Czy pies się poci? Najważniejsze informacje o psiej termoregulacji!

23 lutego 2024 Redakcja0

Im więcej ciepłych dni za oknem, tym częściej opiekunowie zadają sobie pytanie – czy pies się poci? Choć dla wielu pytanie to może wydawać się nietypowe, jest to temat wart poświęcenia uwagi. Wraz z nadejściem gorących dni czy intensywnego wysiłku fizycznego, zdrowie psa może zależeć od efektywnej regulacji temperatury. Odkryjmy razem, jak nasze czworonogi utrzymują odpowiednią temperaturę ciała i jak możemy wspierać ich komfort w różnych warunkach atmosferycznych.

Czy pies się poci?

Co roku w okresie letnim ten sam widok: siedzisz na ławce w parku, a pot spływa z Ciebie strugami, podczas gdy Twój znajdujący się obok psiak najwyżej dyszy z wywieszonym językiem. Zazdrościsz mu, prawda? Ty umierasz z gorąca, a na nim 40-stopniowy upał nie robi żadnego wrażenia! I tu bardzo się mylisz. To właśnie ten bezbarwny płyn, składający się z wody i składników stałych, jak sole mineralne oraz składniki organiczne, to najlepszy naturalnie istniejący system chłodzący nasz organizm. Pocąc Cię, obniżamy temperaturę ciała w szybki i skuteczny sposób. Czy wiesz, że u człowieka nawet w stanie spoczynku i w umiarkowanej temperaturze wydzielają się objętościowo przeszło 3 szklanki potu na dobę? Paruje on jednak błyskawicznie, dlatego ciało wciąż wygląda na suche.

Za termoregulację za pomocą potu odpowiedzialne są gruczoły potowe. U ssaków wykryto i nazwano kilka takich gruczołów. Ekrynowe odpowiedzialne są za wydzielinę na całym ciele, gdy temperatura w jego wnętrzu lub wokół niego rośnie (najwięcej ich znajduje się na stopach i dłoniach).

Z kolei gruczoły apokrynowe, zlokalizowane pod pachami i w okolicach intymnych, emitują substancje obfitujące w zapach i feromony, a nie pot. Powróćmy do pytania, czy psy się pocą? Tak! Jednak w bardzo ograniczonym stopniu, bo podczas, gdy na całym ciele rozmieszczone mają gruczoły apokrynowe, to te ekrynowe, odpowiedzialne za pot psa, znajdują się tylko na psich… łapach!

czy pies się poci

Termoregulacja u psów

Już wiesz zatem, gdzie psy się pocą – przede wszystkim na swoich łapach. To tam zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów, które służą do produkcji termoregulacyjnej wydzieliny. Dlaczego jednak akurat tam?

Teorii jest kilka. Jedna z nich mówi, że taka anatomia to pozostałość po przodkach znaczących w ten sposób swój teren. Inna, że pies jako drapieżnik nie może sobie pozwolić na wydzielanie silnie pachnącego potu na całym ciele. Mógłby w ten sposób zdradzać ofierze lub innym drapieżnikom swoją lokalizację. Psiaki rozpoznają się zatem nie po pocie, ale feromonach i innych zapachowych substancjach, wydzielanych na całym ciele przez gruczoły apokrynowe. Nie mają one jednak niestety funkcji ochładzania organizmu.

Jak pies schładza organizm

Jak zatem nasze czworonogi radzą sobie podczas upałów? Tak, jak potrafią najlepiej! Ziajaniem. To bowiem ich sposób na ochłodzenie ciała, na którym nie ma gruczołów potowych. Otwarcie pyska, wysunięcie języka i szybkie, ale płytkie oddechy dotleniają organizm, umożliwiają pozbywanie się nadmiaru ciepła z organizmu, a także zapewniają lepszą wymianę powietrza. A to znaczy, że nie wszystkie psiaki będą ochładzać się jednakowo. Czworonogi o krótkich, płaskich pyszczkach nie są w stanie dokonać tego za pomocą odpowiedniej termoregulacji. Im krótsza kufa, tym dyszenie mniej efektywne.

Na szczęście mają one jeszcze jeden mechanizm podobny do tego, który występuje u pustynnych lisów-fenków. Czworonogom, którym jest gorąco, powiększają się naczynia krwionośne w uszach i na pysku, dzięki czemu krew płynąca bliżej skóry jest lepiej chłodzona. Tu znów nie wszystkie psiaki radzą sobie jednakowo. Najmniejsze psy znoszą upały najgorzej – naturalna temperatura psiego ciała waha się w granicach 38-39 stopni C, rasy małe mają ją jednak jeszcze wyższą! Dlatego, zamiast zazdrościć swojemu pupilowi braku nieprzyjemnego potu na skórze, powinieneś mu raczej współczuć…

Niepotrzebne natomiast będzie ubolewanie nad jego grubym futrem, które niestety wielu właścicieli czworonogów postawia w lecie zgolić. To poważny błąd! Sierść okazuje się bowiem naturalną ochroną przed poparzeniem słonecznym. W najgorszej sytuacji w upały są więc psiaki krótkowłose i z delikatnym futrem. Oczywiście podczas naprawdę wysokich temperatur sama sierść nie da rady i nie uchroni psa przed przegrzaniem. Ciepło kumuluje się w organizmie, futro je w dodatku zatrzymuje i niejako „przeszkadza” w chłodzeniu. Pod żadnym jednak pozorem nie można się go pozbywać!

pot psa

Objawy przegrzania u psa

Rozpoznawanie objawów przegrzania u psa stanowi fundamentalny aspekt troski o zdrowie zwierzęcia, szczególnie w warunkach ekstremalnych temperatur. Wśród kluczowych symptomów należy wyróżnić:

  • zwiększone ślinienie,
  • przyspieszone bicie serca,
  • trudności w oddychaniu,
  • bladość dziąseł,
  • tratę koordynacji ruchowej.
  • apatię, nudności i nawet utratę przytomności.

W sytuacji przegrzania natychmiast przenieś psa do chłodnego środowiska, zapewnij dostęp do świeżej wody. W kolejnym kroku skonsultuj się z weterynarzem. Wczesne rozpoznanie i błyskawiczna interwencja są kluczowe, aby uniknąć poważnych powikłań związanych z hipertermią u psa.

Jak ochronić psa przed przegrzaniem

Odpowiednia ochrona przed przegrzaniem jest niezwykle istotna, aby zapewnić psu komfort i utrzymać jego zdrowie, zwłaszcza w okresach wysokich temperatur. Unikaj spacerów w najgorętszych godzinach dnia, wybierając poranne lub wieczorne spacery. Zawsze zapewnij swojemu psu dostęp do świeżej wody i zacienionego miejsca, gdzie może schronić się przed słońcem. Dodatkowo, używaj chłodzących mat i zabawek, które pomogą psu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w upalne dni i zwracaj uwagę na podłoże, na którym spacerujesz. Gorąca nawierzchnia może negatywnie wpływać na poduszki łap psa. Regularne obserwacje i wczesne reagowanie na symptomy przegrzania są kluczowe, aby zapewnić czworonogowi bezpieczne przeżycie letnich dni.

jakie ssaki się pocą

Czy pies się poci? Podsumowanie

Wiesz już, że psy pocą się na łapach, choć nie jest to podstawa ich termoregulacji. Chociaż psy nie posiadają gruczołów potowych w takiej samej formie jak ludzie, potrafią skutecznie radzić sobie z regulacją temperatury ciała. Robią to za pomocą ziajania, szukania cienia i chłodnych powierzchni oraz dzięki termoizolacyjnym właściwościom futra.

Odpowiednia opieka, dostęp do cienia, świeżej wody i umiejętność rozpoznawania objawów przegrzania są nieodłącznymi elementami dbania o zdrowie i komfort psa. Wiedząc, jak skutecznie wspierać psa w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, możemy zapewnić mu pełną radość i zdrowie przez wszystkie pory roku.

Obserwuj więc swojego pupila i w razie konieczności działaj. A następnie podziel się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem! 🐾

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy