Jak uspokoić psa? Podpowiadamy, jak się zachować!

9 grudnia 2024 Bianka Sawoniuk0
Jak uspokoić psa? Podpowiadamy, jak się zachować!

Psy to bardzo emocjonalne zwierzęta. Odczuwają strach, radość, złość, frustrację, ale również chłoną jak gąbka emocje z otoczenia. Dlatego tak wiele z nich ma problem z ich opanowaniem. Podpowiemy, jak uspokoić psa w różnych sytuacjach.

Pies to nie tylko oddany towarzysz, ale także zwierzę, które potrafi okazać emocje na wiele sposobów – nie zawsze tych, które są dla nas wygodne. Nadpobudliwość u czworonogów bywa wyzwaniem, szczególnie w stresujących sytuacjach, takich jak podróż samochodem, burza, czy wizyta u groomera. Co zrobić, gdy pies nie potrafi się uspokoić? Zrozumienie przyczyn takiego zachowania i dobranie odpowiednich technik wyciszenia to klucz do sukcesu.

jak u spokoic psa

Nadpobudliwy pies. Z czego to wynika?

Co to znaczy nadpobudliwy pies? Do jej objawów należą wzmożona aktywność (gonienie własnego ogona, usilne wylizywanie lub gryzienie łap), gwałtowne ruchy (uporczywe skakanie na ludzi), czy intensywna wokalizacja (wycie, szczekanie). Psy o wysokiej pobudliwości często błędnie ocenianie są jako niegrzeczne czy nieposłuszne. Wynika to z tego, że efekty nadpobudliwości, np. skakanie na człowieka przy powitaniu lub uporczywe szczekanie na każdy dźwięk z otoczenia, może być uciążliwe zarówno dla opiekuna, jak i dla sąsiadów.

Dlatego zanim dowiesz się, jak uspokoić podekscytowanego psa, zastanów się, z czego takie zachowanie może wynikać i czy da się zadziałać na przyczynę problemu.

Ruch, zabawa i kontakt z opiekunem oraz innymi czworonogami to jedne z podstawowych psich potrzeb. Do zrównoważonego rozwoju pies potrzebuje stymulacji swojego wysoce rozwiniętego zmysłu węchu oraz aktywności umysłowych. Jeśli zwierzę zacznie odczuwać niedostatki w zaspokojeniu jego potrzeb, w konsekwencji spróbuje dać ci o tym sygnał.

Ogromne emocje, trudne do opanowania, mogą budzić strach czy poczucie zagrożenia, ale przyczyna może też tkwić w dolegliwościach fizycznych. Nadpobudliwość może wynikać ze schorzeń związanych z pasożytami, które wywołują świąd. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który wdroży właściwe leczenie.

Petner wołowina z dynią karma dla wrażliwego psa

Jak uspokoić psa w zależności od sytuacji?

Zwierzę może ulegać emocjom w naprawdę wielu momentach. Nadmierna ekscytacja może wynikać zarówno z radości, jak i lęku. Ważne jest, aby pamiętać, że to forma komunikacji. Zwierzę nigdy nie robi czegoś złośliwie czy intencjonalnie. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe odczytywać potrzeby swojego pupila. Przejdźmy po kolei przez najczęstsze sytuacje.

Jak uspokoić podekscytowanego psa?

Pies może się podekscytować w momentach takich jak powrót opiekuna do domu, czy widok innego psa. Aby pomóc czworonogowi w opanowaniu emocji, warto zacząć od pracy nad jego samokontrolą. Kluczowe jest ignorowanie nadmiernego entuzjazmu – witanie psa, gdy jest rozemocjonowany, tylko wzmacnia takie zachowanie. Dopiero kiedy się uspokoi, można go nagrodzić spokojnym kontaktem lub ulubionym smakołykiem. Ważnym elementem jest także regularne wyładowywanie energii poprzez spacery, zabawy i treningi. Zmęczony pies to spokojniejszy pies, dlatego aktywność fizyczna i umysłowa są niezbędne. Pomocne mogą być również ćwiczenia, takie jak nauka komendy „siad” czy „czekaj”, które skupiają uwagę psa i uczą go panowania nad emocjami. Jeśli ekscytacja pojawia się w konkretnych sytuacjach, warto systematycznie eksponować psa na te bodźce, jednocześnie zachowując spokój i konsekwencję w reagowaniu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i zrozumienie – pies potrzebuje czasu, by nauczyć się radzić sobie z emocjami.

pies na spacerze

Jak uspokoić psa na spacerze?

Aby uspokoić czworonoga w trakcie spaceru, warto zacząć od przygotowania go przed wyjściem z domu. Spokojny start, na przykład poprzez krótką sesję ćwiczeń uspokajających, takich jak „siad” lub „zostań”, może pomóc w uniknięciu nadmiernej ekscytacji na początku spaceru. W trakcie wyjścia kluczowa jest umiejętność kontrolowania psa na smyczy. Jeśli pies ciągnie lub reaguje nadmiernie na bodźce, warto zastosować techniki takie jak zatrzymanie się i czekanie, aż pies uspokoi się, zanim ruszycie dalej.

Jeśli pies jest pobudzony przez inne zwierzęta, ludzi czy nowe otoczenie, można wykorzystać smakołyki, by przekierować jego uwagę na opiekuna. Nie zapominaj również o tym, że pies potrzebuje czasu na eksplorowanie otoczenia. Pozwól mu węszyć i poznawać świat w swoim tempie, co działa uspokajająco i zmniejsza napięcie.

Jak uspokoić psa w samochodzie?

Podróż samochodem to wiele stresorów – obce odgłosy, ruch, ograniczona przestrzeń i brak kontroli nad sytuacją mogą wywoływać lęk. Kluczowym elementem jest stopniowe przyzwyczajanie psa do auta. Na początek można pozwolić mu wsiąść do zaparkowanego pojazdu, bez uruchamiania silnika. Stopniowo wydłużaj czas spędzony w samochodzie, włączaj silnik, a następnie wykonuj krótkie przejażdżki, nagradzając psa za spokojne zachowanie.

Używanie transporterów, pasów bezpieczeństwa dla psów lub specjalnych mat antypoślizgowych pomaga czworonogowi poczuć się stabilnie i ogranicza ryzyko urazu.

Dla wielu psów uspokajająca jest obecność znajomych przedmiotów, takich jak ulubiony kocyk, zabawka lub zapach opiekuna. Przed podróżą warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu i zabawy, aby pies był spokojniejszy i mniej skłonny do nadmiernego pobudzenia.

W przypadku psów, które doświadczają poważnego stresu w trakcie jazdy, pomocne mogą być preparaty uspokajające na bazie naturalnych składników, takie jak feromony lub suplementy. Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, zanim wprowadzisz takie środki!

pies boi się burzy

Jak uspokoić psa podczas burzy?

Twój pupil słyszy nadchodzącą burzę dużo szybciej niż ty. Odgłosy burzy dla niektórych czworonogów są bardzo stresujące i wywołują silny lęk. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego spokój w tym czasie.

Jak uspokoić psa podczas burzy? Zacznij od tego, aby go nie pocieszać i nie głaskać, ponieważ jest to dla niego sygnał, że strach jest uzasadniony. W zamian zapewnij mu bezpieczną kryjówkę. Wiele czworonogów lubi chować się wtedy w łazience, ponieważ tam najmniej dochodzą bodźce z zewnątrz. Zapewnij mu dostęp do wody, przyda się też kong wypełniony jedzeniem, bo wylizywanie działa uspokajająco na psa. Dźwięki z zewnątrz możesz nieco przytłumić muzyką.

Niestety w skrajnych przypadkach, aby uspokoić psa, gdy za oknem szaleje burza, potrzebne będą środki farmakologiczne. Nigdy jednak nie podawaj ich psu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

jak-uspokoic-psa-na-spacerze

Jak uspokoić szczeniaka?

Nagła utrata poczucia bezpieczeństwa, nowy dom, obcy ludzie i dużo sprzecznych emocji – to wszystko towarzyszy szczeniakowi w związku z adopcją. Najgorsze są pierwsze noce, gdy wszyscy kładą się spać, a obok nie ma matki, do której można się przytulić. Wtedy emocje biorą górę i szczeniakowi ciężko jest je opanować. Zaczyna piszczeć i skomleć, szuka kogoś, kto zapewni mu bezpieczeństwo.

Jak uspokoić szczeniaka w nocy? Szczerze mówiąc – nie jestem zwolenniczką tzw. hartowania, czyli izolowania młodego psa, aby się „wypłakał”. Twoim celem jest bowiem wychowanie zrównoważonego czworonoga, który będzie ci ufał. Szczeniak będzie spokojniejszy, jeśli umieścisz jego legowisko w bezpośrednim sąsiedztwie twojego. Oczywiście musisz być przygotowany na nieprzespaną noc, bo pies może mimo wszystko popiskiwać, ale znajomy zapach nieco zmniejszy poczucie strachu.

Warto również, zabierając szczeniaka od matki, zabrać kocyk lub szmatkę ze znajomym zapachem. Posłanie powinno być miękkie i przytulne, aby maluch mógł się w nie wtulić.

Sposoby na uspokojenie psa – podsumowanie

Dając upust emocjom, psy rozładowują pewną nagromadzoną energię. Jednak nadmierna emocjonalność i wynikająca z niej nadpobudliwość mogą być męczące zarówno dla psa, jak i dla otoczenia.

Dlatego warto pracować nad tym, aby odwrażliwić zwierzę na pewne sytuacje. Pamiętaj, że wiele zależy od twojego nastawienia. Opanowanemu opiekunowi łatwiej jest „zarazić” psa spokojem.

Przeczytaj również:

Data publikacji: 22 czerwca 2021

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy