Czy wiesz, kiedy kastrować psa? Dawka podstawowej wiedzy

14 marca 2022 Redakcja0
Czy wiesz, kiedy kastrować psa? Dawka podstawowej wiedzy

Pies kieruje się swoimi instynktami i popędami. To dla niego zupełnie naturalne. Jednak to, co naturalne nie zawsze oznacza to samo, co dobre. Dlatego właśnie warto rozważyć kastrację. Kiedy kastrować psa?

Kastracja psa nadal budzi całkiem spore emocje. Niektórzy twierdzą, że to zabieg niebezpieczny i polega wręcz na celowym okaleczeniu psa. Prawda jest jednak inna – w dzisiejszych czasach ten zabieg jest praktycznie całkowicie bezpieczny. Dodatkowo jest w stanie przynieść sporo korzyści psu.

W ludziach silna jest tendencja do personifikowania swoich psów. Na ogół nie ma w tym nic złego – w końcu psy są członkami rodziny. Nie można jednak w tych samych kategoriach rozpatrywać kastracji. Psy nie planują świadomie rodziny, a Twój pies nie marzy o byciu ojcem. To tylko i wyłącznie popęd, który może spowodować u nich wiele problemów i frustracji. Dlatego warto rozważyć kastrację. Zanim jednak dowiesz się, kiedy kastrować psa, dowiedz się, czym dokładnie ten zabieg jest.

kiedy kastrowac psa?

Czym jest kastracja psa?

Kastracja psów to zabieg chirurgiczny przeprowadzany przez lekarza weterynarii. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Na ogół używa się określenie „kastracja” w przypadku psów i „sterylizacja” w przypadku suk. Prawda jest jednak taka, że pies bez względu na płeć może zostać poddany obu tym zabiegom. Najczęściej jednak samce psów się kastruje. A co to w praktyce oznacza?

Kastracja to chirurgiczne usunięcie jąder w przypadku psów. W przypadku suk w wyniku kastracji dochodzi do usunięcia jajników i macicy. Sterylizacja z kolei to podwiązanie kolejno nasieniowodów w przypadku psów i jajowodów w przypadku suk.

Kastracja zaliczana jest do grona nieco bardziej inwazyjnych zabiegów. Nadal jednak doświadczony lekarz weterynarii jest w stanie przeprowadzić go bez żadnego problemu i w takich rękach ryzyko, że Twojemu psu coś grozi, jest naprawdę marginalne.

kiedy kastrować psa

Kiedy kastrować psa?

To czy poddać psa takiemu zabiegowi, każdy musi rozważyć we własnej głowie, biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”. A kiedy kastrować psa? Przede wszystkim zwierzak musi być w dobrej kondycji, dlatego jeśli akurat zmaga się z jakąś chorobą, osłabieniem organizmu czy kontuzją, warto poczekać, aż dojdzie do siebie. W końcu narkoza to proces, który ma wpływ na psy i w im lepszej kondycji początkowej zwierzak będzie, tym lepiej. Nie oznacza to, oczywiście, że wszystkie choroby przewlekłe dyskwalifikują psa z możliwości przejścia zabiegu kastracji. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii  i powiedz o wszystkich problemach psa, a ten będzie wiedział jak postępować.

Kiedy można kastrować psa? Tak naprawdę można wykastrować psa w każdym wieku. Nie ma żadnej górnej granicy. Nierzadko lekarze weterynarii zajmują się kastracją starszych zwierząt – na przykład odłowionych, bezpańskich psów, które trafiły do schronisk lub psów odebranych po interwencji. Górny wiek nie jest tu przeszkodą.

A od kiedy można kastrować psa? Dolna granica faktycznie istnieje. Trzeba poczekać, aż pies osiągnie dojrzałość płciową. Ta granica jest bardzo płynna – psy dojrzewają płciowo na różnych etapach swojego życia – rasy duże i olbrzymie dojrzewają później niż rasy małe. To tylko przykład, trzeba wziąć pod uwagę wiele bardzo indywidualnych kwestii.

Dlatego poczekaj, aż Twój pies osiągnie dojrzałość płciową i właśnie wtedy udaj się do lekarza weterynarii. Jeśli nie wiesz, czy to już ten czas, nie wahaj się zapytać o radę lekarza weterynarii. A jeśli znalazłeś i przygarnąłeś starszego psa na ulicy lub adoptowałeś starszego psiaka ze schroniska i ten nie przebył tam odpowiedniego zabiegu, nie martw się. Nie istnieje granica, do jakiego wieku można kastrować psa. Sprawny lekarz weterynarii oceni ogólną kondycję psa i przeprowadzi zabieg.

kiedy najlepiej kastrować psa

 

Kiedy najlepiej kastrować psa – znaczenie pory roku

Wiesz już, kiedy najlepiej kastrować psa, jeśli chodzi o jego wiek. Najlepsza jest wczesna kastracja, choć nie ma żadnej górnej granicy, do jakiego wieku można kastrować psa. A kiedy najlepiej kastrować psa jeśli chodzi o porę roku?

Tak naprawdę możesz wykastrować zwierzaka zawsze, gdy osiągnie dojrzałość płciową i pora roku nie gra tutaj specjalnie dużej roli. Jednak warto wziąć pod uwagę komfort psa po operacji. Psiak będzie dochodził do siebie przez około dwa tygodnie. I o ile zima w przypadku psów, które mieszkają w domach, a nie w budach nie jest zbyt dużym problemem, to upalne lato może sprawić, że pies przez jakiś czas będzie się czuł zdecydowanie gorzej i dłużej dochodził do siebie. Upały w końcu oddziałują negatywnie na wszystkich, na Twojego psa również.

Poza tym, po zabiegu warto wstrzymać się na jakiś czas – najczęściej okres około dwóch tygodni – z długimi spacerami i wzmożoną aktywnością fizyczną. A nie da się ukryć, że ciepłe, przyjemne dni bardzo temu sprzyjają. Dlatego też musisz wziąć pod uwagę ograniczenie aktywności fizycznej na jakiś czas, czemu bardziej sprzyjają jednak chłodniejsze dni. Pies będzie miał bowiem założone szwy, a te mogą się naruszyć, gdy będzie biegał czy skakał. Zwierzak może być też przez jakiś czas nie w nastroju na długie wyprawy i warto to uszanować. On niedługo wróci do siebie i znowu będzie szczęśliwym i rozbrykanym psiakiem. Potrzebuje tylko nieco czasu.

Pies w okresie rekonwalescencji potrzebuje przede wszystkim spokoju. Gdy już decydujesz kiedy można kastrować psa w przypadku Twojego czworonożnego pupila, zadbaj o to, by dochodząc do siebie, miał komfort termiczny, święty spokój i ciszę. Może być trochę zdezorientowany i ospały – to wpływ zarówno samego zabiegu, jak i narkozy, której zwierzak został poddany, by zabieg przeprowadzić.

Nie pozwalaj mu ani marznąć, ani się przegrzewać. To nigdy nie jest wskazane w przypadku psów, a w przypadku zwierząt, które dochodzą do siebie po dowolnym zabiegu chirurgicznym, dbałość o ich komfort jest szczególnie ważna. Jeśli masz jakieś wątpliwości, jeśli zachowanie Twojego psa Cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii – być może okaże się, że zachowanie Twojego psa jest całkowicie naturalne. Jednak warto się upewnić, zamiast zlekceważyć jakiś problem.

kiedy najlepiej kastrować psa

Kiedy kastrować psa? Podsumowanie

Sporo osób sądzi, że kastracja to coś, czemu poddawane są samce psów, podczas gdy samice przechodzą sterylizację. Prawda jest jednak taka, że obie te płcie mogą przejść dowolny z tych zabiegów – kastracja to usunięcie gonad płciowych, podczas gdy sterylizacja to podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów.

Od kiedy można kastrować psa? Od momentu osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej – czyli mniej więcej od szóstego miesiąca życia. A do kiedy można to robić? Górna granica nie istnieje i jeśli nie ma przeciwwskazań lekarz weterynarii może podjąć się kastracji nawet psiego seniora.

Sporo osób jest zwolennikami wczesnej kastracji. Jednak nie zawsze jest to możliwe – w końcu ludzie znajdują bądź adoptują też starsze, niewykastrowane psy. A czy warto wykastrować psa? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na pewno jest to opcja warta rozważenia – nie przyczyniasz się do wzrostu liczby niechcianych, bezdomnych psiaków oraz wyciszasz popędy swojego psa, przez co jest spokojniejszy.

 

 Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy