Czipowanie psa – wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

10 czerwca 2024 Redakcja0

Mikroprocesor z numerem identyfikacyjnym może pomóc w poszukiwaniach psa. Drobny transponder wprowadza się pod skórę zwierzaka, a jego numer jest w stanie odczytać specjalne urządzenie. Chcesz zabezpieczyć pupila? Dowiedz się, w jaki sposób przebiega czipowanie psa, ile kosztuje i czy w każdym gabinecie weterynaryjnym można je wykonać.

Czipowanie psa to dbanie o jego bezpieczeństwo. Specjalny numer identyfikacyjny pozwala odnaleźć zwierzę, które zaginęło, na przykład uciekając w popłochu po usłyszeniu huku petard. Czip dla psa jest niezbędny, jeśli planujesz zagraniczne podróże. Bez tego nie będziesz w stanie wyrobić czworonogowi paszportu. To niezbędny dokument nawet na terenie Unii Europejskiej. Dowiedz się, jak wygląda czipowanie psa, ile kosztuje i gdzie je wykonać.

czipowanie psa

Czip dla psa – informacje, które musisz znać

Czip u psa nie jest obowiązkowy. Wszczepienie podskórnego implantu może być jednak wymagane przez niektóre fundacje, które wpiszą taki podpunkt do umowy adopcyjnej. Nawet jeśli czip nie jest obligatoryjny, warto się na niego zdecydować. Kiedyś znakowanie było wykonywane przez tatuaż w uchu, natomiast teraz uległo to zmianie i wybierany jest ten drobny układ scalony.

Co daje czipowanie psa? Większą szansę na odnalezienie pupila!

Wyobraź sobie sytuację, w której pies ucieka w sylwestrową noc ze strachu. Jest duża szansa, że ktoś go odnajdzie i zawiezie do weterynarza lub schroniska.

Gdy pies nie ma podskórnego implantu, mimo informacji w mediach społecznościowych czy ulotek rozklejonych na drzewach może być trudno go odszukać. Czip sprawia, że można za pomocą specjalnego czytnika sprawdzić zapisany na nim numer identyfikacyjny. Od tego już krótka droga, żeby dowiedzieć się, jaki jest numer telefonu opiekuna danego psa.

Historia zaginięcia ma szansę skończyć się szczęśliwie właśnie za sprawą drobnego elementu znajdującego się pod skórą. Teoretycznie bezdomne czworonogi mogłyby wrócić do opiekunów, zamiast błąkać się po dworze, gdzie są narażone na tak wiele niebezpieczeństw.

chip dla psa

Czip psa jako sposób na ochronę przed przemocą

Możliwość szybkiego odnalezienia zguby to niejedyny powód, żeby zdecydować się na czipowanie psa. Po co je przeprowadzać? Ma to również znaczenie dla szybszego wykrywania sprawców znęcania się nad zwierzętami. Poza tym może zwiększyć ochronę przed porzucaniem przez opiekunów. Takie argumenty sprawiają, że czworonogi z domów tymczasowych bywają już zaczipowane.

Czip psa a zagraniczna podróż

Musisz wiedzieć, że czip dla psa jest wymagany, jeśli wybierasz się ze zwierzęciem w zagraniczną podróż. Jest on niezbędny, żeby wyrobić pupilowi paszport. W dokumencie znajdzie się numer przypisany do implantu. Identyfikatora potrzebują również rasowe czworonogi do wydania rodowodu.

Czipowanie psa – jak przebiega cały proces?

Czas dowiedzieć się, jak wygląda czipowanie psa. Nie musisz się martwić, ponieważ nie jest to dla większości zwierząt bolesne. Oczywiście wizyta u weterynarza to dla pupila nic przyjemnego, jednak ta przebiegnie naprawdę sprawnie.

Weterynarz wprowadza czip pod skórę psa – po lewej stronie szyi lub między łopatkami. Możliwe, że konieczne będzie wygolenie fragmentu sierści. Żeby wprowadzić implant pod skórę psa, lekarz wykorzystuje grubą igłę.

Czipowanie psa przebiega podobnie jak wykonanie szczepienia. Żeby uniknąć dodatkowego stresu, niektórzy opiekunowie proszą o wszczepienie implantu podczas kastracji.

Co ważne, czip dla psa jest biokompatybilny. Dzięki temu nie trzeba martwić się dolegliwościami bólowymi lub dyskomfortem, na przykład swędzeniem. Znajdujący się pod skórą psa implant jest więc w pełni bezpieczny. Wielkością można porównać go do ziarenka ryżu. To mikroprocesor, w którym zaprogramowano numer identyfikacyjny. Składa się z 15 cyfr. Specjalna technologia wykonania zapobiega uszkodzeniu elementu, dlatego służy on przez całe życie.

chipowanie psa

Czipowanie psa – cena i miejsce

Czas dowiedzieć się, ile kosztuje czipowanie psa. Cena nie należy do najwyższych. Waha się od kilkudziesięciu złotych do ponad 100 zł. Ile kosztuje czipowanie psa dokładnie dowiesz się od lekarza weterynarii. Każdy gabinet może ustalać swoją cenę za tę usługę. Koszt jest jednak niewielki w porównaniu do tego, jak wiele korzyści przynosi zaczipowanie psa. Pamiętaj też, że to jednorazowy wydatek.

Zdarza się, że lokalne władze decydują się na dofinansowanie wszczepiania implantów. Dzięki temu swojego pupila możesz zaczipować taniej lub za darmo. W takich akcjach biorą udział konkretne lecznice, których lista jest zazwyczaj łatwa do znalezienia w sieci.

Czipowanie psów przeprowadzają wszystkie gabinety weterynaryjne. Możesz udać się w tym celu do swojej ulubionej lecznicy lub wybrać najbliżej położony gabinet. Ważne jest, czy planujesz wyrobić paszport zwierzęciu. Jeśli tak, możesz wszystko, co potrzebne zrobić w konkretnym gabinecie. Pamiętaj, że paszport wydaje wyłącznie uprawniony do tego lekarz. Gabinety weterynaryjne ze specjalistą wykonującym tę usługę znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

identyfikator dla psa

Czip u psa – obowiązki i odpowiedzialność właściciela

Obowiązek czipowania w Polsce nie istnieje. Od lat mówi się o tym, że powinien zostać wprowadzony, jednak wciąż nie doszło to do skutku. Mimo że nie ma nakazu, dla własnego spokoju warto to zrobić. Zauważ, jak wiele korzyści przynosi ten niewielki implant pod skórą psa. Wszczepiony czip nie przeszkadza pupilowi i nie jest dla niego wyczuwalny.

Zaczipowanie psa to jeszcze nie wszystko. Lekarz weterynarii zajmie się tym, natomiast najczęściej to obowiązkiem opiekuna jest wpisanie numeru identyfikacyjnego do bazy, na przykład Safe Animal. To miejsce współpracuje z bazami zagranicznymi, więc sprawdzi się, gdy planujesz daleką podróż z pupilem. Warto po rejestracji upewnić się, czy przebiegła prawidłowo. Wystarczy wpisać numer mikroczipa i sprawdzić, czy udaje się go znaleźć.

Musisz pamiętać, że czip zawiera wyłącznie numer identyfikacyjny. Dopiero gdy ktoś po odczytaniu go skorzysta z bazy, będzie mógł znaleźć kontakt do właściciela. To ona zawiera informacje takie jak dane teleadresowe. Właśnie dlatego musisz dbać, żeby zawsze były aktualne. Szczególnie ważny jest numer telefonu. Nieaktualne dane teleadresowe sprawiają, że czip nie spełnia dobrze swojej funkcji.

Jeśli postanawiasz zabrać psa żyjącego na ulicy i dać mu dom, koniecznie sprawdź u weterynarza, czy nie ma już czipa. Jest możliwe, że ktoś czeka na zgubę, a wcześniej nikt nie zainteresował się zwierzęciem.

Chip dla psa bez rejestracji

Może zdarzyć się, że czip został wprowadzony pod skórę, natomiast opiekun go nie zarejestrował. W takiej sytuacji trudno o skontaktowanie się z właścicielem psa. Nie będziesz w stanie pomóc inaczej, niż poszukując opiekunów przy pomocy mediów społecznościowych, co może nie przynieść rezultatu. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby nie zapominać o rejestracji zwierząt w bazie. Tylko ona zawiera informacje, które okażą się wartościowe podczas poszukiwań. Sam numer identyfikacyjny na transponderze to za ma mało.

Jeśli zaczipujesz swojego pupila, jego numer odczyta lekarz weterynarii przy pomocy specjalnego urządzenia, ale nie tylko. Umożliwiające to czytniki mają również strażnicy miejscy, policjanci, służby celne oraz schroniska. Nie ma możliwości skorzystania z aplikacji na smartfonie, żeby odczytać numer. Nawet jeśli zwierzę ma wszczepiony czip, Twoje dane nie będą łatwo dostępne dla każdej osoby.

Wiesz już, jak wygląda czipowanie psa, po co się na nie decydować i co zrobić po wszczepieniu implantu. Zdecydujesz się na oznaczenie w ten sposób pupila?

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy