Jak kąpać kota? Kąpiel pupila w pigułce

28 lutego 2021 Redakcja0
jak kąpać kota

Koty to czyściochy, które wypracowały własny system dbania o higienę. Potrafią całe godziny spędzać na dokładnym wylizywaniu i pielęgnacji sierści. Ich język jest doskonale do tej funkcji przystosowany. Jest szorstki, a mikro brodawki działają jak haczyki, które rozczesują sierść i rozprowadzają ślinę. W taki sposób koty są w stanie umyć większą część ciała. Do mycia trudno dostępnych miejsc, takich jak pyszczek czy głowa, służą zwilżone śliną łapki. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, że pupil może potrzebować naszej pomocy. Jak kąpać kota? Jak często to robić i o czym pamiętać podczas kąpieli, dowiesz się z naszego artykułu.

W przeciwieństwie do psów, koty doskonale same dbają o swoją higienę. Już dwutygodniowe maluchy zaczynają instynktownie dbać o czystość. Nie oznacza to wcale, że kotów nie trzeba lub nie można kąpać. I chociaż pupil podczas codziennej pielęgnacji pozbywa się ewentualnych pasożytów, zapachów czy usuwa martwe włosy są sytuacje, które wymagają naszej interwencji.

jak kąpać kota

Kąpiel kota. Kiedy należy to robić?

Jak wspomnieliśmy zdrowe mruczki świetnie sobie radzą z codzienną toaletą. Warto ich w tym wspomagać regularnym szczotkowaniem. Zapobiegnie to powstawaniu kołtunów i ułatwimy usuwanie nadmiaru sierści, która w przeciwnym razie mogłabym zalegać w kocim żołądku tworząc bezoary. Jeśli chodzi o drobne zabrudzenia – kot jest w stanie samodzielnie je usunąć. Są jednak określone sytuacje, kiedy kota trzeba wykąpać:

  • Inwazja pasożytów – jeśli naszego pupila zaatakują pasożyty zewnętrzne takie jak pchły czy wszoły, niezbędna może okazać się kąpiel przy użyciu szamponu owadobójczego. Po wybiciu ich przy pomocy innych środków, warto wyczesać najpierw sierść grzebieniem, a następnie wykąpać kota, aby pozbyć się martwych pcheł.  
  • Choroby skóry kąpieli mogą wymagać koty cierpiące na niektóre schorzenia dermatologiczne, np. grzybice. Odpowiednią metodę leczenia zaleci lekarz weterynarii.
  • Skołtuniona sierść – kąpiel w odpowiednim preparacie może pomóc. Woda usunie martwe włosy i nadmiar łoju, a także pozwoli na łatwiejsze rozczesanie.
  • Silne zabrudzenieszczególnie substancjami, które mogą być dla kota toksyczne – żywica, smar, farba. Zlizanie takich substancji mogłoby poważnie odbić się na jego zdrowiu.
  • Przygotowanie kota do wystawy – dotyczy zwłaszcza kotów długowłosych i półdługowłosych. Kąpiel oczyści ich sierść i skórę, nada puszystości i połysku czy odświeży kolor okrywy włosowej (zwłaszcza kotów o białym umaszczeniu).
  • Koty starsze i schorowane jeśli kot nie jest w stanie sam zadbać o swoją higienę z powodu wieku, otyłości czy stanu zdrowia, może być konieczna nasza pomoc.
  • Alergia domownika – Jeśli któryś z domowników jest uczulony na sierść zwierzęcia, kąpiel kota raz na jakiś czas powinna pomóc zmniejszyć objawy.

Jak często kąpać kąta?

Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu chcesz wykąpać swojego pupila:

  • kąp kota wtedy, gdy zajdzie taka wyraźna potrzeba (np. gdy mocno się czymś zabrudzi), kąpiele częstsze nić co 4-6 tygodni mogą wysuszać naskórek zwierzęcia;
  • wyjątkiem są rasy bezwłose, które powinny być kąpane raz na tydzień ze względu na łój, który wygląda nieestetycznie i przyciąga bakterie powodujące choroby skóry;
  • koty wystawowe kąpie się zwykle około 7 dni przed wydarzeniem;
  • jeśli Twój kot cierpi z powodu jakiejś choroby dermatologicznej, o częstotliwości szamponoterapii powinien zadecydować lekarz weterynarii;
  • Przeciwwskazaniem do mycia mruczka jest ciąża i bardzo młody wiek;

jak kąpać kota

Czym umyć kota?

Właściciele mruczków muszą pamiętać, aby myć pupila tylko przy użyciu specjalnych preparatów. Ph skóry zwierząt różni się od ph skóry ludzi, dlatego nie możemy do kąpieli kota użyć szamponu przeznaczonego dla nas! Nawet te produkty, które są przeznaczone dla dzieci mogą podrażnić skórę naszego mruczka. Dlatego zawsze używaj kosmetyków dedykowanych kotom. Możesz je nabyć w sklepie zoologicznym lub u lekarza weterynarii. Wybierając produkt najlepiej postawić na kosmetyki o naturalnym składzie, hipoalergiczne, bez sztucznych aromatów czy parabenów.  Dostępne są również produkty 2w1 (szampon wraz z odżywką) lub produkty o specjalnych właściwościach: ułatwiające rozczesywanie, wzmacniające włosy czy przeznaczone dla białych ras.

Jak wykąpać kota pierwszy raz?

Kąpanie kota to nie lada wyzwanie. Dobrze więc przed przystąpieniem do samej procedury naszykować sobie zawczasu wszystkie niezbędne rzeczy: szampon dla kota, suche ręczniki, miękką gąbkę, szczotkę do czesania, waciki. Przydatna może się również mata antypoślizgowa, jeśli planujemy kota myć w wannie lub duża miska. Jeśli to nasz pierwszy raz, poprośmy również kogoś o pomoc, kto pomoże nam przytrzymać mruczka lub odwróci jego uwagę. Proponujemy nie myć kota pod bieżącą wodą – niektóre mruczki boją się prysznica. Dlatego przygotuj np. dzbanek z wodą do spłukania futerka. Woda powinna mieć około 38 stopni, czyli zbliżoną do temperatury kociego ciała. Podczas kąpieli uważajmy, aby nie zalać mruczkowi uszu – w tym celu możesz delikatnie włożyć do małżowin tampony z waty. Po zabiegu zawijamy pupila w ręcznik, delikatnie osuszamy i rozczesujemy sierść. Niewskazane jest używanie suszarki. Zbyt ciepłe powietrze może bowiem przesuszyć i podrażnić skórę. Po kąpieli kot powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu, unikać przeciągów oraz powstrzymać się od wyjścia na dwór, żeby się nie przeziębić.

By uniknąć niepotrzebnego stresu w przyszłości, dobrze przyzwyczajać kota do zabiegu kąpieli już od małego.  Koty rasowe potrzebujące od czasu do czasu kąpieli pierwszy kontakt z wodą i szamponem mają często już u swego hodowcy. Najważniejsza jest systematyczność, spokój i zdecydowanie opiekuna, ale również sprawność przeprowadzenia zabiegu. Jeśli chcesz oswoić swojego kota z kąpielą pozwól kotu zapoznać się z łazienką, od czasu do czasu możesz włożyć kota do suchej umywalki czy miski kąpielowej. Niech kot oswoi się z łazienką czy przyrządami do kąpieli i nie kojarzy ich ze stresem. Możesz również nagradzać swojego mruczka smakołykami po każdej „sesji w łazience”.

jak kąpać kota

Jak kąpać kota? Przydatne wskazówki

  • Dzień przed myciem skróć kotu pazurki na wypadek, gdyby chciał się ratować, a pierwszą linią obrony są w końcu uzbrojone łapy.
  • Bezpośrednio przed kąpielą dokładnie wyszczotkuj futerko kota.
  • Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki.
  • Najlepiej do zabiegu przystąpić pod wieczór albo po zabawie, kiedy kot jest zmęczony.
  • Na wszelki wypadek zamknij drzwi do łazienki, aby Twój ulubieniec w ostatniej chwili nie uciekł!
  • Usuń z okolicy kąpieli wszelkie zbędne przedmioty, które spanikowany kot mógłby zrzucić na ziemię.
  • Skorzystaj z feromonów czy innych preparatów o działaniu uspokajającym, które możesz podłączyć do kontaktu w dniu kąpieli.
  • Uważaj, by woda nie dostała się do oczu i uszu kota.
  • Ważne jest, aby resztki specyfiku nie pozostały na sierści, bo kot je zliże, a to może mu zaszkodzić.

Jak wykąpać kota – podsumowanie

Koty to czyściochy, które wypracowały własny system utrzymywania sierści w czystości. Nie oznacza to, że kotów nie można kąpać. Zdarzają się sytuacje (i rasy), które wymagają od opiekuna zafundowania mruczkowi kąpieli. Należy pamiętać by do kąpieli się dobrze przygotować, zwłaszcza zaopatrzyć się w specjalny szampon do kociej sierści. Nie należy też bez wyraźnej przyczyny kąpać kota częściej niż co 4-6 tygodni. A czy Wasi podopieczni lubią kąpiele? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu.

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy