Twój pies kopie dziury w ogrodzie? Poznaj przyczyny i rozwiązania

16 maja 2024 Redakcja0

Psiaki uwielbiają przebywać w ogrodzie. Niestety czasem nie tylko wylegują się i gonią za piłką, lecz także niszczą zadbaną przestrzeń. Jeśli Twój pies kopie dziury, nie rezygnuj z zabaw na świeżym powietrzu. Poznaj kilka sposobów, które oduczą go tego zachowania.

Intensywnie zielony trawnik o równej powierzchni to marzenie wielu właścicieli posesji. Zdarza się, że efekty naszej ogrodniczej pracy zostają zniszczone przez psa, który zabawę w ogrodzie zaczyna od kopania dołów. Nie zabronisz przecież pupilowi korzystania ze słońca. Możesz jednak wciąż cieszyć się czasem spędzonym z pupilem na świeżym powietrzu, a jednocześnie pięknym trawnikiem. Podpowiadamy, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie.

Pies kopie dziury – jakie są tego przyczyny?

Dla psów odruch kopania dziur to naturalne zachowanie. Bywa związane z chęcią odnalezienia zacienionego schronienia. Po dokopaniu się do głębszej warstwy ziemi kładą się w niej, gdyż jest przyjemnie chłodna. W upalny dzień to dla nich ogromna ulga. Przyczyn zachowania jest jednak znacznie więcej. Dlaczego pies kopie dziury?

pies kopie dziury w ogrodzie

Próba ukrycia zasobów

Może chodzić o chęć ukrycia zasobów, co jest związane z zachowaniem charakterystycznym dla ich przodków. Zamiast w legowisku psiak będzie próbował schować zabawki lub przysmaki w dołku wykopanym w ogrodzie.

Nadmiar energii

Czasami pies kopie dziury, bo jest znudzony. Szuka sposobu na wyzbycie się nadmiaru energii. Może tak być, jeśli jego spacery odbywają się rzadko, są bardzo krótkie i zawsze takie same. Pamiętaj, że samo przebywanie w ogrodzie to dla zwierzęcia za mało. Musi mieć okazję do odkrywania nowych miejsc i zapachów. W przeciwnym razie zacznie się nudzić i będzie rosła w nim frustracja.

Polowanie na krety

Zdarza się, że pies niszczy ogród, bo wyczuwa zwierzęta żyjące pod ziemią i na nie poluje. Dotyczy to szczególnie ras, które mają silny instynkt łowiecki.

Chęć ucieczki

Niektóre czworonogi kopią doły pod płotem, ponieważ szukają sposobu ucieczki. Wiedzą, że właśnie po drugiej stronie ogrodzenia czeka na coś wyjątkowo ciekawego. Być może próbują wydostać się na wolność ze względu na mieszkającą w pobliżu sukę.

pies kopie dziury w ogrodzie

Czy rasa ma wpływ na chęć kopania?

Wiesz już, dlaczego pies kopie dziury. Jest jeszcze jedna przyczyna, o której warto wspomnieć. Niektóre rasy psów mają większą tendencję do kopania niż inne. To niepożądane zachowanie można zauważyć u psów myśliwskich, na przykład jamników. Określa się je mianem norowców nie bez przyczyny.

Psy myśliwskie mają silny instynkt łowiecki. Gdy wyczują, że w pobliżu znajduje się nornica czy kret, będą kopać naprawdę głęboko. To właśnie instynkt nie pozwala im na przerwanie zajęcia. Zwiększoną tendencję do kopania dziur mogą wykazywać też mieszańce, które wśród swoich przodków mają psy myśliwskie.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Żeby oduczyć zwierzę tego zachowania, warto dowiedzieć się, z jakiego powodu pies kopie dziury. W zależności od przyczyny sposób radzenia sobie z tym problemem będzie nieco inny. Warto wiedzieć, czego na pewno nie należy robić, jeśli pies kopie doły. Krzyk i karanie to zdecydowanie złe rozwiązania. To sprawi jedynie, że zwierzak będzie robił to przede wszystkim za Twoimi plecami. W takim razie, jak oduczyć psa kopania?

Dłuższe spacery

Jak już wiesz, w tym niepożądanym zachowaniu czworonoga można doszukiwać się problemów z nadmiarem energii. Jeśli nie chodzisz ze zwierzakiem na długie spacery, a zamiast tego wypuszczasz go tylko do ogrodu, to błąd. Mimo że pies lubi odpoczynek wśród roślinności porastającej posesję, to nie ma tak okazji do odkrywania nowych, ekscytujących zapachów.

Ważne, by spacery były ciekawe. Urozmaicisz je zabawą przy pomocy piłeczki czy szarpaka, ale też zadaniami, które pozwalają trenować umysł. Pomocne okazują się częstsze spacery. Zastanów się, czy czworonożny przyjaciel nie potrzebuje więcej pieszych wycieczek dziennie, niż miał dotychczas.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Kontrolowanie porcji jedzenia

Zauważasz, że Twój pies kopie doły, żeby coś tam ukryć? Temu zachowaniu też da się zapobiec, choć może to wymagać wielu prób i być dość trudne. Zwróć uwagę na wielkość proponowanych zwierzakowi gryzaków. Jeśli są naprawdę spore, psiak z pewnością się ucieszy, ale istnieje duża szansa, że postanowi zostawić sobie taki smakołyk na później w wykopanym dołku. Skrywanie jedzenia jest dla niego instynktowne.

Co zrobić, żeby pies nie kopał w celu ukrycia gryzaka? Jednym z rozwiązań może być podawanie mu tylko mniejszych smakołyków. Przyjrzyj się też porcjom karmy. Jeśli są za duże, psiak nie odmówi gryzaka czy innego smaczka, ale nie będzie miał na niego ogromnej ochoty, dlatego po prostu zostawi go sobie na później. Pamiętaj, że energia z przysmaków powinna być wzięte pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na kalorie psa.

Regularny trening

Możesz napotkać pewne trudności, jeśli pies kopie dziury, żeby ukryć zabawkę i poszukuje dla niej bezpiecznego miejsca. Takiego, dzięki któremu inne zwierzęta nie będą w stanie zabrać mu przedmiotu.

W takiej sytuacji sprawdzi się regularny trening, który wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Wyjdź z psiakiem do ogrodu i koniecznie zabierz jego ulubioną zabawkę. Kontroluj na bieżąco, co robi. Jeśli zaczyna kopać, zabroń mu, mówiąc stanowczo (ale nie krzycząc) „nie wolno”. Jeśli Cię posłucha, daj mu przysmak. Kolejny krok to rozpoczęcie zabawy ulubionym przedmiotem czworonoga. Taki trening, żeby oduczyć psa kopania w ogrodzie, będzie trzeba przeprowadzić wielokrotnie.

pies kopie dziury

Coś dla ochłody

Możliwe, że Twój zwierzak zajmuje się kopaniem wyłącznie w upalne dni. Jeśli później układa się wygodnie w wykopanej dziurze, to wiesz, że zrobił ją sobie dla ochłody. W tej sytuacji nie powinno być trudno oduczyć psa kopania dołów.

Musisz zaproponować mu coś, co spełni taką samą funkcję jak wykopane dziury. W ogrodzie niech będzie to specjalny basen dla psa – to tam będzie mógł się ochłodzić. Możesz też, zamiast czasu spędzonego w ogrodzie, zaplanować pozostanie w domu, gdzie będzie bezpieczniej i chłodniej w upały. W takie dni czworonogowi przyda się mata chłodząca.

Kreatywne rozwiązania dla psa, czyli co zrobić, żeby pies nie kopał

Jeśli niszczenie ogrodu wynika u czworonoga z rasy i związanego z nią instynktu, będzie trudno oduczyć go kopania dziur. Zamiast próbować mu tego zabronić, naucz go, gdzie może kopać. Stwórz dla niego takie miejsce. Piaskownica dla psa nie zajmie wiele miejsca na posesji, a może skutecznie ochronić roślinność przed uszkodzeniem.

Jak nauczyć psa kopania w ogrodzie w jednym, konkretnym miejscu? Wykorzystaj pozytywne wzmocnienie! Zachęć zwierzaka do kopania w piaskownicy, ukrywając tam jego zabawkę. Zachęcaj go do poszukiwań. Gdy się uda, czas na smakołyk!

Jeśli masz wrażenie, że nie da się zrobić już nic więcej, by oduczyć psa kopania dołów, koniecznie zabezpiecz te miejsca ogrodu, które są najważniejsze. Możesz wykorzystać do tego celu dekoracyjne płotki, na przykład drewniane. Niech będą niskie, żeby nie zasłaniały kwiatów, ale jednocześnie na tyle wysokie, by stanowiły barierę dla czworonoga.

Zwróć uwagę na ogródek warzywny. Warto zaplanować dla niego konkretne miejsce, które zabezpieczysz przy pomocy niewysokiego płotu z furtką. Dzięki temu pies nie dostanie się do sadzonek. Zabezpieczenie dostępu do ogrodu warzywnego jest też ważne ze względu na preparaty, które tam stosujesz. Chronią rośliny przed chorobami i wzmacniają je, ale dla czworonoga mogą okazać się niebezpieczne.

Jeśli widzisz, że pies kopie dziury, postaraj się nie wypuszczać go samego do ogrodu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej go obserwować i przeprowadzić trening. Wiesz już, jak oduczyć psa kopania. Który sposób planujesz wykorzystać? Masz inne pomysły na to, by zapobiegać zniszczeniom w ogrodzie, a jednocześnie cieszyć się czasem spędzonym tam z psim przyjacielem?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy