka, jest zbożem lekkostrawnym i bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Chociaż psy są blisko spokrewnione z wilkami, które głównie żywią się mięsem, udomowienie zmieniło ich zdolność do trawienia pokarmów roślinnych. Zróżnicowana dieta, zawierająca mięso, zboża takie jak ryż, a także warzywa i niektóre owoce, jest korzystna dla psów. Ryż dodaje energii, zwiększa uczucie sytości i poprawia smak posiłków. Jest także odpowiedni dla szczeniąt, dostarczając im węglowodanów i błonnika.

Ryż w diecie psa – jaki będzie najlepszy?

Jaki ryż dla psa wybrać? W diecie czworonogów można stosować zarówno ryż biały, jak i brązowy. Każdy z nich ma swoje zalety. Brązowy jest mniej kaloryczny i bogatszy w składniki odżywcze, zawiera dużo białka i błonnika. Ryż biały natomiast jest lepiej przyswajalny i łatwiejszy do strawienia dla psich żołądków. Zdarza się, że brązowy ryż może u niektórych psiaków powodować problemy ze strony układu pokarmowego czy nawet biegunki. W takim wypadku biały, bardziej przetworzony ryż, będzie lepszym i bezpieczniejszym wyborem. W razie biegunki zadziała wręcz leczniczo (rozgotowany biały ryż, czyli kleik, wchłania wodę w układzie pokarmowym).

Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki swojemu pupilowi, ryż możesz łączyć z mięsem i warzywami w proporcjach 1:1:1, czyli na jeden posiłek podawać zbliżone objętościowo ilości tych trzech składników. Możesz również stosować zamiennie ryż biały, ryż brązowy czy jakąkolwiek inną odmianę ryżu, jeśli taką akurat masz w kuchennych szafkach.

Jeśli podajesz swojemu psiakowi gotową karmę, zwróć uwagę na jakość składników, z jakich została wykonana. Na rynku istnieje wiele rodzajów karm dla psów – od różnych producentów i w różnych cenach. Niestety zdarza się, że (zwłaszcza w tych najtańszych karmach) stosowane są odpady z produkcji ryżu (określane czasami jako ryż paszowy), które trudno nazwać pełnowartościowymi. A przecież zależy Ci na tym, by do brzucha Twojego psiaka trafiały posiłki nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale również smaczne.

ryż dla szczeniaka

Czy ryż może zaszkodzić psu?

Choć ryż zazwyczaj jest bezpiecznym i zdrowym dodatkiem do diety psa, istnieją okoliczności, w których może on zaszkodzić. Nadmierne spożycie ryżu, szczególnie białego, może prowadzić do nadwagi z powodu wysokiej zawartości węglowodanów. Ponadto, ryż może być trudny do strawienia dla psów z pewnymi schorzeniami żołądkowo-jelitowymi lub dla tych, którzy są na szczególnie restrykcyjnych dietach. Ważne jest, żeby był dobrze ugotowany, aby uniknąć ryzyka zadławienia czy problemów z trawieniem.

Ryż dla psa – nie rezygnuj z niego

Nie musisz już dłużej zastanawiać się, czy pies może jeść ryż – nasz artykuł z pewnością rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości. Nie bój się roślin – warzywa czy ryż w diecie psa są jak najbardziej wskazane. Jeśli wkomponujesz je w dobrze zbilansowaną karmę i w połączeniu z pełnowartościowym białkiem zwierzęcym będą stanowiły świetne uzupełnienie diety oraz wartościowe źródło zróżnicowanych składników odżywczych.

Kupując karmę dla psa, zawsze patrz na skład, wybieraj produkty niezawierające składników, których nazw nawet nie rozumiesz. Najlepsze karmy mają prosty, krótki i klarowny skład. Jeśli wybierzesz odpowiednią karmę raz i po kilku tygodniach będziesz wiedział, że służy ona Twojemu psiakowi, nie rezygnuj z niej. Częste zmiany karm mogą rozregulować pracę układu pokarmowego Twojego pupila. Zresztą – skoro coś jest zdrowe, pełnowartościowe, a do tego smakuje czworonogowi, to po co to zmieniać?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy