Psy obronne i rodzinne. Jakie są psy stróżujące?

5 kwietnia 2024 Redakcja0
psy stróżujące

Psy nie są nie tylko przyjaciółmi człowieka, ale często doskonale sprawdzają się też jako psy obronne i rodzinne. Jakie rasy sprawdzają się najlepiej jako psy stróżujące? Dziś przyjrzymy się czworonogom, które natura wyposażyła w instynkt obronny i terytorialny.

Czym charakteryzują się psy stróżujące? Rasy, które cechują się naturalnym instynktem obronnym, doskonale sprawdzają się jako stróże domu czy gospodarstwa przed nieproszonymi gośćmi. Wiele ras psów stróżujących wykorzystuje się również jako ochronę stad zwierząt, takich jak owce czy kozy. W większości przypadków jednak psy stróżujące mają ostrzegać właściciela, gdy w okolicy dzieje się coś podejrzanego i w razie potrzeby odeprzeć atak. 🐶

psy obronne i stróżujące

Psy obronne i stróżujące – charakterystyka

Psy stróżujące to nie tylko czujni obserwatorzy, ale i skuteczni opiekunowie swojego terytorium. Cechy charakterystyczne tych psów obejmują przede wszystkim wysoki poziom inteligencji, lojalność wobec właściciela i jego rodziny, a także naturalny instynkt ochronny. Umiejętność szybkiego reagowania na nieznane dźwięki lub obecność nieznajomych jest kluczowa. Podobnie jak zdolność do odróżniania normalnych codziennych aktywności od potencjalnych zagrożeń. Psy obronne często charakteryzują się silnym poczuciem terytorialności, co sprawia, że są doskonałymi stróżami domów, firm czy terenów otwartych.

Stróżujące psy obronne i rodzinne wykazują się odwagą oraz gotowością do obrony swojego terytorium i ludzi, których uważają za część „swojej” rodziny. Ich postawa może być odstraszająca dla nieproszonych gości, co jest naturalnym i skutecznym środkiem zapobiegawczym przed potencjalnymi zagrożeniami. Szkolenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tych cech. To ono pozwalają na rozwój kontroli nad instynktownymi reakcjami psa, co zapewnia, że jego zachowanie jest przewidywalne i bezpieczne dla otoczenia.

Istotne jest, aby pamiętać, że choć wiele ras psów ma naturalne predyspozycje do bycia stróżami, to odpowiednie wychowanie i szkolenie są niezbędne do pełnego rozwinięcia ich potencjału.

Zazwyczaj psy do stróżowania i obronne dużo lepiej czują się w domach z dużymi ogrodami i raczej nie są polecane dla osób mieszkających w blokach. Pies z tak rozbudzonym instynktem obronnym najprawdopodobniej szczekałby na każdą osobę przechodzącą przez klatkę schodową. To mogłoby być uciążliwe nie tylko dla samego właściciela, ale również dla sąsiadów. Wybierając rasę psa dla siebie, należy zrobić to odpowiedzialnie – nigdy nie powinniśmy kierować się samym wyglądem psiaka.

Psy stróżujące – najpopularniejsze rasy

Owczarek podhalański

rasy psów stróżujących - owczarek podhalański

Owczarek podhalański reprezentuje psy pasterskie i stróżujące. Pracuje głównie jako stróż stad owiec, ale równie dobrze sprawdza się jako ochrona gospodarstw i domów. Charakteryzuje się silnym instynktem terytorialnym i ogromną odwagą, a inne psy i obcych ludzi traktuje z dystansem i powściągliwością.

Psy tej rasy potrafią stanowczo stanąć w obronie swojego właściciela, ale w gronie najbliższych są przyjacielskie, spokojne i wyjątkowo cierpliwe dla dzieci. To bardzo spokojny i łagodny pies, jednak cechuje się bardzo silnym instynktem obronnym, dlatego nie można zachowywać się wobec niego gwałtownie.

Owczarek niemiecki

psy pasterskie i stróżujące - owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie są jednymi z najinteligentniejszych psów na świecie, bardzo szybko się uczą i mogą wykonywać właściwie każdą powierzoną im pracę. Są bardzo posłuszne, lojalne i wierne, a przy tym mają bardzo silny instynkt obronny – doskonale sprawdzają się więc jako psy obronne i stróżujące.

Dzięki swoim wyjątkowym cechom owczarek niemiecki jest psem popularnym i często wybieranym jako towarzysz rodziny.

Mastiff angielski

psy stróżujące rasy

Mastiff angielski to potężny pies, który już samą swoją sylwetką odstrasza wszystkich mogących stanowić zagrożenie dla domu. Zachowuje się podobnie, jak inne łagodne psy stróżujące – najprawdopodobniej nie zaatakuje intruza, ale uwięzi go w rogu ogrodu i kiedy zajdzie potrzeba, wezwie pana domu.

Mastiffy to psy, które nie szczekają bez potrzeby – kiedy już wyraźnie go słychać, można mieć pewność, że warto sprawdzić, co go zaniepokoiło. To pies przyjazny i spokojny, który mimo to bez zastanowienia stanie w obronie swojego właściciela.

Airedale terrier

psy do stróżowania

A czy istnieją psy obronne dla dzieci? Tak! Airedale terrier to doskonały wybór dla tych, których interesują rasy psów stróżujących będące jednocześnie doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Airedale terrier, mimo swojego niepozornego i budzącego sympatię wyglądu, świetnie pełni rolę stróża domu. To największy przedstawiciel terierów. Airedale terrier należy również do psów, które wyjątkowo rzadko chorują.

Doberman

duży pies stróżujący

Dobermany to psy stróżujące o silnym charakterze, niesłusznie postrzegane jako wyjątkowo agresywne. Prawdą jest jednak, że ich temperament może generować problemy, dlatego od szczeniaka powinny być one szkolone przez specjalistów. Odpowiednio poprowadzony doberman z powodzeniem może pełnić funkcję rodzinnego psa stróżującego.

Opinia „psa mordercy” spowodowana jest właśnie brakiem szkolenia. Doberman pozostawiony sam sobie może w istocie być zagrożeniem zarówno dla obcych, jak i dla swojej rodziny. Psy tej rasy potrzebują spokojnych, stanowczych i odpowiedzialnych właścicieli.

Moskiewski pies stróżujący

moskiewski stróżujący

Moskiewskie psy stróżujące to mało znana rasa, która w Polsce zaliczona została do ras psów agresywnych. Odpowiednio poprowadzone (podobnie, jak w przypadku dobermana) stają się łagodnymi psami z dużym instynktem obronnym i terytorialnym. To ogromne psy, które potrzebują bardzo dużo miejsca oraz częstych i intensywnych spacerów. Zupełnie nie nadają się do mieszkań w blokach!

Zalety i wyzwania posiadania psa stróżującego

Czy pies stróżujący = pies agresywny? Posiadanie psa stróżującego wiąże się zarówno z wieloma zaletami, jak i pewnymi wyzwaniami. Wymagają one od właściciela odpowiedniego podejścia i przygotowania. Psy te, cieszące się reputacją doskonałych obrońców domu i rodziny, potrafią zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale również stać się wiernymi i oddanymi towarzyszami. Właściwie wyszkolone i socjalizowane od najmłodszych lat, mogą przełamywać stereotypy dotyczące ich agresywności, oferując równowagę między ochroną a przyjaznym zachowaniem.

Posiadanie psa uznawanego za rasę obronną lub stróżującą, wymaga od właścicieli nie tylko stanowczości i konsekwencji w szkoleniu. Potrzebny jest także spokój i umiejętność radzenia sobie z potencjalnie trudnymi sytuacjami. Psy te, choć mogą być doskonałymi stróżami, wymagają odpowiedniego podejścia. Ich naturalne skłonności mogą przekształcić się w niepożądane zachowania. Rasy, które często są etykietowane jako agresywne, potrzebują szczególnie odpowiedzialnych i zaangażowanych opiekunów. Opiekunów, którzy są w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju pozytywnych cech charakteru.

Wyzwaniem może być także konieczność zapewnienia psu odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji mentalnej, aby nie stał się sfrustrowany lub nadmiernie energiczny. Dodatkowo, właściciele muszą być przygotowani na odpowiedzialność społeczną, jaką niesie za sobą posiadanie dużego, potężnego psa. Jej elementem jest tym konieczność stosowania się do miejscowych przepisów dotyczących trzymania psów uznawanych za silne lub potencjalnie niebezpieczne.

Mimo tych wyzwań, zalety posiadania psa stróżującego często przewyższają trudności. Zapewniają one nie tylko fizyczne poczucie bezpieczeństwa, ale także mogą stanowić lojalnego i kochającego członka rodziny. Ich obecność może odstraszać potencjalnych intruzów, a ich zdolności ochronne – być bezcennym wsparciem w nieprzewidzianych sytuacjach. Kluczem do sukcesu jest jednak zrozumienie i spełnienie potrzeb psa – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. To wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania.

pies moskiewski stróżujący

Najlepsze psy stróżujące – podsumowanie

Wybór psa powinien być dokładnie przemyślany, nieważne, czy chodzi o łagodne kanapowce, czy odważne psy stróżujące. Niestety – świadomość na temat cech charakteru danych ras, ich predyspozycji, usposobienia oraz potrzeb jest nadal bardzo mała. Zbyt wiele osób kupując psa, sugeruje się wyłącznie jego wyglądem i ewentualnie jednym artykułem przeczytanym w Internecie.

Zanim wybierzesz psa dla siebie, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o rasach, które rozważasz. Psy stróżujące to bardzo duża grupa ras. Wśród nich z pewnością znajdziesz psiaka, którego charakter i potrzeby idealnie dostosują się do stylu życia Twojej rodziny.

Jeśli masz już jakieś doświadczenia w wychowywaniu psiaka stróżującego i chcesz się z nami nimi podzielić, zapraszamy do zostawienia komentarza. A może chcesz się pochwalić swoim domowym stróżem? Koniecznie do komentarza dołącz zdjęcie czworonożnego przyjaciela.🐾

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy