Spanie z kotem – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

17 lutego 2022 Redakcja0
Spanie z kotem - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Istnieje opinia, że koty nie przywiązują się do ludzi i jest im wszystko jedno, kto ich karmi. To bardzo krzywdzące i nieprawdziwe stwierdzenie. Koty również mogą przywiązać się do swojego człowieka. Na tyle mocno, że zechcą z nim spać w jednym łóżku. Spanie z kotem – zobacz, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania.

Koty mają to do siebie, że potrafią wejść wszędzie i same ustalają swoje własne reguły. Mogą na przykład już bardzo wcześnie uznać, że przygotowane specjalnie dla nich posłanie jest nieodpowiednie, a zdecydowanie lepszym miejscem do spania będzie Twoje łóżko. Zdania na temat tego, czy warto spać z kotem są podzielone. Jak zawsze w takich okolicznościach należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania, a potem podjąć decyzję najlepszą dla Ciebie i Twojego kota. W końcu w tym układzie wszyscy muszą być zadowoleni.

spanie z kotem

Czy spanie z kotem w łóżku jest zdrowe?

Nie wszyscy miłośnicy kotów zgadzają się, by ich zwierzak spał razem z nimi w jednym łóżku. Nie wszystkie mruczki są też fanami tego rozwiązania. Musisz wziąć pod uwagę, że Twój kot może niekoniecznie chcieć spać razem z Tobą – i to jest jak najbardziej w porządku. Nie zmuszaj do tego swojego pupila. Tylko go niepotrzebnie zestresujesz, a on i tak ucieknie. Może Cię nawet zaatakować, gdy sam poczuje się zagrożony.

Spanie z kotem – podobnie jak i z innymi zwierzętami domowymi – bardzo dzieli ludzi. Czy spanie z kotem jest zdrowe? Czy wręcz przeciwnie – może poważnie zaszkodzić? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Spanie z kotem w łóżku wymaga zaufania do zwierzaka. Musisz być pewien, że jest zdrowy, czysty i wolny od pasożytów. A o to wcale nie tak łatwo – zwłaszcza w przypadku nowych zwierzaków w domu lub kotów wychodzących. Tutaj musisz zachować szczególną ostrożność.

Spanie z kotem w łóżku niektórym może też po prostu przeszkadzać – w końcu nie wszyscy chcą dzielić swoje łóżko ze zwierzakiem. Zwłaszcza jeśli mruczek jest nadaktywny, lubi kłaść się jak najbliżej głowy lub w nocy hałasuje. Niektórzy chcą się po prostu wyspać, a kot w tym nie pomaga.

Inni jednak wskazują na to, że obecność kota potrafi wyciszyć i uspokoić. Właśnie dlatego spanie z kotem uważają za jedyną właściwą opcję. Towarzystwo ukochanego zwierzaka często pozwala się zrelaksować i poprawić samopoczucie po ciężkim dniu.

spanie z kotem

Spanie z kotem w łóżku – wady i zalety

Wiesz już, że spanie z kotem w łóżku to temat, który dzieli ludzi. Warto zatem bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom tego rozwiązania. Co może Cię czekać, jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie?

Bezsenność

Kot w łóżku niektórych uspokaja, a innych irytuje. Wierci się, kręci, zmienia pozycję, próbuje kłaść się na głowie lub w jej pobliżu. A przy tym wydaje dźwięki, które dla niektórych są przyjemne i uspokajające, ale dla innych mogą być zbyt głośne oraz irytujące. Koty mają też zwyczaj ugniatania, gdy czują się dobrze i bezpiecznie – przy tym wysuwają pazury, co nie zawsze jest przyjemnym odczuciem. Dlatego spanie z kotem może powodować brak komfortu w łóżku i bezsenność.

Brak higieny

Koty są bardzo czystymi zwierzętami, które lubią dbać o swoją higienę. Jednak wcale nie znaczy to, że czasem nie mogą się ubrudzić – zwłaszcza te wychodzące. Kurz, piasek, błoto, a nawet pasożyty – to wszystko może znaleźć się w Twoim łóżku, a to zdecydowanie nie jest przyjemna perspektywa.

kot w łóżku

Alergie

Istnieją rasy uznawane za hypoalergiczne, jednak nawet w przypadku takich kotów alergik nie powinien z nimi spać. Przy takich rasach szerzenie się alergenu jest ograniczone, co nie znaczy, że zredukowane do zera. Właśnie dlatego alergik nie powinien spać z kotem pod żadnym pozorem dla własnego bezpieczeństwa. Czy spanie z kotem jest zdrowe w tym przypadku? Absolutnie nie!

Zmniejszenie poziomu stresu w organizmie

Spanie razem z kotem ma też jednak sporo zalet. Jedną z nich stanowi fakt, że kot jest w stanie zmniejszyć poziom stresu w Twoim organizmie. Robi to dzięki mruczeniu, którego częstotliwość doskonale wpływa na Twój organizm. Nie do końca wiadomo, dlaczego koty dostosowały się do rytmu ludzkiego organizmu i jak to robią, że poprzez mruczenie redukują poziom stresu. To jednak naukowy fakt, dlatego jeśli jesteś zestresowany i coraz bardziej cierpisz z tego powodu, Twój kot może okazać się doskonałym pomocnikiem.

Poprawa nastroju

Spanie razem z kotem – jego ciepła, mrucząca obecność – może wpływać na Ciebie bardzo kojąco i skutkować o wiele lepszym samopoczuciem. Koty potrafią bowiem doskonale poprawić nastrój. Nie muszą nawet robić nic specjalnego – wystarczy, że będą. W tym tkwi urok tych wspaniałych zwierzaków. Spanie z kotem może doskonale wpłynąć na Twój umysł, ale też ciało. Temperatura kota jest wyższa od temperatury człowieka, przez co ma się wrażenie, że kotek grzeje jak mały, mruczący termofor, co pomaga łagodzić na przykład bóle mięśni.

Umocnienie więzi

Dzielenie łóżka z kotem, pozwolenie, by wtulał się w Ciebie każdej nocy i smacznie spał w komfortowych, bezpiecznych okolicznościach, w cieple i spokoju – to wszystko potrafi doskonale wpłynąć na Waszą wspólną więź i sprawić, że kot jeszcze bardziej się do Ciebie przywiąże. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zmuszać kota, by z Tobą spał – w żadnym wypadku tego nie rób, tylko go zestresujesz.

kot w łóżku

Jak oduczyć kota spania w łóżku?

Warto wiedzieć, jak oduczyć kota spać w łóżku. Jeśli nie planujesz nigdy zabierać swojego pupila do łóżka, zacznij naukę jak najwcześniej. To nieprawda, że kota niczego nie da się wytresować. Też można nauczyć go reguł, które funkcjonują w danym domu i których ma przestrzegać.

Jak oduczyć kota spania w łóżku? Kup mu bezpieczne, wygodne legowisko. To bardzo ważne, by kot miał gdzie spać. Musisz pokazać swojemu pupilowi, do czego służy takie legowisko i przekładać go do nie za każdym razem, gdy będzie mościł się na łóżku. Pamiętaj również, żeby dobrać rodzaj legowiska do preferencji Twojego pupila.

Możesz też zacząć zamykać drzwi do sypialni z kotem na zewnątrz – choć tutaj ryzykujesz, że pozbawiony przywileju mruczek będzie sporą część nocy miauczał, drapał i wyrażał swoje głębokie oburzenie. Spróbuj również użyć specjalnych płynów – na przykład z kocimiętką lub kocimi feromonami – by legowisko wydało się kotu bardziej atrakcyjne. Pamiętaj też, że legowisko musi być umieszczone w dobrze dobranym miejscu – tak, aby kot czuł się tam bezpiecznie i nikt mu nie przeszkadzał.

Spanie z kotem – podsumowanie

Spanie z kotem ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ma ono swoje wady i zalety, ale nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Ostateczna decyzja, czy zdecydujesz się na spanie z kotem, należy zatem do Ciebie.

Warto jednak wiedzieć, jak oduczyć kota spać w łóżku – w życiu bowiem mogą zdarzyć się różne sytuacje, na które trzeba być przygotowanym. Najlepiej, aby kot zawsze miał miejsce tylko i wyłącznie dla siebie, nawet jeśli zwykle śpi w Twoim łóżku. W końcu każdy czasami potrzebuje prywatności.

A Ty do której grupy osób należysz? Uważasz spanie z kotem za coś dozwolonego czy wręcz przeciwnie? Podziel się swoimi doświadczeniami!

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy