Prawidłowa temperatura u psa – poradnik dla właściciela

17 września 2021 Redakcja0
Prawidłowa temperatura u psa - poradnik dla właściciela

Kiedy przytulasz swojego psa, wydaje Ci się, że jego ciało jest cieplejsze niż Twoje? Dobrze Ci się wydaje, ponieważ temperatura ciała psa jest wyższa niż człowieka! Jaka jest zatem prawidłowa temperatura u psa? Jak zmierzyć psu temperaturę? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Temperatura ciała psa jest jednym z podstawowych parametrów świadczących o stanie zdrowia organizmu. Wszelkie odchylenia od prawidłowej wartości mogą świadczyć o toczącej się chorobie. Dlatego ważnej jest obserwowanie zachowania pupila i znajomość prawidłowej wartości temperatury Twojego psa.

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Przyjmuje się, że fizjologiczna, prawidłowa temperatura u psa mieści się w granicach 37,5-39 stopni Celsjusza. Jak widzisz faktycznie jest ona wyższa niż u człowieka oraz zakres prawidłowych wartości jest dużo szerszy. Co więcej, temperatura zależy od wielkości czworonoga – u mniejszych ras jest ona wyższa niż u większych psów. Ponadto szczenięta mogą mieć o 0,5 stopnia wyższą temperaturę niż psy dorosłe. Temperatura fizjologiczna może być też nieznacznie podniesiona w upalne dni, po intensywnym wysiłku czy stresie. Dlatego warto znać temperaturę właściwą dla naszego pupila, kiedy jest zdrowy, żeby mieć punkt odniesienia i móc ocenić wzrost temperatury podczas choroby.

Jaka temperatura jest niebezpieczna dla psa?

Gorączka u psa i każdego innego stworzenia jest mechanizmem obronnym organizmu, stanem wskazujący na toczącą się wojnę układu immunologicznego. Temperatura ciała psa podwyższona o 1 stopień Celsjusza powyżej normy świadczy o stanie podgorączkowym. Przyjmuje się, że wzrost temperatury o 2-3 stopnie lub kiedy temperatura ciała psa przekroczy 39,5-40 stopni możemy mówić o gorączce. Należy mieć świadomość, że powyżej 43 stopni dochodzi już do uszkodzenia tkanek! Gorączka u psa najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Podwyższona temperatura może być również skutkiem zatrucia, stanów zapalnych jelit, infekcji układu oddechowego czy pokarmowego oraz chorób odkleszczowych. Jeśli wystąpi gorączka u psa powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania czworonoga i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Uwaga! Nie powinniśmy na własną rękę podawać psu żadnych ludzkich leków na zbicie temperatury bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Podając środki nieprzeznaczone dla psa, możemy mu poważnie zaszkodzić!

Chcąc pomóc zwierzakowi przed wizytą w gabinecie lekarskim możemy zastosować domowe sposoby na zbicie temperatury u czworonoga. Polegają one głównie na stosowaniu zimnych okładów, mat chłodzących lub letnich kąpieli. Ochładzać należy przede wszystkim okolice głowy, karku i brzucha. By uchronić psa przed odwodnieniem, trzeba zapewnić mu stały dostęp do chłodnej wody.

Nie zawsze podwyższona temperatura ciała psa musi być objawem choroby. Czasami wzrost temperatury ciała może być efektem szczepienia ochronnego, terapii antybiotykami, aktywności fizycznej czy stresującej sytuacji. Często również szczeniaki mają podwyższoną temperaturę i jest to normalna sytuacja. Dlatego oprócz temperatury zawsze zwracaj uwagę na zachowanie pupila. Gorączka u psa negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Jeśli pies jest osowiały, śpiący, niechętny do aktywności i zabawy, stracił apetyt – są to symptomy które powinny wzbudzić Twój niepokój. Podwyższona temperatura może również spowodować, że nos psa stanie się suchy i ciepły. Pies cierpiący z powodu gorączki często pije więcej niż zwykle. Oprócz osłabienia i apatii gorączce mogą towarzyszyć również inne symptomy infekcji bakteryjnej takie jak biegunka czy wymioty, które wskazują, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego. Nie wolno bagatelizować tych objawów i należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Gorączka u psa a hipertermia

Hipertermia to prościej mówiąc przegrzanie organizmu. Obydwa stany skutkują podwyższeniem temperatury u psa, ale hipertermia rożni się od gorączki czynnikiem wywołującym dany stan organizmu. Gorączka u psa jest reakcją obronną organizmu na pojawienie się patogenów, w wyniku czego dochodzi do zmian w mechanizmie termoregulacji w celu zwalczania choroby. Co więcej mimo podniesionej temperatury ciała, psu robi się zimno, w przeciwieństwie do hipertermii, której towarzyszy uczucie gorąca. Co więcej, gorączka u psa nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych i występuje przy zachowanych mechanizmach oddawania ciepła do otoczenia.

Z kolei hipertermia jest uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi i stanowi odpowiedź na stres cieplny. Rozwija się, gdy organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła (np. w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej w czasie upalnych dni). Hipertermia może doprowadzić do udaru cieplnego, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia psów. Przy wystąpieniu hipertermii należy bezwzględnie schłodzić organizm. Na przegrzanie organizmu najbardziej narażone są psy ras krótkoczaszkowych (brachycefaliczne), czyli np. mopsy i buldogi. Hipertermia może wystąpić u psa pozostawionego w czasie upału w zamkniętym samochodzie. W takiej sytuacji do przegrzania organizmu może dojść w ciągu kilku minut. Dlatego nigdy nie należy zostawiać psa w nagrzanym aucie, który może okazać się śmiertelną pułapką.

Niepokojąca sytuacja jest również, kiedy temperatura ciała psa spada poniżej normy. Temperatura u psa poniżej 35 stopni Celsjusza świadczy o hipotermii. Niska temperatura u psa może być wynikiem długotrwałego przebywania psa w niewłaściwych warunkach termicznych. Czynnikami, które również mogą prowadzić do hipotermii są między innymi zatrucia, cukrzyca lub niewydolność krążeniowo-oddechowa. W żadnym z powyższych przypadków hipotermii nie należy lekceważyć. Hipotermii również może towarzyszyć apatia, zmęczenie, ospałość, dreszcze czy spowolnienie akcji serca. Jeżeli temperatura ciała psa spada poniżej 37 stopni powinniśmy umieścić go w ciepłym pomieszczeniu, na posłaniu które będzie go izolowało do podłoża, z termoforem z ciepłą wodą. Należy również psa przykryć, ale pamiętając, żeby umożliwić mu swobodne oddychanie. Jednocześnie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, poprosić o wskazówki i umówić się na wizytę w placówce weterynaryjnej.

Jak zmierzyć psu temperaturę?

W czasie badania temperatury pies powinien być spokojny i stać nieruchomo. Nie można dopuścić do tego, żeby zwierzę przemieszczało się w trakcie mierzenia temperatury lub co gorsza usiadło. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przetrzyma psa. Ponadto nie powinniśmy robić tego bezpośrednio po spacerze, gdy pies jest zgrzany, zziajany, zmęczony albo wręcz przeciwnie nadmiernie pobudzony czy zdenerwowany.  Temperaturę ciała u zwierząt mierzymy wkładając termometr do odbytu. Pamiętajmy, żeby przed włożeniem termometru zadbać o odpowiednie nawilżenie, żeby nie sprawić psu bólu. Posmarujmy termometr czymś tłustym, np. wazeliną co ułatwi aplikację. Termometr umieszczamy delikatnym ruchem na głębokość ok 3cm i dokonujemy pomiaru 3-4 minuty. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury, należy zgłosić się z psem do gabinetu weterynaryjnego. Tylko wtedy mamy pewność, że pupil zostanie dokładnie zbadany i objęty właściwą opieką.

Jak zmierzyć temperaturę u psa innym sposobem? Można to zrobić np. za pomocą specjalnego nieinwazyjnego termometru, który przykłada się np. do ucha. Nie jest to jednak tak skuteczny sposób, jak ten klasyczny. Ze względu na okrywę włosową temperatura ciała u psa może zostać zniekształcona, a wynik nie zawsze będzie prawidłowy i zgodny z rzeczywistością.

Tylko pomiar termometrem jest miarodajną metodą oceny psiej temperatury. Nie sugerujmy się wilgotnością psiego nosa – nierzadko mimo gorączki będzie on wilgotny albo suchy, gdy poziom temperatury jest w normie. Tak więc ocena temperatury ciała psa dokonana wyłącznie na podstawie stanu jego nosa może być błędna.

Pamiętajmy, że nie musimy samodzielnie mierzyć temperatury psa w domu, jeśli nie chcemy tego robić lub nie jesteśmy pewni jak się do tego zabrać. Mierzenie temperatury psa to jeden z elementów badania klinicznego, dlatego najlepiej, by zrobił to lekarz weterynarii lub technik weterynarii podczas wizyty.

Prawidłowa temperatura u psa – Podsumowanie

Prawidłowa temperatura u psa oscyluje między 37,5 a 39 stopni Celsjusza i zależy od wieku oraz wielkości psa. Podwyższenie temperatury o jeden stopień w stosunku do normy u konkretnego psa nazywamy stanem podgorączkowym. Nieznaczny wzrost temperatury może nastąpić po wzmożonej aktywności fizycznej, w upalne dni czy w trakcie stresu. Jednak gorączka u psa zawsze stanowi sygnał alarmowy i wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii. Kiedy pies choruje, gorączka jest wyrazem obrony i walki jego organizmu.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy