Gryfonik brukselski – charakterystyka rasy

31 maja 2024 Redakcja0

Gryfonik brukselski to jedna z trzech ras małych psów do towarzystwa, pochodząca od małych pinczerów. W przeszłości psy w tym typie służyły głównie do tępienia gryzoni. Obecnie to wspaniali przyjaciele rodzin z dziećmi, a także starszych osób.

Jak wygląda gryfonik brukselski?

Gryfonik brukselski to mały pies do towarzystwa, o proporcjonalnej, prawie kwadratowej sylwetce, z pyszczkiem o niemal ludzkim wyrazie.

Pies tej rasy wyróżnia się charakterystyczną, dość dużą głową w stosunku do tułowia, której wyraz jest niemal ludzki. Szata na głowie jest twarda, stojąca, dłuższa nad oczami, na kufie, policzkach i brodzie, co tworzy obramowanie. Czoło jest zaokrąglone a stop wyraźny. Nos psa jest czarny, położony na poziomie oczu, z szeroko rozwartymi nozdrzami i cofniętym grzbietem. Kufa jest bardzo krótka, z czarnymi wargami, które są ściśle przylegające. Szczęki charakteryzują się przodozgryzem, żuchwa jest szeroka i wydatna. Oczy są duże, okrągłe, brązowe, z czarnym obramowaniem. Uszy małe, półuniesione i osadzone wysoko.

Szyja gryfonika jest średnio długa i płynnie przechodzi w barki. Tułów psa jest kwadratowy, z prostym grzbietem, krótkimi lędźwiami i szerokim zadem. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Ogon osadzony wysoko, noszony również wysoko, nieskracany ma naturalną długość.

Sierść gryfonika brukselskiego jest szorstka, nieco falista, z podszerstkiem. Umaszczenie psa może być rude bądź rdzawe z niewielką ilością czerni w okrywie włosowej głowy.

Hodowla gryfonika brukselskiego – jak wybrać wzorcowego psa?

Hodowla gryfonika brukselskiego – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór hodowli, w której przestrzegane są wysokie standardy będzie miał kluczowe znaczenie dla zdrowia psa przez całe jego życie. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz psa z lepszymi genami, a co za tym idzie z mniejszą szansą na wystąpienie problemów zdrowotnych.

Jak znaleźć dobrą hodowlę gryfonika brukselskiego? Przede wszystkim sprawdź listę hodowli zarejestrowanych w swoim lokalnym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Możesz skorzystać z dostępnej na stronie ZKWP wyszukiwarki oddziałów, a następnie skontaktować się z jego przedstawicielami.

Szukając odpowiedniej hodowli zwróć uwagę na osiągnięcia rodziców przyszłych szczeniąt, częstotliwość z jaką pojawiają się kolejne mioty oraz opinie innych kupujących o tej hodowli. Możesz także poszukać opinii właścicieli psów tej samej rasy na grupach w social mediach, by mieć pełniejszy obraz.

W czasie spotkania z hodowcą sprawdź, w jakich warunkach żyją szczenięta, w jakiej kondycji jest ich matka, zapytaj, czy rodzice szczeniąt byli badani pod kątem możliwych chorób genetycznych oraz jaka karma jest podawana szczeniętom, jeśli są już na diecie po odstawieniu od matki. Przed wizytą warto też zapoznać się z typowymi wadami tej rasy według wzorca i upewnić się, że u szczeniąt ich nie ma.

Przy podpisywaniu umowy kupna szczeniaka, upewnij się, że otrzymasz metrykę, która będzie podstawą do wyrobienia rodowodu dla Twojego psa. Hodowca powinien także przekazać Ci książeczkę zdrowia szczeniaka z wpisami odrobaczeń i pierwszych szczepień. Pamiętaj, że renomowane hodowle często dostarczają wyprawkę dla szczeniaka.

Koszty utrzymania gryfonika brukselskiego

Koszty utrzymania gryfonika brukselskiego

Pamiętaj, że koszt utrzymania psa nie kończy się na cenie jego zakupu. Większym wydatkiem na początku będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka, a następnie zakup, każdego miesiąca, karmy, przekąsek i produktów higienicznych. Podane poniżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN)
Legowisko 100
Miski na jedzenie i wodę 40
Smycz 30
Obroża 20
Szczotka do sierści 25
Zabawki 50
Kosmetyki do pielęgnacji 40
Transporter 120

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.

Historia i pochodzenie gryfonika brukselskiego

Zarówno gryfonik brukselski, belgijski, jak i brabantyczk wywodzą się prawdopodobnie od małego, szorstkowłosego pinczera, określanego mianem „Smousje”, który żył w okolicach Brukseli od wielu wieków.

W przeszłości psy w tym typie towarzyszyły przede wszystkim osobom mało zamożnym, a ich głównym zadaniem było pozbywanie się gryzoni z domostw, warsztatów i stajni. Z czasem psami w tym typie zainteresowały się wyższe sfery. Swoje gryfoniki mieli król Francji Henryk III czy serbska królowa Draga.

Swój wkład w rozwój rasy mają teriery irlandzkie, spaniele oraz yorki. Pierwsze gryfoniki brukselskie wpisano do Ksiąg Rodowodowych Św. Huberta w 1883 roku. W 1886 roku gryfoniki zostały wyeksportowane do Anglii, gdzie w 1888 roku zostały uznane przez Kennel Club.

Około 1900 roku do popularyzacji rasy przyczyniła się belgijska królowa Maria Henrietta Austriaczka. Jeszcze przed I wojną światową psy tej rasy zostały wyeksportowane do USA, Rosji i Skandynawii, dzięki czemy przetrwały zawirowania związane z działaniami militarnymi pierwszej połowy XX wieku.

Obecnie psy tej rasy nie są już zbyt popularne na świecie, ale cały czas mają grono swoich pasjonatów i cały czas pełnią rolę wiernych psów kanapowych i do towarzystwa.

gryfonik brukselski

Charakter gryfonika brukselskiego

Gryfoniki to małe, żwawe, wszędobylskie i ciekawskie pieski, które bardzo mocno przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Są to typowe psy kanapowe, które ciężko znoszą rozłąkę z opiekunami. Prawdę mówiąc są to psy, które dużą część dnia przeleżałyby na kolanach u swojego człowieka.

Są to psy bardzo elastyczne – dostosują się zarówno do miejsca zamiekszania, jak i do rodziny. Mogą żyć w małych mieszkaniach, czy w większych posiadłościach z dużą, wielopokoleniową rodziną. Doskonale sprawdzą się w domu z nieco starszymi dziećmi, gdyż są zawsze gotowe do wspólnych zabaw.

Są to psy zrównoważone, tolerancyjne, mało szczekliwe, które mogą żyć pod jednym dachem z innymi rasami psów czy kotami. Są to psy całkiem zwinne, dlatego można z nimi uprawiać psie sporty.

Zdrowie i długość życia

Gryfoniki, mimo że mają dwuwarstwową sierść są psami, które potrzebują szczególnej opieki zimą, jak i latem. Zimą psy tej rasy powinny spacerować w ubranku, z kolei latem, z uwagi na krótkie kufy, a co za tym idzie trudności z wentylacją, należy chronić psy przed przegrzaniem.

Typowe choroby psów tej rasy to alergie skórne, zwichnięcia rzepki, zaćma, dysplazja stawów biodrowych, wodogłowie.

Mimo wielu problemów, charakterystycznych dla psów ras miniaturowych, gryfoniki brukselskie mogą żyć nawet do 14 lat.

Jak karmić gryfonika brukselskiego?

Gryfonik brukselski to rasa, która powinna mieć zapewnioną wysokiej jakości karmę, z odpowiednią ilością białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu, witamin, mikro- i makroelementów, w której węglowodany będą jedynie dodatkiem. Może to być zarówno sucha, jak i mokra karma komercyjna, dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki. W przypadku tych dwóch ostatnich konieczne będzie prawidłowe zbilansowanie składników.

Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych gryfonika.

Pamiętaj, by karmić psa 3 razy dziennie o stałych porach oraz unikać podawania posiłku dwie godziny przed i po wysiłku, by nie sprowokować rozszerzenia i/lub skrętu żołądka.

gryfonik brukselski

Pielęgnacja: jak utrzymać gryfonika w dobrym zdrowiu?

Gryfonik brukselski, jako pies szorstkowłosy powinien być regularnie trymowany, ponieważ martwy włos sam nie wypadnie. Psa należy również szczotkować 2 razy w tygodniu za pomocą włosianej szczotki, a na koniec warto jeszcze przeczesać gryfonika średnio gęstym grzebieniem. Podszerstek usuwaj za pomocą pudlówki.

Kąpiele gryfonika powinny odbywać się 2-3 razy w miesiącu. Z uwagi na gęstą szatę należy starannie rozprowadzić szampon aż do samej skóry. Psa należy kąpać dwukrotnie, a na koniec nałożyć odżywkę do włosów, którą później należy wypłukać.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić gryfonika brukselskiego?

Gryfoniki brukselskie to inteligentne psy, które szybko pojmują zasady szkolenia. Nie są problematyczne w układaniu, natomiast nie można pominąć zarówno socjalizacji, jak i psiego przedszkola. Po jego ukończeniu warto rozpocząć z psem trening zaawansowanego posłuszeństwa połączony ze spokojnymi aktywnościami np. na torze przeszkód.

gryfonik brukselski

Najlepsze imiona dla gryfonika brukselskiego

Wybierając imię dla gryfonika warto wziąć pod uwagę jego unikalne cechy, jak np. kędzierzawa sierść czy wyraziste oczy. Dobrze jest wybrać imię, które będzie proste w wymowie i łatwe do zrozumienia dla psa, a krótkie imiona często są bardziej praktyczne, podczas szkolenia. Inspiracją może być pochodzenie rasy lub własne korzenie kulturowe. Oto kilka propozycji imion dla gryfonika:

Imię dla psa

  1. Hugo – imię o germańskich korzeniach, oznaczające „mądry”. Idealne dla rasy znanej z bystrości umysłu.
  2. Felix – pochodzi z łaciny i oznacza „szczęśliwy” lub „pomyślny”, pasujące do wesołego charakteru gryfonika.
  3. Oscar – pochodzenie tego imienia może być związane z językiem staronordyckim, gdzie oznacza „bożą włócznię”. Idealne dla odważnego i energicznego psa.
  4. Bruno – imię o germańskim pochodzeniu, oznaczające „brązowy”, co może nawiązywać do umaszczenia psa.
  5. Milo – pochodzi od słowa oznaczającego „łaskawy”, „miły”, co świetnie pasuje do przyjaznego i towarzyskiego gryfonika.

Imię dla suczki

  1. Bella – oznacza „piękna” w językach włoskim i łacińskim, co doskonale oddaje urok tej rasy.
  2. Lola – hiszpańskie pochodzenie, oznaczające „smutki”, ale popularnie używane ze względu na brzmienie sugerujące pewną zuchwałość i charakter.
  3. Ruby – imię pochodzące od angielskiego słowa oznaczającego „rubin”, co może odnosić się do tego jak cennym członkiem rodziny jest piesek.
  4. Zoey – wariant imienia Zoe, które w grece oznacza „życie”. Symbolizuje energię i żywotność, które są cechami gryfoników brukselskich.
  5. Greta – pochodzi od słowa oznaczającego „perłę” w niemieckim. Imię to może oddawać unikalność i cenny charakter suczki.

FAQ na temat gryfonika brukselskiego

Ile kosztuje gryfonik brukselski?

Cena gryfonika brukselskiego z hodowli waha się od 3500 do 5000 zł.

 

Bibliografia

Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.

www.zkwp.pl/wzorce/82.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/GRIFFON-BRUXELLOIS-80.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy