Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

Ciekawostki o psachPsyJak wybrać imię dla psa? Poznaj najpopularniejsze imiona dla psa

31 stycznia 2020 Redakcja2
najpopularniejsze imiona dla psa

„Jola! Do nogi!” – zawołał suczkę właściciel. Oprócz psiaka, zareagował ktoś jeszcze. Ludzka Jola, na której cześć nazwany został czworonóg, śmiertelnie się obraziła. Smutny Internauta podzielił się swoją historią na jednym z forum dla właścicieli psów, ale nikt mu nie współczuł. Dlaczego? Bo wystarczyło przeczytać poradnik, jak wybrać imię dla psa. Prezentujemy nie tylko najpopularniejsze imiona dla psa, ale także te najśmieszniejsze oraz podpowiadamy, które z nich będzie najlepsze dla Twojego pupila!

Czy wiesz, że tylko w naszym kraju żyje obecnie od 6 do 8 milionów psów? Z tego od 70 do 650 tys. to psiaki zdziczałe, cała reszta w zdecydowanej większości została nazwana przez swoich właścicieli. Od pewnego czasu Ministerstwo Cyfryzacji pod koniec starego lub z początkiem nowego roku udostępnia na podstawie bazy PESEL ranking imion nadawanych dzieciom, pokazując zmieniające się w tej kwestii trendy.

Chociaż nie zajęło się ono również publikacją takiego rankingu na temat czworonogów, to skutecznie organ ten wyręcza szereg portali poświęconych psiakom. Zanim jednak ujawnimy i opiszemy najpopularniejsze imiona dla psa, damy Ci kilka bezcennych porad i wskazówek, jak wybrać imię dla psa, aby było ono przede wszystkim praktyczne.

Jak wybrać imię dla psa? Praktyczne wskazówki

I tu powracamy do naszego wspomnianego już Internauty. Gdyby skorzystał on z poradnika z radami, jak wybrać imię dla psa, wiedziałby dobrze, że imion ludzkich należy strzec się jak ognia. Nie chodzi jednak tylko o te znane i popularne, ale również te, które wydają Ci się dość abstrakcyjne. Wulgaryzmy i słowa obraźliwe również odpadają.

Nie tylko nie nadawaj swojemu pupilowi imienia brzmiącego jak komenda, ale również takiego, które może się z nim fonetycznie kojarzyć. Przykład? Jeśli Twój psiak to Joga, niełatwo będzie Ci nauczyć go komendy „Noga”. Gdy już mówimy, czego nie robić, to zorientuj się również, jakie imiona noszą psy Twoich sąsiadów. Podobna nazwa zdezorientuje wtedy już nie tylko Twojego czworonoga.

popularne imiona dla psa

Jak wybrać imię dla psa? Powinno być ono krótkie (najlepiej 2-sylabowe, maksymalnie 3), dobrze, by było dźwięczne (wpływa to bowiem na proces przyswajania u psiaka – Fidżi będzie łatwiejsze do nauczenia niż Saba), z możliwością zdrobnienia, a także adekwatne do rasy czworonoga. Nie kieruj się nigdy wiekiem – nazwanie nowofundlanda Kuleczką może pasować do małego puchatego szczeniaczka, ale niekoniecznie do okazałego, dorosłego wodołaza.

Czym zatem inspirować się nazywając swojego psiaka? Popularne imiona dla psa w ostatnich latach to te zaczerpnięte z bajek (Timon, Pumba) oraz od sławnej postaci: Newton,  czy Bonaparte. To ostatnie ma jednak szczególne przeznaczenie – najczęściej spotkasz je bowiem u jamnika. Napoleon słynął bowiem z miłości do tych właśnie czworonogów i wszystkie nazywał swoim imieniem. Z kolei Beethoven to inspiracja nie tylko słynnym muzykiem, ale i bernardynem z popularnego filmu familijnego z 1992 roku. A co powiesz na Churchilla jako imię dla psiaka lubiącego wypoczywać przez długie godziny na kanapie? Potraktuj historię z przymrużeniem oka!

Jeśli jednak te nazwy wydają Ci się abstrakcyjne, zastanów się, jaka jest charakterystyczna cecha charakteru lub wyglądu Twojego pupila. Lubi się rządzić? Nazwij go Ważniak. A może ma łatkę na szyi? Krawacik dobrze odegra swoją rolę. Tu jednak uważaj – dorastające czworonogi czasem zmieniają swój wygląd: dopiero z czasem na futerku mogą pojawić się ciapki, a sierść z puszystej zmienić się w gładką. Gdy nie widzisz żadnych wyróżników u pupila, podkreśl swoje własne hobby. Kochasz literaturę? Suczka Oda czy pies Esej brzmią naprawdę dobrze. Popularne imiona psów odwołują się również do muzyki (Akord, Adur), Internetu (Admin, Domena), a nawet… czasów PRL-u! Co powiesz na Peweksa?

jak wybrać imię dla psa

Najpopularniejsze imiona dla psa i suczki – skąd się wzięły?

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psa? Niestety co ranking, to zupełnie inny zbiór. Analizując jednak kilka z nich z ostatniego roku i porównując wyniki, możemy wskazać te, które rzeczywiście znalazły się na topie. Pierwsze miejsce bezsprzecznie zajął Toffik. Skąd to dziwne, a tak popularne imię dla psa? Nie mylisz się, chodzi po prostu o ciasto, które podbiło cały świat. Jedni mówią na nie Toffi, inni Tofik, kompromisowo powstał Toffik. Czy jednak właściciele nadają to imię z powodu miłości do tej konkretnej słodkości, czy ze względu na wrodzony urok psiaka, czy jego biało-czarne umaszczenie – tego niestety pewnie się nie dowiemy.

Na podium znalazł się również Teddy (misia o tym imieniu zna chyba każdy), a także wymiennie Rex z Alexem (zależy prawdopodobnie od tego, co właściciel ogląda częściej – polskiego Komisarza Alexa, czy jego niemiecki pierwowzór). Nieco poniżej, ale wciąż wysoko, uplasował się Fafik. I tu przynajmniej mamy psie odniesienie, czyli fikcyjnego czworonoga stworzonego przez polskiego satyryka Mariana Eilego.

Jakie z kolei są najpopularniejsze imiona suczek? We wszystkich rankingach bezsprzecznie wygrywa Luna. I to również bardzo zdumiewa! Bo bum na serial My Little Pony, a także serię Czarodziejka z Księżyca już dawno minął. Może to wynik współczesnego zainteresowania astrologią? Elza nikogo chyba nie dziwi – zwłaszcza po premierze Krainy Lodu 2. Czy Tina Turner byłaby zadowolona, że jej imię uplasowało się na podium, gdy chodzi o najpopularniejsze imiona dla psa suczki, nie jesteśmy do końca pewni. Niektórzy jednak decydując się na psiaka Tinę, mają zupełnie co innego na myśli! Wiedziałeś, że to akronim sloganu: There is no alternative? Jak widać, najpopularniejsze psie imiona także mogą być oryginalne!

najpopularniejsze imiona dla psa

Najpopularniejsze imiona dla psa danej rasy

Rasowy pies kupowany z hodowli najprawdopodobniej będzie miał już swoje długie i wymyślne imię. Składa się ono z dwóch części, a więc właściwego imienia pisanego dużymi literami oraz przydomka hodowlanego (kolejność jest tu dowolna). I tak możesz spotkać się z Zero Gravity Atria Cordis czy X-Ray of Atria Cordis. Do tego często szczenięta urodzone w jednym miocie mają imiona zaczynające się na tę samą literę alfabetu. Dlaczego jednak imiona te są w języku angielskim? Ma to uzasadnienie, gdy chcesz umieścić psiaka na zagranicznych wystawach. Sędziom i asystentom ciężko będzie zapamiętać czy zapisać obcobrzmiące imię czworonoga, a poza tym międzynarodowa organizacja kynologiczna FCI nie akceptuje przydomków hodowlanych zawierających polskie litery!

Jeśli jednak nie zamierzasz startować w konkursach, warto w tym wypadku zmienić nadaną przez hodowcę nazwę. Jak wybrać imię dla psa konkretnej rasy? Dla owczarka niemieckiego lub labradora używa się najczęściej nazw geograficznych, np. Jersey, Chicago czy Missisipi. Te ostatnie nazywane są również często jak kamienie szlachetne – Rubin, Diament, Onyks. Zjawiska pogodowe pasują z kolei do Amstaffa, Pekińczyka czy Maltańczyka (co powiesz na Pioruna czy Tornado?).

oryginalne imiona dla psów

Dla psów myśliwskich właściciele upodobali sobie greckich bogów – króluje jednak nie Zeus, ale Hektor. Czy wiesz jednak, co najczęściej wybierają posiadacze jamników? Pajda to prawdziwy hit! Czyżby czworonóg ten przypominał kawałek chleba? Skoro na parówkę w bułce mówi się „hot dog”, to wielce prawdopodobne…

Słownictwo z zakresu ekonomii (Dolar, Denar) to z kolei najpopularniejsze imiona dla psa rasy olbrzymiej – Alaskana Malamute, Bloodhounda czy doga niemieckiego. Pomijając oczywiście małe waluty – Cent to już popularne imię dla psa mopsika, a także Yorka samca. Bardzo często, nazywając psy danej rasy, kierujemy się również terenami, z jakich pochodzą – są to zarówno nazwy geograficzne (np. Alaska czy Madera), jak i pewne regionalne skojarzenia – Kaszmir, Tokaj. I w tym wypadku sprawdza się również powiedzenie „wyjątek potwierdza regułę”, bo pochodzący z Syberii Husky, dostaje najczęściej za imię znanego z W pustyni i w puszczy Sabę!

Jak brzmią najzabawniejsze i najbardziej oryginalne imiona dla psów?

Chcesz poznać najbardziej oryginalne imiona dla psów? Naszym niekwestionowanym zwycięzcą jest znaleziony w odmętach Internetu Bażantobangiel. Niestety Internauta nie zdradził ani skąd pochodzi ta nazwa, co oznacza, ani czym kierował się przy wyborze. Oprócz odkrytego jeszcze Nembanemba oraz Patatajka, trudno nie docenić pomysłowości właściciela pewnego kundelka, który nazwał swojego pupila Kurczakiem. Są i tacy, którzy dla zmyłki mówią na te psiaki Mucha.

popularne imię dla psa

Oryginalne imiona dla psów na tym się jednak nie wyczerpują. Ze względu na układające się w długie dredy futro, powstał psiak Śrubokręt. Mięcho z kolei to pomysł innego posiadacza czworonoga – miłośnicy jedzenia lubują się w niby prostych, ale nieoczywistych, jak na psie imię, nazwach. Jak podoba Ci się czworonóg Budyń, Grzanka czy Opiekacz? I niejeden Dżem spotkasz na polskich ulicach!

Czy śmieszne imiona dla psów to dobry pomysł?

Próbując wybrać odpowiednie imię dla pupila, nie chcemy popaść w banał, a przez to czasem popadamy w śmieszność. Powodują ją nie tylko dosłownie śmieszne imiona dla psów, jak te wymienione powyżej, ale także całkowita niezgodność imienia z rasą czy po prostu wielkością czworonoga. I chociaż Rambo dla pudla może być zabawne, to już dostojnego psa rasy olbrzymiej lepiej nie nazywać Pimpkiem.

Są i tacy żartownisie, którzy psy rasy małej nazywają Kicia (mamy nadzieję, że nie przywołują ich kici, kici…). Ludzkie imiona jak Zdzichu, Urszula czy Jurek są poprawne, ale nie będziesz wyglądał zbyt poważnie, chodząc po krzakach i nawołując Andrzejka.

najpopularniejsze imiona psów

(Nie)popularne imię dla psa

Najpopularniejsze imiona dla psa publikowane co roku na różnych internetowych portalach mogą być dla Ciebie ciekawą i pomocną inspiracją do nazwania swojego pupila. Pamiętaj jednak, że najlepsze będzie to nie do końca popularne – bazujące głównie na Waszej relacji czy jego konkretnych cechach. Tym samym nie tylko podkreślisz jego wyjątkowość, ale także ograniczysz do minimum ryzyko, że podczas spaceru znajdzie się drugi czworonóg o identycznym imieniu. Pamiętasz czasy, gdy po parkach biegały same Burki?

Pamiętaj również, że imię pupilowi możesz zmienić. Zarówno, gdy bierzesz go ze schroniska i nie wiesz, jak się nazywa, jak w i przypadku długich i dziwacznych określeń rasowych. Jak wybrać imię dla psa, by nadać mu nowe życie? Samo imię to nie wszystko – psiak musi się również go nauczyć i zaakceptować. A na to jest znacznie prostszy sposób, niż buszowanie w gąszczu imiennych rankingów. Za każdym razem, gdy zareaguje na przywołanie nowym imieniem, nagrodź go smakołykiem.

A jakie imię nosi Twój psiak i co było dla Ciebie inspiracją? Może dostałeś już jakieś określenie w spadku i wiąże się z nim ciekawa opowieść? Podziel się z nami swoją historią i doświadczeniem! 🐶

 

2 comments

 • Renata

  6 lutego 2020 o 23:26

  Linda (piękna-j.portugalski)

  Odpowiedz

  • Petner

   10 lutego 2020 o 10:02

   Pani Renato, świetny pomysł na imię! 🐾

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *