Ciąża urojona u psa. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psów to stan, który może zaskoczyć wielu właścicieli. Suczka przygotuje się do porodu,  co wywołuje u niej nie tylko fizyczne, ale i behawioralne zmiany. W artykule przyjrzymy się głównym objawom ciąży urojonej, a także przedstawimy praktyczne porady, jak łagodzić jej przebieg. Czy ten stan jest niebezpieczny dla zdrowia psa i czy ma długoterminowe skutki?

Co to jest ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u psa pojawia się u niewykastrowanych suczek, najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce. Na czym polega? Jest to stan fizjologiczny, którego genezę znajdziemy w pochodzeniu psa od wilka. W watahach rozmnaża się tylko samica alfa. Pozostałe samice nie zachodzą w ciążę, lecz biorą udział w wychowaniu i karmieniu szczeniaków (również produkują mleko). Suczka w takim przypadku zachowuje się, jakby była w ciąży, mimo że nie została zapłodniona.

Ciąża urojona u psa często przebiega bezobjawowo oraz ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach. Pamiętaj jednak, że jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy ciąży urojonej u swojej suczki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. W zaawansowanych przypadkach urojona ciąża psa może doprowadzić do zapalenia gruczołu sutkowego, dużego bólu, a w niektórych przypadkach nawet do sepsy.

Urojona ciąża u psa. Które czworonogi są najbardziej zagrożone?

Ciąża urojona może wystąpić u każdej suczki. Czasami objawy są jednak tak słabo widoczne, że opiekun pupila w ogóle ich nie zauważa. A które psy są w grupie ryzyka? Uważa się, że urojona ciąża u psa pojawia się częściej u suczek o wrażliwych charakterach. Co ciekawe, przypadłość nie wiąże się z zaburzeniami cyklu rujowego, ropomaciczem czy bezpłodnością. Również krycie w poprzedzającej rui nie wpływa na występowanie ciąży urojonej.

Objawy ciąży urojonej u psa

urojona ciąża u psa

Objawy ciąży urojonej u psa mogą być bardzo podobne do tych obserwowanych podczas rzeczywistej ciąży. Musimy jednak pamiętać, że każda suka może manifestować ciążę urojoną w różny sposób, w zależności od jej charakteru. Co to oznacza? U jednej suczki możemy nie zaobserwować żadnych wyraźnych zmian w zachowaniu. Inna może być pobudzona i nerwowa, a jeszcze inna spokojna i rozleniwiona, domagająca się pieszczot.

Objawy mogą też mieć silniejsze lub słabsze nasilenie. Opiekun może zauważyć powiększenie gruczołu mlekowego, czasami po naciśnięciu sutka wypływa z niego mleko. Suczki mogą zacząć budować gniazdo, znosić do legowiska zabawki, maskotki i inne przedmioty. Przedmioty te mogą być traktowane jak potomstwo, suczka może przysuwać je do sutków, lizać i pielęgnować.

Ile trwa ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u suczki zwykle trwa około 6 – 8 tygodni, co odpowiada normalnemu okresowi ciąży u suk. Objawy mogą zacząć się pojawiać krótko po zakończeniu cieczki, gdy organizm suki reaguje na hormonalne zmiany, nawet jeśli nie doszło do zapłodnienia.

Choć większość objawów ciąży urojonej ustępuje samoistnie, czasami mogą one trwać dłużej, szczególnie jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, o których napiszemy w kolejnym akapicie. W przypadkach, gdy objawy utrzymują się dłużej lub są szczególnie uciążliwe dla pieska, zaleca się konsultację z weterynarzem.

Urojona ciąża u psa – leczenie

urojona ciąża psa

Ciąża urojona u psa jest zdecydowanie niepotrzebna, a nawet może być uciążliwa. Może prowadzić do szeregu zaburzeń i stanów zapalnych gruczołu mlekowego, ponieważ produkowane mleko jest całkowicie zbędne. Co więcej, najczęściej jej występowanie przekłada się również na zachowanie suczki. Ale czy wymaga ona konsultacji z lekarzem weterynarii? To zależy od tego, z jak poważnym przypadkiem masz do czynienia. Gdy objawy są nieznaczne, czasami wystarczy pomóc psu w zmianie zachowania oraz wspieranie jej. Spacery czy wspólne zabawy są jak najbardziej wskazane. Nie stosuj jednak inwazyjnych, domowych sposobów – nie smaruj niczym sutków twojego pupila, nie staraj się odciągać mleka. Takie zachowanie może wręcz pogorszyć sytuację.

A co, gdy objawy ciąży urojonej u psa nie ustępują? Wtedy trzeba skonsultować je z lekarzem weterynarii. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia weterynarz upewni się, czy suczka naprawdę nie spodziewa się potomstwa. Po wykluczeniu ciąży lekarka dobierze odpowiednią terapię. Przy zaawansowanych objawach ciąży urojonej konieczne jest leczenie farmakologiczne.

W łagodniejszych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się preparaty ziołowe, jednak koniecznie zlecone przez lekarza weterynarii. W ich składzie znaleźć można m.in. szereg wyciągów, które mają działanie przeciw prolaktynowe. To właśnie prolaktyna jest głównym hormonem odpowiedzialnym za powstawanie objawów ciąży urojonej u suk, dlatego spadek jej poziomu może spowodować zmniejszenie pobudzenia gruczołów mlekowych suki do produkcji mleka. Zawarte w preparatach substancje moczopędne przyczyniają się z kolei do usuwania wody z organizmu. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ ogranicza obrzęk gruczołów mlekowych oraz hamuje laktację.

Domowe sposoby na leczenie ciąży urojonej

objawy ciąży urojonej u psa

Jeśli Twoja suczka wykazuje objawy ciąży urojonej, możesz jej pomóc podczas leczenia. Jak? Przede wszystkim nie pozwalaj na budowę gniazda i gromadzenie zabawek. Nie okazuj zbyt dużej czułości suczkom, nie głaszcz jej po brzuchu (może to spowodować większą produkcję mleka). W zmian zapewnij psu więcej ruchu i zabawy.

Zapytaj również swojego lekarza weterynarii o zmianę diety, ponieważ mniejsza ilość białka w diecie może skrócić czas trwania ciąży urojonej. Możesz także ograniczyć ilość posiłków u swojego psa (najlepiej jednak zawsze konsultować to z lekarzem weterynarii). Co więcej, zminimalizuj stymulację, która nasila laktację, np. stosując zimne i ciepłe okłady. Dobrym pomysłem może być też założenie specjalnego kołnierza, który zapobiega samodzielnemu odciąganiu mleka lub uniemożliwia sucze lizanie sutków.

Sterylizacja suczki – dlaczego warto?

Przed ciążą urojoną zdecydowanie chroni kastracja i sterylizacja. Jeśli więc nie posiadasz hodowli i suk przeznaczonych do rozrodu, możesz wykastrować pupila w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ropomacicza i nowotworów narządów rodnych. Pamiętaj jednak, żeby nie kastrować suczek podczas ciąży urojonej, ponieważ może to doprowadzić do przedłużenia tego stanu. Zawsze najbezpieczniej jest sterylizować suczki w czasie tzw. ciszy hormonalnej, czyli 2 miesiące po zakończeniu cieczki. Jeśli zauważysz w tym czasie objawy ciąży urojonej, musisz najpierw wyciszyć taki stan u swojego psa i dopiero później poddać ją zabiegowi kastracji lub sterylizacji.

Pamiętaj także, żeby nie rozmnażać psów z powodów egoistycznych. Tyle jest porzuconych zwierząt w schroniskach, czekających na nowego właściciela. Nie bój się sterylizacji swojej suczki. Jest to jednorazowy i bezpieczny zabieg. Nie jest prawdą, że dla zdrowia psychicznego suczki musi ona przynajmniej raz mieć szczeniaki. Po kastracji nie zmieni jej się charakter. Nie jest też prawdą, że będzie nadmiernie tyła – wszystko zależy od dyscypliny jej opiekuna.

Kastrując wcześnie suczki, zmniejszamy ryzyko pojawienia się nowotworów sutków czy ropomacicza. Kastrowane suczki nie będą miały także problemów z ciążą urojoną.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?
Beagle dog fun in garden outdoors run and jump with knot rope towards camera

Urojona ciąża psa – kilka słów na koniec

Jak widać, ciąża urojona u psa wcale nie musi być stanem skrajnie niebezpiecznym – niektóre jej przypadki nie wymagają nawet wizyty u lekarza weterynarii. Gdy jednak zauważysz u swojego pupila zachowanie, które wzbudzi w Tobie czujność, nigdy tego nie bagatelizuj. Zadbaj o swojego psiaka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Autor:

Magdalena Kozioł

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy