Pies warczy podczas zabawy? Dowiedz się, dlaczego!

30 kwietnia 2021 Redakcja0
Pies warczy podczas zabawy? Dowiedz się, dlaczego!

Wspólne spędzanie czasu z psem to ważny element, który wpływa na budowanie mocnej więzi z pupilem. Czasami zwierzę wysyła Ci sygnały, które mogą wydawać się niepokojące. Przykładem jest warczenie psa podczas zabawy. Dowiedz się, czy to powód do zmartwienia, a także w jakich sytuacjach pies warczy i jak na to reagować.

Zaspokajanie podstawowych potrzeb zwierzęcia, właściwie przeprowadzony proces socjalizacji, wspólne zabawy ruchowe oraz stymulacja psiego umysłu – to wszystko składa się na stworzenie doskonałej więzi pomiędzy czworonogiem a jego opiekunem.

Psy, będące dalekimi potomkami wilków, w procesie udomowienia zachowały skłonność zabawy niezależnie od wieku. Pełni ona bardzo ważną rolę w życiu czworonoga. Ruch świetnie wpływa na jego kondycję fizyczną i zdrowie, a także obniża poziom stresu. Zrelaksowany pies szybciej przyswaja umiejętności, np. uczy się nowych komend.

Czworonóg, który nie ma wystarczającej dawki rozrywki, zacznie szukać jej sobie sam – to pierwszy krok do niszczenia przedmiotów w domu czy uporczywego wycia lub szczekania. Bywa jednak również tak, że pies pozostawiony sam sobie popada w apatię, a nawet depresję. Należy w tym miejscu dodać, że nie wystarczy podsunąć mu gryzak lub matę węchową, ponieważ samodzielna zabawa nigdy nie przyniesie takich samych korzyści jak przeżywanie jej wspólnie z opiekunem lub innym psem.

W przypadku szczeniaków zabawa pełni również rolę edukacyjną. Młody pies poznaje wzorce zachowań i reakcje na różne sytuacje. To ważny element socjalizacji z otoczeniem. Poprzez rozrywkę zwierzę uczy się współpracy i rozwiązywania konfliktów, a to z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu.

Podczas wspólnej zabawy pies będzie wysyłał całą gamę sygnałów, które warto umieć rozpoznać. Jednym z takich znaków jest warczenie, uznawane główne jako dźwięk zwiastujący agresję. Przekonaj się, w jakich sytuacjach pies warczy i czy zawsze jest to zachowanie niepożądane.

Pies warczy – co to oznacza?

Czworonogi komunikują się z otoczeniem na dwa sposoby – za pomocą mowy ciała (sygnałów niewerbalnych) i dźwięków (sygnałów werbalnych). Na przestrzeni lat człowiek nauczył się odczytywać różnice w psich gestach czy sposobach wokalizacji. Jednym z sygnałów werbalnych jest właśnie warczenie, które często odbiera się jako przejaw agresji.

Tymczasem pies rzadko zachowuje się agresywnie bez powodu, zdecydowanie bardziej woli unikać konfrontacji i okoliczności zagrażających jego bezpieczeństwu. Twój pupil w każdej niekomfortowej lub stresującej sytuacji prezentuje całą gamę zachowań ostrzegawczych i uspokajających. Warczenie jest znakiem, że pies czuje niepokój, zdenerwowanie albo strach. Jeśli nie będziesz respektować jego ostrzeżenia, zaatakuje, gdy poczuje, że nie ma drogi ucieczki.

W jakich sytuacjach pies może warczeć? Niektóre czworonogi mają silne poczucie własności, np. w stosunku do miski lub zabawek. Dlatego bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć psa oddawania przedmiotów. Możesz to osiągnąć, budując pozytywne skojarzenia, jednak pamiętaj, żeby stosować zasadę małych kroków. Na pewno nie należy wydzierać psu zabawki lub miski na siłę. Jeśli adoptujesz psa, którego dopiero nauczysz oddawania przedmiotów, postaw na wymianę. Zaproponuj mu coś atrakcyjnego (np. smakołyk) albo zajmij go zabawą.

Stres i warczenie mogą być powodowane przez przyjście gości lub widok innego czworonoga. Najważniejsze jest, aby pracować nad socjalizacją oraz budować pozytywne skojarzenia związane z pojawianiem się obcych dla psa ludzi bądź zwierząt. Pod żadnym pozorem nie karć pupila, gdy warczy, ponieważ jedynie zwiększysz u niego poczucie zagrożenia i niepewności. Twoim celem jest zbudowanie silnej więzi z czworonogiem, a takie zachowanie zadziała w odwrotny sposób.

Zdarzają się sytuacje, w których trzeba podnieść psa na ręce, np. podczas wizyty u weterynarza. Ograniczasz w ten sposób możliwość ruchu u czworonoga, a to dla niego bardzo stresujące. Nic dziwnego, że może zareagować warczeniem. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej oczywiście przyzwyczajać go od szczeniaka, że nic złego się wtedy nie dzieje. Podobnie jak w powyższych sytuacjach, nie należy karcić psa za warczenie, ponieważ wywoła to u niego jeszcze większy strach.

W dalszej części skupimy się na odpowiedzi na pytania, dlaczego pies warczy podczas zabawy i czy jest to powód do niepokoju. Przeanalizujemy również sygnały niewerbalne, które towarzyszą takim sytuacjom.

Dlaczego pies warczy podczas zabawy?

Na szczęście nie zawsze momentom, w których pies warczy, towarzyszą negatywne emocje. Warczenie może mieć również charakter radosnego podekscytowania podczas wspólnej zabawy z opiekunem lub innym czworonogiem. Ma ono wtedy nieco inny, wyższy ton.

Zwierzę w ten sposób okazuje swoje zaangażowanie w zabawę, np. przeciąganie szarpaka. Jeśli Twój pupil bawi się z innymi czworonogami, zapewne również zaobserwujesz beztroskie powarkiwanie podczas psich zapasów. Towarzyszy mu radosne szczekanie, zachęcające współtowarzysza do dalszej zabawy.

Warczenie psa podczas zabawy – co zrobić?

Zabawa z opiekunem jest dla czworonoga powodem do radości. To forma rozrywki, ale też wspaniała okazja do zacieśniania więzi, która uwalnia do organizmu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Oczywiście istnieje wiele form samodzielnej rozrywki, ale nic nie zastąpi wspólnego spędzenia czasu. A skoro ma to być przyjemnością, nic dziwnego, że niepokoi cię, gdy pies warczy podczas zabawy. Na szczęście wiesz już, że nie masz powodu do niepokoju, bo takie zachowanie może być również oznaką podekscytowania.

Co zatem zrobić, gdy pies warczy podczas zabawy? Nie musisz jej przerywać. Twój pies świetnie się bawi, zaproponowana aktywność angażuje go w stu procentach i w ten sposób to okazuje. Oczywiście zwracaj uwagę na to, czy mowa jego ciała również wyraża odprężenie. Zrelaksowany pies ma luźny ogon oraz ciężar ciała rozłożony równo na przednie i tyle łapy. Jego uszy przyjmują naturalną pozycję, a oddech jest równy i spokojny. Szczęśliwe zwierzę może również przybierać postawę zachęcającą do zabawy, czyli robić tzw. ukłon. W tej pozycji przednie łapy są obniżone do ziemi, zad pozostaje w górze, a pies luźno macha ogonem.

Dla komfortu wspólnej zabawy warto nauczyć psa komendy „puść”. Pamiętaj jednak, aby nie stosować jej za każdym razem – czasami Twój pupil też musi wygrać zaimprowizowaną potyczkę, np. w przeciąganiu sznura.

Podsumowując, nie musisz reagować na warczenie czworonoga podczas zabawy. Jeśli masz jednak wątpliwości co do psich intencji, skonsultuj się z behawiorystą, który oceni zachowanie zwierzęcia.

Ufaj, ale kontroluj sytuację

Już wiesz, że warczenie nie zawsze jest sygnałem ostrzegawczym. Podczas zabawy pies komunikuje w ten sposób ekscytację. Słychać to w tonacji wydawanego dźwięku, a do tego jego język ciała mówi, że pupil jest zrelaksowany i dobrze się bawi. Pamiętaj jednak, żeby zawsze kontrolować sytuację. Podczas zabawy również może dojść do wydarzenia, które wystraszy lub zdenerwuje czworonoga, a wesołe warczenie zamieni się w ostrzegawcze. Dlatego zawsze miej oko na to, jakie sygnały daje Twój pies.

 

Przeczytaj również:

 

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy