Czy kotu obcina się pazury? Rozwiewamy wątpliwości

15 września 2021 Redakcja0
Czy kotu obcina się pazury? Rozwiewamy wątpliwości

Koty są drapieżnikami i natura wyposażyła je w doskonałą broń – ostre i mocne pazury. Dzikie koty wykorzystują je do chwytania i przytrzymywania zdobyczy, wspinania się na drzewa czy obrony. Co w przypadku naszych mruczków? Czy domowemu kotu obcina się pazury, skoro nie musi polować?

W wielu poradnikach dotyczących pielęgnacji kotów znajdziemy wzmianki o regularnym obcinaniu pazurów. Ale czy rzeczywiście każdy kot tego wymaga? Co, ile obcinać pazury kota? I jak się w ogóle do tego zabrać, jeśli nasz mruczek należy do tych „niedotykalskich”?

czy kotu obcina się pazury

Pazury kota – najważniejsze informacje

Zanim odpowiemy na pytanie czy kotu obcina się pazury, warto dowiedzieć się kilku ważnych informacji na ich temat. Pazury to po prostu rogowe twory naskórka, których zadaniem jest ochrona delikatnych koniuszków palców. Kot ma 5 pazurów w przednich łapach i 4 w tylnych. Kocie pazury są pokrewne do ludzkich paznokci. Są utworzone z tej samej substancji – keratyny. To co wyróżnia kocie pazury to z pewnością kocia umiejętność ich chowania. Umożliwiają im to ścięgna, które mogą złożyć i rozłożyć pazur w kieszeniach skórnych na łapie poprzez napinanie lub rozluźnienie. Kiedy pazur nie jest używany, więzadła biernie go chowają. Podczas chodzenia pazury są schowane. Dzięki temu koty mogą podchodzić do ofiary bezszelestnie oraz ich pazury nie ulegają ścieraniu podczas chodzenia (w przeciwieństwie do psów).

Ciekawostką jest, że istnieje gatunek dzikiego kota, który stracił zdolność do wciągania pazurów, a tym kotem jest gepard! Nic w tym dziwnego, ponieważ gepard korzysta z innej techniki łowieckiej niż większość przedstawicieli gatunku. Nie skrada się do ofiary, a rusza za nią w pogoń. Wysunięte pazury gwarantują im lepszą przyczepność podczas pościgu.

Kolejną cechą charakterystyczną dla kocich pazurów jest ich warstwowa budowa. Kiedy koci paznokieć rośnie, jego zewnętrzna warstwa ulega starciu, a pod nią znajduje się nowa warstwa. Dlatego też opiekunowie mogą zaobserwować rozdwojone pazury u kota, co nie jest niczym niepokojącym. Gdy ta wewnętrzna warstwa jest już dostatecznie rozwinięta, kot zaczyna intensywnie drapać różne powierzchnie, aby ściągnąć łuskę starego pazura. Jest to jeden z powodów, dla których koty są naturalnie zaprogramowane na drapanie rozmaitych powierzchni. Koty poprzez drapanie zdzierają zewnętrzne, zużyte warstwy, pod którymi znajdują się nowe i twarde pazury. Taki proces „ostrzenia pazurów” dotyczy wyłącznie pazurów w przednich łapach. Do ostrzenia pazurów w tylnych łapach koty używają zębów.

czy kotu obcina się pazury

Czy kotu obcina się pazury?

Pazury służą kotom do chwytania, przytrzymywania, ale również do obrony i znaczenia terenu. Poprzez drapanie ostrzą sobie nie tylko pazury, ale również zostawiają dowody swojej obecności. To wszystko za sprawą gruczołów zapachowych, które znajdują się na spodach łap i których wydzielina jest rozprowadzana na drapanej powierzchni.

Dlatego jeśli kot zażywa spacerów to złuszcza swoje pazury w sposób naturalny. Dlatego obcinanie im pazurów nie jest konieczne, a wręcz jest niewskazane. Obcięcie kotu pazurów może obniżyć jego zdolności do wspinania się na drzewa czy samoobrony.

Inaczej ma się sprawa z kotami przebywającymi tylko w domowym zaciszu. Dla kotów niewychodzących na zewnątrz ostre pazury nie są niezbędne, a ich posiadanie w domowych warunkach może być kłopotliwe zarówno dla właściciela, jak i samego zwierzęcia.

Często przerośnięte pazury przeszkadzają w funkcjonowaniu i mogą spowodować, że np. kot się gdzieś przypadkiem zahaczy. Taka sytuacja może być niebezpieczna, ponieważ kot próbując się wydostać z opresji, szarpie łapką i może dojść nawet do zerwania pazura, co jest dla niego bardzo nieprzyjemne i bolesne. Obcinanie pazurów jest też wskazane, jeśli zauważymy, że pazury kota są w złym stanie np. są popękane lub występuje bolesność opuszek. Ponadto pielęgnacja kocich pazurów ograniczy negatywne skutki drapania mebli. Unikniemy też bolesnego zadrapania w trakcie czułości czy zabawy z pupilem. Nie możemy jednak mieć do kota pretensji o to, że drapie. Tak jak wspomnieliśmy, drapanie to naturalne, instynktowne zachowanie, które wynika z kociej natury. Możemy jedynie zminimalizować straty i oprócz regularnego obcinania pazurów, zaopatrzyć się w porządny drapak dla kota.

jak obciąć kotu pazury

Jak obciąć kotu pazury?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg obcinania pazurów jest dla kota bezbolesny i na pewno nie wyrządzimy mu tym krzywdy. Co nie zmienia faktu, że koty raczej nie przepadają za obcinaniem pazurów i są mało chętne do współpracy 😉

Dlatego najlepiej przyzwyczajać kota do obcinania pazurów od małego. Gdy zaczniemy wcześnie, kot, dorastając, uzna obcinanie pazurów za coś naturalnego i nie będziemy mieć z tym najmniejszych problemów. Większość dorosłych kotów nie lubi, jak dotyka się ich łap. Jeśli jesteśmy opiekunek dorosłego kota, który wcześniej nie miał obcinanych pazurów, należy najpierw stopniowo przyzwyczajać go do dotykania jego łapek i budowania z tym pozytywnych skojarzeń. Regularny trening sprawi, że z czasem dotykanie okolicy łap oraz sam zabieg nie będą dramatem.  Odradzamy zawijania kota w ciasny koc czy próbowanie obcinania pazurów na siłę, kiedy kot się wyrywa – może skończyć się to uszkodzeniem macierzy i sprawi, że zwierzę będzie się panicznie bało obcinania.

Sam zabieg najlepiej przeprowadzić, kiedy kot jest spokojny, zrelaksowany i domaga się naszych pieszczot. Uprzednio należy zaopatrzyć się w specjalne cążki do obcinania kocich pazurów, które z pewnością kupisz w sklepie zoologicznym. Nie należy używać nożyczek przeznaczonych dla ludzi! Kocie pazury są dużo twardsze i mają specyficzną budowę. Do obcinania pazurów wybierz dobrze oświetlone miejsce by widzieć rdzeń pazura. To charakterystyczny czerwony trójkącik przebijający przez warstwę paznokcia, w którym przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Dlatego obcinając koci pazur należy uważać by go nie uszkodzić – może to wywołać u kota ból i krwawienie. Na szczęście u większości kotów jest on dobrze widoczny – gdy ustawisz koci pazur pod światło z pewnością go dostrzeżesz. Jeśli robisz to pierwszy raz możesz oświetlić go np. latarką, dzięki temu naczynia krwionośne staną się bardziej widoczne. Aby wysunąć kocie pazury wystarczy delikatnie nacisnąć opuszki łapki. Kocie pazury najłatwiej ściąć na płasko – zgodnie z kierunkiem zakrzywienia pazura.

jak obciąć kotu tyle pazury

Jeśli podczas obcinania pazurów kot zacznie się bardzo denerwować, najlepiej jest przerwać tę czynność i powrócić do niej za jakiś czas. Za każdy sukces warto nagradzać pupila smakołykami, by w przyszłości był bardziej chętny do współpracy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co, ile obcinać pazury kota. Wszystko zależy od tempa ich przyrastania, a ta jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli zauważymy, że kot zaczyna się zahaczać o różne przedmioty – jest to odpowiedni czas na przycięcie pazurów. Czy obcinać kotu tylne pazury? Tak, zabieg pielęgnacji kocich pazurów powinien obejmować zarówno przednie jak i tylne łapki.

Jeśli mimo przestrzegania wszystkich reguł nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z obcinaniem kotu pazurów, może skorzystać z pomocy weterynarza. Ile kosztuje obcięcie pazurów u kota? Za taką usługę zapłacimy ok 10-20zł.

W niektórych krajach nadal dozwolony jest zabieg całkowitego usuwania kocich pazurów. Mimo że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, to wyrządzamy kotom ogromną krzywdę. Koty mają bowiem zakorzenioną w swojej naturze potrzebę drapania, ścierania pazurków i zakopywania swoich odchodów. Pozbawiając je pazurów, skazujemy je na traumę związaną z niemożliwością naturalnego zachowania się. W Polsce na szczęście całkowite usuwanie pazurów jest zakazane i niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt.

Czy kotu obcina się pazury – podsumowanie

Koty ostrzą swoje pazury poprzez ścieranie zewnętrznych, zużytych warstw pod którymi znajdują się nowe ostre i twarde. Dlatego obcinanie kotu pazurów zależy przede wszystkim od jego trybu życia. Jeśli kot wychodzi na dwór, sam będzie kontrolował długość i ostrość pazurów. Natomiast domowe kociaki powinny liczyć na naszą pomoc w tej kwestii. Do tego zabiegu najlepiej przyzwyczaić kota od wczesnej młodości. Wówczas będzie uważał to za coś naturalnego i nie powinien stroić przy tym fochów. Regularnie sprawdzajmy stan pazurów naszego kota, ale również zapewnijmy mu odpowiedni drapak, gdzie będzie mógł sam o nie dbać. Jeśli zauważymy coś niepokojącego – np. złamany pazur, krwawienie z pazura, ciemną wydzielinę wokół łożyska pazura skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy