Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZdrowie psaRopiejące oczy u psa. Czy to groźne?

13 marca 2020 Redakcja0
ropiejące oczy u psa

Ropiejące oczy u psa to powszechny problem. Czy niebezpieczny? W końcu oko jest niesamowicie złożonym i delikatnym narządem, o który warto dbać, aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiedni komfort życia. Co zrobić, gdy zauważysz takie objawy jak ropienie oczu u psa? Odpowiadam!

Zmysł wzroku jest bardzo istotny do codziennego funkcjonowania, także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego względu, oprócz codziennej dawki ruchu, odpowiedniej diety, dbania o sierść, musimy także zwrócić uwagę na psie lub kocie oczy.

Co prawda u psów podstawowym zmysłem poznawania świata jest węch, jednak nie oznacza to, że psy mają słaby wzrok. W porównaniu do człowieka, psy widzą znacznie mniej barw (m. in z powodu tego, że psy posiadają w oku 2 rodzaje komórek, odpowiedzialnych za widzenie barw, u ludzi występują 3 rodzaje), jednak dużo lepiej radzą sobie przy słabszym oświetleniu. A więcej o tym pisaliśmy w artykule Czy psy widzą kolory?.

ropiejące oko u psa

Czy psy rasowe są bardziej narażone na choroby oczu?

Częstymi pacjentami okulistycznymi są psy i koty ras brachycefalicznych (bokser, buldog, mops, pekińczyk, shih tzu, koty egzotyczne, persy). Związane jest to z ich budową, mianowicie przedstawiciele tej grupy mają płytkie oczodoły i słabo osadzone w nich gałki oczne.

U ras, u których oko jest szczególnie narażone na urazy mechaniczne, z racji swojego usytuowania, należy zwracać szczególną uwagę nawet na najmniejsze objawy takie jak ropiejące oczy u psa.

Jak zbudowane jest oko u psa?

Oko jest zbudowane podobnie do aparatu fotograficznego. Posiada m.in. soczewkę ze zmienną i regulowaną ogniskową, tęczówkę pełniącą funkcję przesłony, regulującą średnicę otworu źrenicy, przez którą wpada światło, oraz światłoczułą siatkówkę w głębi oka, która jest odpowiednikiem matrycy lub kliszy w aparacie.

Gałka oczna jest kształtem zbliżona do kuli i znajduje się w oczodole. Składa się z trzech błon:

  • błony włóknistej, w większości tworzonej przez nieprzezroczystą twardówkę, w przedniej części oka natomiast przez przezroczystą rogówkę. Błona włóknista stanowi „szkielet” gałki ocznej, utrzymuje jej stały kształt
  • błony naczyniowej, która składa się z trzech części: tylnej, którą stanowi gąbczasta, wypełniona krwią naczyniówka (znajduje się pomiędzy twardówką a siatkówką), pośredniej tworzonej przez ciało rzęskowe i części przedniej, którą stanowi tęczówka
  • błony wewnętrznej (siatkówki), w której rozmieszczone są 2 rodzaje fotoreceptorów: pręciki i czopki.

ropienie oczu u psa

Gałka oczna składa się z trzech komór: przedniej (zawartej pomiędzy rogówką i płaszczyzną tęczówki), tylnej (położonej za tęczówką). Obie komory wypełnia ciecz wodnista. Największa przestrzeń oka to komora szklista gałki ocznej.

Układ ochronny oka tworzony jest przez narządy dodatkowe oka, takie jak powieki, spojówki, narząd łzowy.

  • Powieki mogą zasłaniać/odsłaniać przedni odcinek oka, chronią oko przed wysychaniem i urazami.
  • Spojówka to delikatna, przezroczysta błona, która pokrywa powierzchnię tylną powiek i przednią powierzchnię gałki ocznej.
  • Narząd łzowy ma za zadanie zwilżanie i odżywianie rogówki i spojówki, składa się z części gruczołowej (wydzielniczej) i drogi łzowej (części odprowadzającej).

 dlaczego psu ropieją oczy

Ropienie oczu u psa – przyczyny

Ropiejące oko u psa może być związane z kilkoma problemami. Mogą też dotyczyć różnych części oka. Dlaczego psu ropieją oczy? Poniżej wymienionych jest kilka możliwych przyczyn.

Powieki

Wiele nieprawidłowości powiek, występujących u psów, jest dziedzicznych lub wrodzonych, m.in. dwurzędowość rzęs, podwinięcie (entropium) lub wywinięcie powiek (ektropium).

Wśród ras szczególnie predysponowanych do występowania entropium, należy wymienić: chow chow, buldog angielski, seter, labrador, golden retriever, bernardyn, shar-pei, rottweiler oraz dog niemiecki.

Wśród ras szczególnie predysponowanych do występowania ektropium, należy wymienić: retrievery, bernardyny, dogi niemieckie, nowofunlandy, mastify, boksery i spaniele. Wady te koryguje się najczęściej chirurgicznie.

Spojówka

Najczęściej diagnozowaną chorobą jest zapalenie spojówek, będące skutkiem działania różnych czynników, np. zakaźnych, alergicznych. Zapalenie spojówek może być także spowodowane urazem mechanicznym czy nieprawidłową produkcją łez.

Trzecia powieka

Od przylegającej do gałki ocznej trzeciej strony powieki znajdują się grudki chłonne odpowiedzialne za funkcje obronne. Jeśli pojawi się stan zapalny, znacznie się powiększają, twardnieją i przy każdym ruchu oka silnie je drażnią. Trzecia powieka powiększa się, zaczerwienia, rozpulchnia i nasuwa się coraz bardziej na gałkę oczną. Pojawia się wyciek – czasem śluzowo-ropny – z worka spojówkowego.

Pies czuje silny dyskomfort, swędzenie i ból. Zwykle dotyczy to psów między 6. a 18. miesiącem życia. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki wymaga leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach zabiegu chirurgicznego. Rzadko można pomóc czworonogowi, podając odpowiednie leki. Jedynym wyjściem jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym zeskrobanie zmienionych grudek chłonnych.

Narząd łzowy

Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy wytwarzanie łez. Najpowszechniejszą chorobą dotyczącą narządu łzowego jest suche zapalenie rogówki i spojówek.

Suche zapalenie rogówki i spojówek nazywane jest też „suchym okiem”. Wyróżnia się dwa typy tego zaburzenia: pierwszy, spowodowany niedoborem łez oraz drugi wywołany nadmiernym wyparowywaniem łez, przy czym te dwa typy nie wykluczają̨ się wzajemnie.

Suche zapalenie spojówki i rogówki spowodowane niedoborem łez występuje najczęściej u amerykańskich i angielskich cocker spanieli, sznaucerów miniaturowych, west highland white terierów, pudli, jamników miniaturowych, pekińczyków, shih tzu oraz yorkshire terierów.

Kolejną przyczyną suchego oka może być wrodzony czy dziedziczny brak lub niedorozwój gruczołów łzowych. Problem ten często spotyka się u psów rasy yorkshire terier. Również przebyte choroby zakaźne, u psów nosówka, a u kotów herpeswiroza, mogą uszkodzić komórki wydzielające łzy, co sprzyja powstaniu suchego zapalenia rogówki i spojówek. Zdarza się, że problem ten stwierdza się przy niedoczynności tarczycy, cukrzycy oraz nadczynności przytarczyc.

ropienie oka u psa

Rogówka

Urazy rogówki są często dostrzegane przez właścicieli, ponieważ są przyczyną silnej reakcji bólowej zwierzęcia. Częstym schorzeniem dotykającym psy jest wrzód rogówki (np. tzw. wrzód boksera).

Istnieje predyspozycja rasowa do występowania „wrzodów boksera”, wbrew nazwie nie tylko u bokserów, u których po raz pierwszy zostały opisane, ale także u innych ras – west highland white terrierów, staffordshire bull terrierów, corgi, pudli i boston terrierów.

Jednak nawracający ubytek nabłonka rogówki może pojawić się u każdego psa bez względu na rasę.

Co zrobić, jeśli zauważymy ropiejące oko u psa?

Jeśli zauważymy, że psu ropieją oczy, od razu udajmy się do lekarza weterynarii. Czasami ropienie oka u psa związane jest z błahym problemem, jak np. zapaleniem spojówek. Niekiedy jednak wskazuje na dużo poważniejsze schorzenia, np. wrzód rogówki czy obecność ciała obcego.

Z tego powodu pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować takiego objawu.

psu ropieją oczy

Ropiejące oczy u psa. Jak mogę chronić oczy swojego pupila?

Po pierwsze regularnie kontroluj psie oczy u lekarza weterynarii. Jeśli posiadasz psa o krótkim pyszczku i dużych oczach, poproś swojego lekarza o radę, jak dbać o jego oczy. Niektóre zwierzęta wymagać będą regularnego przycinania włosów wokół oczu, inne stałego nawilżania gałki ocznej.

Jeśli posiadasz psa rasy predysponowanej do urazów mechanicznych oka (ze względu na krótki pysk i relatywnie duże gałki oczne), ogranicz mu buszowanie po krzakach. Wybieraj wolne przestrzenie do biegania czy bezpieczne wybiegi.

Podróżując z psem samochodem, nie pozwalaj mu na wystawianie całej głowy za okno. Po pierwsze jest to niebezpieczne, po drugie dostanie się nawet niewielkiego ciała obcego (pyłek, owad) przy dużej prędkości może mieć bardzo poważne konsekwencje. A po trzecie – wiatr może bardzo wysuszyć i podrażnić oko.

Pamiętaj! Nigdy na własną rękę nie aplikuj zwierzęciu kropli do oczu. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, dotyczącego oka u swojego pupila, nie zwlekaj i udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Magdalena Kozioł

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *