Czy psy się uśmiechają? Dowiedz się z nami!

14 lutego 2022 Redakcja0
Czy psy się uśmiechają? Dowiedz się z nami!

U miłośników psów, jak u miłośników innych zwierząt, istnieje pewna tendencja do personifikacji swoich domowych pupili. W końcu czworonogi bardzo często traktowane są jak członkowie rodzin, dlaczego więc miałyby nie być podobne w ludzkich emocjach? Zastanawiasz się, czy psy się uśmiechają? Czytaj dalej!

Personifikacja to zjawisko, w którym innym istotom przypisuje się całkowicie ludzkie cechy. To znany zabieg w literaturze czy w przemyśle filmowym. Umysł człowieka potrafi całkowicie bezwiednie personifikować inne istoty, zwłaszcza zwierzęta. Uśmiech psa często bywa rozpatrywany właśnie w tych kategoriach – w końcu jest tak podobny do ludzkiego, więc jak tu nie przyjąć, że oznacza dokładnie to samo? Dowiedz się, jak to naprawdę jest z psim uśmiechem. Na pewno chcesz, by Twój pupil był z Tobą szczęśliwy. Jeśli nauczysz się rozpoznawać jego emocje, łatwiej będzie Ci określić stan, w którym obecnie się znajduje.

czy psy się uśmiechaja

Uśmiech psa – czy mimika psa jest podobna do ludzkiej?

Każdy kiedyś widział, jak pies się uśmiecha. Wysunięty język, uniesione kąciki i szeroko otwarty pysk wyglądają łudząco podobnie do ludzkiego uśmiechu. Tak naprawdę mimika psa jest bardzo zróżnicowana, ale w dużej mierze podobna do tej ludzkiej. Chociaż lepszym stwierdzeniem będzie – łatwa do odczytania.

To wcale nie jest przypadek. Psy całymi tysiącleciami ewoluowały u boku człowieka. Tak bliskie życie ze sobą dwóch gatunków musiało sprawić, że te zwierzaki przystosowały się do ludzi. Dotyczy to na przykład ich diety – czy wiedziałeś, że psy, choć z natury mięsożerne, w toku ewolucji przystosowały się do ludzkiego, wszystkożernego trybu życia? Wszystko dlatego, że przez wiele tysięcy lat pożywiały się razem z ludźmi i jadły to samo. Karmy dla psów i specjalne modele żywienia tych czworonogów to całkiem nowy wynalazek.

Widziałeś kiedyś, jak pies robi błagalne, maślane oczy? Czy wiesz, że to sztuczka, którą psy opanowały właśnie dlatego, by przypodobać się ludziom i robić na nich lepsze wrażenie? Tej umiejętności uczą się już szczenięta, które podświadomie czują, że da im więcej zainteresowania ze strony ludzi. A więcej zainteresowania to lepsza opieka i poczucie bezpieczeństwa.

Psy to zwierzęta społeczne, dlatego mają swoją własną mimikę. Używają jej do komunikowania się między sobą, a także do porozumiewania się z ludźmi – w końcu ludzie i psy to niezwykle dobrany duet. Nie znaczy to jednak, że psia mimika jest identyczna do tej, którą ma człowiek. Psy potrafią doskonale przekazać swoje emocje, ale jednak nie są ludźmi i nie robią tego dokładnie tak samo.

czy psy się uśmiechają

Czy psy się uśmiechają?

Pies z uśmiechem – z wysuniętym językiem, uniesionymi kącikami fafli i opuszczoną luźno żuchwą – faktycznie wygląda, jakby się śmiał. Jednak czy pies się uśmiecha, czy tylko na takiego wygląda? W tym konkretnym przypadku bardzo często jest to tylko złudzenie. Twój pies może mieć taki wyraz pyska z naprawdę wielu powodów: ponieważ jest zestresowany, zmęczony czy jest mu po prostu gorąco. Psy praktycznie się nie pocą – mają tylko trochę gruczołów potowych przy pysku i na poduszkach łapek. Schładzają się właśnie poprzez dyszenie.

Twój zwierzak może mieć też ten bardzo charakterystyczny wyraz pyska, ponieważ jest zrelaksowany, przestraszony czy rozgniewany. Nie znaczy to jednak, że musisz zgadywać, co jest Twojemu psu – uśmiech psa to tylko jedna część składowa całej jego mimiki czy mowy ciała. A ta potrafi powiedzieć Ci bardzo wiele.

Psi uśmiech?

Behawioryści, lekarze weterynarii, ale też doświadczeni hodowcy i opiekunowie psów już na pierwszy rzut oka potrafią rozpoznać stan emocjonalny czworonoga. To wcale nie jest takie trudne – w końcu pies chce być zrozumiany przez człowieka i miał wiele tysięcy lat, by dostosować się do tej międzygatunkowej komunikacji.

Choć niegdyś wcale nie było tak różowo – był taki niechlubny okres w dziejach ludzkości, w którym wierzono, że psy nie mają żadnych emocji i nie czują bólu. Przyrównywano je więc do maszyn i obiektów nieożywionych. Wszystkie oznaki tego, że to nieprawda – psy krzyczące z bólu i wyrażające mnóstwo innych emocji – zrzucano na karb zwykłej, biologicznej reakcji, która z prawdziwymi emocjami i umiejętnością odczuwania bólu nie ma tak naprawdę nic wspólnego. Teraz wiadomo już, że to nieprawda.

Co prawda, pies się uśmiecha – a raczej wygląda jakby się uśmiechał – z mnóstwa powodów, ale wszyscy już wiedzą, że zwierzęta mają uczucia. Potrafią kochać, zazdrościć, cieszyć się i złościć. Czują też ból, głód oraz przyjemność. To żywe istoty. A im lepiej zrozumiesz ich mimikę i mowę ciała, tym lepiej dla Twojego czworonoga.

W takim razie: czy pies się uśmiecha? Tak i nie. Tak, bo potrafi faktycznie przekazać za pomocą mimiki i mowy ciała swoją radość i poczucie szczęścia. I nie, bo często to, co bierzesz za uśmiech, tak naprawdę wcale nim nie jest.

uśmiech psa

Pies z uśmiechem – jak sprawić, żeby czworonóg był szczęśliwy?

Pies z uśmiechem zdecydowanie nie zawsze oznacza psa szczęśliwego. Możesz jednak sprawić, by faktycznie był szczęśliwy. To wcale nie takie trudne – wystarczy tylko kochać swojego pupila i dobrze się nim opiekować.

Potrzebujesz do tego wiedzy, ale też pasji i miłości. A skoro decydujesz się na psa, to na pewno masz ich wiele. Łatwo jest uszczęśliwić tego zwierzaka. Wystarczy poświęcać mu dość czasu – wychodzić z nim na regularne, długie spacery, bawić się z nim i traktować jak pełnoprawnego członka rodziny. Psy to w końcu zwierzęta bardzo stadne i towarzyskie.

Nie zapomnij też o dobrej karmie dla Twojego czworonoga – w końcu powiedzenie „przez żołądek do serca” jest trafne nie tylko w przypadku ludzi. Twój pies będzie szczęśliwy, jeśli będzie dostawał codzienną porcję pysznego, dobrze zbilansowanego pożywienia. W tym na pewno pomogą wysokiej jakości karmy Petner.

Pamiętaj również o tym, by dbać o zdrowie pupila. Zwierzak chory i cierpiący nie będzie szczęśliwy. Wizyta u lekarza weterynarii może zestresować Twojego czworonożnego przyjaciela, ale w wielu przypadkach jest naprawdę konieczna. Im szybciej zwrócisz uwagę na niepokojące Cię objawy, tym lepiej dla Twojego psa. Jeśli odpowiednio zadbasz o swojego czworonoga, zapewnisz mu miłość, uwagę i opiekę, to bardzo szybko zobaczysz i odczujesz, że jest bardzo szczęśliwy.

uśmiech psa

Czy psy się uśmiechają – podsumowanie

Czy psy się uśmiechają? Z całą pewnością potrafią doskonale wyrażać emocje i są w tym naprawdę bardzo dobre. Nie oznacza to jednak, że ich mimika jest identyczna jak ludzka. Choć z pewnością jest bardzo do tej ludzkiej podobna.

Pies może wyglądać na uśmiechniętego i przyjmować ten specyficzny wyraz pyska z naprawdę wielu powodów – ze stresu, strachu, gorąca, złości czy kiedy jest zrelaksowany i wypoczywa po wysiłku. Potrafi też jednak manifestować radość. Żeby ją zaobserwować ,wcale nie musisz obserwować wyrazu pyska Twojego psa. Patrz na mowę jego ciała i oczy – bardzo szybko zobaczysz w nich wszystko to, co Twój pies chce Ci przekazać.

Czworonogi są bowiem stadne i towarzyskie, a ten zestaw cech niejako wymusił w nich rozwój specjalnych zdolności komunikacyjnych – nie tylko do komunikacji z własnym gatunkiem, ale również z ludźmi.

 

 Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy