Według niektórych jest niczym więzienie dla psa, dla innych to przytulny azyl, dzięki któremu mogą zapewnić czworonożnemu przyjacielowi poczucie bezpieczeństwa. Klatka kennelowa to wciąż kontrowersyjny temat. Dowiedz się, dlaczego nie trzeba się jej bać, w jakich sytuacjach się przyda i jak przyzwyczaić do niej pupila.
Klatka kennelowa staje się elementem wyposażenia domów wielu miłośników psów. Może być dla pupila bezpiecznym azylem, natomiast dla opiekuna pomocą w nauce czystości. Wprowadzenie klatki jest wciąż kontrowersyjne. Dla jednych to ważne narzędzie podczas treningu, dla innych niepotrzebne ograniczenie swobody psa. Odpowiednio używana może być niezwykle przydatna zarówno w domu, jak i poza nim. Dowiedz się, co to jest klatka kennelowa, jak ją wprowadzić i jaki model wybrać.
Czym jest klatka kennelowa?
Klatka kennelowa jest specjalną konstrukcją, która zapewnia zwierzęciu bezpieczną przestrzeń. Najczęściej jest wykonana z metalu, choć może być też plastikowa (przede wszystkim do samochodu) lub materiałowa. Konstrukcja stanowi wsparcie przy problemach behawioralnych, nauce treningu czystości, dużym lęku.
Pies w klatce może przebywać w podróży, w domu, a także na wystawach. Odpowiednio dobrana nie jest narzędziem do ograniczania swobody, ale miejscem do uspokojenia się i odpoczynku. Pozwala między innymi lękliwym psom łatwiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, na przykład domem wypełnionym gośćmi. Pies traktuje klatkę kennelową tak jak człowiek swój pokój.
Czy klatka kennelowa jest dobra dla psa?
Wiesz już, co to jest klatka kennelowa. Może być przydatnym narzędziem, jeśli zadbasz o właściwe wprowadzenie jej i używanie. Zalety korzystania z klatki kennelowej to:
- Zwiększone poczucie bezpieczeństwa psa – czworonogi chętnie szukają miejsc, w których mogą się wyciszyć, odpocząć. Takich, w których nikt nie będzie im przeszkadzał i gdzie mogą się skryć, gdy z jakiegoś powodu odczuwają niepokój lub strach. Przytulna, ograniczona przestrzeń spełni funkcję schronienia.
- Łatwiejszy przebieg procesu nauki czystości – klatka może stać się pomocą, gdy trening nie przebiega zbyt szybko. Pies z reguły nie załatwia się tam, gdzie śpi. Dzięki klatce można u niego łatwiej wyrobić nawyk proszenia o spacer, gdy czuje, że ma taką potrzebę.
- Możliwość zabezpieczenia zwierzęcia na czas podróży – klatkę zastosujesz również w podróży samochodem, żeby bezpiecznie przewieźć pupila. Poza tym sprawdzi się w roli legowiska już po dotarciu na miejsce. Czworonożny przyjaciel będzie mógł skorzystać ze znanej mu przestrzeni.
- Ochrona przed stresem podczas niepokojących zdarzeń – wizyta gości, sylwestrowe fajerwerki, burza to sytuacje, które dla wielu psów są stresogenne. Klatka kennelowa przykryta dodatkowo kocem może stać się azylem, gdzie pupil się uspokoi.
- Możliwość zredukowania destrukcyjnych zachowań – są psy, które mają tendencję do niszczenia przedmiotów, na przykład mebli. Korzystanie z konstrukcji daje szansę ograniczenia tego problemu.
Choć klatka kennelowa dla psa ma wiele zalet, może być szkodliwa, jeśli jest wykorzystywana nieumiejętnie. Ważne, żeby pupil traktował ją jako miejsce relaksu, bezpieczny azyl, komfortową przestrzeń do snu. Nie może być w niej zamykane na zbyt długo i nie należy korzystać z klatki w formie kary.
Jak dobrać klatkę kennelową dla psa?
To, czy klatka kennelowa jest dobra dla psa, zależy między innymi od dobrania odpowiedniego modelu. Trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym konstrukcja będzie dla zwierzaka bezpieczną przestrzenią, a poza tym zapewni mu maksimum komfortu. Jak dobrać klatkę kennelową?
Klatka kennelowa dla psa – jaki rozmiar?
Dopasuj rozmiar klatki do wielkości psa. Musi być na tyle duża, żeby zwierzę mogło w niej leżeć z wyprostowanymi łapami, obracać się i stać. Mała spowoduje dyskomfort, natomiast za duża nie będzie przytulna.
Klatka kennelowa dla psa – z jakiego materiału powinna być wykonana?
Klatka dla psa do domu może być metalowa. Jest łatwa w czyszczeniu. Wadą bywa waga. Jeśli wybierzesz duży rozmiar klatki, możesz spodziewać się, że będzie trudno ją przenosić. Hałasuje szczególnie podczas transportu. Choć nie wygląda najpiękniej, łatwo zmienić jej wygląd, nakładając na nią między innymi koc, który zwiększy też poczucie bezpieczeństwa. To dobre rozwiązanie, polecane właścicielom psów lękliwych.
Istnieją też klatki materiałowe, których zaletą jest mniejsza waga. Estetycznie wyglądają i często są już wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład miękką poduszkę czy schowki na przysmaki. Mogą być bardziej narażone na zniszczenia, szczególnie w przypadku szczeniąt. Trudniejsze jest czyszczenie.
Klatka kennelowa do transportu czy do domu?
Dwa główne zastosowania konstrukcji to: klatka dla psa do domu i do transportowania. Może więc spełniać różne funkcje w zależności od Twoich potrzeb.
Klatka do transportu jest lekka, łatwa do przenoszenia. Zabezpiecza zwierzę, na przykład podczas gwałtownego hamowania. Poza tym jest ważna dla kierowcy. Daje pewność, że pupil nie wykona niespodziewanego ruchu, który mógłby zagrozić koncentracji na prowadzeniu samochodu.
Zwierzę może przebywać wewnątrz klatki w domu. Przeznaczone do tego modele są trwałe, łatwe do czyszczenia i co ważne przestronne. Odpowiedni rozmiar klatki to jeden z elementów, które pozwala szybciej przyzwyczaić psa do spędzenia w niej czasu.
Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?
Konstrukcja wybrana? Czas zastanowić się, jak wprowadzić klatkę kennelową! Pierwszy etap to przyzwyczajanie czworonoga do tej konstrukcji. Zaleca się, żeby klatka kennelowa znajdowała się w domu, jeszcze nim trafi do niego szczenię. Dzięki temu będzie dla czworonoga normalnym elementem wyposażenia domu. To sprzyja szybszemu przyzwyczajaniu się do konstrukcji.
Ważne, żeby nie popełnić błędów na początku przygody. Pies w klatce za karę? To zły pomysł. W ten sposób sprawisz, że konstrukcja będzie mu się źle kojarzyła.
Zamykanie psa w klatce na noc od pierwszych chwil z tą konstrukcją to pomysł, z którego również należy zrezygnować. Kluczem do sukcesu jest stopniowe przyzwyczajenie zwierzaka do tej ograniczonej przestrzeni. Zamykanie psa w klatce na noc, nawet jeśli jest już do niej przyzwyczajony, nie jest zalecane. Dobrze, żeby było to w przypadku dorosłych, zdrowych zwierząt maksymalnie 5 godzin.
Jak wprowadzić klatkę kennelową?
- Postaw klatkę w spokojnym miejscu, gdzie nie ma intensywnego ruchu domowników. Po wyborze miejsca nie zmieniaj go, jeśli to nie jest konieczne.
- Niech drzwi konstrukcji będą otwarte, żeby pies sam mógł ją obwąchać. Dla zachęty możesz wrzucić do środka przysmak lub zabawkę.
- Umieść w klatce koc, który ma już znany psu zapach.
- Jeśli zwierzę zbliży się do kojca lub nawet do niego wejdzie, pochwal go lub daj mu smakołyk.
- Podawaj posiłki w klatce, żeby pupil kojarzył ją pozytywnie. Gdy je, możesz przymknąć delikatnie drzwiczki.
Gdy zwierzę będzie już chętnie zostawało w kojcu, możesz zacząć pozostawiać go tam na dłużej.
Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?
- Gdy pies chętnie wchodzi do klatki i odpoczywa w niej, rozpocznij od zamykania psa dosłownie na kilka sekund, co zawsze trzeba nagradzać.
- Stopniowo wydłużaj ten czas do kilkudziesięciu sekund, a później kilku minut.
- Ważne, żeby na początkowym etapie nauki nie znikać z pola widzenia psa.
- Dopiero po jakimś czasie wychodź na kilka minut do innego pomieszczenia, a następnie zacznij wychodzić z domu. W ten sposób nauczysz pupila, że nawet jeśli na chwilę znikasz, niedługo znów się pojawisz i nie musi się bać.
- Stopniowo wydłużaj czas, gdy zwierzę jest zamknięte w klatce, aż dotrzesz docelowo do kilku godzin.
Cierpliwe przeprowadzony trening klatkowy pozwoli zwierzęciu zrozumieć, że konstrukcja jest dla niego bezpieczną przestrzenią. Prawidłowo wprowadzona klatka pomoże lękliwemu czworonogowi, będzie wsparciem w pozbywaniu się problemów z niszczeniem mebli i sprawdzi się w trakcie wystaw.
Wiesz już, czym dokładnie jest klatka kennelowa dla psa, jaki rozmiar wybrać i jak przyzwyczaić czworonoga do zostawania w niej na dłużej. Planujesz wprowadzić to rozwiązanie w swoim domu?
Przeczytaj również:
- Jak nauczyć psa komendy „siad”? To nie takie trudne!
- Czy wiesz jakie są najdroższe rasy psów?
- Do jakiego wieku rośnie pies? Fakty i mity!
![inż. Agata Adamska - autorka artykułu](https://petner.com.pl/wp-content/uploads/2024/10/Agata_Adamska_Petner.png)
Posiadaczka tytułów technika weterynarii oraz inżyniera na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich.
Jej ulubioną dziedziną jest żywienie zwierząt mięsożernych.
Prywatnie interesuje się ochroną środowiska i jest opiekunką kotki o imieniu Alien.