Cane corso italiano – charakterystyka rasy

14 maja 2024 Redakcja0

Cane corso to duży, silny i bystry pies z grupy molosów w typie mastifa, który został wyhodowany w celu ochrony dobytku oraz stad. Obecnie to pies, który nadal spełnia się w roli stróża posesji, jednak coraz częściej jest to również rasa do towarzystwa. Jakie wymagania ma tak duży pies? Przeczytaj w naszym artykule.

Jak wygląda cane corso italiano?

Cane corso italiano to pies o prostokątnej sylwetce, o długości ciała większej o 11% od wysokości w kłębie. To pies dużej rasy, którego waga może dochodzić nawet do 50 kg.

Głowa tego molosa jest duża, bez wyraźnych zmarszczek. Mózgoczaszka jest szeroka, a stop wyraźnie zaznaczony. Pies ma mocną, graniastą kufę. Jest ona wyraźnie krótsza od mózgoczaszki, oglądana od boku jest głęboka i z prostym grzbietem nosa. Oczy ma średniej wielkości, nieco wypukłe, o owalnym kształcie i szeroko rozstawione. Tęczówki mają zwykle ciemny kolor, pasujący do umaszczenia. Uszy psa są trójkątne, średniej wielkości i wiszące. Głowa osadzona jest na mocnej i dobrze umięśnionej szyi. Tułów jest mocny, kłąb wyraźny, grzbiet prosty i dobrze umięśniony. Lędźwie psa są krótkie i mocne, z kolei zad długi i szeroki oraz lekko opadający. Ogon powinien być osadzony dosyć wysoko – w ruchu wzniesiony.

Sierść cane corso musi być krótka, bardzo gęsta, z niewielką ilością suchego podszerstka i wypielęgnowana tak, by lśniła.

Pies może występować w umaszczeniu czarnym, ołowianym szarym, łupkowym, jasno szarym, jasno płowym, ciemno płowym i jelenim, ciemno pszenicznym oraz pręgowanym.

cane corso szczeniak

Hodowla cane corso italiano – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór najlepszej hodowli cane corso italiano będzie miał duże znaczenie dla zdrowia i charakteru psa. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt. To wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Kupując psa z hodowli możesz mieć pewność, że jest to osobnik z lepszymi genami. Dzięki temu masz większą szansę na dobre zdrowie psa przez całe jego życie.

Jak znaleźć dobrą hodowlę cane corso italiano? Rozpocznij od odwiedzenia strony internetowej Polskiego Związku Kynologicznego, aby skorzystać z ich wyszukiwarki oddziałów. Na tej podstawie wybierz oddział zlokalizowany najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Następnie zwróć się do niego z prośbą o przesłanie spisu legalnie działających hodowli psów tej rasy. Przy wyborze odpowiedniej hodowli zwróć uwagę na sukcesy rodziców przyszłych szczeniąt, częstotliwość pojawiania się nowych miotów oraz recenzje innych klientów. Warto również skonsultować się z obecnymi właścicielami psów tej samej rasy. W tym celu możesz skorzystać z zamkniętych grup w mediach społecznościowych.

Zanim zdecydujesz się na konkretną hodowlę, umów się na wizytę, aby osobiście poznać warunki, w jakich żyją szczenięta i ich matka. Podczas spotkania dowiedz się, czy rodzice szczeniąt przeszli niezbędne badania, jakie pokarmy są podawane szczeniętom, szczególnie po przejściu na stałą dietę. Przed wizytą warto również zaznajomić się z charakterystycznymi cechami i potencjalnymi wadami rasy, aby móc sprawdzić, czy szczenięta ich nie posiadają.

W trakcie finalizacji umowy kupna, upewnij się, że otrzymasz metrykę szczenięcia, która umożliwi późniejsze wyrobienie rodowodu. Sprawdź również, czy hodowca zapewni książeczkę zdrowia ze szczegółami dotyczącymi odrobaczania i szczepień. Znane i szanowane hodowle często oferują także specjalny zestaw startowy dla nowego szczeniaka.

cane corso charakter

Koszt utrzymania cane corso italiano

Cena zakupu psa otwiera długą listę kolejnych wydatków. Zanim szczeniak dotrze do Twojego domu, powinna już w nim być skompletowana wyprawka dla psa. Poza tym czekają cię stałe miesięczne wydatki. Podane niżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN) dla psa dużej rasy
Legowisko (większe) 200
Miski na jedzenie i wodę 60
Smycz (mocniejsza) 50
Obroża (solidniejsza) 30
Szczotka do sierści 35
Zabawki (większe, trwalsze) 80
Kosmetyki do pielęgnacji 60
Transporter (większy) 180

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii – absolutne minimum to kontrole roczne.

Historia i pochodzenie cane corso italiano

Cane corso to rasa, która pochodzi z Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że przodkami tych psów są starożytne molosy. W przeszłości psy tej rasy występowały na terenie całych Włoch. Obecnie są spotykane częściej na południowo-wschodnich terenach tego kraju. Jak wskazują źródła cane corso jest potomkiem dawnych psów zaganiających, które nazywano na Sycylii cane di macellaio.

Nazwa rasy wynika wprost z zadań jakie stawiano przed rasą: „cohors” to po prostu obrońca i stróż, a „cane” to w języku włoskim pies. Także obecnie psy tej rasy służą w celu ochrony posesji, ale także jako psy do towarzystwa.

Pierwsze wzmianki o psach w tym typie pochodzą z epoki renesansu, np. w szopkach neapolitańskich, znajdujących się w kościele Św. Marcina w Neapolu. Do końca XVIII wieku cane corso pracował także jako rasa pościgowa za zbiegami.

Okres II wojny światowej doprowadził do załamania populacji, którą udało się nieco odbudować dopiero w latach 80. XX wieku. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1987 roku przez doktora Antonio Morsianiego.

FCI uznało cane corso italiano 12 listopada 1996 roku.

psy obronne

Charakter cane corso italiano

Cane corso to imponująca rasa psa, która łączy w sobie cechy doskonałego stróża oraz wiernego towarzysza rodziny. To duży pies o bardzo zrównoważonym temperamencie, który silnie przywiązuje się do rodziny, który nie powinien być izolowany od człowieka np. pozostając całorocznie w kojcu zewnętrznym.

Wobec obcych psy tej rasy wykazują dużą nieufność, co w połączeniu z posturą sprawia, że doskonale nadają się na stróża posesji.

Psy tej rasy cenią spokój i nie mają tendencji do nadmiernej szczekliwości czy ucieczek, szczególnie gdy ich potrzeby ruchowe są regularnie zaspokajane. Dzięki właściwej socjalizacji od małego, mogą bez problemów żyć z innymi zwierzętami, w tym kotami i innymi psami.

Cane corso to rasa zrównoważona, która najlepiej sprawdzi się w aktywnym domu, gdzie opiekunowie mają doświadczenie w wychowywaniu dużych psów. Są nie tylko silne fizycznie, ale również inteligentne i chętne do współpracy, co sprawia, że z radością angażują się w różnego rodzaju szkolenia oraz psie sporty, choć należy unikać tych, które mogą obciążać ich stawy.

Zdrowie i długość życia

Cane corso to silny i wytrzymały pies, który nie powinien być jednak zbyt mocno forsowany – zwłaszcza zanim nie osiągnie dojrzałości fizycznej. Psy tej rasy mogą znosić ciężej wysokie temperatury, dlatego latem, jeśli pracują w obejściu, powinny mieć dostęp do zacienionego miejsca i czystej wody.

Z uwagi na podatność na dysplazję stawów biodrowych oraz młodzieńcze zapalenie kości cane corso powinny być chronione przed wspinaniem się i schodzeniem np. ze schodów.

Biorąc pod uwagę wielkość tej rasy oraz możliwe choroby cane corso italiano może żyć 10-12 lat.

Jak karmić cane corso italiano?

Wybierając karmę dla cane corso pamiętaj, by była ona dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Cane corso to duża rasa – pies lubi też dużo zjeść, dlatego ekonomicznym rozwiązaniem będą komercyjne karmy suche. Pamiętaj, by wybierać tylko takie karmy, który mają odpowiednio wysoką zawartość białka pochodzenia zwierzęcego i mniejszą ilość węglowodanów.

pies obronny

Pielęgnacja: jak utrzymać psa w dobrym zdrowiu

Cane corso lubi gubić sierść, dlatego włos powinien być szczotkowany za pomocą włosianej szczotki o gęstej szczecinie. Dobrze sprawdzi się również gumowa rękawica. Psa należy szczotkować z włosem, zwilżając uprzednio sierść odżywką w aerozolu.

Kiedy kąpać cane corso? Gdy zobaczysz na nim zabrudzenia. Psa umyj dwukrotnie, rozcieńczonym szamponem, by łatwiej można było wypłukać go z sierści. Po kąpieli należy odcisnąć wodę z psa i nałożyć odżywkę, którą po kilku minutach należy spłukać. Następnie należy owinąć psa w ręcznik do odciągnięcia wody, by później pozostawić psa do wyschnięcia.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić molosa?

Wychowanie cane corso wymaga podejścia, które łączy stanowczość z pozytywnymi metodami szkolenia, uwzględniającymi charakter i potrzeby tej rasy. Ze względu na inteligencję i niekiedy uparty charakter psa, musisz wcześnie wprowadzić podstawowe zasady posłuszeństwa. To ułatwi współżycie i zapewni bezpieczeństwo zarówno psa, jak i jego otoczenia.

Podczas szkolenia cane corso ważne jest, by unikać fizycznych kar i podnoszenia głosu. Pies tej rasy znacznie lepiej reaguje na pozytywne wzmacnianie. Ważne jest, aby szkolenie było dla psa przyjemnością i okazją do budowania więzi z opiekunem.

Proces edukacji powinien zacząć już hodowca. Pierwszym krokiem jest socjalizacja, którą nowy opiekun musi kontynuować w domu. Wczesna socjalizacja i konsekwentne wychowanie pomogą w wykształceniu pożądanych zachowań oraz zapobiegną problemom behawioralnym. Warto zapisać szczenię do psiego przedszkola. Włączanie podstawowych komend w codzienne interakcje z psem od najmłodszych lat ułatwi późniejsze szkolenie i wzmocni posłuszeństwo.

petner przysmaki suszone

Najlepsze imiona dla cane corso italiano

Wybierając imię dla cane corso warto zainspirować się historią tej rasy oraz jej przeznaczeniem. Dobre imię dla psa powinno być krótkie, proste w wymowie i łatwe do zrozumienia dla psa, co jest praktycznym rozwiązaniem podczas szkolenia. Inspiracje możesz również czerpać z kultury Półwyspu Apenińskiego, a oto kilka propozycji imion:

Imię dla psa

  1. Romeo – nawiązuje do słynnej postaci z dramatu Williama Szekspira, „Romeo i Julia”, pasuje do charakteru silnego i lojalnego psa.
  2. Brutus – imię to kojarzy się z siłą i odwagą. To również imie znanego rzymskiego senatora, podkreśla zdecydowany i waleczny charakter psa.
  3. Dante – hołd dla Dantego Alighieri, włoskiego poety średniowiecza, autora „Boskiej Komedii”, symbolizuje głębię i intelekt, pasuje do inteligentnej natury cane corso.
  4. Leo – inspiracja Leonardem da Vinci, wizjonerem i geniuszem renesansu, może być odbiciem wszechstronnych zdolności cane corso.
  5. Vesuvio – po włosku Wezuwiusz, co może symbolizować siłę, moc i nieprzewidywalność, a także nawiązywać do południowego pochodzenia rasy.

Imię dla suczki

  1. Bella – oznacza „piękna” w języku włoskim, idealnie pasuje do eleganckiej i dostojnej suczki, podkreślając jej urodę.
  2. Sofia – imię to kojarzy się z mądrością i gracją, nawiązując do włoskiej aktorki Sophii Loren. Może też oddawać szlachetny charakter i inteligencję suczki.
  3. Luna – oznacza „księżyc” po włosku. Jest idealne dla suczki o tajemniczym i magnetycznym charakterze, podkreśla jej wyjątkową osobowość.
  4. Aurora – imię to oznacza „świt” w języku włoskim, symbolizując nadzieję i nowe początki, pasujące do radosnej i pełnej życia natury tego psa.
  5. Vita – znaczy „życie” po włosku, co może być hołdem dla żywiołowości, energii i pasji psa tej rasy.

FAQ o cane corso

Ile kosztuje cane corso italiano?

Cena cane corso z hodowli to ok. 6000 zł.

Jak długo żyje cane corso?

Cane corso żyje średnio 10-12 lat.

 

Bibliografia

Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.

zkwp.pl/wzorce/343.pdf

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy