Adopcja psa – wszystko, co musisz wiedzieć

28 października 2024 tech. wet. Agata Adamska0

Adopcja psa to mnóstwo dni wypełnionych radością, ale też obowiązkami. Nim doświadczysz emocji związanych z obecnością nowego przyjaciela, dowiedz się, jaka droga czeka Cię przed przyjęciem go pod swój dach. Lepsza jest adopcja psa od osoby prywatnej, ze schroniska, a może fundacji? Co warto wiedzieć o tych rozwiązaniach?

Warunki adopcji psa zależą od miejsca, z którego chcesz go przygarnąć, jednak w większości brane jest pod uwagę doświadczenie opiekunów. Czasami wystarczy wybrać pupila, wypełnić ankietę i podpisać umowę. Zdarza się jednak, że konieczna jest zgoda na wizytę przedadopcyjną i poadopcyjną. Jest również możliwość wirtualnej adopcji lub zostania opiekunem tymczasowym. Istnieje wiele sposobów, żeby pomóc zwierzętom, które wciąż nie mają swojego domu. Dowiedz się, jak adoptować psa ze schroniska czy fundacji. Sprawdź też, czym są wirtualne adopcje psów.

Warunki adopcji psa ze schroniska

Warunki adopcji psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków. To, jakie będą dokładnie, zależy od konkretnego obiektu. Część wymagań może się różnić. Jakie są najczęstsze warunki adopcji psa ze schroniska?

Obiekty wymagają wypełnienia ankiety, w której mogą znaleźć się różnorodne pytania, na przykład:

  • dotyczące miejsca zamieszkania – czy to jest kamienica, dom jednorodzinny lub blok,
  • planowanej częstotliwości wychodzenia na spacery i długości ich trwania,
  • miejsca przebywania psa – czy czasem będzie w kojcu lub na posesji luzem,
  • czy w domu są dzieci lub, czy niebawem się pojawią,
  • czy ktokolwiek z domowników wykazywał objawy alergii na sierść lub ślinę psa,
  • jakie zwierzęta znajdują się już w domu,
  • czy wszyscy domownicy zgodnie uważają, że adopcja to dobry pomysł,
  • czym planuje się karmić adoptowanego psa,
  • jak można rozwiązać problemy z głośnym szczekaniem pod nieobecność domowników,
  • czy wyraża się zgodę na wizytę przedadopcyjną w domu.

To tylko przykładowe pytania, które mogą, ale nie muszą pojawić się w ankiecie. Każde schronisko przygotowuje własny dokument. Niekiedy bywa bardzo dokładny i obiekt wymaga, żeby wypełnić go precyzyjnie. Są też miejsca, w których pracownik schroniska nie będzie potrzebował tak wielu informacji.

Adopcja psa – skąd najlepiej przygarnąć zwierzaka?

Adopcja psa – skąd najlepiej przygarnąć zwierzaka?

Czas dowiedzieć się, gdzie czekają na Ciebie marzące o własnym domu psy. Adopcja jest możliwa na kilka sposobów.

Adopcja ze schroniska

Jedną z najpopularniejszych opcji jest przygarnięcie pupila ze schroniska. Czekają tam psy różniące się wielkością, wiekiem, usposobieniem i przede wszystkim historią życia. Niektóre z nich były znalezione na ulicy i przez brak chipa nie udało się dotrzeć do ich opiekunów. Część ma za sobą dramatyczne doświadczenia. Pracownicy dbają o poinformowanie przyszłych opiekunów o kondycji fizyczno-psychicznej zwierzęcia.

Adopcja psa ze schroniska to bardzo odpowiedzialna decyzja, jednak warto wziąć ją pod uwagę, ponieważ jest szansą, żeby odmienić życie czworonoga na lepsze. To dobre miejsce, jeśli interesuje Cię adopcja starego psa. Te zwierzęta mają najmniejsze szanse na kochający dom.

Fundacje – psy do adopcji są również tam!

Następne rozwiązanie to fundacje. Psy do adopcji, które się tam znajdują, często są bardzo dobrze przebadane, zarówno pod względem fizycznym, jak i behawioralnym. Placówki zbierają datki od darczyńców, co pozwala im na kontrolę stanu zdrowia zwierząt. Często współpracują również z domami tymczasowymi. Prowadzą je osoby, które nie mogą pozwolić sobie na adopcję na stałe, ale chcą dać czworonogom namiastkę życia z opiekunem. W domu tymczasowym pies ma szansę nauczyć się prawidłowego zachowania.

Adopcja psa od osoby prywatnej

Adopcja psa od osoby prywatnej

Ta opcja często wiąże się z p skomplikowanej procedury adopcyjnej. Ogłoszenia dostępne w sieci na znanych portalach dotyczą zwykle kilkumiesięcznych zwierzaków. Adopcja szczeniąt w ten sposób cieszy się popularnością. Trzeba jednak uważać na ogłoszenia, które nie dotyczą tak naprawdę darmowego przygarnięcia psa, a umowy kupna-sprzedaży. Często pochodzą od tak zwanych pseudohodowli, a dotyczą zwierząt, które wyglądają niczym rasowe, ale nie mają rodowodu.

Wirtualna adopcja psa – co to jest?

Istnieje również wirtualna adopcja psa. To forma pomocy przeznaczona dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na czworonoga w domu, a chcą przyczynić się do poprawy warunków życia zwierząt, niemających jeszcze swojego opiekuna. Schroniska czy fundacje dysponują swoimi bazami psów, z których możesz wybrać swojego ulubieńca. Jednocześnie wspominają, że pieniądze mogą być przeznaczone również na inne pupile, ponieważ muszą być one traktowane jednakowo.

Wirtualne adopcje psów mają wiele zalet. To przede wszystkim możliwość pomocy bez konieczności zobowiązania się do stałej opieki. Taka opcja będzie rozwiązaniem dla osób, które chcą regularnie wspierać czworonoga, ale nie są w stanie go do siebie przyjąć, na przykład z powodu braku miejsca, problemów z alergią czy posiadanych już innych pupili. Na wirtualną adopcję może zdecydować się również szkolna klasa.

Jak adoptować psa? Najważniejsze kroki

Jak adoptować psa? Najważniejsze kroki

Pierwszy krok to sprawdzenie strony internetowej schroniska lub fundacji, z której chcesz adoptować zwierzę. Ważne, żeby zapoznać się z widocznymi tam wymaganiami. Niektóre placówki proszą o wizytę przedadopcyjną i poadopcyjną.

Często drugim krokiem jest wypełnienie ankiety. Możesz wskazać w niej zwierzę, które Cię interesuje, jednak nie ma pewności, że właśnie ono trafi pod Twój dach. Pracownicy starają się dopasować czworonoga do warunków, jakie może zaoferować konkretna osoba. Po zapoznaniu się z ankietą zaproszą Cię na rozmowę. Adopcja psa to ogromny obowiązek, więc pracownik schroniska chce sprawdzić Twoją gotowość do tego zadania. Nie masz jednak powodów do obaw. To spotkanie, które ma służyć dobru zarówno przyszłych opiekunów, jak i czworonoga.

Po tym, jak poznasz warunki adopcji psa, otrzymasz dokumenty. Musisz dobrze zapoznać się z zapisami umowy adopcyjnej. Często schroniska dodają także do podpisu zaświadczenie, którym oświadczasz, że znasz stan fizyczny i psychiczny zwierzęcia.

Adopcja szczeniąt i starszych psów – na co się przygotować?

Wiesz już, jak adoptować psa. Jedną z pierwszych kwestii, które musisz rozważyć, jest wiek zwierzęcia. Szczenięta mają inne potrzeby niż starsze psy. Adopcja kilkumiesięcznego pupila wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szkolenia, na przykład chodzenia na smyczy.

Malucha będzie trzeba nauczyć wszystkich niezbędnych umiejętności. Początek wspólnej przygody to częste wizyty u weterynarza i regularne szczepienia oraz nauka czystości. Młode zwierzę ma mnóstwo energii, więc niezbędne będą też zróżnicowane spacery, często odbywające się na smyczy w nowym otoczeniu.

Adopcja starego psa to również wyzwania, choć nieco inne. Trzeba być przygotowanym na to, że takie zwierzę może cierpieć na przewlekłe schorzenie lub wkrótce na nie zachorować. Takie rozwiązanie wymaga od rodziny nastawienia się na szybsze odejście pupila.Petner saszetki pełne zdrowia

Czym jest adopcja tymczasowa psa? Alternatywy

Adopcja tymczasowa psa to rozwiązanie dla osób, które chcą wspierać jak największą liczbę zwierzaków. Polega na zabraniu szczeniaka, dorosłego psa lub seniora pod swój dach na pewien okres, dopóki nie znajdzie rodziny, która chce go przyjąć na stałe.

Co ważne, cała uwaga jest skoncentrowana na jednym czworonogu. Dzięki temu opiekująca się nim w domu tymczasowym osoba może popracować nad poprawą zachowania psa na spacerach, a także przekazać przyszłym właścicielom, jak pupil reaguje na dzieci lub np. koty. Ważne jest doświadczenie opiekunów tymczasowych. Powinny to być osoby, które mają wiedzę na temat właściwej opieki nad czworonogami, a także są gotowe zainwestować swoje środki, np. w zabawki.

Przyjęcie pod swój dach szczeniaka, dorosłego psa czy starszego pupila to ogromne wyzwanie, ale też mnóstwo radości. Zwierzę możesz znaleźć w schronisku lub fundacji, gdzie trzeba przejść kolejne kroki procedury adopcyjnej. Kończą się one podpisaniem umowy.

Już wiesz, jak adoptować psa ze schroniska czy fundacji. Jednak pamiętaj, że ta odpowiedzialna decyzja musi być dobrze przemyślana. Wybierzesz zwierzę przebywające w schronisku czy domu tymczasowym? Podziel się swoimi przemyśleniami!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy