Ciąża urojona u psa. Czy jest niebezpieczna dla pupila?

18 marca 2020 Redakcja0
ciąża urojona u psa

Co to jest ciąża urojona u psa? Jakie są jej objawy? Czy jest groźna dla pupila? Jak i czy w ogóle leczyć ciążę urojoną? Na wszystkie te pytania odpowiem w poniższym artykule.

Mając pod opieką swojego najlepszego przyjaciela, na pewno chcielibyśmy patrzeć także na jego kolejne pokolenia. Pamiętajmy jednak, że szczeniaki to ogromna odpowiedzialność, a dla każdego z nich (a może być ich nawet kilkanaście) trzeba będzie znaleźć odpowiedni, kochający dom. Jak zachować się, gdy zauważysz, że Twój pupil okazuje objawy ciąży urojonej? I po czym w ogóle je rozpoznać?

Co to jest ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u psa pojawia się u niewysterylizowanych suczek, najczęściej między 50 a 80 dniem po cieczce. Na czym polega? Jest to stan fizjologiczny, którego geneza wiąże się z pochodzeniem psa. W stadach wilków rozmnaża się tylko samica alfa. Pozostałe samice nie zachodzą w ciążę, lecz biorą udział w wychowaniu i karmieniu szczeniaków (również produkują mleko). Psiak w takim przypadku zachowuje się, jakby był w ciąży, mimo że nie został zapłodniony.

Ciąża urojona u psa często przebiega bezobjawowo oraz ustępuje samoistnie po około 3 tygodniach. Pamiętaj jednak, że jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy ciąży urojonej u swojej suczki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii. W zaawansowanych przypadkach urojona ciąża psa może doprowadzić do zapalenia gruczołu sutkowego, dużego bólu, a w niektórych przypadkach nawet do sepsy.

urojona ciąża u psa

Urojona ciąża u psa. Które czworonogi są najbardziej zagrożone?

Ciąża urojona może wystąpić u każdej suczki. Czasami objawy są jednak tak słabo widoczne, że opiekun pupila w ogóle ich nie zauważa. A które psy są w grupie ryzyka? Uważa się, że urojona ciąża u psa pojawia się częściej u suczek o wrażliwych charakterach. Co ciekawe, przypadłość nie wiąże się z zaburzeniami cyklu rujowego, ropomaciczem czy bezpłodnością. Również krycie w poprzedzającej rui nie wpływa na występowanie ciąży urojonej.

Ciąża urojona u psa – objawy

Jakie są objawy ciąży urojonej u psa? Na pierwszy rzut oka nie różni się ona niczym od ciąży rzeczywistej. Musimy pamiętać, że każda suka może manifestować ciążę urojoną w różny sposób, w zależności od jej charakteru. Co to oznacza? U jednej suczki możemy nie zaobserwować żadnych wyraźnych zmian w zachowaniu. Inna może być pobudzona i nerwowa, a jeszcze inna spokojna i rozleniwiona, domagająca się pieszczot.

Objawy mogą też mieć silniejsze lub słabsze nasilenie. Opiekun może zauważyć powiększenie gruczołu mlekowego, czasami po naciśnięciu sutka wypływa z niego mleko. Suczki mogą zacząć budować gniazdo, znosić do legowiska zabawki, maskotki i inne przedmioty. Przedmioty te mogą być traktowane jak potomstwo, suczka może przysuwać je do sutków, lizać i pielęgnować.

Niektóre suczki niechętnie opuszczają swoje legowisko, nie chcą nawet wychodzić na spacery. Mogą mieć zmienny apetyt, być osowiałe lub wręcz przeciwnie – nadmiernie pobudzone.

ciąża urojona u psa objawy

Urojona ciąża u psa – leczenie

Ciąża urojona u psa jest zdecydowanie niepotrzebna, a nawet może być uciążliwa. Może prowadzić do szeregu zaburzeń i stanów zapalnych gruczołu mlekowego, ponieważ produkowane mleko jest całkowicie zbędne. Co więcej, najczęściej jej występowanie przekłada się również na zachowanie suczki. Ale czy wymaga ona konsultacji z lekarzem weterynarii? To zależy od tego, z jak poważnym przypadkiem masz do czynienia. Gdy objawy są nieznaczne, czasami wystarczy pomóc psu w zmianie zachowania oraz wspieranie jej. Spacery czy wspólne zabawy są jak najbardziej wskazane. Nie stosuj jednak inwazyjnych, domowych sposobów – nie smaruj niczym sutków twojego pupila, nie staraj się odciągać mleka. Takie zachowanie może wręcz pogorszyć sytuację.

A co, gdy objawy ciąży urojonej u psa nie ustępują? Wtedy warto skonsultować je z lekarzem weterynarii. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia upewnij się, czy suczka naprawdę nie spodziewa się potomstwa. Po wykluczeniu ciąży lekarz weterynarii dobierze odpowiednią terapię. Przy zaawansowanych objawach ciąży urojonej konieczne jest leczenie farmakologiczne.

W łagodniejszych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się preparaty ziołowe, jednak koniecznie zlecone przez lekarza weterynarii. W ich składzie znaleźć można m.in. szereg wyciągów, które mają działanie przeciw prolaktynowe. To właśnie prolaktyna jest głównym hormonem odpowiedzialnym za powstawanie objawów ciąży urojonej u suk, dlatego spadek jej poziomu może spowodować zmniejszenie pobudzenia gruczołów mlekowych suki do produkcji mleka. Zawarte w preparatach substancje moczopędne przyczyniają się z kolei do usuwania wody z organizmu. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ ogranicza obrzęk gruczołów mlekowych oraz hamuje laktację.

urojona ciąża psa

Jak mogę pomóc mojemu pupilowi?

Jeśli Twoja suczka wykazuje objawy ciąży urojonej, możesz jej pomóc podczas leczenia. Jak? Przede wszystkim nie pozwalaj na budowę gniazda i gromadzenie zabawek. Nie okazuj zbyt dużej czułości suczkom, nie głaszcz jej po brzuchu (może to spowodować większą produkcję mleka). W zmian zapewnij psu więcej ruchu i zabawy.

Zapytaj również swojego lekarza weterynarii o zmianę diety, ponieważ mniejsza ilość białka w diecie może skrócić czas trwania ciąży urojonej. Możesz także ograniczyć ilość posiłków u swojego psa (najlepiej jednak zawsze konsultować to z lekarzem weterynarii). Co więcej, zminimalizuj stymulację, która nasila laktację, np. stosując zimne i ciepłe okłady. Dobrym pomysłem może być też założenie specjalnego kołnierza, który zapobiega samodzielnemu odciąganiu mleka lub uniemożliwia sucze lizanie sutków.

objawy ciąży urojonej u psa

Sterylizacja. Czy to dobre rozwiązanie?

Przed ciążą urojoną zdecydowanie chroni sterylizacja. Jeśli więc nie posiadasz hodowli i suk przeznaczonych do rozrodu, możesz wykastrować pupila w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ropomacicza i nowotworów narządów rodnych. Pamiętaj jednak, żeby nie sterylizować suczek podczas ciąży urojonej, ponieważ może to doprowadzić do przedłużenia tego stanu. Zawsze najbezpieczniej jest sterylizować suczki w czasie tzw. ciszy hormonalnej, czyli 2 miesiące po zakończeniu cieczki. Jeśli zauważysz w tym czasie objawy ciąży urojonej, powinieneś najpierw wyciszyć taki stan u swojego psa i dopiero później poddać ją zabiegowi sterylizacji.

Pamiętaj także, żeby nie rozmnażać psów z powodów egoistycznych. Tyle jest porzuconych zwierząt w schroniskach, czekających na nowego właściciela. Nie bój się sterylizacji swojej suczki. Jest to jednorazowy i bezpieczny zabieg. Nie jest prawdą, że dla zdrowia psychicznego suczki musi ona przynajmniej raz mieć szczeniaki. Nie jest prawdą, że po sterylizacji zmieni jej się charakter. Nie jest też prawdą, że będzie nadmiernie tyła – wszystko zależy od dyscypliny jej opiekuna.

Sterylizując wcześnie suczki, zmniejszamy ryzyko pojawienia się nowotworów sutków czy ropomacicza. Sterylizowane suczki nie będą miały także problemów z ciążą urojoną.

Urojona ciąża psa – kilka słów na koniec

Jak widać, ciąża urojona u psa wcale nie musi być stanem skrajnie niebezpiecznym – niektóre jej przypadki nie wymagają nawet wizyty u lekarza weterynarii. Gdy jednak zauważysz u swojego pupila zachowanie, które wzbudzi w Tobie czujność, nigdy tego nie bagatelizuj. Zadbaj o swojego psiaka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Magdalena Kozioł

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy