Uzębienie kota – jak o nie dbać? Podpowiadamy

5 maja 2021 Redakcja0
jak dbać o zęby kota

Wszyscy opiekunowie wiedzą, że kluczem do zdrowia i witalności kota jest pełnowartościowa i bogata w substancje odżywcze dieta. Właściciele przykuwają także uwagę do dbania o kocią sierść i pazury, a uzębienie kota schodzi na dalszy plan. To poważny błąd, ponieważ konsekwencje takich zaniedbań mogą być poważne. Jak więc dbać o uzębienie kota? Czym można myć kocie zęby? Kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Zaniedbanie higieny kociego uzębienia i brak ich regularnego czyszczenia może prowadzić do zbierania się na nich osadu, który z czasem przekształci się w kamień nazębny. Obecność kamienia może z kolei skutkować poważnymi stanami zapalnymi dziąseł. Dlatego do codziennej pielęgnacji naszego pupila należy włączyć dbanie o pięknie i zdrowe uzębienie kota.

uzębienie kota

Czym charakteryzują się zęby u kota?

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji na temat kocich zębów. Uzębienie kota służy nie tylko do obrony i ataku, ale przede wszystkim do rozdrabniania, nacinania i miażdżenia pokarmu. Kocięta rodzą się bez zębów. Zęby mleczne u kota pojawiają się ok 3-4 tygodnia życia – 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców. Następnie ok 3,5 miesiąca życia następuje wymiana zębów u kota na uzębienie stałe. Komplet stałych zębów (czyli 30sztuk: 12 siekaczy, 4 kły, 10 przedtrzonowców i 4 trzonowce) powinien pojawić się około 6 miesiąca życia. Wymiana zębów u kota może powodować dyskomfort. W trakcie tego procesu możesz zaobserwować, że Twój pupil się ślini, ma potrzebę gryzienia, dziąsła są bolesne i zaczerwienione. W tym okresie rekomendujemy delikatne zabawy z kotem oraz zmianę karmy na miękką – karma sucha może podrażniać wrażliwe i bolesne dziąsła.

Uzębienie kota – konsekwencje zaniedbań

U kotów płytka nazębna tworzy się tak samo, jak u ludzi. Jeśli nie jest usuwana, twardnieje i tworzy kamień, który jest jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia. Płytka bakteryjna może kolonizować czyste zęby w ciągu 24-36 godzin. Z kolei nagromadzenie się bakterii w kocim pyszczku może prowadzić do zapalenia dziąseł i utraty zębów.

Mitem jest, że kamień pojawia się tylko u starszych kotów. Problem ten może się pojawić już u 2-3 letnich kotów. Na tworzenie się kamienia ma wpływ wada zgryzu, skład śliny czy nieodpowiednie karmienie. Statystycznie częściej problem ten dotyka kotów ze skróconą trzewioczaszką (np. koty perskie).

Pierwszą oznaką wskazującą na stan zapalny w pyszczku jest nieświeży oddech. Inne objawy, które może zauważyć opiekun to zaczerwienienie dziąseł, ślinotok a przede wszystkim widoczny żółtawobrązowy nalot na zębach. Jeśli kotu wypada jedzenie z pyszczka, żuje tylko jedną stroną lub chudnie, może to wskazywać na chorobę dziąseł. Przewlekły stan zapalny w jamie ustnej doprowadza do zaniku dziąseł i odsłonięcia szyjki zębowej, co powoduje ruszanie się zębów, a w konsekwencji – wypadanie zębów u kota.

Niestety chore zęby u kota mogą również doprowadzić do ogólnego wyniszczenia organizmu naszego mruczka. A to za sprawą bakterii, które wydzielają dużo toksyn i z jamy ustnej przenikają do krwi zwierzęcia. Stąd już tylko krok do powstania infekcji i stanów zapalnych, które rozwinąć się mogą w poważniejsze choroby serca, nerek czy wątroby.

uzębienie kota

Uzębienie kota – jak o nie dbać?

Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł u kota jest ich codzienne szczotkowanie. I chociaż dla większości opiekunów zabieg ten wydaje się zapewne niemożliwy do wykonania, to najskuteczniejsza metoda usuwania płytki nazębnej. Dlatego warto naukę mycia zębów rozpocząć jak najwcześniej. Wtedy kociakowi łatwiej zaakceptować takie czynności, które z biegiem czasu staną się rutyną. Oczywiście dorosłego kota też możemy przyzwyczaić do szczotkowania, ale będzie to wymagać od nas dużych pokładów cierpliwości. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, poproś lekarza weterynarii, by pokazał Ci jak prawidłowo to robić.

Szczotkowanie zębów – od czego zacząć?

Oczywiście do szczotkowania kocich zębów nie możemy używać zwykłej past do zębów! Kup pastę specjalnie przeznaczoną dla kotów, o smaku kurczaka czy wątróbki. Użycie ludzkiej pasty może grozić zatruciem fluorem, a miętowy smak i zapach mogą skutecznie zniechęcić kota do profilaktyki. Oprócz tego trzeba się zaopatrzyć w miękką szczoteczkę do zębów o małej główce. Można również spróbować „szczoteczki” nakładanej na palec.

Zabieg pielęgnacyjny najlepiej wykonywać codziennie o tej samej porze, tak by stał się rutynową czynnością. Z czasem Twój pupil zrozumie, że nie chcesz zrobić mu krzywdy, a szczotkowanie zębów to nic strasznego!

uzębienie kota

Nauka szczotkowania krok po kroku:

  1. Przyzwyczaj swojego kota do dotyku w okolicy pyszczka. Możesz to robić w trakcie zabawy – delikatnie dotykaj tej okolicy, z czasem możesz również odchylać policzek by odsłaniać zęby.
  2. Zapoznaj kota z pastą! Jak wspomnieliśmy musi to być pasta dedykowana kotom! Pozwól kotu polizać preparat, a następnie spróbuj rozprowadzić produkt po dziąsłach i zębach.
  3. W kolejnym etapie możesz spróbować użyć specjalnej nakładki na palec (lub gazika) i rozprowadzić preparat po wszystkich zębach zaczynając do przodu, a kończąc na zębach położonych najbardziej z tyłu.
  4. Jeśli kot zaakceptował nakładkę możemy w kolejnym etapie spróbować wdrożyć szczoteczkę do zębów. Wybierzmy szczoteczkę z najmniejszą główką i miękkim włosiem.

Każdy etap praktykujemy tak długo aż stanie się dla kota akceptowalny i obojętny. Pamiętajmy, że to kwestia indywidualna każdego kota, dlatego tempo i czas trwania każdego z etapów zależy od Twojego zwierzaka. Warto również nagradzać kota za współpracę 😊 W żadnym wypadku nie należy wpychać szczoteczki do kociego pyszczka na siłę ani przetrzymywać kota. W ten sposób zwiększymy jedynie jego niechęć, a przecież nie o to nam chodzi. Czyszczenie zębów powinno być przyjemne albo przynajmniej neutralne!

zęby kota

 

Uzębienie kota – profilaktyka i leczenie

Może się niestety zdarzyć, że kot nie zaakceptuje żadnej formy higieny czynnej. W takim wypadku możemy sięgnąć po gryzaki, specjalne zabawki czy karmy dentystyczne oraz specjalne dodatki do wody. Zawierają one enzymy hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej.

Niestety taka forma nigdy nie będzie tak skuteczna jak szczotkowanie. Dlatego bardzo ważne są wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym, które powinniśmy odbywać minimum raz na pół roku. Jeśli na powierzchni zębów osadził się kamień, konieczne może okazać się jego usunięcie za pomocą ultradźwięków. Zabieg taki realizowany jest w znieczuleniu ogólnym. Z tego powodu wielu właścicieli obawia się zabiegu i szuka innych sposobów usunięcia kamienia. Niestety, jeśli dojdzie do wytworzenia twardego kamienia, wchodzi on również pod kieszonki dziąsłowe i nie da się go dokładnie usunąć na nieznieczulonym kocie.

Kocie zęby – Podsumowanie

Pielęgnacja jamy ustnej kotów jest bardzo ważna. Ma to nie tylko estetyczny aspekt, ale przede wszystkim zdrowotny. Konsekwencje zaniedbania higieny kocich zębów wykraczają daleko poza nieświeży oddech. Chore zęby u kota mogą wiązać się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi! Dlatego regularnie zaglądajmy do kociego pyszczka. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości lub jeżeli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy