Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

Ciekawostki o psachPsyPsy stróżujące. Rasy, które znane są z pilnowania

16 lutego 2020 Redakcja0
psy stróżujące

Psy nie są nie tylko przyjaciółmi człowieka, ale często doskonale sprawdzają się też jako stróże domu. Jakie rasy sprawdzają się najlepiej jako psy stróżujące? Dziś przyjrzymy się czworonogom, które natura wyposażyła w instynkt obronny i terytorialny.

Czym charakteryzują się psy stróżujące? Rasy, które cechują się naturalnym instynktem obronnym, doskonale sprawdzają się jako stróże domu czy gospodarstwa przed nieproszonymi gośćmi. Wiele ras psów stróżujących wykorzystuje się również jako ochronę stad zwierząt, takich jak owce czy kozy. W większości przypadków jednak psy stróżujące mają ostrzegać właściciela, gdy w okolicy dzieje się coś podejrzanego i w razie potrzeby odeprzeć atak. 🐶

Psy obronne i stróżujące – różnice

Psy obronne i stróżujące mają zwykle podobne cechy, ale mimo to jest między nimi subtelna różnica. Psy stróżujące mają czuwać nad posesją i ostrzegać oraz alarmować właściciela przed niepokojącymi sytuacjami, które mają miejsce w okolicy. Pies obronny, jak sama nazwa wskazuje, bez wahania stanie w obronie właściciela w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Istnieje wiele ras, które mogą być zarówno stróżami, jak i obrońcami. Jest jednak równie dużo obrońców, którzy nie do końca sprawdzają się w roli stróża i na odwrót – stróży, którzy w sytuacji realnego zagrożenia mogą sobie nie poradzić.

Zarówno jedne, jak i drugie powinny mieć jednak podobny zestaw niezbędnych cech. Psy do pilnowania domu muszą być czujne, samodzielne i szybkie w działaniu, a także nieufne wobec obcych. Nieufność nie powinna oznaczać jednak strachu przed nimi – nie chodzi nam w końcu o to, by psiak, widząc nieznajomego, uciekł w popłochu, a o to, by niezwłocznie zaalarmował domowników. Wiele psów stróżujących, a zdecydowana większość obronnych, to psy dużych ras, które już samym swoim wyglądem wzbudzają respekt.

psy obronne i stróżujące

Zazwyczaj psy do stróżowania i obronne dużo lepiej czują się w domach z dużymi ogrodami i raczej nie są polecane dla osób mieszkających w blokach. Pies z tak rozbudzonym instynktem obronnym najprawdopodobniej szczekałby na każdą osobę przechodzącą przez klatkę schodową, co mogłoby być uciążliwe nie tylko dla samego właściciela, ale również dla sąsiadów. Wybierając rasę psa dla siebie, należy zrobić to odpowiedzialnie – nigdy nie powinniśmy kierować się samym wyglądem psiaka.

Psy stróżujące – rasy

Owczarek podhalański

Owczarek podhalański reprezentuje psy pasterskie i stróżujące. Pracuje głównie jako stróż stad owiec, ale równie dobrze sprawdza się jako ochrona gospodarstw i domów. Charakteryzuje się silnym instynktem terytorialnym i ogromną odwagą, a inne psy i obcych ludzi traktuje z dystansem i powściągliwością.

Psy tej rasy potrafią stanowczo stanąć w obronie swojego właściciela, ale w gronie najbliższych są przyjacielskie, spokojne i wyjątkowo cierpliwe dla dzieci. To bardzo spokojny i łagodny pies, jednak cechuje się bardzo silnym instynktem obronnym, dlatego nie można zachowywać się wobec niego gwałtownie.

rasy psów stróżujących

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są jednymi z najinteligentniejszych psów na świecie, bardzo szybko się uczą i mogą wykonywać właściwie każdą powierzoną im pracę. Są bardzo posłuszne, lojalne i wierne, a przy tym mają bardzo silny instynkt obronny – doskonale sprawdzają się więc jako psy obronne i stróżujące.

Dzięki swoim wyjątkowym cechom owczarek niemiecki jest psem popularnym i często wybieranym jako towarzysz rodziny.

sy pasterskie i stróżujące

Mastiff angielski

Mastiff angielski to potężny pies, który już samą swoją sylwetką odstrasza wszystkich mogących stanowić zagrożenie dla domu. Zachowuje się podobnie, jak inne łagodne psy stróżujące – najprawdopodobniej nie zaatakuje intruza, ale uwięzi go w rogu ogrodu i kiedy zajdzie potrzeba, wezwie pana domu.

Mastiffy to psy, które nie szczekają bez potrzeby – kiedy już wyraźnie go słychać, można mieć pewność, że warto sprawdzić, co go zaniepokoiło. To pies przyjazny i spokojny, który mimo to bez zastanowienia stanie w obronie swojego właściciela.

psy stróżujące rasy

Airedale terrier

To doskonały wybór dla tych, których interesują rasy psów stróżujących będące jednocześnie doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Airedale terrier, mimo swojego niepozornego i budzącego sympatię wyglądu, świetnie pełni rolę stróża domu. To największy przedstawiciel terierów. Airedale terrier należy również do psów, które wyjątkowo rzadko chorują.

psy do stróżowania

Doberman

Dobermany to psy stróżujące o silnym charakterze, niesłusznie postrzegane jako wyjątkowo agresywne. Prawdą jest jednak, że ich temperament może generować problemy, dlatego od szczeniaka powinny być one szkolone przez specjalistów. Odpowiednio poprowadzony doberman z powodzeniem może pełnić funkcję rodzinnego psa stróżującego.

Opinia „psa mordercy” spowodowana jest właśnie brakiem szkolenia – doberman pozostawiony sam sobie może w istocie być zagrożeniem zarówno dla obcych, jak i dla swojej rodziny. Psy tej rasy potrzebują spokojnych, stanowczych i odpowiedzialnych właścicieli.

duży pies stróżujący

Moskiewski pies stróżujący

Moskiewskie psy stróżujące to mało znana rasa, która w Polsce zaliczona została do ras psów agresywnych. Odpowiednio poprowadzone (podobnie, jak w przypadku dobermana) stają się łagodnymi psami z dużym instynktem obronnym i terytorialnym. To ogromne psy, które potrzebują bardzo dużo miejsca (zupełnie nie nadają się do mieszkań w blokach) oraz częstych i intensywnych spacerów.

moskiewski stróżujący

Pies stróżujący = pies agresywny?

Niektóre z powyższych ras zostały uznane w Polsce za rasy agresywne. Czy faktycznie jest tak, że psy do stróżowania i psy obronne zaliczane są do zwierząt zagrażających człowiekowi?

Niekoniecznie musi tak być. Prawdą jest, że niektóre rasy mogą wykazywać się nieco większymi skłonnościami do agresji niż inne, ale odpowiednio prowadzone i socjalizowane od wieku szczenięcego nie będą stanowić bezpośredniego zagrożenia, a jednocześnie świetnie sprawdzą się jako obrońcy i stróże domu.

Rasy powszechnie postrzegane jako agresywne powinny mieć odpowiedzialnych, świadomych i stanowczych właścicieli, którzy jednocześnie charakteryzują się spokojem i równowagą. Tylko taki człowiek będzie mógł wydobyć z najbardziej temperamentnych psów najlepsze cechy charakteru.

pies moskiewski stróżujący

Najlepsze psy stróżujące

Wybór psa powinien być dokładnie przemyślany, nieważne, czy chodzi o łagodne kanapowce, czy odważne psy stróżujące. Niestety – świadomość na temat cech charakteru danych ras, ich predyspozycji, usposobienia oraz potrzeb jest nadal bardzo mała, a zbyt wiele osób kupując psa, sugeruje się wyłącznie jego wyglądem i ewentualnie jednym artykułem przeczytanym w internecie.

Zanim wybierzesz psa dla siebie, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o rasach, które rozważasz. Psy stróżujące to bardzo duża grupa ras. Wśród nich z pewnością znajdziesz psiaka, którego charakter i potrzeby idealnie dostosują się do stylu życia Twojej rodziny.

Jeśli masz już jakieś doświadczenia w wychowywaniu psiaka stróżującego i chcesz się z nami nimi podzielić, zapraszamy do zostawienia komentarza. A może chcesz się pochwalić swoim domowym stróżem? Koniecznie do komentarza dołącz zdjęcie czworonożnego przyjaciela.🐾

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *