Ropiejące oczy u psa. Czy to groźne?

13 maja 2024 Redakcja0
ropiejące oczy u psa

Ropiejące oczy u psa to powszechny problem. Czy niebezpieczny? W końcu oko jest niesamowicie złożonym i delikatnym narządem, o który warto dbać, aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiedni komfort życia. Co zrobić, gdy zauważysz takie objawy jak ropienie oczu u psa? Odpowiadamy!

Co prawda u psów podstawowym zmysłem poznawania świata jest węch, jednak nie oznacza to, że można zaniedbać pielęgnację psich oczu. Jednym z potencjalnych problemów są ropiejące oczy. Ropa w oczach u psa może być objawem alergii lub wielu groźnych chorób, takich jak jaskra czy zapalenie spojówek. W żadnym wypadku nie powinniśmy więc bagatelizować tego symptomu. Ropna wydzielina z oczu czworonoga to sygnał, by jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Co oznacza  i jakie są najczęstsze przyczyny ropienia oczu u zwierząt?

ropiejące oko u psa

Ropienie oczu u psa – przyczyny

Zapalenie oka u psa może wynikać z różnych przyczyn i dotyczyć wielu części oka. Oto przegląd najczęstszych potencjalnych przyczyn tego stanu.

Powieki

Niektóre wady powiek u psów, takie jak dwurzędowość rzęs, podwinięcie (entropium) lub wywinięcie (ektropium), są dziedziczne lub wrodzone. Rasy takie jak chow chow, buldog angielski, seter, labrador, golden retriever, bernardyn, shar-pei, rottweiler i dog niemiecki są szczególnie narażone na podwinięcie powieki. Z kolei wywiięcie częściej występuje u retrieverów, bernardynów, dogów niemieckich, nowofunlandów, mastifów, bokserów i spanieli. Te wady zazwyczaj koryguje się chirurgicznie, co niweluje również problem ropy.

Spojówka

Zapalenie spojówek, będące efektem wpływu czynników zakaźnych, alergicznych lub mechanicznych, jest najczęściej diagnozowaną chorobą spojówek. Nieprawidłowa produkcja łez także może przyczyniać się do tego stanu.

Trzecia powieka

Stan zapalny trzeciej powieki może prowadzić do jej powiększenia, zaczerwienienia i drażnienia oka, często akompaniując silny dyskomfort, swędzenie i ból u psa. Ta choroba zazwyczaj dotyka młode psy, między 6. a 18. miesiącem życia, i może wymagać interwencji farmakologicznej lub chirurgicznej.

Narząd łzowy

Prawidłowa funkcja narządu łzowego jest kluczowa dla zdrowia oczu psa. Suche zapalenie rogówki i spojówek, znane jako „suche oko”, występuje najczęściej u cocker spanieli, sznaucerów miniaturowych, west highland white terierów, pudli, jamników miniaturowych, pekińczyków, shih tzu i yorkshire terierów. Przyczyną może być zarówno niedobór, jak i nadmierne wyparowywanie łez.

Rogówka

Urazy rogówki często są bolesne i widoczne dla właścicieli psów. Predyspozycja rasowa do występowania wrzodów rogówki, czyli tzw. „wrzodów boksera”, jest obserwowana nie tylko u bokserów, ale także u west highland white terierów, staffordshire bull terrierów, corgi, pudli i boston terrierów. Nawracające uszkodzenia nabłonka rogówki mogą dotyczyć psów wszystkich ras.

Czy psy rasowe są bardziej narażone na choroby oczu?

Częstymi pacjentami okulistycznymi są psy i koty ras brachycefalicznych (bokser, buldog, mops, pekińczyk, shih tzu, koty egzotyczne, persy). Związane jest to z ich budową, mianowicie przedstawiciele tej grupy mają płytkie oczodoły i słabo osadzone w nich gałki oczne.

U ras, u których oko jest szczególnie narażone na urazy mechaniczne, z racji swojego usytuowania, należy zwracać szczególną uwagę nawet na najmniejsze objawy takie jak ropiejące oczy u psa.

Co zrobić, jeśli zauważymy ropiejące oko u psa?

Jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa ropieją, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia mu odpowiedniej opieki. Oto kilka zaleceń, które warto rozważyć:

  1. Ocena stanu psa: Zwróć uwagę na inne objawy, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna, nadmierne mruganie, wrażliwość na światło, czy oczy psa wydają się być bolesne. Te symptomy mogą wskazywać na poważniejszy problem.
  2. Czyszczenie oczu: Możesz delikatnie przemyć oczy psa ciepłą, przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej, używając do tego czystego, miękkiego materiału, takiego jak gaza. To może pomóc usunąć wydzielinę.
  3. Nie pogarszaj stanu: Nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z weterynarzem, w tym kropli do oczu czy maści, które nie są przeznaczone dla zwierząt lub które były przepisane na inny problem.
  4. Konsultacja z weterynarzem: Jeżeli ropienie oczu utrzymuje się, towarzyszą mu inne objawy, lub jeśli jesteś zaniepokojony stanem zdrowia Twojego psa, niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Lekarz może przeprowadzić szczegółowe badanie, które może obejmować badanie oczu, testy na obecność infekcji i inne diagnostyki.
  5. Leczenie według zaleceń weterynarza: W zależności od przyczyny problemu, weterynarz może przepisać odpowiednie leczenie, takie jak antybiotyki, krople przeciwzapalne lub inne medykamenty.
  6. Regularna kontrola i prewencja: Regularne kontrole u weterynarza mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu Twojego psa. Upewnij się, że środowisko życia Twojego psa jest czyste i wolne od drażniących substancji, które mogą podrażniać oczy.

Zapobieganie oraz szybka reakcja na pierwsze symptomy problemów z oczami są kluczowe dla zdrowia Twojego psa. Regularne wizyty u weterynarza i dbałość o higienę oczu mogą znacznie zmniejszyć ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych.

psu ropieją oczy

Ropiejące oczy u psa. Jak chronić oczy pupila?

Po pierwsze regularnie kontroluj psie oczy u lekarza weterynarii. Jeśli posiadasz psa o krótkim pyszczku i dużych oczach, poproś swojego lekarza o radę, jak dbać o jego oczy. Niektóre zwierzęta wymagać będą regularnego przycinania włosów wokół oczu, inne stałego nawilżania gałki ocznej.

Jeśli posiadasz psa rasy predysponowanej do urazów mechanicznych oka (ze względu na krótki pysk i relatywnie duże gałki oczne), ogranicz mu buszowanie po krzakach. Wybieraj wolne przestrzenie do biegania czy bezpieczne wybiegi.

Podróżując z psem samochodem, nie pozwalaj mu na wystawianie całej głowy za okno. Po pierwsze jest to niebezpieczne, po drugie dostanie się nawet niewielkiego ciała obcego (pyłek, owad) przy dużej prędkości może mieć bardzo poważne konsekwencje. A po trzecie – wiatr może bardzo wysuszyć i podrażnić oko.

Pamiętaj! Nigdy na własną rękę nie aplikuj zwierzęciu kropli do oczu. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, dotyczącego oka u swojego pupila, nie zwlekaj i udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Autor:

Magdalena Kozioł

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy