Pies do bloku – rasy, które sprawdzą się w mieście?

10 maja 2021 Redakcja0
pies w mieście

Wcale nie musisz rezygnować z marzenia o czworonożnym przyjacielu, tylko dlatego, że nie masz domu z ogrodem. Pies w bloku może być szczęśliwym i świetnym kompanem. Jedynie trzeba wybrać go z głową! Jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej? Sprawdź rasy, które będę się dobrze czuć w mieszkaniu.

Opieka nad psem to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność na lata. Wybierając pupila do małego mieszkania wybierzmy więc rasę, która nie wymaga wiele ruchu i przestrzeni. Nie zwalnia jednak to nas z obowiązku zapewnienia mu długich spacerów i zabawy na dworze.

pies do bloku

Pies do bloku – czy to dobre rozwiązanie?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze rasy, warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie spełnić podstawowe potrzeby psiego przyjaciela. Niezależnie od miejsca zamieszkania czy metrażu powinniśmy móc mu zapewnić odpowiednią opiekę, by był zdrowy i szczęśliwy. Do podstawowych potrzeb psa należy m.in.: odrębne miejsce do odpoczynku i spożywania posiłków, regularne spacery, zbilansowany i pełnowartościowy posiłek, zapewnienie czasu na zabawę oraz odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Jeśli jesteśmy pewni, że zagwarantujemy zwierzęciu odpowiednią troskę i opiekę zastanówmy się również nad kilkoma kwestiami technicznymi, z którymi wiąże się wybór odpowiedniej dla nas rasy psa do bloku.

 • metraż mieszkania – Trzeba wziąć pod uwagę tolerancję psa na zamkniętą przestrzeń. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu wybór dużej rasy nie jest więc najlepszym pomysłem…Taki pies będzie się czuł jak w więzieniu, dlatego do małego metrażu raczej wybierz rasę, która nie potrzebuje wiele ruchu i przestrzeni.
 • dzieci – jeśli posiadasz dzieci, najlepiej wybrać rasę łagodną i cierpliwą. Będąc w niedużym mieszkaniu, pies nie będzie miał za dużego pola manewru, by schronić się przed małym człowiekiem, więc dobrze by miał przyjazne nastawienie do dzieci.
 • sąsiedzi – Trzeba również pamiętać, że w bloku nie mieszkamy sami, a jeśli zostawiamy psa samego na długie godziny, może szczekać lub ujadać. Ta sytuacja z pewnością nie będzie komfortowa dla sąsiadów. Wybierzmy więc psa z łagodnym temperamentem, który nie wokalizuje nadmiernie i dobrze dogaduje się z obcymi.
 • tryb życia – Wybór psa zależy również od naszego stylu życia. Jeśli mieszkasz w bloku bez windy, a nie jesteś bardzo aktywny, pamiętaj, że czeka Cię ich przemierzanie dwa razy częściej niż zwykle. Bierz pod uwagę również fakt, że w przypadku problemów psa ze stawami czy ewentualnej awarii windy będziesz musiał wnieść go na górę! W takim wypadku mogą sprawdzić się mniejsze pieski. Jeśli jednak prowadzisz bardzo aktywny styl życia i dużo czasu spędzasz na zewnątrz dobierz rasę, która dorówna Ci kroku. Zastanów się również czy nie będzie Ci przeszkadzała sierść w mieszkaniu albo któryś z domowników nie jest alergikiem.

pies w bloku

Rasy psów do mieszkania

Decydując się na psa do mieszkania w bloku, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby danej rasy. Nie zawsze jest tak, że mały pies nie potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni, a większy będzie się męczyć. Wszystko zależy od cech danej rasy. Dlatego, przed ostatecznym zakupem wybranej rasy, warto porozmawiać z hodowcą oraz innymi właścicielami tej rasy o minusach i plusach posiadania takiego pieska, dzięki temu unikniesz efektów złego dopasowania.

Teoretycznie każdy pies może mieszkać w bloku, jeżeli ma zapewnione dostatecznie duże i wygodne legowisko oraz spokojne miejsce, w którym może zjeść karmę i napić się wody, a opiekunowie dbają o częste i regularne spacery, adekwatną po potrzeb dawkę ruchu oraz stymulację intelektualną. Jednakże w małym mieszkaniu mogą źle się czuć psy pasterskie czy molosy dużych rozmiarów. Z natury potrzebują one dużych, otwartych przestrzeni i przebywanie w ciasnym mieszkaniu może wpływać na nich negatywnie. Nie ulega wątpliwości, że mały pies w bloku będzie miał dużo większy komfort życia. Jednym z atutów małego psa jest też zmniejszona potrzeba odbywania długich spacerów. A więc jakie psy do bloku będą najlepsze?

pies do bloku rasy

 • Buldog francuski

Buldogi to inteligentne psy o miłym usposobieniu. Są czyste, prawie nie lnieją i nie potrzebują dużo ruchu. Chętnie podejmują się krótkich spacerów, ale przez ich brachycefaliczną budowę czaszki nie są typami sportowców. Uwielbiają zabawy i mało szczekają. Są bardzo towarzyskie, dobrze się czują w towarzystwie dorosłych, dzieci, ale również innych zwierząt. Jednocześnie wykazują dużą samodzielność, dzięki czemu nie przysparzają zbyt dużych problemów podczas zostawania samemu w mieszkaniu.

 • Cocker spaniel

Spaniele to rasa bardzo energiczna i ciekawa świata. Są ufne wobec ludzi i skore do zabawy. Dobrze odnajdują się w małej przestrzeni mieszkania w bloku, ale wymagają dużo ruchu ze względu na swój silnie rozwinięty instynkt łowiecki. W niektórych sytuacjach mogą być uparte i nieustępliwe, dlatego już od pierwszego dnia w Twoim domu, cocker spaniel powinien poznać co może, a czego mu nie wolno.

 • Chihuahua

Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią być bardzo hałaśliwe i wyjątkowo energiczne, ale bez problemu możemy je zmęczyć na spacerze. Rasa psów bystrych i zdolnych, które wcale nie lubią pełnić wyłącznie ozdobnej funkcji. Chętnie się uczą i są całkiem pojętnymi uczniami. Są też wyjątkowo delikatnie i nie najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach z małymi dziećmi.

rasy do mieszkania

 • Shih tzu

Rasa bardzo towarzyska, lubiąca kontakt z domownikami, bez problemu powinna odnaleźć się w bloku. Rzadko oddalają się na spacerach, lubią dotrzymywać kroku opiekunom. Mają wiele energii, ale potrafią ją spożytkować w czasie zabaw w mieszkaniu. Nie mają skłonności do niszczenia rzeczy w mieszkaniu, nieobecność opiekuna najczęściej przesypiają. Nie mają problemu z tolerowaniem innych zwierząt i nadają się do rodzin z dziećmi. Wymagają za to regularnej pielęgnacji – należy je kąpać i czesać.

 • Yorkshire Terrier

To psy łagodne i inteligentne. Mierzą zaledwie 23 cm i ważą około 3 kilogramów – niewielkie rozmiary pozwalają na zamieszkanie z nim nawet w małym mieszkaniu, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Jednak mimo małego rozmiaru, są bardzo aktywne, rozpiera je energia i dobrze poradzą sobie na dłuższych spacerach. Są odważne i pewne siebie, przez co mogą być też dosyć hałaśliwe. Mogą też próbować zdominować opiekuna. Lubią towarzystwo ludzi, są tolerancyjne wobec dzieci. Ze względu na swój długi włos, wymagają starannej pielęgnacji. Dodatkowy plus: psy tej rasy nadają się dla alergików.

 • Maltańczyk

Maltańczyki to małe, radosne i łagodne psy o małych wymaganiach związanych z aktywnością. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją jasną sierść wymagają odpowiedniej pielęgnacji – systematycznych kąpieli, czesania i higieny okolic oczu. I chociaż mają długą sierść, to nie mają problemu z lnieniem. Psy te są inteligentne, lubią wykonywać powierzone im zadania i bardzo cenią sobie współpracę z człowiekiem. Wykazuje się też sporą cierpliwością do małych dzieci. Potrafią być niestety dosyć hałaśliwe – lepiej więc nie zostawiać ich na długo samego w domu.

pies do bloku

 • Jack Russel Terrier

Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest psem o dużej aktywności. Świetnie sprawdzi się dla osób uprawiających sporty – przebiegnięcie kilku kilometrów nie stanowi żadnego problemu! Chętnie uczy się różnych sztuczek i jest bardzo towarzyski. Potrafią być też uparte i niecierpliwe, dlatego ich kontakt z małymi dziećmi powinien być nadzorowany. Nie potrzebuje dużego terenu, żeby się wyszaleć. Zwykle lubi mieć swoją ulubioną zabawkę, na której skupia się przez większość dnia. Przez swoją wrodzoną aktywność mogą niechcący strącić wazon na małej przestrzeni mieszkalnej, co musisz mieć na uwadze, decydując się na tę rasę 😉

 • Cavalier king charles spaniel

Cavaliery to psy łagodne, wesołe i chętnie okazujące czułość członkom swojej rodziny. Lubią pieszczoty i wspólną zabawę. Ze względu na niewielkie rozmiary, z łatwością zapewnimy my też potrzebę ruchu i aktywności. Praktycznie rzecz biorąc, te ważące od 6 do 8 kilogramów pieski nie wymagają dużo aktywności ani dużych przestrzeni, jednak niezbyt dobrze znoszą długotrwałą rozłąkę i samotność. Są też dosyć bezproblemowe w kontaktach z ludźmi (w tym z dziećmi) i innymi psami. Gryzienie butów czy drapanie drzwi – to raczej też nie w ich stylu. Wymagają jedyni regularnego czesania sierści.

 • Mops

Te urocze pieski o charakterystycznym wyglądzie są łagodne i przyjazne ludziom oraz innym zwierzętom. Lubią się bawić, ale źle znoszą nadmierny wysiłek, ze względu na budowę kufy. Preferują więc odpoczynek i mocno związują się z domownikami. To typowy pies do towarzystwa, który źle znosi samotność – musi mieć swojego opiekuna zawsze blisko siebie

 • Border collie

Jeśli nie jesteśmy fanami miniaturowych piesków, warto rozważyć psa rasy border collie. Nie jest to wybór oczywisty, ze względu na ich dużo większą niż poprzednie rasy z zestawienia, potrzebę aktywności i uwagi. Jednakże psy te niezwykle przywiązują się do rodziny i swojego opiekuna oraz ogromną radość sprawia im przebywanie z domownikami. Nie jest dla nich tak istotny metraż, ale są to psy, które rozpiera energia i trzeba im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu! Z pewnością jest to rasa, którą można polecić aktywnym rodzinom i jeśli zapewnimy mu odpowiednio dużo atencji, odnajdzie się w mieszkaniu w bloku. Bordery nie powinny jednak długo zostawać same.

A może pies z adopcji?

Schroniska są przepełnione zwierzętami, które czekają, aby podarować im ciepło domowego ogniska. Jeśli obawiasz się czy taki psiak odnajdzie się w bloku porozmawiaj z pracownikiem schroniska lub wolontariuszem, czy psiak mieszkał wcześniej w mieszkaniu. Być może będą Ci w stanie doradzić, który psiak najlepiej wpasuje się w Twój styl życia i dla którego mała przestrzeń nie będzie trudnością do pokonania. Podobnie jak życie w mieście – pies, który jest lękliwy może czuć dyskomfort wśród tłumów na chodnikach czy miejskiego hałasu.

pies w bloku

Pies w bloku – o czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie na jaką rasę się zdecydujemy, pamiętajmy, że żaden pies nie powinien regularnie zostawać sam na długie godziny w domu. Rasy, które silnie przywiązują się do opiekunów mogą stać się przygnębione, niespokojne, albo z nudów podgryzać meble. Jeśli nie możesz samodzielnie zapewnić psu odpowiedniej opieki, pomyśl nad pomocą w postaci np: petsitera.

Psu trzeba zapewnić również kontakt z innymi zwierzętami. Socjalizacja w świecie psów jest bardzo ważna, zwłaszcza dla młodych psów. Zadbaj o to, by Twój pies mógł spotykać się ze swoimi ulubionymi psimi przyjaciółmi. Wybierz się na wspólny spacer z sąsiadem i jego psem lub skorzystaj z parku dla psów.

Ponadto niezależnie od tego, gdzie mieszkasz pies powinien otrzymywać od opiekuna codzienną, adekwatną do jego potrzeb uwagę oraz zainteresowanie. Jeśli dostarczysz psu wiele bodźców i zapewnisz odpowiednią stymulację intelektualną, jest szansa, że nie będzie się interesował Twoimi butami czy meblami. Pamiętaj, że pies zazwyczaj niszczy rzeczy, bo po prostu się nudzi, dlatego już od pierwszych dni nie pozwalaj mu niszczyć swoich rzeczy i zachęcaj go do zabawy swoimi zabawkami. Wychodząc z domu, pamiętaj by zostawić pupilowi piłki, maskotki czy szarpaki, które lubi. Na rynku jest również sporo zabawek edukacyjnych – mat węchowych, drewnianych zabawek z ukrytymi smakołykami lub zabawek typu Kong, w których możesz ukryć smakołyki.

Jaki pies do bloku – podsumowanie

Najlepszy pies do bloku to taki, który nie będzie uciążliwy dla domowników i sąsiadów. Dlatego przy wyborze psa do bloku, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak tolerancja na zamkniętą przestrzeń, potrzeba ruchu, akceptacja innych ludzi i przyjazne nastawienie, ale również wrażliwość na hałas miejski. Większość tych warunków spełniają psy małych ras. Pamiętajmy jednak, że one również mają swoje potrzeby. Pies powinien wychodzić na dwór kilka razy dziennie. Niezwykle ważny jest także kontakt z człowiekiem, zabawy, szkolenia, uwaga i zaangażowanie właściciela. Jeśli spełnimy te wymagania, psiak będzie szczęśliwy niezależnie od tego, gdzie mieszka.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy