Jakie suplementy i witaminy dla psa wybrać?

27 lutego 2024 Redakcja0

Witaminy dla psa są niezbędne, aby pupil cieszył się zdrowiem. W większości przypadków dostarczysz je w zbilansowanej i odpowiednio dobranej karmie. Są jednak sytuacje, w których trzeba zdecydować się na suplementację. Podpowiadamy zatem, jakie witaminy podawać psu.

Matowa sierść, osłabienie odporności, problemy skórne mogą wskazywać, że zwierzę cierpi na niedobory witamin. Pomocne w tej sytuacji będą witaminowe preparaty dla psa. Dawkowanie musi być dopasowane do wieku i potrzeb Twojego pupila, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin jest szkodliwy. Szczenięta, dorosłe czworonogi i seniorzy mogą mieć inne problemy. Dowiedz się, jakie witaminy dla psa na wypadanie sierści, kłopoty ze stawami oraz w okresie rekonwalescencji okażą się pomocne.

Suplementy dla psa – podstawowe informacje

Pamiętaj, że witaminy dla psa należy podawać dopiero po konsultacji z lekarzem. Sierść pozbawiona blasku może być przecież wynikiem wielu problemów w organizmie, w tym poważnych chorób. Tylko lekarz weterynarii, po wywiadzie i ewentualnych badaniach, będzie w stanie ocenić źródło problemu i w razie potrzeby zaleci suplementy dla psa zawierające odpowiednie na dane schorzenie witaminy i minerały.

Witaminy dla psa – dawkowanie i forma suplementu

Ważne jest, żeby dbać o prawidłowe dawkowanie produktu. Podstawowe wskazówki znajdują się na ulotce. Dowiesz się z niej, jak dopasować ilość preparatu do wagi zwierzęcia. Informacji udzieli Ci również weterynarz. Nadmiar witamin również jest szkodliwy. Przykładowo długotrwałe przedawkowanie witaminy D grozi zwapnieniem naczyń krwionośnych w nerkach i płucach.

Suplementy dla psów występują w różnych formach. Mogą to być tabletki, płyn, proszek, krople czy kapsułki twist-off. Niektóre zwierzęta bez trudu przyjmą suplement ukryty w karmie, u innych będzie trzeba bardziej się postarać, żeby nie wyczuły dodatku. Właśnie dlatego producenci proponują suplementy w różnej postaci. To ułatwia znalezienie rozwiązania, którego podanie nie sprawi trudności.

Kiedy zacząć podawać suplementy dla psa?

Suplementy dla psów podaje się między innymi:

  • po badaniach wskazujących na niedobory,
  • po długim okresie karmienia źle dobraną karmą,
  • w przypadku chorób i urazów,
  • ciężarnym sukom.

Dobrze zbilansowana dieta to jedna z podstaw dbania o zdrowie czworonożnego przyjaciela. Niektórzy opiekunowie, na przykład ze względu na alergię pokarmową pupila, decydują się na zastosowanie diety BARF. Polega ona na przyrządzaniu posiłków samodzielnie. Trzeba dodawać do nich suplementy dla psów, żeby odpowiadały na zapotrzebowanie i nie doprowadziły do poważnych niedoborów. W przypadku BARFa najlepiej jest posługiwać się specjalnymi tabelami i arkuszami, które pomogą obliczyć ile i jakich suplementów potrzeba psu.

Wyobraź sobie czworonoga uratowanego z interwencji. U poprzednich właścicieli był źle traktowany i karmiony w niewłaściwy sposób. Jest niemal pewne, że witaminy dla psa w tej sytuacji będą koniecznie. Uzupełnią niedobory wywołane podawaniem złej jakości posiłków. Mogą też pozytywnie wpłynąć na przyspieszenie powrotu do zdrowia.

Suplementy przydają się także po chorobie. Zwierzę może być wtedy wciąż osłabione. Suplementy na stawy dla psa są pomocne, kiedy pupil dochodzi do siebie po urazie lub zmaga się z chorobami zwyrodnieniowymi.

Witaminy dla psa – jakie wybrać?

Ważne jest, żeby dobrać produkt do problemów psa. Nadmiar witamin może być równie szkodliwy co ich niedobór. Za co odpowiadają poszczególne z nich?

  • Witamina A – niezbędna dla rozwoju organizmu, ma wpływ na procesy widzenia i funkcjonowanie układu immunologicznego, jej niedobór może przyczynić się do zaburzeń rozrodu.
  • Witaminy z grupy B – ważne dla układu nerwowego, pracy mózgu, układu trawiennego; to dobre witaminy dla psa na sierść i skórę.
  • Witamina C – stymuluje syntezę kolagenu, wspomaga leczenie stanów zapalnych, jest przeciwutleniaczem, dlatego przyczynia się do likwidowania wolnych rodników.
  • Witamina D – pomaga utrzymać równowagę poziomu wapnia i fosforu, jest ważna dla zdrowia zębów i kości.
  • Witamina E – przydatna w okresie rekonwalescencji, jej niedobór może doprowadzić u samic do urodzenia słabych szczeniąt, a dla psa seniora sprawdzi się do łagodzenia zaburzeń poznawczych.
  • Witamina K – niezbędna w procesie krzepnięcia krwi.

Zapotrzebowanie zależy od różnych czynników, na przykład wieku zwierzęcia. Jakie witaminy podawać psu juniorowi, a jakie seniorowi i dorosłemu?

Witaminy dla szczeniaka

Okres intensywnego rozwoju młodego psa sprawia, że zwiększa się jego zapotrzebowanie na witaminy. Dla szczeniaka niezwykle ważna jest witamina D3 – niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości. Na przyrost masy ciała wpływają ryboflawina i kobalamina. Te witaminy z grupy B lekarz weterynarii może zalecić niektórym juniorom.

Witaminy dla dorosłych psów

Czasem niezbędne są suplementy dla psów dorosłych. Zapotrzebowanie na witaminy może wzrastać u suk ciężarnych i tuż po porodzie w okresie laktacji. Karmy stworzone z myślą o zwierzętach w tym stanie zapewnią większości zwierząt odpowiednie składniki, weterynarz może jednak zalecić dodatkową suplementację. Do zaburzeń rozrodu dochodzi np. w przypadku za małej ilości witaminy A w diecie. Niedobory matki mają wpływ nie tylko na dorosłą sukę, lecz także jej szczenięta.

Dorosłym zwierzętom mogą zdarzyć się różne urazy. Najważniejsze jest, żeby w pierwszej kolejności zwrócić się po pomoc do weterynarza. Po leczeniu, w czasie rekonwalescencji, wsparciem mogą być witaminy na stawy dla psa. W ich składzie znajdują się glukozamina (podstawowy składnik mazi stawowej) i chondroityna. Preparaty na stawy dla psów zawierają też witaminę C, która uczestniczy w syntezie kolagenu.

Wypadające włosy to kolejny problem, który pojawia się u dorosłych pupili. Jakie witaminy na sierść dla psa podawać w takiej sytuacji? Pierwsza powinna być diagnoza. Może się okazać, że do wyłysień doprowadza choroba dermatologiczna.

Jeśli sierść wypada równomiernie na całym ciele, istnieje duże prawdopodobieństwo, że chodzi o niedobory. Warto zapytać weterynarza, jakie witaminy dla psa na wypadanie sierści podać. Sprawdzą się preparaty zawierające biotynę, a także cynk.

Te witaminy dla psa na sierść posłużą również przy skórnych problemach. Mogą być zalecone przez weterynarza, kiedy zwierzę zmaga się z nadmiernym przesuszeniem i złuszczaniem naskórka.

Witaminy na seniorów

Psi seniorzy są narażeni na problemy ze stawami. Gdy się pojawią, zauważysz, że pupil ma trudności z wchodzeniem po schodach, poruszaniem się po dłuższym odpoczynku, a poza tym niechętnie się bawi. Suplementy na stawy dla psa seniora zawierają oprócz glukozaminy i chondroityny również kwasy omega-3. Ograniczają one stan zapalny. Dobre witaminy na stawy dla psa to również E i C.

Starsze czworonogi często zmagają się z utratą masy mięśniowej. Właśnie dlatego pomocne okazują się produkty dla psa seniora zawierające aminokwasy.

Przydatne bywają też suplementy na problemy z jamą ustną. U seniorów może występować dużo płytki nazębnej. Za pomocne w walce z kamieniem uważa się algi morskie. Nie tylko hamują one tworzenie się płytki, lecz także stanowią naturalne źródło jodu, który ma pozytywny wpływ na pracę tarczycy.

Czy już wiesz, jakie witaminy dla psa wybrać?

Wystarczające dawki witamin dla psa znajdują się w dobrze zbilansowanej karmie, dlatego to właśnie prawidłowe żywienie pupila jest najważniejsze. Zdarza się jednak, że w stanach chorobowych, okresie ciąży czy po urazach zwierzę potrzebuje wsparcia. Po konsultacji z lekarzem możesz w bezpieczny sposób wprowadzić suplementy do diety czworonożnego przyjaciela.

Wiesz już, jakie witaminy na sierść dla psa mogą przynieść dobre rezultaty, a jakie zastosować przy problemach ze stawami. Podasz je po badaniach i wizycie u weterynarza, żeby wspomóc zdrowie czworonoga.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy