Czekolada dla psa. Czemu pies nie może jeść czekolady?

20 maja 2024 Redakcja0

Czekolada, chociaż wyjątkowo kusząca dla wielu psów, kryje w sobie niebezpieczeństwa, które mogą być śmiertelne dla naszych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego nawet niewielkie ilości czekolady mogą stanowić poważne ryzyko dla zdrowia psa. Dodatkowo, przedstawiamy bezpieczne alternatywy przysmaków, które sprawią radość Twojemu psu bez narażania go na niebezpieczeństwo.

Dlaczego czekolada jest niebezpieczna dla psów?

pies zjadł czekoladę

Zatrucie czekoladą u psów niestety bywa dość częste. Wynika to z tego, że czekolada dostępna jest w niemal każdym gospodarstwie domowym. Do zatrucia zwierząt czekoladą dochodzi zazwyczaj w wyniku niewiedzy opiekunów na temat produktów szkodliwych dla psów. Psy częstowane są czekoladą, która absolutnie nie powinna znajdować się w ich diecie.

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Przede wszystkim dlatego, że nie jest to produkt przeznaczony do spożycia dla zwierząt. Poza tym czekolada jest dla psa trucizną. Nie ma znaczenia czy podajesz ją psu w niewielkiej ilości czy pies zjadł jednorazowo dużą jej ilość, każda jej dawka stanowi poważne niebezpieczeństwo i może spowodować śmierć zwierzęcia.

Składniki czekolady szkodliwe dla psów

czy pies może jeść czekoladę

Czekolada jest jednym z produktów znajdujących się na długiej liście substancji toksycznych dla psów. Nie wolno podawać psu czekolady, ale także wszystkich produktów, w których składzie się znajduje tj. kremów, sosów, polew, ciast, w tym także kakao czy ziaren kakaowca.

Teobromina i kofeina – toksyczne substancje

Teobromina zawarta w czekoladzie jest główną toksyną, należącą do metyloksantyn. Dodatkowo jest to substancja bardzo wolno usuwana z organizmu – może to trwać nawet 18 godzin. Toksyczność teobrominy wzmacnia kofeina, która powoduje nasilenie podręcznikowych objawów zatrucia czekoladą u psa.

Ile czekolady może zaszkodzić psu?

Szkodliwość czekolady i produktów czekoladowych zależy od ilości zawartej w nich teobrominy, a więc zasadniczej toksyny. Dawka śmiertelna wynosi 250-500 mg/kg masy ciała psa. Nie oznacza to, że mniejsza ilość teobrominy nie jest śmiertelna. W literaturze podano, że zanotowano przypadki śmierci psów, które zjadły czekoladę zawierającą teobrominę w ilości 30%-50% niższą niż minimalna dawka śmiertelna.

Objawy zatrucia czekoladą u psa

zatrucie czekoladą pies

Objawy zatrucia czekoladą mogą pojawić się już po godzinie od jej zjedzenia. Toksyny atakują ośrodkowy układ nerwowy psa. Zatrucie wywołuje szereg objawów klinicznych. U psa pojawiają się drgawki, częstoskurcz, niepokój, trudności z oddychaniem, krwawe wymioty, zaburzenia rytmu serca, osłabienie, biegunka, usztywnienie mięśni oraz drżenia mięśni. Teobromina uszkadza nerki, doprowadza do śpiączki, by ostatecznie po 6-15 godzinach doprowadzić do śmierci psa. Psy otrute czekoladą przebadane pośmiertnie mają stwierdzone zapalenie przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki oraz krwawy płyn w jamie opłucnej i otrzewnowej.

Pierwsza pomoc i leczenie po zjedzeniu czekolady przez psa

czy pies może czekoladę

Niestety nie istnieje odtrutka na teobrominę, dlatego lekarze ratujący psy po spożyciu przez nie czekolady mogą jedynie działać na pojawiające się objawy zatrucia.

Jak reagować w przypadku zatrucia?

Objawowe leczenie psa polega na sprowokowaniu wymiotów, płukaniu żołądka oraz podawaniu węgla aktywnego co 3-4 godziny. Jednorazowo stosuje się także środki przeczyszczające. Pies jest także podłączony pod kroplówkę, by podtrzymać równowagę elektrolitową. Bez płynoterapi mogłoby dojść do zatrzymania przepływu płynów ustrojowych w tkankach i narządach, pies przestałby także oddawać mocz.

Alternatywy dla czekolady dla psów

Oferowanie psu bezpiecznych alternatyw dla czekolady nie powinno stanowić żadnego problemu. Sklepy zoologiczne są pełne bezpiecznych przysmaków dla zwierząt o krótkim i bezpiecznym składzie. Jeżeli masz trochę czasu może zaproponować psu inne przysmaki. Nie polecamy podawania pupilom specjalnej psiej czekolady. Dlaczego? Pupil nauczony, że produkt o takim wyglądzie jest smaczny i bezpieczny, może przypadkiem porwać ze stołu kawałek ludzkiego smakołyka. Pamiętaj również, że mogą Cię obserwować osoby starsze lub dzieci. Gdy zobaczą, że karmisz psa czekoladą, mogą pomyśleć, że w takim razie jest to bezpieczny produkt i nieumyślnie spowodować tragedię.

Bezpieczne przysmaki dla psów

Zamiast śmiertelnie niebezpiecznej czekolady możesz podawać swojemu pupilowi zdrowe przekąski, takie jak kawałki surowych warzyw (np. marchewki lub ogórka), świeże lub suszone owoce (na przykład jabłka czy banany) bez ryzyka związanego z toksycznymi składnikami. Podając takie przysmaki, zawsze kieruj się umiarem, gdyż zbyt duża ilość błonnika może wywołać u psa biegunkę.

Jeśli chcesz sprawić pupilowi specjalną przyjemność, rozważ upieczenie ciastek dla psa. Podajemy sprawdzone przepisy!

alternatywy czekolady dla psów

Bibliografia

Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy